Vítame pani jar a kvetom zdar!

=> UTOROK 02.04.2013, meniny má ZITA priezvisko: MAREK <babkingulomet.6f.sk> č.65/2013 < 007,Y

 

SPRÁVY z DOMFA

Protiúplatný odznak sa lekárom nepozdáva

Protikorupčná lekárska akcia má po siedmych mesiacoch zopár stúpencov. | 2. 4. 2013|

Juh investuje do ihrísk

Poslanci bez diskusií schválili rozpočet na rok 2013. S väčšími investíciami sa nepočíta, opravené budú dve ihriská a postavený minigolf pre verejnosť. | 2. 4. 2013|

V regióne Košíc si ľudia požičiavajú najviac

Podľa prieskumu v zadlžovaní vedú ľudia z Košického kraja. | 2. 4. 2013|

CSI: KOŠICEdpfh

Podvod s príspevkom od štátu pripísali zdravotne postihnutej

Invalidnej dôchodkyni úrad berie príspevok na úpravu kúpeľne, aj keď dva súdy prípad nepovažovali za podvod. | 2. 4. 2013|

Za obťažovanie vyvolenej zaplatí Košičan 1 000 eur

Mladý Košičan vlani obťažoval dievča, ktoré sa mu páčilo. Keďže už spolu „chodia“, súd ho potrestal peňažným trestom. | 2. 4. 2013|

Ukradol kameru, tá ho nasnímala

Zlodej v noci ukradol z výťahu v bloku na Škultétyho ulici kameru a zakryl si tvár novinami. | 2. 4. 2013|

Aj KVP a Juh zverejnili zoznamy psov

Či za psa majiteľ aj zaplatil povinnú daň, si môžete skontrolovať na webových stránkach mestských častí už aj na Juhu a na KVP. | 2. 4. 2013 |

Jazero chce, aby bolo policajtov vidieť

Mestská časť Nad jazerom chce viac pochôdzok mestských policajtov | 2. 4. 2013 |

Bábätká sledujú elektro strážcovia

Viac monitorov dychu, ktoré odhalia u dojčiat hrozbu syndrómu náhleho úmrtia, má košická nemocnica. | 2. 4. 2013 |

PHNTO DŇA 

HOROSKOP

Veľkonočný zajačikovia Vás vždy potešia

5 najväčších tajomstiev vagíny, o ktorých ste (ne)vedeli sa dozviete už zajtra!!!

PRČSSTE~Košice

utorok

2. APRÍL

prevažne oblačno

prevažne

oblačno

6°C 1°C

Ráno a cez deň: Zrána bude oblačno. Poobede zamračené. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 3 až 6 °C. Pocitová denná teplota okolo 1 °C. Najvyššia teplota 6°C. Rýchlosť vetra 10 až 18 km/h

Večer a v noci: oblačno. Nočné teploty budú dosahovať 2 °C. Najnižšia teplota 0°C. Premenlivý severný až severovýchodný vietor rýchlosťou 7 až 22 km/h, nárazovo 32 km/h. Predpokladaný úhrn zrážok 2,4 mm

KURZOVÝ LÍSTOK

CAD

1,302

CHF

1,220

CZK

25,740

GBP

0,846

HRK

7,594

HUF

304,420

JPY

120,870

PLN

4,180

USD

1,281

VÝBER DŇA _)

Citát

Čo sa ti najväčšmi chce, keď sa vyšvihneš hore? Pľuť dole.

ŽVANECKIJ Michail

Vtip

- Viete, prečo sa vraví prostitútkam „ľahké ženy?

- Pretože ľahko prídu k peniazom.

Murphyho zákon

Bernsteinov príklad: Erb rontgenologov znázorňuje ihlu a kopu sena.

Príslovie

Čas robí z jačmeňa džbán piva. Litovské príslovie

DAILY ENGLISH

Don't beDon't be

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Deň matiek za 39 dní

Deň otcov za 74 dní

LETO za 79 dní

JESEŇ za 172 dní

Halloween za 211 dní

Zima za 262 dní

Vianoce za 266 dní

Nový rok za 273 dní

Hromnice za 305 dní

Valentín za 317 dní

JAR za 356 dní

Veľká noc za 362 dní

BARAN

Zapojte sa do všeobecnej debaty. Ak váš hlas nebude počuť teraz, neskôr ho už budú ignorovať. Dávajte si pozor na pravidlá, aby vám za ich porušenie nevyrubili nejakú pokutu. V láske bude každý váš krok pozorne sledovaný, tak radšej nevyvádzajte.

BÝK

Rušno môže byť ešte skôr, než sa spamätáte zo sviatkov. Pripravte sa na to aspoň psychicky. Vo financiách sa nezdržujte taktizovaním. Presne pomenujte, čo chcete a vyžadujte to. V láske môžete na dôverčivosť doplatiť, partner má svoje zámery.

BLÍŽENCI

Budete mať silu ako tajfún, ale navonok to vidieť nebude. Potrebujete ju zo seba uvoľniť. Vo financiách vás prekvapí rýchlosť, s akou sa bude všetko diať. Mali by ste sa prispôsobiť. V láske viete, kde má partner slabé miesto, tak to využite.

RAK

Budete mať zvláštny pocit, že niečo podobné ste už niekedy zažili. Koniec však nemusí byť rovnaký. Vo financiách si strážte najväčších súperov, nech sa vám priveľmi nevzdialia. V láske sa vzďaľujete od svojich snov, je čas vrátiť sa späť.

LEV

Šťastie praje pripraveným, ale vám odpustí aj menšiu indispozíciu. Využite to. Vo financiách počkajte, až vycítite, že je čas na zmenu. Budete potrebovať inštinkt, aby ste to neprepásli. V láske budú vaše náklady zanedbateľné, ale výnosy obrovské.

PANNA

Budete sa chvíľu hľadať, ale nakoniec sa nájdete. O niektorých ľuďoch blízko vás sa to však nebude dať povedať. Vo financiách pokračujte tam, kde ste nedávno skončili. Načo začínať odznovu? V láske doprajte partnerovi všetko, čo potrebuje.

VÁHY

Nemusíte sa báť ísť do všetkého naplno. Síl na to budete mať dosť. Vo financiách budete potrebovať nájsť lepšiu cestu, než je tá, ktorou idete teraz. Hľadajte inšpiráciu aj v odborných médiách. V láske si nakoniec poradíte aj bez cudzích rád.

ŠKORPIÓN

Neponáhľajte sa s ničím. Dajte si dostatočný čas na rozbeh, inak sa vám čoskoro minú sily. Vo financiách vám k spokojnosti niečo bude chýbať, ale nebude to nič zásadné. V láske nemáte dostatok faktov, aby ste mohli na partnera správne reagovať.

STRELEC

Budete musieť pohotovo reagovať, aj keď na to nebudete mať najlepšie podmienky. Vo financiách sa to dôležité už odohralo, teraz postupne zistíte, čo to vlastne bolo. V láske postupujte pomaly, ale dôsledne. Partner si bude musieť zvyknúť.

KOZOROŽEC

Situácia sa bude vyvíjať inak, než boli pôvodné predstavy, ale neznamená to, že horšie. Vo financiách sa tešte z každej maličkosti. Niekedy môžu urobiť veľkú radosť aj nenápadné veci. V láske potrebujete mať pokoj, je šanca, že ho aj dosiahnete.

VODNÁR

Budete trochu pociťovať dozvuky minulých dní. Nepreháňajte to s aktivitou. Vo financiách by ste mali začať riešiť niektoré drobnosti, na ktoré ste si predtým nenašli čas. V láske využite všetky možnosti, aby ste partnera konečne presvedčili.

RYBY

Vaša energia sa bude niekam rýchlo strácať. Naložte si na seba len to, čo zvládnete. Pohovorte si so šéfom o svojom hodnotení. Možno sa niečo bude dať s tým spraviť. V láske budete mať čo robiť, aby ste sa dostali do pôvodnej formy. Bude to namáhavé.

 

Žarty na 1. apríla majú dlhú históriu: Ľudia ich vyvádzajú už celé storočia

Pre bublinky do vodováhy, medzery do rebríku či komárie sadlo sa už dnes 1. apríla neposiela, napriek tomu je prvý aprílový deň potrebné byť v strehu a nevypínať príliš mozgové závity. Tento deň je totiž od nepamäti dňom všelijakých žartov a zdokumentovaných skrytých žartov. V anglosaskom svete je nazývaný "dňom všetkých bláznov" a v Taliansku či Francúzsku sa mu hovorí "Aprílová ryba". V Španielsku ale pozor, tam sa podobné kúsky obyčajne robia 28. decembra na Deň svätých neviniatok.

Aprílová žartovná tradícia je rozšírená v mnohých krajinách sveta a datuje sa asi od 17. storočia. Prvá známa písomná zmienka o vyvádzaní počas 1. apríla v našom regióne sa datuje rokom 1690 a pochádza z pera Bartolomeja Chrystellia z Prahy. Na konci 18. storočia sú v slovenskej literatúre správy o prvoaprílovom vtipkovaní už pomerne časté.

Podľa jednej z teórií má obyčaj pôvod v druhej polovici 16. storočia vo Francúzsku, kde kráľ Karol IX. v roku 1564 roussillonským ediktom stanovil začiatok nového roka na 1. január. Niekde ho totiž slávili 25. marca na Deň zvestovania Panny Márie. A tí, ktorí sa týmto ediktom neriadili a oslavovali príchod nového roka stále celý týždeň do 1. apríla, tak údajne dali vzniknúť "dňu všetkých bláznov".

Mrazivá jar nám pije nervy: Vedci vedia, čo ju spôsobilo!

Ilustračné fotoTakúto studenú jar sme v Európe už dávno nemali. Nízke teploty a snehové chumelice nám poriadne lezú na nervy. Z najnovšieho výskumu klimatológov vyplýva, že tento nepriaznivý jav je priamym dôsledkom topenia ľadu v Arktíde.

Satelity minulý rok na jeseň ukázali rekordnú stratu ľadovej pokrývky na severnom póle. Tento proces zrejme oslabil mechanizmus, ktorý ovplyvňuje v dotknutej oblasti klímu.

"Morský ľad mizne veľmi rýchlo. Je ho o 80 percent menej než pred 30 rokmi, čo je jasný príznak globálneho otepľovania," vysvetlila Jennifer Francisová z Rutgersovho inštitútu pre výskum pobrežia a mora.

V tejto súvislosti vzniká paradox, keď globálne otepľovanie vyvolá v niektorých oblastiach výrazné ochladenie, čo sa stalo aj tento rok na starom kontinente. Je to spôsobené tým, že ohriata Arktída stráca schopnosť nasávať oceánske a atmosférické prúdy z rovníkovej oblasti, ktoré podnebie na severe Európy výrazne ohrievajú. "Všetky tieto veci vedú k extrémnym prejavom počasia, ktorých sme svedkami v stredných zemepisných šírkach. Umožňuje to studenému arktickému vzduchu prenikať viac na juh," dodáva Francisová.

Jej slová potvrdil aj profesor Vladimir Petouchov z Postupimského inštitútu v Nemecku. "Zaľadnenie bolo vlani na rekordne nízkej úrovni. Aj tento rok je oveľa nižšie na miestach ako Grónsko či Labrador. To by mohol byť dôvod, prečo sa tvoria tlakové výše."

Rýchle topenie ľadu podľa týchto správ povedie v budúcnosti k ešte väčším výkyvom počasia. Bude sa to prejavovať teplotnými rekordmi, veľkými suchami, alebo naopak extrémne silnými zrážkami a hustým snežením.

 

Čo má spoločné šibačka a oblievačka so zdravím? Odhaľte ich symboliku

Šibanie a polievanie jeOblievačka a šibačka jednoznačne nepatria u žien práve k najobľúbenejším zvykom. Vychádzajú však zo starých obradných rituálov, ktoré mali zabezpečiť hlavne zdravie, čistotu a vyhnať z tela všetko zlé. Pozrite sa bližšie na to, akú majú symboliku!

Veľká noc je tu, dievčatá nervózne postávajú za zamknutými dvermi, očakávajúc chlapcov s vedrom vody a korbáčmi. Niet sa preto čomu čudovať, prečo nemá nežnejšie pohlavie rado tieto sviatky, obzvlášť Veľkonočný pondelok.

Šibačka pre zdravie

Typickým zvykom na Veľkú noc je šibanie a polievanie dievčat. Aj keď si mnohé myslia, že ide o trest či nebodaj násilie, išlo skôr o úkony, ktoré mali zabezpečiť zdravie a ochranu pred všetkým zlým. Veľa ľudových rituálov bolo založených aj na prenášaní vlastností či pripodobňovaní. Napríklad,keď sa dievča dotkne mladého prúta, prenesie sa na ňu jeho životodarná energia a sviežosť.

Čo sa týka korbáča, ktorý je z jarných prútov, jeho forma nemá osobitnú symboliku. Aj keď je to nástroj, používaný aj pri trestaní ľudí, v žiadnom prípade neplatí, že bola automaticky aj veľkonočná šibačka trestom. Skôr naopak. Šibaním sa vyháňalo zlo, choroba a dotyk jarných prútov zase znamenal sviežosť a nový život. Aby teda splnilo svoj účel, malo by ísť len viac-menej o symbolické šibanie. Dievčatá by teda na druhý deň nemali nájsť od neho na tele pamiatku.

Voda ako prostriedok očisťovania

Súčasťou Veľkonočných sviatkov je aj oblievačka, ktorej je hlavne na dedinách viac než dosť. Voda sa na rituály používa od pohanských čias a dodnes sa považuje za symbol a prostriedok očisťovania.Kedysi sa vodou robilo i obradné polievanie, keď sa v potoku kúpali ľudia i dobytok. Očisťovanie vodou bolo tiež symbolom nečistého, starého a chorého a po dlhej zime sa malo zaťaž nové obdobie.

Oblievali sa teda kedysi nielen dievčatá, ale i muži bez rozdielu na vek. Oblievanie sa nakoniec zúžilo hlavne na mladé dievčatá preto, lebo má polievanie vodou očistný a plodnostný význam, čo je pre nich ako budúcich matiek predsa osobitne dôležité.

Ako je to s voňavkovaním?

Dievčatá sa nevyhnú len oblievačke a šibaniu, drsnejšie pohlavie si pre ňu pripravilo i voňavkovanie. Údajne ide o prejav zjemňovania mravov. Množstvá studenej vody sa postupne zmenšovali až po symbolické pokropenie vodou a voňavkou.

Chlapci sa teda nepochybne každý rok na Veľkú noc tešia. Nielenže dievčatá vyšibú a pooblievajú, dostanú za to i peniaze alebo sladkosti. Ženy by to mali vnímať tak, že šibaním a oblievaním budú zdravšie. Tak by to mali brať i páni a nie ich doslova hodiť do studeného potoka, ktorý môže byť následkom zápalu pľúc u žien.

Apríl by mal byť chladnejší ako zvyčajne. Sneh sa vráti v utorok

Ilustračné fotoV okresoch na západe a severe môže v utorok miestami napadnúť 5 až 20 centimetrov snehu.

Chladné počasie sa na Slovensku udrží aj v najbližších dňoch.

Podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa obyvatelia na väčšine územia musia od utorka pripraviť na novú nádielku dažďa a snehu.

Snežiť má od utorkového večera

SHMÚ vydal výstrahy 1. a 2. stupňa, ktoré začnú platiť v utorok od 18. hodiny.

Očakáva sa, že v okresoch západného a severného Slovenska miestami napadne 5 až 20 centimetrov nového snehu.

Výstraha 1. stupňa pred snežením platí pre okresy Bratislava, Senec, Trnava, Malacky, Senica, Skalica, Pezinok, Myjava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Čadca, Martin, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa.

Spadnúť môže až 40 milimetrov zrážok

Zrážky s úhrnom od 15 do 30 mm sa od utorka očakávajú v okresoch Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. Tam platí výstraha 1. stupňa pred dažďom.

Výstrahu 2. stupňa pred dažďom vydal SHMÚ pre okresy Levice, Zlaté Moravce, Partizánske, Žarnovica, Prievidza, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš, Detva, Lučenec, Poltár, Brezno, Rimavská Sobota a Revúca. Miestami by tam malo spadnúť 20 až 40 mm zrážok.

Apríl bude chladnejší, ukazuje predpoveď

SHMÚ v dlhodobej predpovedi očakáva, že apríl by mal byť teplotne podnormálny, ale zato zrážkovo normálny.

Výhľad počasia, ktorý SHMÚ uverejnil na svojej internetovej stránke, vychádza z predpovedných materiálov Európskeho centra pre strednodobú predpoveď (ECMWF).

Prvá dekáda tohto mesiaca má byť teplotne pod normálom, miestami až o šesť stupňov.

O druhej a tretej dekáde meteorológovia na základe aktuálne dostupných informácií predpokladajú, že budú skôr zrážkovo normálne až slabo podnormálne a teplotne podnormálne, v poslednej dekáde normálne.

V nížinách je aprílová priemerná teplota vzduchu od +7 do +12 stupňov Celzia, na severe od 0 do +6 stupňov Celzia.

EKONOMIKA & PENIAZE

 

S daňovým priznaním už nečakajte

Na daňovom úrade v bratislavskej Petržalke sa už hromadia klienti.Finančné riaditeľstvo predĺžilo úradné hodiny na všetkých daňových úradoch. V utorok po Veľkej noci zavrú o siedmej večer. Na daňovom úrade v bratislavskej Petržalke sa už hromadia klienti.

Už o niekoľko dní uplynie termín na podanie daňového priznania za rok 2012 (2. apríla). Daňové úrady môže v zostávajúcich dňoch navštíviť viac ľudí ako v minulosti.  

Novela zákona o dani z príjmov z minulého decembra značne obmedzila možnosť odkladu.

„Od 1. 1. 2013 daňovníci nemôžu oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania, okrem daňovníkov, ktorých súčasťou príjmov sú aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí,“ upozorňuje Finančné riaditeľstvo.

Minulý rok si základnú daňovú povinnosť v riadnej lehote splnilo takmer 940–tisíc ľudí. Niektoré úrady v posledných dňoch prebrali až tretinu z celkového počtu očakávaných priznaní.

Daňové úrady predlžujú úradné hodiny

Na poslednú chvíľu

O daňovom priznaní

Kto mal iba príjmy zo závislej činnosti, potrebuje formulártypu A.

Na príjmy z podnikania, prenájmu či z kapitálového majetku je určený typ B.

Minuloročné tlačivo nie je platné.

Riadnym termínom na priznanie príjmov za rok 2012 je 2. apríl 2013, čo je utorok po veľkonočných sviatkoch. Daň je splatná v rovnakom čase.

Vypočítaná daň na úhradudo 3,32 eura sa neplatí.

Kto platí preddavky, do 2. apríla uhradí posledný. Potom záleží na výške daňovej povinnosti za rok 2012.

Preddavky budú povinné, len ak ide o daň vyššiu ako 2500 eur.

„Daňové úrady sa náporu klientov v posledných dňoch pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania nevyhnú,“ tvrdí hovorkyňa Finančného riaditeľstva Gabriela Dianová s tým, že sú pripravení ho zvládnuť.

„Daňové priznania preberajú naši pracovníci priebežne.“

Finančné riaditeľstvo predĺžilo úradné hodiny na všetkých daňových úradoch, ich pobočkách a kontaktných miestach. Zajtra a vo štvrtok budú mať záverečnú o šiestej večer a v utorok po Veľkej noci ešte o hodinu neskôr.

Musím do daňového priznania uviesť aj štipendium?

študentka, škola, univerzita, prednáškaSom doktorandkou a môj mesačný príjem je vo forme štipendia vo výške takmer 500 eur, z ktorého sa neplatia dane ani odvody a nikdy som pre tento príjem nepodávala daňové priznanie.

Minulý rok som však pracovala aj na projekte, z ktorého som na dohodu zarobila asi 1 800 eur, pričom mi na daniach strhli niečo vyše 350 eur. Chcela by som sa spýtať, či v daňovom priznaní mám udávať len príjem z dohody, alebo aj príjem zo štipendia a ďalšieho motivačného štipendia (asi 100 eur) a či mám vôbec nárok na vrátenie daní. Paula Bolcárová

Odpoveď:

Štipendiá poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami sú oslobodené od dane. To znamená, že štipendium nemusíte vôbec udávať do daňového priznania.

Ak váš príjem neprekročil polovicu nezdaniteľnej časti základu dane 1 822,37 eura, máte nárok na vrátenie daní. Príjem do tejto výšky sa totiž nezdaňuje.

V prípade, že ste zarobili viac, či dostane naspäť zaplatené dane závisí od toho, či váš príjem bol z aktívnej činnosti, za ktorú sa považuje napríklad zárobok zo zamestnania vrátane dohody alebo zo živnosti. Ak áno, môžete si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3 644,74 eura, čo znamená, že ak váš zárobok nebol vyšší ako táto suma, dostanete naspäť zaplatenú daň.

Musím zdaniť príjem z predaja dlhopisu?

manželia, dôchodcovia, dôchodca, dôchodokSom starobný dôchodca, okrem dôchodku som mal v roku 2012 príjem, a to výnos z dlhopisu vo výške 640 eur. Musím podať daňové priznanie? Bajer

Daňové priznanie musia podať len ľudia, ktorých príjem za minulý rok prekročil polovicu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, čo je 1 822,37 eura.

Keďže ste zarobili menej, nemusíte podávať daňové priznanie ani zaplatiť daň.

 

Úradník to nevyplní

Daňové priznanie za rok 2012 musí podať každý, kto má zdaniteľné príjmy za celý rok vyššie ako 1822,37 eura.

„Daňovník uvedie všetky svoje zdaniteľné príjmy a všetky predpísané údaje,“ vraví Dianová. Rovnako dôležité je priznanie podpísať a priložiť všetky povinné prílohy.

„Každé doplnenie údaja v daňovom priznaní je povinný vykonať daňový subjekt. Zamestnanci na daňovom úrade podľa platných legislatívnych predpisov nemôžu vykonať priamy písomný zásah do obsahu. Výhradne môžu vizuálne overiť správnosť vyplnenia,“ tvrdí Dianová.

Podrobná kontrola príde na rad neskôr. V prípade pochybností o správnosti priznania vás vyzvú, aby ste sa k nim vyjadrili. Ak to urobíte v lehote určenej vo výzve, priznanie sa považuje za podané a vyhnete sa sankcii.

Použite internet

Daňové priznanie si vyžaduje množstvo údajov. Ich absencia patrí k najčastejším nedostatkom.

„V daňovom priznaní je nesprávne zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva, nie je vypísané DIČ (daňové identifikačné číslo samostatne zárobkovo činnej osoby) na všetkých listoch tlačiva, daňovníci často neuvedú počet príloh na poslednej strane daňového priznania,“ vyratúva Dianová.

Aj pre takéto prípady sa odporúča použiť elektronický formulár. K dispozícii je bezplatná aplikácia Finančného riaditeľstva (eDane) i niektorých komerčných subjektov. Vyplnené tlačivo treba vytlačiť, podpísať a poslať na adresu správcu dane.

Čo treba vedieť

Kto má povinnosť priznať príjmy? Akú nezdaniteľnú časť základu dane si možno uplatniť? Údaje platné pre všetkých daňovníkov sa menia každý rok

Povinnosť priznať príjmy

Daňové priznanie za rok 2012 musí podať každý, kto má zdaniteľné príjmy za celý rok vyššie ako 1822,37 eura. Zamestnanca sa to však netýka, ak zamestnávateľa požiadal o zúčtovanie preddavkov.

Živnostník podáva priznanie, aj keď má nižšie príjmy, ale vykazuje daňovú stratu.

Ako mám do daňového priznania uviesť výšku odvodov?

dane, odvody, doklady, daňové, priznanie, výpočet, účty, účtovníctvoAko mám vyplniť kolónky pod tabuľkou číslo 1 v daňovom priznaní typu B? Treba sem zapísať preukázateľne zaplatené poistné na sociálne a zdravotné poistenie. Doklady, ktoré vydávajú zdravotné poisťovne a Sociálna poisťovňa, však obsahujú aj preplatky, ktoré boli daňovníkovi vrátené. Ako mám vypísať potrebné sumy z týchto dokladov? Čo treba urobiť s preplatkom v Sociálnej poisťovni a čo v zdravotnej poisťovni? Benikovská

Do riadkov pod tabuľkou č. 1 daňového priznanie typ B sa uvádza preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov a preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, t. j. to poistné na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré je v daňových výdavkoch daňovníka.

Preplatok na poistnom na sociálne poistenie vyplácaný Sociálnou poisťovňou a preplatok na poistnom na zdravotné poistenie vyplácaný zdravotnou poisťovňou je zdaniteľným príjmom daňovníka, ktorý sa zahŕňa do základu dane (výnimkou je poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného, ktoré podlieha v súlade s ust. § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov dani vyberanej zrážkou, zrazením dane zdravotnou poisťovňou je príjem daňovo vyrovnaný a do základu dane sa nezahŕňa).

Tento príjem (preplatok) sa zahŕňa medzi príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov a pod tabuľkou č. 1 sa neuvádza.

Odpovedala: Gabriela Dianová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR

 

Paušálne výdavky

Príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti si naposledy možno znížiť o 40 percent bez ohľadu na výšku tejto sumy.

Paušálne výdavky za rok 2013 budú mať limit 5040 eur.

Príjmy oslobodené od dane

Ide o príjmy z prenájmu a z príležitostných činností vrátane poľnohospodárskej výroby a prenájmu hnuteľných vecí do 500 eur.

Okrem nich sú oslobodené aj príjmy z prevodu opcií či cenných papierov obstaraných od 1. januára 2004, a to v rovnakej výške.

Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad touto hranicou.

Daňový bonus

Zamestnanec alebo živnostník má nárok na daňový bonus, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2012 dosiahli aspoň 1963,20 eura.

Novinkou je obmedzenie nároku pri takzvaných aktívnych príjmoch: už sa nerátajú príjmy z prenájmu ani z použitia diela alebo umeleckého výkonu.

Celoročný bonus na jedno vyživované dieťa v domácnosti je 249,24 eura.

Zníženie daňového základu

Zamestnanec alebo živnostník s aktívnymi príjmami a základom dane do 18 983 eur má nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 3644,74 eura.

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) môže dosiahnuť rovnakú sumu, záleží len na jej (jeho) vlastných príjmoch.

Neráta sa zamestnanecká prémia, daňový bonus ani prídavok na dieťa a rodičovský príspevok.

Naopak, za vlastný príjem sa považuje materské.

Sadzba dane

Sadzba dane je 19 percent zo základu dane zníženého o daňovú stratu a o nezdaniteľné časti základu dane.

Pre živnostníkov je jedna strana nová

Údaje o odvodoch vypĺňa každý, kto mal vlani príjmy z podnikania.

Najviac daňových priznaní podávajú živnostníci. Tlačivo typu B, ktoré vypĺňajú, je aj tento rok nové.

Pribudla 12. strana. Živnostník musí vyčísliť odvody do Sociálnej a do zdravotnej poisťovne v minulom roku. Vyzerá to podobne ako kolónky na tretej strane, ale nemusí ísť o tie isté sumy.

„Na 12. strane sa uvádza iba suma odvodov v príslušnom zdaňovacom období, teda nie napríklad nedoplatky za minulé roky,“ povedala daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.

Do celkovej sumy odvedenej na jeden alebo druhý druh poistenia sa zahŕňa aj platba za december 2011 vykonaná v januári 2012. Naopak, neráta sa žiadna úhrada z roku 2013.

Aj pošty otvoria nadlhšie

Dlhšie bude slúžiť vyše sto pôšt. Vo väčšine prípadov sa záverečná posunie o hodinu.

Aj Slovenská pošta sa pripravuje na posledný deň riadnej lehoty na podanie daňového priznania. V utorok 2. apríla predĺži stránkové hodiny na 108 pracoviskách.

Vo väčšine prípadov sa záverečná posunie o hodinu.

Najdlhšie v Bratislave

„Pre skúsenosti z predchádzajúcich rokov budú nadštandardne otvorené pošty väčšinou v okresných a krajských mestách,“ informuje hovorkyňa spoločnosti Stanislava Pondelová.

V krajských mestách bude aspoň jedno pracovisko slúžiť do 20.00, v Bratislave a Košiciach ešte dlhšie.

Pošta v centre hlavného mesta bude ľudí vybavovať až do desiatej večer a na Tomášikovej je pošta otvorená až do polnoci. Celý zoznam rozšírených otváracích hodín je na internetovej stránke www.posta.sk.

Nová služba

Pošta začiatkom marca otvorila štyri kontaktné miesta daňových úradov vo svojich pobočkách – vo Veľkom Mederi, Vrábľoch, Novej Bani a Novákoch.

„Zákazníci ich môžu využívať na získanie základných informácií o daniach,“ píše Pondelová. Tieto pracoviská vydávajú daňové tlačivá, preberajú a formálne kontrolujú priznania, prijímajú, evidujú a triedia zásielky. Zámerom spoločného projektu Slovenskej pošty a Finančného riaditeľstva je priblížiť služby daňového úradu ľuďom. Efektívnosť projektu rozhodne o jeho osude.

Musím zdaniť družstevné podielnické listy?

pole, pozemok, roľa, traktor, družstvoZdedila som po matke družstevné podielnické listy (DPL), ktoré v našej obci od majiteľov koncom minulého roku odkúpilo Poľnohospodárske družstvo Dolná Krupá. Pôvodná nominálna hodnota 1 ks DPL bola 1 000 Sk, družstvo ich odkúpilo po 5 eur za kus. Veľa majiteľov to odpredalo, ale nevieme, či z toho predaja treba platiť daň a ak áno akým spôsobom. Boli by sme veľmi radi, keby ste nám vedeli poradiť, čo s tým. Juliana Petková

Príjmy z predaja družstevných podielových listov sa zaraďujú medzi príjmy z prevodu cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).

Podľa ust. § 8 ods. 2 zákona o dani z príjmov sa do základu dane (čiastkového základu dane) zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.

Pri príjmoch z prevodu cenných papierov (v danom prípade družstevných podielových listov) nadobudnutých dedením je výdavkom cena cenného papiera zistená v čase nadobudnutia.

Na príjmy z prevodu cenných papierov (družstevných podielových listov) sa vzťahuje oslobodenie od dane a to v nadväznosti na tom, kedy daňovník tieto cenné papiere nadobudol. Z otázky nie je zrejmé, kedy daňovníčka družstevné podielové listy nadobudla a preto je možné uviesť oslobodenie len vo všeobecnej rovine. Ak boli družstevné podielové listy nadobudnuté v období:

po 01. 01. 2011, na príjem z ich predaja sa použije ustanovenie § 9 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého je oslobodený od dane príjem podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f) zákona o dani z príjmov, ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 zákona o dani z príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur. Ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu. Ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, uplatní sa oslobodenie od dane podľa § 9 ods. 1 písm. g) a i) zákona o dani z príjmov , najviac v úhrnnej výške 500 eur.

od 01. 01. 2004 do 31. 12. 2010, na príjem z ich predaja sa v súlade s ust. § 52j ods. 2 zákona o dani z príjmov použije oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov v znení platnom do 31.12.2010, podľa ktorého je oslobodený od dane príjem podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f) zákona o dani z príjmov, ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 zákona o dani z príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy platného životného minima (t.j. 925,95 eura). Ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 925,95 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu. Ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, uplatní sa oslobodenie od dane podľa § 9 ods. 1 písm. h) a j) zákona o dani z príjmov, najviac v úhrnnej výške 925,95 eur.

od 01. 01. 2000 do 31. 12. 2003, na príjem z ich predaja sa v súlade s ust. § 52 ods. 20 zákona o dani z príjmov použije ustanovenie § 4 ods. 1 písm. d) zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého sú od dane oslobodené príjmy z predaja cenných papierov, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presahuje tri roky. Od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, o ktorých daňovník účtoval a príjem z kapitálového majetku.

do 31.12.1999, na príjem z ich predaja sa v súlade s ust. § 52 ods. 20 zákona o dani z príjmov a § 58 ods. 8 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov použije ustanovenie § 4 písm. c) zákona č. 286/1992 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého sú od dane oslobodené príjmy z predaja cenných papierov, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presahuje jeden rok. Oslobodenie podľa citovaného ustanovenia sa nevzťahuje na príjmy z predaja cenných papierov, ktoré slúžili daňovníkovi na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť.

Odpovedala: Gabriela Dianová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR

 

Dôležitý je dátum odoslania

Zásielka musí byť datovaná najneskôr 2. apríla.

Daňové priznanie treba podať do 2. apríla. Poslať ho môžete aj v utorok.

„Ak sa daňovník rozhodne doručiť priznanie poštou a urobí to 2. apríla, priznanie bude podané v riadnej lehote,“ píše Finančné riaditeľstvo. Ďalšou možnosťou je fax alebo e­mail. Tento spôsob si však vyžaduje dodatočné doručenie priznania v papierovej podobe, a to do piatich pracovných dní od odoslania.

Iba držiteľ zaručeného elektronického podpisu alebo takzvanej elektronickej značky môže priznanie doručiť prostredníctvom aplikácie eDane.

Chyby sa opakujú

Ak chýbajú prílohy, daňové priznanie sa nepovažuje za podané.

Prílohy

K daňovému priznaniu

kópia rodného listu dieťaťa, potvrdenie školy alebo úradu práce o prídavku na dieťa,

doklady o príjmoch zo závislej činnosti,

jednoduché účtovníctvo:výkazy,

podvojné účtovníctvo:súvaha, výkaz, poznámky.

Daňové priznanie nie je vyplné predpísanou formou písma, daňové identifikačné číslo alebo rodné číslo nie je v záhlaví každej strany, chýba údaj o počte príloh.

„Nie je podané kompletné daňové priznanie so všetkými potrebnými prílohami,“ vyratúva chyby hovorkyňa Finančného riaditeľstva Gabriela Dianová.

Podpis pod priznaním je nevyhnutnosťou. Vyžaduje sa aj vo vyhlásení o poukázaní dvoch percent, v žiadostiach o daňový bonus a o vrátenie preplatku.

Čo mám urobiť so zabudnutou faktúrou?

tlačivo, daňové, priznanie, odvody, faktúra, účtovníctvoSom živnostník, platca DPH. V treťom štvrťroku minulého roka som kúpil monitor za 192 eur. Tento výdavok som však zabudol uviesť do evidencie DPH a preto som ho nezahrnul ani do daňového priznania k DPH za tretí štvrťrok.

Teraz idem podať daňové priznanie k dani z príjmov. Chcel by som vedieť, či si môžem dať do výdavkov celých 192 eur, alebo len 160 eur (cena monitora bez DPH). Pavol T., Nitra

Odpoveď:

V zmysle § 21 ods. 2 písm. i) ZDP za daňový výdavok nemožno považovať DPH u platiteľov tejto dane, okrem prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) ZDP a s výnimkou dodatočne vyrubenej DPH za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad.

V tomto prípade nenastala žiadna zo situácií uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) ZDP, takže túto DPH neodpočítanú platiteľom DPH v zmysle § 49 – 51 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov nemožno uznať za daňový výdavok.

Odpovedala: Gabriela Dianová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR

 

 

Daňová kobra sa rozšíri aj na kraje

BMG investAj keď na Slovensku mierne klesá počet ekonomických trestných činov, škoda, ktorú napáchajú páchatelia, z roka na rok stúpa. Len vlani podľa policajných štatistík odhadla polícia škodu spôsobenú daňovými podvodmi, korupciou či spreneverou na viac ako 583 miliónov eur.

O prepadnutí majetku v kauze Horizont a BMG rozhodli súdy až po rozsudku o vine ich šéfa Vladimíra Fruniho a jeho spoločníkov. Na snímke prezentácia veriteľov nebankoviek na Krajskom súde v Košiciach vo februári 2005.

Koľko sa z tejto sumy podarilo štátu získať prepadnutím majetku páchateľov, nie je známe. Polícia, prokuratúra a súdy tvrdia, že takúto štatistiku nemajú.

Rezort spravodlivosti už hľadá spôsob, akým sa bude dať preveriť majetok podvodníkov, dokázať jeho pôvod a po právnej stránke dosiahnuť jeho prepadnutie v prospech štátu. V Českej republike už existuje inštitúcia, ktorá takto zhabaný majetok z trestnej činnosti spravuje. Rovnaký zámer má aj kabinet Roberta Fica.

Trest prepadnutia majetku v prospech štátu u nás nie je bežný. O prepadnutí majetku rozhodli súdy v známej kauze Horizont a BMG až po tom, čo padlo rozhodnutie o vine ich šéfa Vladimíra Fruniho a jeho spoločníkov. Štát nezaistil majetok ani v ďalšej známej kauze, kde je z daňových podvodov vo výške 30 miliónov eur obvinený Mikuláš Vareha.

Čo musí urobiť človek, ktorý poberá nemocenské dávky

Aby peniaze neboli častou témou vašich hádokKto poruší liečebný režim, príde o nemocenskú dávku.

Poistenec a poberateľ dávky sú povinní:

zúčastniť sa na kontrole počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,

dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,

zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,

oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako 10 dní,

poistenec a príjemca dávky sú povinní príslušnej organizačnej zložke Sociálnej poisťovne do ôsmich dní písomne oznámiť zmenu adresy, na ktorej sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti zdržiavajú.

poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom.

 

DSS VÚB Generali za minulý rok so ziskom, Poštovej banky so stratou

Dôchodková správcovská spoločnosť VÚB Generali dosiahla vlani čistý zisk 2,4 milióna. DSS  Poštovej banky mala vlani stratu 165 tisíc eur.

Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) VÚB Generali dosiahla v minulom roku čistý zisk 2,4 mil. eur. Oproti roku 2011 sa tak čistý zisk spoločnosti zvýšil o 751 tis. eur.

Celkové výnosy spoločnosti tvorili takmer 5,34 mil. eur a celkové náklady 2,38 mil. eur. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila spoločnosť.

DSS VÚB Generali sa darilo

Výnosy z poplatkov od klientov vykázala spoločnosť za minulý rok vo výške takmer 5,1 mil. eur. Finančné výnosy sa na celkových výnosoch podieľali sumou 253 tis. eur.

Najväčšou nákladovou položkou firmy boli jej personálne náklady v hodnote 880 tis. eur. Náklady na odplaty a provízie za vlaňajšok predstavovali 722 tis. eur, ostatné náklady vykázala spoločnosť ku koncu decembra na úrovni 615 tis. eur.

Aktíva DSS v celkovej výške 16,15 mil. eur tvoril ku koncu decembra minulého roka najmä obežný majetok v hodnote takmer 16,1 mil. eur, zvyšná suma predstavovala dlhodobý majetok firmy. Základné imanie spoločnosti bolo na úrovni 10,09 mil. eur a zákonný rezervný fond tvoril 1,49 mil. eur.

Záväzky spoločnosti ku koncu minulého roka dosahovali takmer 1,05 mil. eur.

Akcionármi DSS VÚB Generali, a.s. sú s rovnakým podielom Všeobecná úverová banka, a.s. a Generali Slovensko poisťovňa, a.s. V súčasnosti dôchodková spoločnosť spravuje penzijné úspory jej klientov v celkovej sume takmer 0,8 mld. eur.

DSS Poštovej banky v strate

Dôchodková správcovská spoločnosť  Poštovej banky vykázala za minulý rok stratu 165 tis. eur. Oproti roku 2011 sa strata spoločnosti znížila o 376 tis. eur.

Celkové výnosy spoločnosti za vlaňajšok predstavovali 2,1 mil. eur a náklady 2,3 mil. eur. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila spoločnosť.

Personálne náklady spoločnosti tvorili 684 tis. eur, náklady firmy na odplaty a provízie 595 tis. eur a ostatné náklady firmy za minulý rok dosiahli 493 tis. eur.

Výnosy firmy z poplatkov účtovaných klientom vlani predstavovali 2 mil. eur a finančné výnosy 122 tis. eur.

Majetok DSS v celkovej výške 11,1 mil. eur pozostával najmä z obežného majetku v hodnote 7,2 mil. eur, zvyšok predstavoval dlhodobý majetok.

Základné imanie penzijnej firmy predstavovalo ku koncu vlaňajška 11,95 mil. eur a kapitálové fondy 10,79 mil. eur.

Jediným akcionárom dôchodkovej spoločnosti je v súčasnosti Poštová banka. a.s. Tá koncom januára 2011 podpísala s Československou obchodnou bankou, a.s. ako vtedajším jediným akcionárom penzijnej spoločnosti zmluvu o predaji DSS ČSOB.

Transakciu obe strany uzavreli 15. mája 2011 prepisom akcií na nového vlastníka. V súčasnosti DSS Poštovej banky spravuje majetok sporiteľov v sume 295 mil. eur.

 

Ako podať žiadosť o nemocenské

sociálna poisťovňaKonanie o nároku na nemocenské sa začína dňom doručenia podpísanej žiadosti pobočke Sociálnej poisťovne.

zamestnanec: miestna príslušnosť sa riadi miestom útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd, prípadne sídlom zamestnávateľa (informáciu podá zamestnávateľ)

SZČO a dobrovoľne poistený: miestna príslušnosť sa riadi trvalým pobytom

žiadosť o nemocenské je potrebné predložiť z každého poistenia samostatne (treba upozorniť lekára pri vypisovaní žiadosti na existenciu viacerých nemocenských poistení). Vystavuje ju ošetrujúci lekár poistenca pri vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti – lekár vystaví Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti – 5 dielov, pričom:

Pri prvej návšteve odovzdá lekár pacientovi

I. diel – Legitimácia dočasne práceneschopného poistenca – touto časťou sa pacient preukazuje pri kontrole u ošetrujúceho lekára a pri kontrole dodržiavania liečebného režimu

II. diel – Žiadosť o nemocenské/o ú­razový príplatok – touto časťou si poistenec uplatňuje nárok na nemocenské alebo úrazový príplatok

IIa. diel – Žiadosť o náhradu príjmu pri chorobe zamestnanca – slúži zamestnancovi na uplatnenie náhrady príjmu u zamestnávateľa, pre SZČO a dobrovoľne poistených je bezpredmetná

Pri ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti lekár odovzdá pacientovi

IV. diel – Hlásenie zamestnávateľovi a pobočke SP o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti lekár zasiela do evidencie Sociálnej poisťovne

III. diel – Hlásenie pre pobočku SP o začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti

I. diel – po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti tento diel vráti pacient lekárovi, ktorý ho zašle do evidencie SP

Kto žiadosť podáva?

spravidla poistenec, v prípade zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť trvá viac ako 10 dní – zamestnávateľ (zamestnanec odovzdá žiadosť zamestnávateľovi a ten ju odošle Sociálnej poisťovni), v prípade zamestnanca v ochrannej lehote žiadosť podáva sám zamestnanec priamo pobočke

Aká je lehota na podanie žiadosti

nie je stanovená zákonom, ale na rýchle rozhodnutie je potrebné poslať žiadosť obratom – pozor na premlčanie výplaty

Na čo by ste nemali zabudnúť:

precízne vyplniť (všetky údaje) vo vyhlásení a podpísať vyhlásenie na druhej strane žiadosti

Čo musíte k žiadosti priložiť

spravidla nie je potrebné prikladať žiadne doklady s výnimkou prípadu, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla následkom úrazu – v takomto prípade prikladá poistenec Hlásenie úrazu na účely nemocenského (tlačivo je okrem pobočiek Sociálnej poisťovne k dispozícii na stiahnutie aj na www.socpoist.sk)

Rozhodovanie o nemocenskom

Sociálna poisťovňa je povinná rozhodnúť o nároku na nemocenské dávky:

do 60 dní od začatia konania (od doručenia podpísanej žiadosti)

v mimoriadne zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť o 60 ďalších dní, čo poisťovňa poistencovi oznámi

Aké sú vaše povinnosti

musíte oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne ukončenie péenky do troch dní odo dňa jej skončenia (telefonicky, e-mailom, zaslaním IV. dielu Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti a pod.)

preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie a zánik nároku na nemocenské a jeho výplatu

dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom

zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského a písomne oznámiť zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava

zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti

písomne oznámiť zmenu mena a priezviska.

 

Zahraničný dlh v decembri prekročil 70 miliárd dolárov

Slovenský zahraničný dlh pokračoval v raste aj koncom minulého roka. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) totiž hrubý zahraničný dlh v decembri v porovnaní s novembrom vzrástol o 1,631 mld. USD na 70,924 mld. USD. Zadlženosť sa tak už zvýšila aj v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, a to o 2,433 mld. USD.

Na medzimesačnom raste zahraničného dlhu sa najvýznamnejšie v decembri podieľala centrálna banka, ktorej zahraničné pasíva stúpli o 1,352 mld. USD na 12,751 mld. USD.

Zvýšil sa však aj dlh vlády o 651,6 mil. USD na 26,229 mld. USD a tiež zadlženosť z medzipodnikových pôžičiek pri priamych investíciách o 397,6 mil. USD na 16,242 mld. USD. Naopak, znížili sa zahraničné záväzky komerčných bánk o 715,3 mil. USD na 4,931 mld. USD a ostatných sektorov o 55,1 mil. USD na 10,771 mld. USD.

V medziročnom porovnaní sa najviac zvýšil hrubý zahraničný dlh vlády. Oproti decembru 2011 bol vyšší o 10,578 mld. USD. Zvýšil sa však aj dlh z medzipodnikových pôžičiek pri priamych investíciách o 1,206 mld. USD a zahraničné pasíva ostatných sektorov stúpli o 725 mil. USD.

Na druhej strane svoj dlh voči zahraničiu najvýraznejšie znížila centrálna banka o 7,872 mld. USD a klesol tiež pri komerčných bankách o 2,204 mld. USD.

Francúzsky verejný dlh prekročil 90 percent HDP

PARÍŽ. Francúzsko revidovalo smerom nahor svoje rozpočtové deficity za posledné dva roky. Hlavnými dôvodmi je zhoršenie ekonomiky a záchrana bánk, informovala agentúra AP.

Schodok za rok 2011 predstavoval 5,3 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je o 0,1 percentuálneho bodu viac, než sa predpokladalo, uviedol francúzsky štatistický úrad. Vlani deficit dosiahol 4,8 % HDP namiesto vládou plánovaných 4,5 % HDP.

Minister financií Pierre Moscovici v piatok (28. 3.) povedal, že Francúzsko vlani nesplnilo fiškálny cieľ, pretože na konci roka dalo viac peňazí problémovej banke Dexia a ekonomika rástla pomalšie, než sa predpokladalo.

Paríž sa už nechal počuť, že tohtoročný schodok zrejme dosiahne 3,7 % HDP. To znamená, že ani tento rok sa Francúzsku nepodarí stiahnuť deficit pod 3 % HDP, čo je limit stanovený Európskou úniou (EÚ).

Celkový verejný dlh druhej najväčšej ekonomiky eurozóny vlani vzrástol o 116,9 miliardy eur na 1,834 bilióna eur. Dlh tak vyskočil na rekordných 90,2 % HDP z 85,8 % HDP na konci roka 2011. Vláda plánovala zvýšenie zadlženosti na 89,9 % HDP. Podľa pravidiel EÚ by verejný dlh nemal prekročiť 60 % HDP. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

 

Slovensku hrozí, že firmy odídu za lacnejšou pracovnou silou

Slovensku hrozí, že firmy odídu za lacnejšou pracovnou silouSlovensko už neláka zahraničných investorov lacnou pracovnou silou. Na východ od nás je investovanie z tohto pohľadu výhodnejšie. Slováci sú však v mnohom šikovnejší.

Slovensko je určite drahšie ako väčšina krajín na východ od nás.

Na Slovensku už nie je až taká lacná pracovná sila

Mladým ľuďom chýba iniciatíva

Slovensko už nie je lacné. Hrozí preto, že zahraničné firmy, ktoré tu zamestnávajú ľudí, odídu za lacnejšou pracovnou silou. Povedal to v rozhovore riaditeľ spoločnosti Hewlett-Packard (HP) Slovakia a  predseda správnej rady vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko Martin Kubala.

"Ekonomické ukazovatele sú také, že hneď, ako prestane byť ekonomicky zaujímavé mať firmu či výrobu na  Slovensku, každý bude hľadať výhodnejšie lokality. Slovensko už nie je lacné, musíme si to určite uvedomiť aj v našej oblasti. Slovensko je určite drahšie ako väčšina krajín na východ od nás," podčiarkol Kubala.

Úlohou každého štátu je podľa neho vytvoriť také podmienky a podporovať také firmy, ktoré neodídu veľmi ľahko, lebo rozvíjajú profesie s vysokou pridanou hodnotou.

"Firmy, ktoré by odišli ľahko, by otvorili priestor pre firmy, ktoré využijú jednoznačne výhody dobre vzdelanej pracovnej sily," domnieva sa.

Globálnym firmám sa však administratívnymi krokmi nedá zabrániť v tom, aby sa prestali správať globálne, dodal.

Riaditeľ HP však tvrdí, že Slováci sú v mnohom šikovnejší, než ostatní. "Je to klišé, ale my to tu sami vidíme na niektorých pracoviskách. Náš administrátor napríklad obslúži bez problémov viac serverov ako administrátor vo Filipínach," podotkol.

Mladým ľuďom na  Slovensku podľa neho často chýba iniciatíva a snívajú radšej o dobrom zamestnaní, než o tom, že by sami začali s podnikaním.

"Skúsenosť hovorí, že keď niekto skúsi podnikanie, často už nechce byť zamestnaný. Keby si to viac ľudí vyskúšalo, viac ľudí by iniciatívu zobralo do  vlastných rúk," myslí si Kubala.

Stav úverov na bývanie vo februári stúpol o 67,9 milióna eur

K rastu prispeli iné úvery na nehnuteľnosti, stav hypoúverov vzrástol mierne, úvery stavebného sporenia klesli.

Stav úverov na bývanie vo februári stúpol v porovnaní s januárom o 67,9 mil. eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska tak predstavoval ku koncu druhého mesiaca 13,43 mld. eur.

K tomuto rastu prispeli iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav sa zvýšil o 68,7 mil. eur na 7,376 mld. eur.

Stav hypotekárnych úverov sa zvýšil o 1,1 mil. eur na 4,08 mld. eur a úvery stavebného sporenia klesli o 1,8 mil. eur na 1,976 mld. eur.

Úvery na bývanie: 

Najväčší podiel mala Slovenská sporiteľňa na úrovni 27,34 %.

VÚB banka s podielom 20,97 %

Tatra banka s 13,49 %. 

Hypotekárne úvery:

Dominuje VÚB banka s podielom 46,29 %, 

Tatra banka na úrovni 18,13 %

Slovenská sporiteľňa s podielom 15,14 %. 

Iné úvery na nehnuteľnosti:

Sporiteľňa evidovala najvyšší, 41,41-percentný podiel.

Tatra banka 14,53 %-ný podiel

ČSOB má 14,20 %-ný podiel.

Pri úveroch stavebného sporenia jednoznačne dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 88,02 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk.

Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie.

Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

POLITIKA

Stávka na vodičov Richterovi nevyšla. Väčšinu peňazí presunul

Česmad tvrdí, že postavenie našich dopravcov zhoršuje aj vyššie daňové zaťaženie, ako majú 
Česi, Ukrajinci či Poliaci. Minister práce Ján Richter pre nezáujem presunul väčšinu peňazí 
z ich projektu inam.
Osem z desiatich miliónov eur na nové miesta v doprave presunulo ministerstvo práce inam. 

Česmad tvrdí, že postavenie našich dopravcov zhoršuje aj vyššie daňové zaťaženie, ako majú Česi, Ukrajinci či Poliaci. Minister práce Ján Richter pre nezáujem presunul väčšinu peňazí z ich projektu inam.

Dvetisíc pracovných miest za desať miliónov eur chcel štát vytvoriť v doprave. Dotovať ich mal Brusel.

Minister práce Ján Richter si od špeciálneho programu v doprave, ktorý si vylobovalo združenie autodopravcov Česmad, sľuboval preškolenie ľudí do 29 rokov. Mali pracovať ako vodiči autobusov či kamiónov.

O miesta však nebol záujem. Od septembra ústredie práce s dopravcami dohodlo, že vytvoria len 17 miest.

Väčší úspech majú projekty vytvárania miest vo firmách, kde má vzniknúť 3100 miest. 

Projekty

Kde mali vzniknúť pracovné miesta

Cieľová skupina:

ľudia do 29 rokov, ktorí sú na úrade práce aspoň tri mesiace,

ľudia nad 50 rokov, ak sú na úrade vyše pol roka,

projekty sa začali v septembri 2012.

 Podpora vytvárania miest:

Suma: 50 miliónov eur

Predpokladaný počet miest: 9123 

Miesta v podnikoch: 

Cena miesta: najviac je to minimálna cena práce, na rok 2013 je 456,57 eura, firma dostane 95 percent z tejto sumy.

Udržateľnosť: príspevok má 18 mesiacov, musí miesto udržať ešte pol roka.

Miesta v doprave:

Cena miesta: najviac 1,2­násobok minimálnej ceny práce, na rok 2013 je to 547,88 eura, firma získa 95 percent.

Udržateľnosť: príspevok dostáva firma deväť mesiacov, miesto musí udržať ešte ďalších 21 mesiacov. 

Miesta v samospráve:

Suma: 20 miliónov eur

Predpokladaný počet miest: 4714

Udržateľnosť: 6/ 9 mesiacov

Cena miesta: najviac je to minimálna cena práce, na rok 2013 teda 456,57 eura. Štát zaplatí sto percent z tejto sumy.

Ministerstvo práce uznalo, že dotovanie miest v doprave nebol úspešný program.

Osem z desiatich miliónov eur pripravených na miesta vodičov presunulo na tvorbu miest v súkromných firmách.

Hoci je menší záujem aj o vytváranie miest v samosprávach, kde má vzniknúť 207 miest, ministerstvo zatiaľ neplánuje presunúť peniaze aj z tohto projektu.

Od novembra však rozšíri možnosť zamestnať na týchto miestach aj ľudí po päťdesiatke.

Môže za neúspech kríza?

Česmad v lete odôvodňoval vytvorenie projektu v doprave najmä vysokým vekom vodičov. Chcel ho znížiť.

„Vychádzali sme z požiadaviek autodopravcov, na ktorých sa v zmysle pravidiel čerpania nevzťahujú ostatné nosné aktivity tohto projektu,“ povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Dnes ministerstvo práce aj Česmad ospravedlňujú neúspech projektu krízou. „Pri stagnovaní veľkých ekonomík sa nedá očakávať ani významný nárast prepravy tovarov a služieb,“ vraví Stuška.

Analytici priznali, že vlani v lete vyzeral vývoj ekonomiky optimistickejšie ako dnes. „Vtedy to vyzeralo, že ekonomika porastie tento rok okolo dvoch percent. Teraz čakáme rast o 0,5 percenta,“ vraví analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Priestor na rast miest v oblasti dopravy nevidí ani analytik Tatra banky Boris Fojtík. „Z mesačných štatistík zamestnanosti v doprave a skladovaní vidieť stabilný vývoj. Bez ďalšieho silnejšieho rastu ekonomiky nebude zrejme priestor na prijímanie nových zamestnancov.“

Ponúk na miesta je málo

Počet ponúk na miesta vodičov v januári klesol aj na portáli Profesia.sk. Záujemcov je pritom veľa. Vo februári na ponuku reagovalo 217 ľudí. Rok predtým bolo o sto reakcií menej.

Vzrástol záujem aj o miesta vodiča kamiónu, ale nie výrazne. Na jednu ponuku vo februári reagovalo 52 ľudí, rok predtým to bolo o štyroch menej. Celkovo za všetky pozície bolo vlani priemerne 46 ponúk.

Málo atraktívny projekt?

Projekt pre dopravcov bol menej výhodný ako projekty v iných profesiách, hovorí generálny tajomník združenia Česmad Pavol Reich.

Dopravcovia mali vytvorené miesto udržať až 30 mesiacov. Získali síce vyšší príspevok, ale na kratší čas ako iné firmy.

„Vyškolený vodič môže po dvoch či troch mesiacoch zistiť, že ho práca nebaví a odíde. Majiteľ firmy ho musí nahradiť. Nie je to jednoduché, lebo nie je toľko záujemcov,“ dodal Reich. Ak náhradu nenájde, musí štátu vrátiť príspevok.

Projekt už pri schvaľovaní kritizovali združenia firiem, ale aj Únia autodopravcov Slovenska. Tvrdili, že v takejto podobe nemôže byť prínosom pri tvorbe miest.

„Samotné nastavenie projektu bolo zlé. Myšlienku nahnať za volanty 40-­tonových kolosov mladých ľudí bez praxe sme považovali a aj považujeme za obrovské bezpečnostné riziko pre obyvateľov Slovenska,“ hovorí Ingrid Rosová z únie. Preto ani o dotáciu nepožiadali.

Za potraviny môžu byť aj päť miliónové pokuty. Majú byť na webe

Zistenia sa zverejňujú na tlačových konferenciách.Inšpektori môžu za nedostatky dávať vyššie pokuty. Hrozí zatváranie obchodov a výrobných závodov. Na prísnejšie kontroly sa obchod a výrobcovia špeciálne nepripravili. Zistenia sa zverejňujú na tlačových konferenciách.

Od pondelka má Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) silnejšie kompetencie. Ak nájde v obchode či pri výrobe potravín vážne nedostatky, môže dať pokutu do päť miliónov eur, a to bez ohľadu na veľkosť prevádzky, alebo ju aj zatvoriť.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek varoval, že štát bude nové právomoci využívať. „Hneď ako začne platiť novela zákona o potravinách, inšpektori ju budú uplatňovať,“ potvrdila aj Paulína Komarová z ŠVPS.

Zamestnancov upozornili

Predajcovia potravín sa vraj špeciálne na zmenu zákona o potravinách nepripravovali.

„Nebolo treba meniť nič, Billa považuje svoj kontrolný systém pri dodržaní všetkých interných smerníc za prepracovaný a dobrý,“ povedala Martina Kovacs z reťazca Billa Slovensko. 

Kontrolóri

Čo môžu urobiť

okamžite stiahnuť potravinu,

zničiť ju na náklady obchodu, 

znehodnotiť ju chemickými či mechanickými prostriedkami,

upozorniť na riziká nebezpečných potravín, 

pozastaviť alebo zatvoriť prevádzku, celkom alebo sčasti, ak sa nedajú odstrániť nedostatky bezodkladne.

Tesco tvrdí, že pri hľadaní vinníka sa často zabúda na zodpovednosť výrobcu. Tesco preto podľa hovorkyne Zuzany Lošákovej aj samo kontroluje produkty, ktoré kupuje.

„Na novelu zákona o potravinách boli všetci zamestnanci skupiny COOP Jednota Slovensko osobitne upozornení,“ povedal Martin Katriak, podpredseda predstavenstva spoločnosti.

Tiež však vraví, že pre zmenu legislatívy nič nemenili.

Obchodníci aj v minulosti priznávali, že za nedostatky pri predaji potravín môžu aj drobné ľudské pochybenia.

Ak však prehrešky kontrolóri potrestajú vysokými pokutami, pocítia to predovšetkým zamestnanci.

Prísnejšie kontroly nepôjdu len do obchodov, ale aj k výrobcom a ďalším spracovateľom potravín.

Ani výrobcovia podľa Daniela Molnára z Únie hydinárov Slovenska špeciálne opatrenia nerobili.

„Keď to robíte tak, ako to máte robiť, potom nemáte dôvod dostať pokuty,“ vraví Molnár.

Pokuty za vyše milióna eur

Novela zákona o potravinách môže sprístupniť viac informácií o pochybeniach predajcov či výrobcov potravín a pokutách, ktoré za ne dostali.

ŠVPS má totiž podľa nej informácie o rozhodnutiach zverejňovať na webe počas troch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti.

Doteraz dostávala verejnosť len čiastkové informácie o zistených nedostatkoch vo výrobe či pri predaji potravín od ministra pôdohospodárstva či ŠVPS.

Ani na webe nezverejňovala, ktoré firmy dostali pokuty v akej výške.

Informovala len o celkovej výške pokút za mesiace, priemernej a maximálnej výške pokuty. Nebolo však jasné, kto najvyššiu pokutu dostal.

Keď sa SME opakovane zaujímalo o to, kto dostal najvyššiu pokutu, ktorá vlani nadobudla právoplatnosť, informáciu sme nedostali.

Dozvedeli sme sa len, že v roku 2012 nadobudlo právoplatnosť 2104 rozhodnutí v hodnote 1 342 892 eur. Priemerná hodnota pokuty bola 638 eur a najvyššia sankcia 30­tisíc eur.

Ešte v roku 2010 pritom ŠVPS zverejnila zoznam obchodníkov, ktorí dostali za polrok pokuty. Prehľad predajcov, ktorí vlani dostali najvyššie pokuty, sprístupnila aj Státní zemědělská a potravinářská inspekce v Česku. „Pri zverejňovaní informácií bude ŠVPS postupovať v súlade s platnou legislatívou, ktorá je odlišná od legislatívy v Česku,“ vraví Komarová.

 

 

Stavebné úrady dostanú informačný systém za 22,5 milióna eur

Stavebné úrady dostanú informačný systém za 22,5 milióna eurMinisterstvo dopravy chce nový informačný systém. Vyčlenilo naň 22,5 milióna eur a svoj zámer už aj zverejnilo.

Stavebné úrady dostanú 22,5 milióna eur na nový informačný systém.

Informačný systém má umožniť žiadosti o stavebné povolenia aj z domu

Odhadovaná výška nákladov je 22,5 milióna eur

Uľahčiť by sa malo aj získavanie informácií o ľuďoch, ktorí už v systéme fungujú

V roku 2016 si už Slováci budú môcť podávať žiadosti o stavebné povolenia priamo z domu či kancelárie. Umožniť to má nový informačný systém, ktorý zabezpečí elektronizáciu stavebných úradov.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR už oznámilo vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) zámer vyhlásiť súťaž na dodávku tohto systému.

Odhadované náklady naň sú vo výške 22,5 milióna eur a financovaný má byť z eurofondov. Prostredníctvom elektronických podateľní bude podľa rezortu dopravy možné podať cez internet žiadosť o územné rozhodnutie či stavebné povolenie.

NÁVRHY AJ NÁMIETKY

Ale aj dať návrhy či námietky k prebiehajúcim konaniam alebo odvolania. "V prípade, že občan nebude mať priamy prístup k elektronickej podateľni, kontakt s úradom by mu mali umožňovať takzvané kontaktné miesta s asistovanou obsluhou," doplnil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Zároveň budú mať účastníci konaní na základe pridelených prístupových práv priebežný prehľad o priebehu konkrétneho konania alebo stave vybavenia ich podania. Od ľudí by sa už tiež nemalo vyžadovať predkladanie informácií či dokladov, ktoré už raz do systému vložila iná osoba alebo správny orgán.

Ministerstvo odhaduje, že systém bude zavedený do praxe do konca roku 2015.

Ústavný zákon je hotový, majetkové priznania budú po novom

Verejní činitelia budú mať povinnosť nahlasovať všetky príjmy, vrátane príjmov z dividend či prenájmu. Pracovná skupina zložená z poslancov všetkých parlamentných strán už odovzdala paragrafové znenie nového ústavného zákona, na základe ktorého musia verejní činitelia rok čo rok podávať majetkové priznania. Na schôdzu parlamentu by sa návrh mohol dostať v lete alebo na jeseň. "Nové majetkové priznania by mali zvýšiť výpovednú hodnotu v tom zmysle, aby sa dali odkontrolovať majetkové prírastky verejných funkcionárov tak, ako pribúdajú a či ich mohli z priznaných príjmov aj nadobudnúť," povedala pre TASR členka pracovnej skupiny a predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ Lucia Žitňanská.

Zmeny ešte môžu nastať

Poslanec vládneho Smeru Otto Brixi, ktorý v pracovnej skupine vystriedal stranícku kolegyňu Renátu Zmajkovičovú, pripúšťa, že verejnosť uvidí politikom viac na prsty.

"Priznania sa sprehliadnia, sprehľadní a sfunkční sa aj proces postihovania v prípade nepodania majetkových priznaní," avizoval.

Podľa jeho slov je materiál v súčasnosti na pripomienkovaní v jednotlivých poslaneckých kluboch.

"Boli tam aj sporné otázky, a tak sa domnievam, že môžu nastať ešte nejaké drobné parciálne zmeny," pripustil.

Brixi je však presvedčený, že novela ústavného zákona, na ktorú je potrebných aspoň 90 hlasov, v konečnom dôsledku prejde.

Aktuálne musia verejní činitelia podať majetkové priznania za rok 2012 už do nedele 31. marca, a to ešte podľa súčasných pravidiel.

Informácie o majetkových pomeroch zasielajú Výboru Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií.

Zmenený zákon by mal priniesť povinnosť nahlasovať všetky príjmy, vrátane príjmov z dividend či prenájmu.

Rovnako tak by mali verejní funkcionári uvádzať hodnotnejší majetok, ktorý nielen vlastnili, ale aj užívali ako zapožičaný. Pôsobnosť právnej normy sa má zároveň rozšíriť na všetkých verejných funkcionárov, ktorých volí parlament.

Formulár bude právne záväzný

Súčasný zákon napríklad povinnosť podávať majetkové priznanie neukladá šéfovi RTVS či špeciálnemu prokurátorovi. Všetok majetok má byť uvedený konkrétne a podrobne, pričom formulár, ktorý verejní funkcionári vyplňujú, bude právne záväzný. Na novele zákona pracovala skupina pod vedením Miroslava Beblavého (SDKÚ) a podpredsedníčky Národnej rady Renáty Zmajkovičovej (Smer), ktorú neskôr vystriedal Brixi. Na jej rokovaní sa zúčastňovali aj Miroslav Kadúc (OĽaNO), Gábor Gál (Most-Híd), Lucia Žitňanská (SDKÚ), Martin Poliačik (SaS) a Alojz Přidal (KDH).

REGIÓNY

Televízie mali v nedeľu večer plošný výpadok

Kto chcel v nedeľu večer sledovať film Avatar či talentovú šou SuperStar, mohol mať problém.

Televízie Joj, Markíza, ich sesterské stanice, ale aj štátny telerozhlas mali problém so šírením svojho signálu.

Výpadok mali diváci, ktorí signál prijímajú cez MagioSat od Telekomu, satelitnú službu Skylink či niektorí zákazníci UPC. Problém hlásili aj zákazníci DigiTV.

Okolo 22.00 začalo vysielanie opätovne nabiehať, od 22.10 už fungovalo napríklad zákazníkom Telekom, ktorí signál prijímajú cez služu MagioSat. Obnovenie signálu hlásia aj zákazníci ostatných operátorov.

Problémy mali aj v Česku

Šéf televízie Joj František Borovský sa už za výpadok signálu ospravedlnil. Je z neho sklamaný, pretože televízia na nedeľu večer nasadila premiéru kinohitu Avatar.

"Ospravedlňujeme sa divákom, ktorí kvôli problému na strane Towercomu nemôžu sledovať náš program. Žiaľ, môžeme maximálne urgovať rýchle odstránenie tohto problému," napísal podľa webu Omédiách.com Borovský. Potvrdil, že problém sa týkal divákov, ktorí signál televízie prijímajú cez satelit.

Výpadok sa netýkal len Slovenska, ale aj divákov slovenských staníc v Čechách. "Máme káblovku od O2 a slovenské stanice nejdu ani tu v Česku," posťažoval sa čitateľ Peter.

Problémom so šírením signálu mohli čeliť aj zahraničné televízne stanice, ktoré cez satelit vysielajú vo vysokom rozlíšení, napríklad HBO, Filmbox či Eurosport.

Výpadok sa mohol dotknúť aj ďalších tradične "káblovkových" staníc ako DokuCS, KinoCS, Slovak Sport či AXN.

Na vine je zrejme Towercom

Rozsiahly výpadok nastal v nedeľu okolo 20.30, no web Žive.sk tvrdí, že problém so šírením signálu mali  televízie od popoludňajších hodín.

Vinu pravdepodobne nesie spoločnosť Towercom, ktorá pre slovenské televízie zabezpečuje šírenie ich signálu.

Podľa nepotvrdených informácií má spoločnosť problém s odosielaním televízneho signálu na satelit, zrejme pre nepriaznivé počasie.

"Ide o výpadok staníc na analógu, digitál ide korektne. Problém už riešime s vysielateľom, verím, že ho vyriešime čo najskôr," potvrdila spoločnosť UPC, ktorá takto reagovala na niekoľko stažností zákazníkov na svojej Facebook stránke.

Bez problémov bolo možné sledovať televízie cez pozemské televízne vysielanie, teda cez klasickú anténu.

Novinové stánky zatvárajú, už nie sú zaujímavým biznisom

Novinový stánok na Žabníku chce Zoltán Kľučiar predať.Muži vraj pred novinami uprednostňujú internet, ženy si časopisy požičiavajú. PRIEVIDZA. Za jeden rok zatvorili podnikatelia na hornej Nitre trinásť novinových stánkov. Niektoré síce po čase našli nových majiteľov, no viaceré ostali úplne zatvorené. Tento trend asi bude pokračovať. Hlavne stánky, ktoré sú mimo frekventovaných miest, bojujú o svoju existenciu.

Tržby stále klesajú

Zoltán Kľučiar má novinový stánok na prievidzskom sídlisku Žabník, na lukratívnom mieste v blízkosti chodníkov, po ktorých denne prejdú tisíce ľudí. Napriek tomu lístok na stánku oznamuje, že je na predaj. „Viaceré okolnosti ma nútia, aby som ho predal. Mal som pracovníčku na dohodu. Pre nové pravidlá, ktoré prijala táto vláda, som s ňou od nového roku musel spoluprácu zrušiť. Sedemdesiat eur navyše, ktoré by som za ňu musel platiť, jednoducho nemám. Zvýšili sa tiež dane, odvody, a to sa mi už tento stánok neoplatí prevádzkovať. Som z Handlovej, denne ráno o piatej musím byť v Prievidzi a som v práci do piatej popoludní. Pravdepodobne si radšej otvorím stánok v Handlovej, ušetrím aj na pohonných hmotách,“ vysvetlil svoju situáciu majiteľ stánku. Tvrdí, že v súčasnosti už nie je biznis s novinovým stánkom príliš ziskový. Kým napríklad majiteľ obchodu s potravinami zareaguje na zvýšené dane a odvody zdvihnutím cien tovaru, v stánku to takmer nie je možné. „Noviny aj cigarety, čo je náš hlavný sortiment, majú pevne stanovené ceny, zvýšiť ich nemôžem. Pred tromi rokmi som platil faktúry za predané noviny od 300 do 500 eur týždenne. Teraz je to 500 až 600 eur mesačne,“ prezradil Kľučiar.

Prečo mu klesajú tržby? Odpoveď na to je podľa neho jednoduchá, ľudia nemajú peniaze. Kedysi mal v stánku haldy novín a časopisov, teraz ich je značne menej.

„Ľudia už nekupujú dvoje či troje novín, ale len jedny, tí čo si k cigaretám brali aj noviny, už od toho upustili. Chlapi hovoria, že radšej čítajú články na internete, ženy, ktoré preferujú časopisy, si ich zas medzi sebou požičiavajú. Navyše dnes už noviny a časopisy predávajú aj obchody, o cigaretách ani nevravím,“ hovorí o svojich skúsenostiach majiteľ stánku. Tvrdí, že v najbližšom čase zaniknú aj ďalšie novinové stánky, zvlášť na miestach, ktoré nie sú príliš frekventované.

Vypísali súťaž

Novinový stánok je momentálne mimo prevádzky aj v priestoroch prievidzského úradu práce. Tí, ktorí sem chodia, sa to nepáči, pretože si v ňom mohli dať aj prekopírovať dokumenty. V tomto prípade skončila podnikateľke, ktorá stánok prevádzkovala, nájomná zmluva. „Úrad práce je štátna inštitúcia, preto vypísala novú súťaž na prenajímateľa stánku. Je to špecifický stánok, pretože sa v ňom aj kopírovalo, čo bola služba pre nezamestnaných. Päťročnú spoluprácu s úradom práce si však pochvaľujem,“ povedala doterajšia prenajímateľka stánku Jaroslava Kundlová. V tomto prípade asi novinový stánok dlho zatvorený nebude. Ako to bude s ďalšími, ukáže až čas.

 

Nedajte sa oklamať falošnými vyberačmi: Koncesie vymáhajú osobne i telefonicky!

Nedajte sa oklamať falošnými vyberačmi: Koncesie vymáhajú osobne i telefonicky!Verejnoprávna RTVS upozorňuje, aby hlavne starší ľudia boli obozretní a nedali sa nachytať.

Riaditeľ RTVS Václav Mika upozorňuje na podvodníkov, ktorí vymáhajú peniaze za koncesionárske poplatky.

Poplatky za televíziu a rozhlas, o ktorých sa rozprúdila debata pre ich odpustenie ľuďom oslobodeným od ich platenia, sa v posledných dňoch stali predmetom podvodov.

Podvodníci vydávajúci sa za zamestnancov RTVS od ľudí pýtajú peniaze za koncesie. Pod zámienkou exekúcie pre nezaplatené poplatky za verejnoprávnu televíziu a rozhlas chcú od ľudí vyplatenie falošných dlhov, ktoré oklamaní dôchodcovia majú mať voči RTVS. Na podnikavcov upozornila Slovenská televízia vo večerných Správach.

RTVS na dlh neupozorňuje osobne ani telefonicky. „Vždy, keď sa vyskytne, že niekto nezaplatil z akéhokoľvek dôvodu ten jeden mesiac a platí prostredníctvom SIPO, tak dostane v ďalšom mesiaci upomienku, ktorá zase príde zo Slovenskej pošty prostredníctvom SIPO,“ povedal Vladimír Šujan, ktorý má v RTVS na starosti výber poplatkov. Podvodníci sa predstavia ako zamestnanci RTVS.

Strach dôchodkyne Anny

Slovenská televízia uviedla ako príklad prípad dôchodkyne Anny. „Povedal mi, že mám vysoké nedoplatky za koncesie a povedal, že keď nezaplatím, tak z toho budem mať veľké následky,“ priznala dôchodkyňa. V RTVS však za nevyplatené koncesionárske poplatky dlh nemá. „Hneď som volala dcére a spýtala som sa jej, že čo mám vlastne urobiť, lebo ja som z toho bola v strachu, keď mi tak povedal, že budem mať zlé následky skrz to, no a dcéra mi hovorila, že nemám platiť nič, lebo je to určite nejaký podvodník,“ povedala dôchodkyňa.

Koncesionárske poplatky totiž zaplatila už pred troma týždňami a podlžnosti nemá. Vedenie verejnoprávneho média preto vyzvalo ľudí na opatrnosť. „Rozhodne RTVS nepoužíva takýto postup a nepostupuje alebo nepristupuje k vymáhaniu poplatkov metódou telefonátov alebo spôsobom, ktorý ľudí priamo oslovuje. Takže chcem upozorniť na to, že to je postup, ktorý nie je samozrejme náš postup,“ povedal generálny riaditeľ Václav Mika.

Programy nevhodné do 15 rokov dostali cez deň stopku: Vysielať sa môžu až po 20-tej!

Programy nevhodné do 15 rokov dostali cez deň stopku: Vysielať sa môžu až po 20-tej!Ochrániť deti a mládež pred nevhodným vysielaním je cieľom tzv. 2. časovej opony, ktorá dnes začína platiť.

Akčné filmy naladíte až po ôsmej hodine večer.

Úpravu "vyhlášky Ministerstva kultúry (MK) SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o jednotnom systéme označovania audiovizuálnych diel zvukových záznamov umeleckých výkonov, multimediálnych diel, programov alebo iných zložiek programovej služby a spôsobe jeho uplatňovania" avizoval už vlani v septembri minister kultúry Marek Maďarič. V tom čase vyzval celoplošné súkromné televízie na Slovensku, aby zastavili stupňujúcu sa vulgárnosť a nekultúrnosť vo svojom vysielaní.

Cieľom zavedenia druhej časovej opony je odstrániť z denného vysielania verejnosťou najkritizovanejšie programy, ktoré obsahujú detailné naturalistické násilie, sexuálne scény, či vulgárne alebo obscénne vyjadrovanie. Vyhláška podľa ministra kultúry neurčuje, čo sa má vysielať, ale určuje vhodnosť programov do 7, 12, 15 a 18 rokov. Programy sa musia označovať logom o ich vekovej prístupnosti a prístupné od 15 a od 18 rokov sa môžu vysielať len v istých časoch. Zavedenie druhej časovej opony nevylúči programy, kde je určitá miera expresívneho vyjadrovania, povedal Marek Maďarič novinárom 26. februára po rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Výbor zobral informáciu o vyhláške na vedomie.

Prvá časová opona stanovuje, že programy nevhodné do 18 rokov sa môžu vysielať od 22:00 do 6:00 ráno. Zavedenie druhej časovej opony znamená, že programy nevhodné do 15 rokov sa môžu vysielať až po 20:00 (t.j. od 20:00 do 06:00). Podľa Maďariča, upútavky na konkrétne programy sa môžu vysielať v tom čase, kedy môžu byť vysielané.

 

 

Púchovská firma skončila medzi 500 naj firmami v Európe

Púchovská firma skončila medzi 500 naj firmami v EurópeTo je úspech. Spoločnosť Púchovský mäsový priemysel sa ako jediná umiestnila v rebríčku, ktorý vznikol na pôde Európskeho parlamentu.

Anton Fabuš vo svojom púchovskom závode.

Spoločnosť Púchovský mäsový priemysel (PMP), a. s., sa dostala do elitného klubu 500 najrýchlejšie sa rozvíjajúcich podnikateľských spoločnosti a firiem v Európe. Ako jediný slovenský zástupca v najlepšej európskej päťstovke sa PMP umiestnil na 86. mieste. TOP 500 európskych spoločností vyhodnotili v poslednej marcovej dekáde na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli.

Ako TASR informoval hovorca PMP Marcel Ondráš, kritériá ako nezávislé hodnotenie podnikateľského prostredia, tvorba pracovných pozícií, finančná stabilita, podnikateľská angažovanosť a nezávislosť v období rokov 2009 - 2011 posudzovala nezávislá organizácia Europe's 500 a IESE Business School. PMP je spoločnosť s výhradne slovenským kapitálom a od roku 2007 ju vlastní rodinná firma Antona Fabuša.

"Ocenenie je pre nás veľkou poctou a zároveň záväzkom do budúcnosti a ďalšej práce. Naďalej sa budeme snažiť pretláčať do slovenského mäsopriemyslu novú kultúru. To znamená tradičnú domácu receptúru, preferovať kvalitu výrobkov na úkor kvantity, rozvíjať inovácie v oblasti technológií a predovšetkým mať spokojného zákazníka," povedal majiteľ spoločnosti Anton Fabuš na margo ocenenia v Bruseli.

PMP bude mať od 10. do 13. apríla 2013 svoje zastúpenie na výstave Vietnam EXPO 2013, ktorá je najväčšou medzinárodnou obchodnou výstavou v krajine, a v tomto roku je zameraná aj na produkty potravinárskeho priemyslu.

Dráma na Veľkú noc! Peter išiel vyšibať babku, s bicyklom ho zmietla voda!

Dráma na Veľkú noc! Peter išiel vyšibať babku, s bicyklom ho zmietla voda!Peter (16) z Čaty (okres Levice) sa dnes spolu so štrnásťročným bratom Michalom vybral vyšibať babku do neďalekého Šalova.

Záchranárom sa podarilo k úplne vyčerpanému chlapcovi dostať až na druhý pokus, no napokon ho dostali z vody von.

Veľkonočná šibačka sa takmer skončila tragédiou. Peter (16) z Čaty (okres Levice) sa dnes spolu so štrnásťročným bratom Michalom vybral vyšibať babku do neďalekého Šalova. Medzi Hronovcami a Malými Ludincami sa však cez cestu prehnala rozbúrená voda z neďalekého Hrona. Kým Michal sa pobral zo strachu späť, Peter to chcel risknúť. Silný prúd ho však strhol aj s bicyklom. A začal sa boj o holý život.

Úplne vysileného tínedžera vytiahli z päťstupňovej vody záchranári až po dvoch hodinách a až na druhý pokus.  „Bolo to veľmi náročné, pretože voda mala asi len päť stupňov a trčali z nej rôzne konáre a menšie stromy. Museli sme to skúsiť druhýkrát, lebo mne sa pri prvom pokuse roztrhol neoprén. Našťastie, vyšlo to, lebo chlapec už mlel z posledného a zrejme by sa už dlho neudržal,“ prezradil veliteľ zásahu Jozef Ferencz. Vysileného Petra previezli do levickej nemocnice.

 

 

Na Krásnu Hôrku vyzbierala Karpatská nadácia za rok takmer 6500 eur

Na Krásnu Hôrku vyzbierala Karpatská nadácia za rok takmer 6500 eurJedna z viacerých finančných zbierok na pomoc historickej pamiatke Slovenska, hradu Krásna Hôrka, sa po roku skončila. Karpatská nadácia ju vyhlásila od 19. marca minulého roku a vyzbieralo sa v nej skoro 6500 eur.

Na ďalšie opravy Krásnej Hôrky sa prostredníctvom Karpatskej nadácie vyzbieralo takmer 6500 eur.

KRÁSNA HÔRKA. Zbierka na pomoc stredovekému hradu, ktorý zničil veľký požiar, sa po roku skončila. Karpatská nadácia zbierku financií na opravu hradu vyhlásila od 19. marca 2012.

Peniaze prichádzali na účet predovšetkým v prvých týždňoch a mesiacoch, v máji bol jej stav takmer 6000 eur.

Požiar zasiahol hrad Krásna Hôrka, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, 10. marca 2012.

Plamene zasiahli strechu celého hradu a časť zariadenia. Zachrániť sa podarilo asi 90 percent muzeálnych zbierok.

Verejnú zbierku na obnovu hradu vyhlásilo po požiari aj Slovenské národné múzeum (SNM), ktoré ju nedávno predĺžilo až do 13. marca 2014.

Peniaze môžu darcovia zasielať aj naďalej na osobitný účet 7000443743/8180. Jeho stav bol začiatkom marca 157.091 eur.

Slovensko stále viac elektriny spotrebuje, ako vyrobí

Slovensko vlani disponovalo elektrárňami s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 8 400 megawattov.

Na Slovensku sa stále viac elektrickej energie spotrebuje, ako vyrobí. Ako vyplýva z informácií zverejnených Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a.s., v minulom roku sa na Slovensku vyrobilo takmer 28 400 gigawatthodín elektrickej energie, pričom sa spotrebovalo necelých 28 800 gigawatthodín elektriny.

Slovensko v minulom roku taktiež viac elektrickej energie doviezlo, ako vyviezlo. V minulom roku sa na Slovensko doviezlo necelých 13 500 gigawatthodín elektrickej energie, pričom vyexportovalo sa vyše 13 tisíc gigawatthodín. Dovozné saldo tak predstavovalo zhruba 400 gigawatthodín elektrickej energie.

Slovensko vlani disponovalo elektrárňami s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 8 400 megawattov. Najviac inštalovaného výkonu na úrovni 2 500 megawattov mali vodné elektrárne. Za nimi nasledovali jadrové elektrárne s inštalovaným výkonom viac ako 1 900 megawattov a elektrárne využívajúce zemný plyn s výkonom vyše 1 500 megawattov.

Na výrobe elektrickej energie sa vlani podieľali aj slnečné elektrárne, ktoré mali inštalovaný výkon 524 megawattov. Tieto elektrárne mali najväčší inštalovaný výkon spomedzi obnoviteľných zdrojov. Nasledovali elektrárne vyrábajúce elektrinu prostredníctvom biomasy s výkonom necelých 170 megawattov.

 

 

Štrbské pleso: Prvý elektrický vlek spustili pred 70 rokmi

Štrbské pleso: Prvý elektrický vlek spustili pred 70 rokmiLyžiari vo Vysokých Tatrách po prvý raz pocítili komfort pred sedemdesiatimi rokmi.

1943: Lyžiari boli počas jazdy vlekom opásaní opaskom. Lyžovačka ako z minulého storočia: Takto to kedysi vyzeralo na svahoch. Na Bukovej hore partia nadšencov už po 11. raz zorganizovala pretek na historických lyžiach.

Pred 70 rokmi na Štrbskom Plese uviedli do prevádzky prvý elektricky poháňaný lyžiarsky vlek nielen v Tatrách, ale aj na celom Slovensku. Dnes dobové fotografie vleku, ktorý bol vybudovaný na drevených podperách, pôsobia úsmevne, ale v tých časoch šlo o nevídaný výdobytok. Spustenie vleku odštartovalo masový rozvoj lyžovania vo Vysokých Tatrách. „Dovtedy fungoval na Slovensku len jeden ručne poháňaný lyžiarsky vlek na Háji pri Liptovskom Mikuláši. Lyžiari sa na ňom vyťahovali na kopec pomocou kľuky,“ vysvetlil riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, Peter Chudý. Prvú, slávnostnú jazdu absolvoval vtedajší minister vnútra slovenského štátu, Alexander Mach.

Unikátne zariadenie

Prvý elektrický vlek bol podľa jeho slov unikátnym technickým zariadením. „Bol dlhý 3 000 m s prevýšením 490 m. Údolná stanica bola na severnom brehu jazera v nadmorskej výške 1 360 m a horná stanica v nadmorskej výške 1 850 m pri takzvanom Bivak klube. Vlek obsluhoval až tri zjazdovky zo Soliska, vybudované tiež v rokoch 1942 - 1943, a to takzvanú Strednú, Turistickú a zjazd do Furkotskej doliny,“ podotkol riaditeľ. Takto to vyzeralo na nástupnej stanici. Zachovala sa dokonca fotografia, na ktorej prvú slávnostnú jazdu novým vlekom v zime 1943 absolvoval vtedajší minister vnútra slovenského štátu Alexander Mach. „Pôvodný vlek slúžil do roku 1969, keď kvôli MS v klasickom lyžovaní vybudovali nový. Teraz lyžiarov na Štrbskom Plese vyváža sedačka Pomagalski z roku 2002 a ďalšie moderné vleky,“ uzavrel P. Chudý.

Lyžiara musela zapnúť obsluha

Technológia vleku bola od švajčiarskej firmy von Roll. Namontovali ju na drevené podpery z červeného smreku. „Lyžiari pred vstupom na vlek dostali kožený opasok, ktorým sa opásali. Pomocou konopného lanka s háčikom obsluha vleku lyžiara zapla na dopravné lano. Hore sa opasky odovzdávali a posielali ich späť do nástupnej stanice,“ vysvetlil P. Chudý.Dnes lyžiarov z údolnej stanice na Štrbskom Plese vyváža takýto vlek s dĺžkou 865 m a kapacitou 650 ľudí za hodinu.

Praktický ťahák: Čo znamenajú anglické označenia na výrobkoch?

Praktický ťahák: Čo znamenajú anglické označenia na výrobkoch?Rozumiete rôznym označeniam na výrobkoch či anglickým slovám, ktoré sa zamiešali do nášho bežného jazyka? Viete, čo vlastne všetky tie označenia znamenajú?

Hlavne starší ľudia po 50-ke môžu mať s porozumením problém. Prinášame vám praktického sprievodcu často používaných označení. Výrobcovia po nich siahajú najmä preto, že znejú omnoho zaujímavejšie a lákavejšie. Čo teda znamenajú tieto pojmy? 
All in one - multifunkčný, všetko v jednom. Používa sa na prístroje alebo služby.

Age repair anti wrinkle moisturizing Base - podkladový krém proti vráskam.

Anti wrinkle alebo anti aging - protivráskový, proti veku - vyhladzujúci pleťový krém.

Antiperspirant - znamená proti poteniu, zabraňuje poteniu pokožky, používa sa na označovanie dezodorantov.

Blush - červeň, používa sa v kozmetike na označenie púdrov s červenou farbou.

Feeling - atmosféra alebo pocit. Napr. s jogurtom budete mať víkendový feeling - teda víkendový pocit.

Fragrance - vôňa, napr. energizing fragrance body cream - telové mlieko s energizujúcou vôňou.

Grip - uchytenie, v autách, pri písacích potrebách a športových potrebách, napr. perá sa dobre držia v ruke a pneumatiky dobre sedia na vozovke.

Headwear - pokrývka hlavy, čiapka, klobúk.

Moisturizing - používa sa najmä v kozmetike, udržuje vlhkosť.

Nude - používa sa vo význame „nahý“ hlavne v kozmetike a módnej brandži. Sú to produkty,ktoré sú telovej farby.

One touch - stačí sa len raz dotknúť. Napr. Brise One Touch - jedno stlačenie stačí na vôňu v celej miestnosti.

Smoothie - hustý, zamatovo hebký nápoj z ovocia. Nie je to však džús.

SUV - používa sa v automobilovom priemysle, skratka pre Sports Utility Vehicle - vozidlo na športové využitie.

Touch screen - dotyková obrazovka, používa sa v elektronike a znamená ovládanie dotykom na obrazovke.

VAN - rodinný automobil pre viac osôb.

Wrap - znamená zavinutie, napr. tuna wrap znamená tuniak zavinutý v placke.

Facial mask - pleťová maska.

Whitening - bielenie, napr. v  žuvačkách a zubných pastách, ústnych vodách na vybielenie zubov.

Slim fit - zužujúci, špeciálny úzky strih presne kopírujúci krivky tela - hlavne košele pre mužov.

Self tan alebo bronzer - stmavovanie - používa sa v kozmetike na označenie krémov/sprejov/olejov, ktoré po nanesení na telo alebo tvár zhnednú a vytvoria dojem opálenia - prípadne púder bronzovej farby.

Čo vlastne obsahujú krémy?

glycerín - základná látka, ktorá viaže vlhkosť, bez farby a zápachu
parafín - produkt surovej nafty, vláčnej konzistencie, vytvorí fi lm na pokožke, vie blokovať prirodzené funkcie
kyselinu hyalurónovú - látka telu vlastná, viažuca vodu, pôsobiaca proti vysúšaniu, používa sa aj v medicíne
parabén - konzervačná látka, pôsobí proti hubám a mikroorganizmom, má 
hormonálne účinky

silikóny (dimethicone) - umelé oleje, môžu zabrániť pokožke dýchať
tokoferol - vitamín E, ochraňuje a ošetruje

 

Šibačka obrazom: Na dedine divoko a s krikom, v paneláku ticho a decentne

Šibačka obrazom: Na dedine divoko a s krikom, v paneláku ticho a decentneAni studené počasie nič nezmenilo na veľkonočných zvykoch. Na Slovensku sa vo veľkom polievalo a šibalo.

Chlapci v teplanských krojoch polievajú dievčatá vodou na Veľkonočný pondelok počas tradičnej oblievačky a šibačky v Trenčianskej Teplej (okr. Trenčín).

 V tradičnej kultúre sa Veľká noc spája s príchodom jari a mnohé zvyky ako svätenie zelene, vody, zapaľovanie ohňa a svätenie potravín prevzalo aj kresťanstvo.

 

 

 

 

 

 

Tradičná oblievačka a šibačka v Trenčianskej Teplej.                                                 Chlapci z goralskej obce Lendak oblievajú vodou svoju kamarátku.

Voda, oheň, zeleň i vajíčka sú prastarými symbolmi jari, znovuzrodenia, návratu života po zime, ktorá prinášala hlad, choroby a smrť.

Očistné a prosperitné rituály mali v minulosti zabezpečiť dobrý začiatok a chod poľnohospodárskych prác, zdravie a ochranu ľudí a zvierat pred vplyvom negatívnych síl.

Tradičná oblievačka na sídlisku.                                                                       Tanečníci z Folkórneho súboru Čačina zo Spišskej Novej Vsi.

Šibanie mladých dievčat vŕbovými korbáčmi, ako dotyk s čerstvou zeleňou a  šibanie dobytka zelenými pučiacimi prútikmi mali zabezpečiť zdravie, sviežosť a plodivú silu, ktorú v sebe rastúce výhonky majú.

TRADÍCIE NA SPIŠI

Už viac ako desať rokov chodia chlapci z folklórneho súboru (FS) Čačina zo Spišskej Novej Vsi oblievať dievčatá. Ani v tomto roku nie je tomu inak a folkloristov neodradila ani tuhá zima.

"Zišli sme sa ráno v sídle súboru. Sme celkom početná partia, deväť chlapcov, a chodievame najprv po okolitých dedinách, ako sú napríklad Spišský Štvrtok, Letanovce a Markušovce, potom pôjdeme ešte do Spišskej Novej Vsi," priblížil Michal Dubiňák z FS Čačina.

V pláne mali obliať asi 13 dievčat, ktorým podľa neho nie je čo závidieť, keďže vonku je naozaj chladno. Chlapom, samozrejme, nechýbali kroje a dlhé korbáče, avšak koč vymenili za autá. "Niekedy sme mali kone aj voz, v dnešnej dobe je to ale náročnejšie, takže využívame autá," zdôvodnil Dubiňák.

 

Žena nalieva pohárik pálenky huslistovi z Folkórneho súboru Čačina.

Typické pre Veľkonočný pondelok na Spiši je podľa neho to, že sa tu hojne oblieva i šibe korbáčom. "My máme oblievačku aj šibačku, niektoré regióny využívajú len jedno z toho. Korbáče máme dlhé, pekné, máme už veľa stužiek, je nám veselo aj v takejto zime, lebo nás hreje hriatô," dodal s úsmevom Dubiňák.

Folklórny súbor Čačina vznikol asi pred 60 rokmi a darí sa mu pôsobiť na celom Slovensku. Slovenský folklór však prezentuje aj v zahraničí. V minulom roku bol v Šanghaji a nedávno sa vrátil z Iraku, navštívil už aj Lotyšsko či Taliansko. "Sme amatérsky súbor, momentálne máme asi 30 členov v rôznom veku a pôsobisko máme v Spišskej Novej Vsi," uzavrel Dubiňák.

Z@UJIMAViSTI 4

Na Morave napadlo 30 centimetrov snehu, situáciu komplikuje vietor

Hlavná cesta zo Zlína do Uhorského Hradišťa.Na východe Česka husto sneží. Hlavná cesta zo Zlína do Uhorského Hradišťa.

PRAHA. Silné sneženie zasiahlo dnes východnú polovicu Česka, v Olomouckom, Zlínskom a Moravskosliezskom kraji napadlo až 30 centimetrov nového snehu a dopravu na niektorých miestach skomplikoval vietor, ktorý vytváral záveje a snehové jazyky, informovala večer Česká televízia.

Polícia zasahovala pri desiatkach dopravných nehôd, dopravu na cestách aj na železnici blokovali okrem snehu popadané stromy.

V podvečerných hodinách ešte stále silno snežilo na východe a severovýchode Česka, ubúdať sneženia začne podľa predpovedí až vo veľkonočný pondelok počas dňa.

"Výstražná informácia pre Juhočeský, Pardubický kraj, Vysočinu, Juhomoravský, Zlínsky, Olomoucký a Moravskosliezsky kraj varujúci pred novou snehovou pokrývkou platí až do pondelňajšej jednej hodiny v noci," citoval meteorológa Pavla Borovičku Český rozhlas.

V Poľsku zostalo po silnom snežení bez elektriny 100-tisíc domácností

V noci na pondelok napadlo v niektorých regiónoch Poľska do 25 centimetrov nového snehu. Prúd nemali ani niektoré mestá v okolí Varšavy.

VARŠAVA. Približne 100.000 domácností v strednej a severovýchodnej časti Poľska zostalo v pondelok bez elektrickej energie po najnovšej snehovej nádielke, pod váhou ktorej sa odlomilo množstvo konárov stromov. Informovala o tom poľská spravodajská televízia TVN24.

Popadané konáre poškodili na mnohých miestach elektrické vedenie. V noci na pondelok napadlo v niektorých regiónoch Poľska do 25 centimetrov nového snehu, ktorý je obzvlášť mokrý a ťažký.

Najviac zasiahnuté výpadkom elektrickej energie sú odľahlé vidiecke oblasti. Prúd nemali ani niektoré mestá v okolí metropoly Varšava.

Úrady oznámili, že práce na odstraňovaní škôd budú pokračovať do neskorého večera.

 

 

V Maďarsku pre záplavy a spodnú vodu uzavreli 21 ciest

Požiarnici zasahovali v noci na pondelok takmer v 100 prípadoch.

BUDAPEŠŤ. Pre záplavy a spodnú vodu museli v nedeľu úrady v Maďarsku úplne uzatvoriť 21 štátnych ciest, informovala tlačová agentúra MTI.

Najvyšší stupeň povodňovej pohotovosti je vyhlásený pre povodie rieky Rába.

Najhoršia situácia je vo Vašskej župe na západe krajiny, kde je neprejazdných 15 ciest.

V Boršodsko-abovsko-zemplínskej a Rábsko-mošonsko-šopronskej župe uzatvorili po dve cesty a po jednej v župách Fejér a Veszprém.

Požiarnici zasahovali v noci na pondelok takmer v 100 prípadoch, väčšina zásahov súvisela s ochranou proti povodniam.

Povodňovú pohotovosť prvého a druhého stupňa rozšírili vodohospodári v nedeľu na celkovú dĺžku 1206 kilometrov riečnych hrádzí.

Spodná voda zaplavila rozlohu 121.300 hektárov, z ktorých 56.000 hektárov je ornej pôdy.

Rozvodnená rieka Kerka v západomaďarskej obci Lovászi dnes obkolesila niekoľko rodinných domov, z ktorých požiarnici evakuovali takmer 40 ľudí.

Voda zaplavila cestu fungujúcu aj ako hrádza a obkolesila niekoľko obytných domov. Hasiči z Lenti odviezli obyvateľov - medzi ktorými bolo aj deväť detí a dve ženy - z ohrozených obydlí a umiestnili ich v miestnej škole. Prázdne domy stráži polícia.

Maďarsko trápi dážď, povodňovú pohotovosť rozšírili

Povodňovú pohotovosť rozšírili už na celkovú dĺžku 1206 km riek.

BUDAPEŠŤ. Vodohospodári v Maďarsku vzhľadom na pokračujúce zrážky a rozvodnené rieky dnes rozšírili povodňovú pohotovosť prvého a druhého stupňa na celkovú dĺžku 1206 km hrádzí riek.

Zosuv premočenej pôdy svahu ohrozil v Kaposvári v Šomodskej župe tri rodinné domy, z jedného z nich museli evakuovať obyvateľov.

Na nížinách Zadunajska napadalo v uplynulých 24 hodinách 20-30 mm zrážok, na Dolnej zemi 8-15 mm.

Vo Vašskej župe kvôli záplavám uzavreli vyše desať úsekov štátnych ciest. Voda sa vyliala aj z korýt viacerých potokov a umelých kanálov, vo Veszprémskej župe sa voda dostala do pivníc, v 20 prípadoch čerpali vodu hasiči.

V Paksi a v obci Bölcske sa prepadli pivnice, vplyvom čoho boli ohrozené dva rodinné domy.

Pohotovosť prvého stupňa platí na maďarských úsekoch riek Ipeľ, Krasna, Tisa, Čierny Kereš, Trojitý Kereš, Rába, Zagyva Tarna, a Zala, kde na dnes napoludnie rozšírili pohotovosť z pôvodných 912 kilometrov až na 1206 km.

Na 136-kilometrovom úseku riek Takta a Hortobágy-Berettyó platí druhý stupeň povodňovej aktivity.

Dážď rozpustil na Dolnej zemi sneh, následkom čoho spodná voda zaplavila už rozlohu 121.300 hektárov, dnes ráno to bolo ešte iba 80.700 ha. Zo zaplavených území je 56.000 ha ornej pôdy.

Najhoršia situácia je v Jasovsko-veľkokumánsko-solnockej, Hajducko-Biharskej a Čongrádskej župe, spodná voda zaplavila veľké územia aj v Békesškej a Sabolčsko-satmársko-berežskej župe. Pohotovosť kvôli záplavám spodnej vody platí na 63 miestach Maďarska, z toho na piatich územiach najvyšší - tretí stupeň.

 

Maďarov je menej, ich počet klesol za desať rokov o viac ako 260-tisíc

Najpočetnejšou národnostnou menšinou v Maďarsku je rómska.

BUDAPEŠŤ. Počet obyvateľov Maďarska klesol za desať rokov o 260.687. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov sčítania ľudu v roku 2011, pri ktorom zaregistrovali 9.937.628 obyvateľov. K slovenskej menšine sa prihlásilo 35.208 obyvateľov, čo je za uvedené obdobie vyše desaťpercentný pokles. Podpredseda Ústredného štatistického úradu (KSH) Zsolt Németh na tlačovej besede v Budapešti uviedol, že prirodzený úbytok spoločnosti bol o tretinu zmiernený vplyvom medzinárodnej migrácie. Koncom desaťročia však vstup Maďarska do Európskej únie a otvorenie pracovného trhu západných krajín prispel k poklesu počtu obyvateľov.

Slovákov v Maďarsku je menej

Člen Valného zhromaždenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM) Imrich Fuhl pre TASR v tejto súvislosti povedal, že v sčítaní ľudu bola otázka týkajúca sa národnosti nepovinnou, mnohí na ňu neodpovedali. Preto tieto údaje môžu byť skreslené.

"Považujem za politicky nekorektné, že na základe týchto údajov budú posudzované štátne dotácie pre menšiny," dodal Fuhl. Podľa jeho vyjadrenia je to horšie, než sa obávali. "Nielen to je problém, že nás Slovákov v Maďarsku je menej ako v roku 2001, ale najmä to, že maďarská politika to mieni proti nám využiť, napríklad brať do úvahy pri udeľovaní dotácií, pri zakladaní miestnych slovenských samospráv a podobne. Pritom podľa mňa tieto údaje svedčia v prvom rade o nedostatočnej národnostno-politickej praxi Maďarska," konštatoval. Fuhl opakovane zdôraznil, že pri sčítaní išlo o tzv. senzitívny údaj, teda na otázky súvisiace s národnosťou a materinským jazykom občania mohli a nemuseli odpovedať. "Ide o totálne nespoľahlivé údaje, ktoré značne ovplyvnilo aj vedenie tej-ktorej lokality. Obecný notár, ktorého úlohou v Maďarsku je okrem iného vyberať aj sčítacích komisárov, sa pri ich výbere totiž môže nechať ovplyvniť starostom, poslaneckým zborom, prípadne koná podľa vlastných predstáv, teda aj svojvoľne," poznamenal Fuhl a dodal, že napríklad v Mlynkoch, kde funguje vedenie obce, ktoré sa preslávilo zapríčinením kauzy Slovenského domu, nerešpektovali žiadosť Slovákov. Chceli sme, aby túto prácu vykonávali - tak ako tomu bolo v minulosti - najmä slovenskí pedagógovia, dokonca snáď ani jeden z terajších nebol Slovák, takže potom výsledok už ani nie je prekvapujúci. Kým v Mlynkoch polovicu obyvateľstva tvorili dlhý čas príslušníci slovenskej menšiny, podľa terajších výsledkov sčítania ľudu nás je už iba zhruba štvrtina. Zato v obciach, kde máme Slovákom naklonené vedenie, napríklad v susednom Santove alebo v ďalších pilíšskych obciach, v Kestúci a Číve, sa počet Slovákov zvýšil," uzavrel Fuhl.

Najpočetnejší sú Rómovia

Najpočetnejšou národnostnou menšinou v Maďarsku je rómska, ku ktorej sa prihlásilo 315-tisíc ľudí. V roku 2001 to bolo o 53 percent menej Rómov.

Nárast počtu zaznamenala aj druhá najväčšia menšina - nemecká. Nemcov zaregistrovali 186-tisíc, o 54 percent viac ako pred desiatimi rokmi.

Príslušníci slovenskej menšiny obsadili počtom tretiu priečku spolu s Rumunmi. Chorvátov je takmer 27-tisíc, Srbov zhruba 10-tisíc a počet príslušníkov ďalších siedmich menšín je podľa údajov KSH menej než 10-tisíc.

Pre znečistené šošovky takmer prišla o oko: Parazit jej napadol rohovku!

Pre znečistené šošovky takmer prišla o oko: Parazit jej napadol rohovku!Ashley Hyde z Pembroke Pines na americkej Floride začala odrazu horšie vidieť, ľavé oko sa jej zároveň silne začervenalo, začalo slziť a svrbieť.

Liečba hrozivo vyzerajúceho zápalu oka, ktorý Ashley Hyde sposobili améby, bude trvať niekoľko mesiacov.

Osemnásťročné dievča nosí kontaktné šošovky a zrejme ich hygienu zanedbala. Na kontaktnú šošovku sa jej tak dostala améba, jednobunkový orgnanizmus bežne sa vyskytujúci vo vode a pôde. Améba (meňavka), sa do tela môže dostať cez ranu, sliznicu alebo pľúcami. Môže spôsobiť zápaly mozgu a mozgových blán alebo očí.

Parazity začali poškodzovať rohovku a „prehrýzať“ sa dovnútra.

U Ashley tieto parazity začali poškodzovať rohovku a „prehrýzať“ sa dovnútra. „Vzorky mi odoberali niekoľkokrát, raz mi do oka aj vŕtali, nebolo to príjemné,“ hovorí dievčina, ktorá má pred sebou niekoľkomesačnú liečbu.

Parazity začali poškodzovať rohovku a „prehrýzať“ sa dovnútra.Ashley operovali niekoľkokrát.

„Nejbezpečnejšie by bolo meniť kontaktné šošovky každý deň,“ cituje denník Daily Mail očného lekára Adama Clarina. „Každý deň prichádzajú k nám ľudia, ktorí nosia šošovky, majú infekcie, rôzne komplikáce, vredy,“ hovorí. Všetky tieto veci môžu skončiť stratou zraku, dodáva. Predísť tomu možno hygienou a výmenou šošoviek.

 

 

Falošný lekár (49) liečil bolesti chrbta sexom, pacientka otehotnela!

Ilustračné fotoŠABAC - V Srbsku zatkli a obvinili štyridsaťdeväročného muža z toho, že predstieral, že je doktor. Okrem toho svojim pacientkám ordinoval prapodivnú liečbu sexom. Jednu tínedžerku týmto spôsobom dokonca dostal do iného stavu.

Zoran Ratkovič oklamal matku maloletej pacientky a aj ju samotnú, že pretrvávajúce bolesti chrbta môžu viesť k neplodnosti. Ako liečbu stanovil pohlavný styk. K tomu niekoľkokrát v jeho ordinácii podľa výpovede poškodenej naozaj došlo. S dievčinou navyše spával bez ochrany, čoho následkom otehotnela.

Keď to zistila jej matka, okamžite lekára udala na polícii. Tá počas vyšetrovania zistila, že Ratkovič nikdy medicínu neštudoval a zadržala ho. Prokurátor ho následne obvinil zo znásilnenia neplnoletej osoby, podvodu a brania peňazí za služby, ktoré nebol oprávnený poskytovať. Informoval portál Croatian Times.

 

Cyprus plánuje legalizáciu kasín

Ilustračné fotoNIKÓZIA – Cyprus plánuje sériu opatrení na podporu hospodárskeho rastu. Plán, o ktorom informoval v pondelok prezident Nicos Anastasiades na neformálnom zasadnutí vlády, počíta s odpustením daní pre firmy, ktoré v krajine spätne investujú svoje zisky.

Prilákať turistov na juh krajiny má otvorenie kasín, ktoré v súčasnosti pôsobia iba v severnej tureckej časti ostrova. Prezident tiež navrhuje zmierniť podmienky pri splácaní úverov. Dvanásťbodový plán by mal dostať vládny kabinet na prerokovanie do 15 dní.

Cyprus sa minulý týždeň dohodol s medzinárodnými veriteľmi na podmienkach finančnej pomoci s cieľom odvrátiť hroziaci kolaps tamojších bánk. Úverové ústavy na Cypre spravujú vklady v celkovom objeme zhruba 68 mld. eur. Predimenzovaný bankový systém láka zahraničných klientov, najmä z Ruska.

Výmenou za úverový program v objeme 10 mld. eur musí krajina zatvoriť svoju druhú najväčšiu banku a zaviesť mimoriadnu daň z bankových vkladov nad 100 tis. eur. Prísne podmienky úverovej dohody oklieštia tamojší bankový sektor a krajine hrozí ďalší prehĺbenie poklesu ekonomiky a rast nezamestnanosti.

Pravá tvár Williama Shakespearea? Úžerník, ktorý neplatil dane!

Pravá tvár Williama Shakespearea? Úžerník, ktorý neplatil dane!Britský dramatik William Shakespeare hromadil obilie ako škrečok, bol úžerník a vyhýbal sa plateniu daní.

William Shakespeare má možno temnú minulosť.

Vďaka tomu sa z neho stal počas hladomoru bohatý podnikateľ. Ukázal to nový výskum pracovníkov waleskej Univerzity v Aberystwythe, napísala dnes agentúra Associated Press. Vedci prehľadali historické archívy, aby zistili podrobnosti o súbežnom živote Shakespeara ako obchodníka a majiteľa nehnuteľností, ktorý sa niekoľkokrát dostal do konfliktu so zákonom.

Úrady ho prenasledovali pre daňové úniky a v roku 1598 bol trestne stíhaný za "škrečkovanie" s obilím v časoch jeho akútneho nedostatku. Odborníci hovoria, že nie je možné plne pochopiť Shakespeara, ak nebudeme skúmať aj jeho čulú podnikateľskú stránku a éru hladu, v ktorej žil. Výskumníčka Jayne Archerová povedala, že tieto stránky dramatika boli doteraz opomínané, pretože mnohí ľudia "nedokážu stráviť myšlienku tvorivého génia motivovaného vlastnými záujmami".

 

Michail Gorbačov: Za rozpad Sovietskeho zväzu nemôžem

Michail GorbačovMichail Gorbačov

MOSKVA - Posledný prezident niekdajšieho Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov cez víkend opätovne skritizoval súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina a varoval, že krajinu čaká ďalšia vlna nepokojov proti situácii v krajine.

Podľa jeho slov sa síce podarilo protesty nateraz potlačiť, no problémy pretrvávajú. Ruský systém podľa neho potrebuje reformy, inak je stagnácia nevyhnutná. Gorbačov zároveň odmietol zodpovednosť, ktorú mi pripisujú za kolaps Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Podľa neho bol oveľa deštruktívnejší postup neskoršieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina, pričom on sám chcel blok iba reformovať. Reformná politika známa ako perestrojka nakoniec podľa exprezidenta znamenala príchod slobody a demokracie do Ruska a strednej Európy a taktiež odchod sovietskych vojakov z Afganistanu.

"Putinovo druhé funkčné obdobie ako prezidenta otvorilo možnosti pre prijatie novej stratégie ale vedenie nabralo iný smer. A za prezidentovania Medvedeva sa nič nezmenilo. A ak sa nič nezmení, problémy budú eskalovať, čo znamená. že ruská spoločnosť sa nanovo pokúsi o priblíženie sa ku skutočnej demokracii," povedal Gorbačov, ktorý tak naznačil podobnosť so Sovietskym zväzom.

"Videl som vtedy nevyhnutnosť decentralizovať a modernizovať zväz, no bol som za jeho zachovanie. Akékoľvek snahy hodiť vinu za jeho rozpad na mňa sú nezodpovedné, neopodstatnené a zavádzajúce," povedal 82-ročný držiteľ Nobelovej ceny mieru, ktorého cituje portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.

Školská kuchárka schudla sto kíl, viseli z nej laloky kože!

Tracey teraz oblieka veľkosť 40Tracey teraz oblieka veľkosť 40

NOTTINGHAM - Schudnúť je jedna vec a zbaviť sa prebytočnej kože druhá. Tento problém donedávna musela riešiť aj Tracey Smalleyová z Anglicka. Pred časom totiž podstúpila podviazanie žalúdka, vďaka ktorému je ľahšia o celých sto kilogramov. Po operácii jej však na tele ostali kilá ovisnutej kože.

Tracey začala priberať po narodení svojho prvého dieťaťa. Nepomohli žiadne diéty ani cvičenie. Keď sa jej predsa len podarilo zhodiť pár kilogramov, vždy sa potom dostavil jojo efekt. Lekári jej povedali, že ak neschudne, nedožije sa päťdesiatich rokov. Na ich odporučenie preto podstúpila bypass žalúdka.

Zákrok sa podaril a žena, ktorá pracuje ako školská kuchárka, schudla 100 kg. Potom sa však dostavil ďalší problém; bolo treba zbaviť sa vyťahanej kože. "Tie visiace laloky vyzerali otrasne. Nemala som inú možnosť, ako znovu ísť pod nôž," hovorí Tracey, ktorá za plastiku zaplatila 7350 libier (8500 eur). Počas nej jej chirurgovia odstránili kožu z ramien a brucha.

Trojnásobná matka teraz váži 76 kg, uvádza Daily Mail. Akonáhle si našetrí na ďalšiu operáciu, nechá si odstrániť prebytočnú kožu aj z nôh, aby pasovali k zvyšku tela.

 

 

Výrobcovia praliniek v Belgicku chcú ochrannú známku

V krajine existuje viac ako 200 firiem zaoberajúcich sa jej výrobou, asi 2000 špecializovaných predajní i múzeí, akým je napríklad Múzeum kakaa a čokolády v Bruseli.

BRUSEL. Belgickí výrobcovia čokolády sú presvedčení, že ich vychýrené pralinky by mali mať rovnakú právnu ochranu ako francúzske šampanské alebo talianska parmská šunka.

Chcú, aby výraz "belgická čokoláda" bol ich exkluzívnou ochrannou známkou a hodlajú prijať opatrenia voči zahraničným výrobcom, ktorí svoje produkty pomenúvajú "belgický štýl" alebo "belgický recept".

Títo napodobňovatelia totiž oslabujú predaj originálnych praliniek ako aj ich známku kvality, ktorú belgickí cukrári budovali vyše sto rokov - od roku 1912, kedy ich Jean Neuhaus vynašiel.

Ako v stredu informovala agentúra Reuters, Združenie belgických výrobcov praliniek bude na budúci mesiac rokovať s tamojšími regionálnymi vládami o spôsobe, akým by krajina mohla Európsku úniu požiadať o ochranu pôvodnej belgickej čokolády a získať ochrannú známku pre svoje produkty.

Dráma na ulici: Pod chodcom (†25) sa zrazu prepadla zem!

SHENZEN - Yang Jiabin (†25) práve prechádzal pobrežnou štvrťou Futian v čínskom meste Shenzhen, keď sa pod jeho nohami prepadla zem a on sa zrútil do hĺbky. Napriek záchrannej akcii sa ho už nepodarilo zachrániť živého. Celú udalosť natočili bezpečnostné kamery na ulici.

Dramatické zábery z utorka ukazujú, ako sa zrazu pod nohami chodca s modrým dáždnikom vytvorila masívna diera, ktorá ho doslova pohltila. Moment, kedy mladík zmizol v 16 metrov hlbokej a 5 metrov širokej diere, zachytili hneď dve kamery. V čase, keď dorazili záchranári, bol už Yang Jiabin mŕtvy.

Prepadnutie zeme mohli podľa odborníkov spôsobiť prudké lejaky, ktoré oblasť bičovali niekoľko dní. Podľa iných však môže byť na príčine aj blízke stavenisko, odkiaľ boli cítiť otrasy. Zle naplánovaná infraštruktúra a rýchly rozvoj sa mohli podpísať pod príčinu tragédie.

Nešťastná udalosť natoľko traumatizovala niektorých blízkych obyvateľov, že zo strachu ušli zo svojich domovov. Oblasť by mohla byť totiž potenciálne nebezpečná. Informoval portál nydailynews.com.

 

Žene vytrhli zub: Po zákroku nad ním plakala a chcela ho späť!

Žene vytrhli zub: Po zákroku nad ním plakala a chcela ho späť!Mladá Američanka zniesla anestetiká svojským spôsobom. Zub si chcela naspäť nasadiť do úst.

Žena nad svojim zubom plakala a napokon si ho takmer celý vložila naspäť do úst.

Posledné roky kolujú na internete vtipné videá s reakciami pacientov zubára na anestetiká. V mnohých prípadoch ide najmä o deti, ktoré sú po zákrokoch omámené a blabotajú.  Táto mladá Američanka bola, naopak, veľmi živá.

Žena takto zareagovala na vytrhnutie zuba: Chcela ho späť!

Blondínka nariekala niekoľko desiatok minút po zákroku. Svojmu zubu sa ospravedlňovala. Podľa Daily Mailu mu hovorila: „Milovala som ťa od prvého momentu“ alebo „Spravila som to proti svojej vôli“. Žena bola presvedčená, že jej zubu vzal zubár život.

Jej rodina a prizerajúci sa na nej zabávali dovtedy, pokým si ho nesnažila nasadiť naspäť do úst. Potom už zasiahli. O pár hodín sa Američanka prihovorila svojim priateľom na twitteri – už by mala byť v poriadku.

To je valibuk! Britka porodila 7-kilové dieťa bez cisárskeho rezu

Malý George mal pri narodení 7 kíl.Britka Jade priviedla na svet riadneho valibuka. Malý George vážil pri narodení až 7 kíl!

Toto sú rodičia malého Georga - mama Jade a otec Ryan.

Matka Jade Packer (21) má za sebou mimoriadne ťažký pôrod. Jej synček totiž pri narodení vážil neuveriteľných 7 kilogramov. Malý valibuk George pritom prežil iba zázrakom. Pri pôrode mal desať minút nedostatok kyslíka a jeho šance na prežitie boli iba 10-percentné.

To je valibuk! Britka porodila 7-kilové dieťa bez cisárskeho rezuMalý George mal pri narodení 7 kíl.

George, ktorý sa narodil 15 dní po termíne 11. februára, mal dvakrát vyššiu váhu ako mávajú normálne novorodeniatka. Matka Jade ho pritom porodila klasicky. Na sále sa trápila dlhých 16 hodín. Synčeka priviedla na svet pomocou epidurálnej anestézii. „V miestnosti bolo asi 20 lekárov a vtedy som sa riadne bála,“ opísala pre BBC chvíle pri pôrode Jade. Po narodení bol George umiestnený na špeciálne novorodenecké oddelenie v nemocnici v Bristole.

Niekoľko týždňov po narodení si už malého valibuka užívajú rodičia doma. Zatiaľ sa uňho, našťastie, žiadne zdravotné komplikácie kvôli ťažkému pôrodu neobjavili. Stále je však podrobne monitorovaný lekármi.

 

To je macher! Pilot Gordon Jones lieta aj deväťdesiatke

To je macher! Pilot Gordon Jones lieta aj deväťdesiatkePo prvýkrát sa ocitol vo vzduchu v roku 1941. Kanaďan Gordon Jones má úctyhodných 90 rokov a stále lieta. Na tom istom dvojplošníku, na ktorom sa kedysi učil pilotovať.

Gordon Jones pri svojom miláčikovi, ktorého si sám zrekonštruoval.

Gordon Jones patrí medzi najstarších aktívnych pilotov na svete. Mal osemnásť, keď sa v auguste roku 1941 stal príslušníkom kanadského vojenského letectva. Lietať sa učil na jednom z najrozšírenejších cvičných lietadiel na svete – známom britskom stroji De Havilland DH 82 Tiger Moth, ktoré sa licenčne vyrábalo aj v Kanade.

21-ročný Gordon Jones ako pilot bojového lietadla na fotografii z roku 1944.

Po skončení druhej svetovej vojny sa Jones dal na farmárčenie v rodnom High River v štáte Atlanta, lietať však neprestal. Ako člen Lietajúcich farmárov či kanadskej Asociácie pilotov a majiteľov lietadiel. „Tu vám nič nebráni, aby ste išli kamkoľvek chcete, žiaden semafor, ani dopravné značky. Lietanie, to je sloboda,“ povedal predvlani, keď vo svojom žltom dvojplošníku letel nad rodiskom.

Tento stroj si pán Gordon sám zrekonštruoval. V roku 1992 sa mu splnil dávny sen: za 46 tisíc dolárov (35 tisíc €) si kúpil vlastný stroj, veterán DH Tiger Moth roku 1942. Až vtedy zistil, že toto isté lietadlo počas vojny pilotoval a s ešte väčšou láskou sa pustil do rekonštrukcie.

Tento stroj si pán Gordon sám zrekonštruoval.

Najstarší kanadský pilot je súčasťou miestnych dejín a koloritu, podľa neho pomenovali cestu na miestne letisko, knižne vyšiel jeho jeho životopis, na oslave jeho 90. narodenín bolo vyše 100 príbuzných a priateľov. Gordon Jones však už lieta len za pekného počasia. „Snažím sa nalietať 50 hodín ročne, väčšinu však v lete, v zime je na lietanie príliš chladno,“ hovorí. A dokedy bude lietať? „Môj Tiger Moth je vo veľmi dobrej kondícii, hoci má 70 rokov. Chcel by som lietať, kým len budem môcť. A kým mi to ministerstvo dopravy nezakáže, hoci stále dobre vidím,“ hovorí pán Jones.

Páni, pozor na zips: Ničí naše penisy!

Najčastejším zranením penisu je priškripnutie do zipsu. Do roku 1913 tak trpeli muži zranením penisu iba zriedka.

Bolestivá scéna z komédie „Niečo na tej Mary je“ nenechala žiadneho chlapa bez štipky súcitu s hercom.

Po vynáleze zipsu sa však toto bolestivé poranenie stalo bežnou záležitosťou. Podľa urológov z Kalifornie je dnes priškripnutie v zipse najčastejším zranením penisu. Iba v USA ročne musia ošetriť asi 900 mužov, ktorí si pri zapínaní nohavíc pricviknú do jazdca zipsu vlastnú mužskú pýchu. Z prieskumu amerických urológov vyplýva, že medzi rokmi 2002 až 2010 bolo v USA ošetrených s týmto zranením  17 616 mužov. V polovici prípadov sa jednalo o mladistvých.

Reakcia našej redakcie: Keby sme všetci pekne nosili tepláky ako Bohumil Stejskal z českej komédie Dědičství aneb Kurvahošigutentag, tak by sa to stať nemohlo :)

Neskutočný brpt v priamom prenose: Moderátor nazval kolegu penisom!

Neskutočný brpt v priamom prenose: Moderátor nazval kolegu penisom!Nevídaný brpt sa stal americkému moderátorovi športových programov.

Kyle (vľavo) nazval Petra penisom.

Kyle Keefe je skúsený športový moderátor kanála Altitude TV z amerického Colorada, lenže na svoj posledný trapas v živom vysielaní len tak ľahko nezabudne. Po skončení zápasu NHL tímu Colorada Avalanche, ktorému sa stanica venuje, predstavoval program na najbližšie minúty. Ten zahrňoval aj analýzu zápasu analytikom Peterom McNabom, bývalým hráčom NHL.

Keefe išiel do štúdia pomaly uviesť analytika McNaba, no na miesto toho, aby ho nazval Petrom, z úst mu vyletelo slovo penis! „Čo bude nasledovať. V nasledujúcich 30 minútach penis, prepáčte, Peter McNab sa k nám o chvíľu pripojí k prejdeniu si zápasu,“ povedal. Kyle sa v momente síce ospravedlnil, no v nasledujúcich sekundách sa neubránil pravidelným menším a a väčším výbuchom smiechu.

Smiech sprevádzal vysielanie počas nasledujúcich troch minút. Najmenej sa mu bránil druhý člen vysielania sediaci v štúdiu, Mark Rycroft, taktiež bývalý hráč NHL. Keefe sa nakoniec predsa len s McNabom spojil a starší pán to našťastie zobral s humorom.

 

Biely dom postráži prvý raz žena, má zlepšiť imidž ochranky

Agentom, ktorí strážia aj amerického prezidenta, bude prvýkrát veliť žena.Julia Piersonová by mala zlepšiť imidž agentúry v očiach verejnosti, ktorý pokazil minuloročný škandál agentov s prostitútkami.  Agentom, ktorí strážia aj amerického prezidenta, bude prvýkrát veliť žena.

WASHINGTON, Hollywoodske klišé ich zobrazuje ako učesaných, hladko oholených, urastených mužov v tmavých oblekoch a so slnečnými okuliarmi, ktorí sa vždy mihnú v zábere pri scénach s americkým prezidentom. Majú na starosti, aby sa lídrovi Spojených štátov nič nestalo.

Americká Secret Service (tajná služba) je aj vďaka tomu v povedomí mnohých Američanov ako vyslovene mužská organizácia. To sa má teraz zmeniť.

Americký prezident Barack Obama vymenoval za riaditeľa tejto agentúry prvýkrát v jej dejinách ženu – dlhoročnú agentku Juliu Piersonovú. O míľniku v 148-­ročnej histórii organizácie hovoria médiá aj niektorí politici.

Fakty

Secret Service

Agentúra vznikla v roku 1865 po občianskej vojne, aby chránila finančný systém krajiny.

Po atentáte na prezidenta Williama McKinleyho v roku 1901 začali chrániť prezidentov.

Do vzniku CIA bola aj  spravodajskou agentúrou.

Momentálne chráni okrem  finančného systému, súčasného a bývalých prezidentov aj zahraničné návštevy.

Zlepšiť imidž

Žena na čele organizácie, ktorá stráži prezidenta, bývalých prezidentov, kandidátov, politikov, zahraničné návštevy, ale napríklad aj finančný systém krajiny, by mohla pomôcť zlepšiť jej imidž.

Mnohí totiž začali organizáciu brať ako machistický klub najmä po minuloročnom škandále, keď si skupina agentov v Kolumbii pred návštevou prezidenta Obamu zaplatila prostitútky. Podľa médií nešlo o zriedkavý jav.

Pre najhorší škandál v dejinách úradu prišli o miesto ôsmi agenti, prijali sa tiež nové pravidlá (napríklad zákaz piť alkohol desať hodín pred službou). Kauza sa riešila aj v Kongrese.

Julia Piersonová má pokazený imidž organizácie  vylepšiť. Americkým médiám sa o nej veľa informácií nepodarilo zohnať – napríklad ABC našla iba dve jej fotografie. V minulosti dala médiám len niekoľko rozhovorov.

Chránila Busha

Julia Piersonová je dlhoročná agentka, ktorá to počas tridsiatich rokov v organizácii dotiahla až na šéfku štábu odchádzajúceho riaditeľa.

K Secret Service sa pridala ako 23­-ročná, tri roky predtým bola policajtkou, slúžila v ochranke prezidenta Georgea Busha staršieho. 

„Nemyslím si, že ľudia si uvedomujú množstvo príprav, ktoré predchádzajú prezidentovej návšteve. Všetko od toho, kam prezident smeruje, až po jeho fyzický príchod, či už limuzínou, alebo lietadlom, na miesto udalosti,“ povedala podľa New York Times.

Pre americkú ochranku je to zlomový moment aj preto, že prvá žena začala v organizácii pracovať až v roku 1975. 

V súčasnosti má úrad 3500 agentov (a ďalších 1800 zamestnancov „bez uniformy“), z tohto je len desať percent žien, čo je menej ako v iných podobných úradoch.

Tri ženy

Vymenovaním ženy za  šéfku úradu, ktorý ho má chrániť, chce Barack Obama ukázať kritikom, že iné pohlavie neignoruje. V jeho druhej vláde je totiž menej žien aj menšín.

V súčasnosti však okrem Secret Service vedie žena aj Marshal Service (chránia sudcov či súdy) či Úrad pre boj s drogovou činnosťou.

Atentát nemali tri desaťročia

Secret service začínal v roku 1865 ako úrad, ktorý má strážiť finančný systém krajiny.

WASHINGTON. Aj keď obraz na verejnosti môže byť vplyvom škandálu s prostitútkami iný, v skutočnosti prežíva Secret Service dobré roky.

Ak je ich hlavným cieľom strážiť amerického prezidenta, vyše tridsať rokov si počínajú dobre. Aspoň ak vezmeme do úvahy atentáty.

V amerických dejinách zavraždili štyroch prezidentov v úrade.  Po smrti tretieho z nich Williama McKinleyho v roku 1901, sa začal Secret Service, ktorý vznikol v roku 1865 preto, aby chránil po občianskej vojne finančný systém krajiny, zaoberať aj ochranou najvyššieho predstaviteľa krajiny.

Fatálne zlyhali v prípade prezidenta len raz. V roku 1963, keď Lee Harvey Oswald  zastrelil v Dallase prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Blízko smrti však boli aj Franklin  Delano Roosevelt či naposledy v roku 1981 Ronald Reagan, ktorého postrelil psychicky chorý útočník. Odvtedy síce boli správy o pokusoch či plánoch na atentát, no prezidenti sa môžu cítiť relatívne v bezpečí.

Agentúra chráni prezidenta, bývalých prezidentov (tých budú podľa nového zákona znova strážiť do konca života) aj zahraničné návštevy. Bdie však aj nad finančným systémom. Jej ročný rozpočet je 1,5 mil. dolárov.

V roku 2011 sa podľa Washington Post zúčastnili na 5600 domácich a 400 zahraničných cestách, v krajine majú 142 úradov, v zahraničí ďalších 22.

Polícia hľadá vinníka nehody najviac dva roky

Viac áut na cestách znamená väčšie riziko havárie. Často sa "ťukance" stávajú na parkoviskách pri nákupných centrách.

Ak sú prítomní vodiči oboch havarovaných áut a dohodnú sa na vine a na náhrade škody, ľahko haváriu vyriešia ako škodovú udalosť. Prípadne je vec objasňovaná ako dopravná nehoda príslušníkom polície.

Neraz ale nastane situácia, keď jedno auto narazí do zaparkovaného auta bez vodiča. Ak pritom nie sú svedkovia, často podľa polície vinník z miesta udalosti odchádza a nikomu nič nenahlási. Riskuje tak nielen pokutu ale aj niekoľkoročný zákaz šoférovania.

Vyriešiť haváriu bez polície je pre vodičov výhodnejšie

"Pri bežnom strete vozidiel sa pre účastníkov javí výhodnejšie riešiť udalosť vzájomne ako škodovú udalosť, bez asistencie polície," upozornil Daniel Džobanik, hovorca prešovského krajského policajného riaditeľstva.

Polícia totiž nebude riešiť len to, kto bol vinník, ale zvyčajne aj pokutuje.

Škodovou udalosťou môže byť len havária, pri ktorej

sa nikto nezranil a ani nezomrel,

sa nepoškodila cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,

neunikli nebezpečné veci,

na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku nevznikla hmotná škoda zrejme prevyšujúca 3 999 eur,

účastníci sa dohodli na jej zavinení.

Povinnosti účastníkov škodovej udalosti

Zákon vyžaduje od účastníka škodovej udalosti nasledovné povinnosti:

bezodkladne zastaviť vozidlo,

preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti,

poskytnúť údaje o poistení vozidla,

vyplniť a podpísať správu o nehode, alebo iné tlačivo zavedené na vyriešenie poistnej udalosti,

zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a

urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

Ak ste spôsobil škodu človeku, ktorý pri havárii nebol, musíte ho bezodkladne o zrážke upovedomiť a oznámiť mu svoje osobné údaje.

K dopravnej nehode volajte policajtov vždy

Stačí, aby niektorá z podmienok alebo povinností nebola splnená a udalosť sa automaticky považuje za dopravnú nehodu. Tú treba vždy oznámiť polícii.

Po príchode na miesto havárie policajt najprv skúma, či sa stala dopravná nehoda alebo škodová udalosť. Potom určí vinníka a uloží sankciu. Na mieste môže uložiť pokutu do výšky 650 eur. V správnom konaní pokuta môže dosiahnuť hodnotu 800 eur a zákaz šoférovania do 3 rokov.

"Ak je účastník dopravnej nehody neznámy, polícia vedie vo veci po dobu dvoch rokov objasňovanie. Ak ani do doby 2 rokov od oznámenia alebo zistenia priestupku sa nepodarilo zistiť jeho páchateľa, polícia odloží vec z dôvodu zániku zodpovednosti za priestupok," uviedol policajný hovorca.

V prípade, že by ste políciu k dopravnej nehode nezavolali, spáchali by ste závažný dopravný priestupok. Ak by vás policajti vypátrali, pokuta sa môže vyšplhať na 1300 eur. Zároveň vám zakážu šoférovať na jeden až päť rokov. Je to, akoby ste z miesta nehody ušli.

Nehoda sa môže stať aj na parkovisku

Škodovou udalosťou alebo dopravnou nehodou môže byť aj situácia, keď narazíte do plotu, brány, múru, dopravnej značky, stĺpu a podobne.

Pravidlá pritom platia nielen na cestách ale aj na každom verejnom parkovisku (napríklad v parkovacích domoch, v podzemných parkovacích priestoroch ale aj na vonkajších parkoviskách obchodných centier).

 

 

Na aute viezol vodič horu snehu

Napriek jari aj tento týždeň snežilo. Viacerí vodiči však vyrazili na cesty so zasneženými autami.

Peter nám poslal fotografiu auta, ktoré odfotil ešte vo februári na nábreží v Bratislave. Ak by vodiča Nissanu zastavili policajti, riskoval by na mieste pokutu do 60 eur.

"Vodič vozidla je pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť," uvádza zákon o cestnej premávke.

Neraz sme túto zimu videli na ceste popadané kusy ľadu, ktoré z najväčšou pravdepodobnosťou spadli z nákladiakov.

Kým sneh, ktorý odletí zo strechy osobného auta, vám v najhoršom prípade na chvíľu zabráni vo výhľade, ľad z nákladiaku vám dokáže auto poškodiť. V oboch prípadoch to však môže skončiť aj dopravnou nehodou.

Napríklad, pred tromi rokmi ľad z kamióna zranil vodičku osobného auta. Na fotke vidno, čo spôsobila ľadová kryha z kamióna.

Pozrite si aj ďalšie dopravné priestupky lokalizované na mape

Vozidlo vodiča "ignoranta" odfotil aj Dano. Napísal: "Niektorí vodiči v Ilave parkujú cez dve parkovacie miesta, lebo sú "páni"." Vodiča auta mal pritom dosť voľných parkovacích miest na výber.

Zákon o cestnej premávke vyžaduje od vodičov, aby čo najlepšie využili parkovacie miesto. Zároveň, ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich.

Aj vodič Danom odfoteného vozidla by mohol od policajtov dostať 60-eurovú pokutu.

Dohody medzi poisťovňami a servismi preveril súd

Spolupráca medzi servismi a poisťovňami môžu podľa Súdneho dvora Európskej únie ovplyvniť férovú súťaž.

LUXEMBURG. Čím viac sa predá poistiek, tým vyššie budú platby za opravu havarovaných alebo pokazených áut. Takúto dohodu uzavreli poisťovne Allianz a Generali v Maďarsku s tamojšími autoservismi. Tie okrem opráv ponúkali aj havarijné a zákonné poistenie. Maďarský Úrad na ochranu hospodárskej súťaže videl v dohode neférovú súťaž, poisťovne pokutoval. Allianz mala zaplatiť 18,2 milióna eur, Generali 3,6 milióna eur. Menšie pokuty dostali aj opravovne áut. Podnikatelia so sankciami nesúhlasili, spor sa preto dostal pred Súdny dvor Európskej únie.

Dohody sú nebezpečné

Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že dohody medzi poisťovňami a servismi môžu byť nebezpečné. Mohli by totiž ovplyvniť férovú súťaž nielen medzi poisťovňami, ale aj medzi autoservismi.Dohody so servismi majú aj najväčšie poisťovne na Slovensku. Potvrdil to Vladimír Cvik zo spoločnosti Netfinancie, ktorá sprostredkúva rôzne druhy poistenia.

„Výber opravovne závisí vždy od rozhodnutia klienta. Prípadné dohody o spolupráci so servismi sa týkajú najmä urýchlenia a skvalitnenia poskytovaných služieb pre našich zákazníkov,“ hovorí Peter Ďurík, ktorý v poisťovni Kooperativa šéfuje úseku likvidácie poistných udalostí. Aj poisťovňa ČSOB priznáva dohody s autoservismi, no tvrdí, že ich obsah sa týka len zrýchlenia služieb pre zákazníkov poisťovne. „Okrem toho umožňujú vykonať niektoré kroky bez nášho schválenia,“ vraví hovorkyňa skupiny ČSOB Zuzana Eliášová.

Niektoré opravovne podľa Cvika síce popri oprave pokazených vozidiel sprostredkovávajú aj poistenie, no o dohodách, že by mali opravovne vyššie platby podľa počtu predaných poistiek, nevie. „Vo všeobecnosti poisťovne rešpektujú ceny práce a náhradných dielcov v autorizovaných a zmluvných servisoch. Môžu mať svoje limity, ale tie bývajú už súčasťou poistných podmienok,“ dodal Cvik.

Treba posúdiť ich vplyv

Dohody so slovenskými servismi má aj Allianz, ktorá bola v Maďarsku pokutovaná. Väčšinou rieši len poskytnutie náhradného vozidla, bezplatné odtiahnutie a ďalšie výhody pre klientov poisťovne. V niektorých prípadoch si však Allianz určuje aj cenu: „Opravcovia v zásade účtujú našim klientom svoje bežné cenníkové ceny, v niektorých prípadoch je dohodnuté poskytovanie zliav z materiálu alebo práce,“ potvrdil Gabriel Tóth z Allianzu. Súdny dvor vo svojom verdikte pripúšťa, že takéto dohody môžu byť bezproblémové, pretože na prvý pohľad ide o spoluprácu podnikateľov, ktorí si priamo nekonkurujú. Treba preto posudzovať citlivo, ako také dohody ovplyvňujú nielen správanie autoservisov, ale aj podnikanie poisťovní, rozhodli sudcovia.

Spoluprácu už preverovali

Protimonopolný úrad neprezradil, či dohody medzi servismi a poisťovňami bude preverovať. Jeho hovorkyňa Alena Sedláková však povedala, že v minulosti už prešetrovali ich spoluprácu.„Vecná podstata prešetrovania bola iná ako v prípade Maďarska,“ upozornila.

 

Úžasná reakcia autobusára: Ľudí zachránil pred smrťou!

PEKING - Čínsky autobusár Č'-chao Mao sa stal v pondelok národným hrdinom. Vďaka jeho rýchlej reakcii sa mu podarilo zachrániť nielen seba, ale aj pasažierov. Počas jazdy mu totiž prešiel predným sklom stĺp verejného osvetlenia.

Dramatický okamih, ktorý sa odohral v Ťiang-šane na východe krajiny, zachytila ​​kamera na palube autobusu. Vodič síce zbadal nebezpečenstvo na poslednú chvíľu, ale napriek tomu stihol zareagovať.

V okamihu, keď obrovský stĺp prerazil predné sklo, sa Mao sklonil na stranu a unikol smrteľnému nárazu. Lampa ho však zasiahla do ľavej časti tela a on skončil s natrhnutou slezinou. "Chcel som len zastaviť autobus. Nevidel som na cestu, ale snažil som sa s ním zájsť ku krajnici. Potom sa zastavil o zábradlie," opísal vodič.

Lampa, ktorá prerazila autobus, spadla po tom, čo ju zasiahla iná dopravná nehoda. Vodič sa zo zranenia zotavuje v nemocnici. Všetkých 26 cestujúcich dostal do bezpečia.

 

Zamestnávateľ nemusí ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca

Ilustračné fotoObvodný lekár mi vystavil tri priepustky na tri po sebe idúce dni z dôvodu preliečenia choroby. Na každej priepustke je napísané,,platí celý deň." Je povinný zamestnávateľ tieto priepustky uznať a vyplatiť mi za tieto dni mzdu?

Poradňa: Lekárske vyšetrenie počas pracovnej doby je, ak sú splnené určité podmienky stanovené zákonom, zároveň je prekážkou v práci na strane zamestnanca, kedy je zamestnávateľ povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na pracovisku.

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi pracovné voľno z dôvodu ošetrenia alebo vyšetrenia v lekárskom zaradení na nevyhnutne potrebný čas a len v prípade, ak nebolo možné absolvovať vyšetrenie mimo pracovného času. Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie, v tomto prípade lekár, je povinný potvrdiť zamestnancovi doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Z uvedeného vyplýva, že na účely potvrdenia a ospravedlnenia neprítomnosti zamestnanca v práci je potrebné preukázať aj dĺžku trvania ošetrenia.   Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom pracovné voľno na návštevu lekára len v prípade, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať alebo absolvovať mimo pracovného času.

Zo zákona vyplýva,  že zamestnanec má nárok na poskytniutie voľla na ošetrenie alebo vyšetrenie u lekára, v nevyhnutnom rozsahu, ak nebolo možné vyšetrenie absolvovať mimo pracovného času.Zamestnávateľ však nie je povinný ospravedlniť aj čas neprítomnosti zamestnanca na pracovisku počas domáceho liečenia, a to ani keď bolo doporučené lekárom. 

 

Auto donáškovej služby jazdilo po chodníku a zablokovalo ho

Policajti nasadili papuču len jednému autu. Predpisy pritom porušili aj iní. Poslali ste nám aj fotku auta, ktoré zablokovalo chodník.

Miloš: "Na nasej ulici (Azalková, Bratislava) som si všimol papuču na aute. Zdá sa mi, že policajti dávajú papuče aj autám, ktoré nijako nebránia ani chodcom ani vodičom. Ide o jednosmerku. Nemali dostať papuče aj vozidlá vľavo od priechodu?"

Auto, na ktoré policajti nasadili papuču, parkovalo v rozpore s dopravnými predpismi. Z fotiek vyplýva, že stálo na priechode pre chodcov.

"Vodič nesmie zastaviť a stáť na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi," píše sa v zákone o cestnej premávke.

Pokuta za takéto parkovanie je najviac 100 eur.

Predpisy porušili aj vodiči vozidiel, ktoré stoja v smere jazdy menej ako 5 metrov pred priechodom. Nie je pritom dôležité, či vozidlo parkuje kolmo, šikmo, alebo pozdĺžne vo vzťahu k okraju vozovky.

Možno mali policajti pri sebe len jednu papuču a preto ju nasadili len vozidlu, ktoré stálo na priechode. To však neznamená, že ostatné priestupky môžu ignorovať.

Pokutu by si ale podľa predpisov zaslúžili aj vodiči áut, na ktoré upozornil Miloš. Policajti nesmú ignorovať priestupky, ktoré sami odhalia.

Pozrite si zoznam dopravných priestupkov lokalizovaných na mape

P1170171.JPGDonášková služba zablokovala chodník

Michal: "Posielam fotografiu z Röntgenovej ul. v Bratislavskej Petržalke. Chcel by som sa spýtať, či niečo oprávňuje donáškovú službu Tesco parkovať na chodníku. A to ešte tak, že nezostane ani 1,5 metra priestoru.

Nedávno takto zase parkovalo donáškové vozidlo rovnakej spoločnosti vo vyhradenom jazdnom pruhu pre autobusy na Šancovej. Slušný človek, ak potrebuje rýchlo niečo vybaviť, často krúži aj 10 minút okolo bloku a hľadá legálne parkovacie miesto."

Vodič dodávky jednoznačne porušil dopravné predpisy. Okrem toho, že obmedzil chodcov a mohol ich aj ohroziť, porušil pravidlá jazdením po chodníku a zaparkovaním na chodníku tak, že chodcom nenechal povinnú voľnú šírku chodníka (1,5 metra).

Vodič nesmie parkovať ani na vyhradenom jazdnom pruhu. Tam môže zastaviť alebo stáť len vozidlo, pre ktoré je jazdný pruh vyhradený. A aj to iba vtedy, ak neporuší iné pravidlá parkovania.

"Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy," uvádza zákon.

Pri obnove bytového domu myslite aj na strechu

Stavba, Skanska, robotník,r eality, stavebnictvo, práca, stavba, bývanieStav mnohých bytových domov na Slovensku je alarmujúci. Za sebou majú niekoľko desaťročí, a tak sa na nich začínajú prejavovať odžité roky.

Rekonštruujú sa fasády, zatepľuje sa, vymieňajú sa okná. Počasie sa však podpisuje aj na streche, ktorá postupne stráca ochranné vlastnosti a je málo odolná proti vplyvom počasia. Preto pri obnove bytového domu treba myslieť aj na ňu.

Lokálne opravy nestačia

Vlastníci bytov požadujú kvalitnú rekonštrukciu, ale s vynaložením minimálnych nákladov. „Problematiku obnovy plochej strechy bytového domu treba riešiť komplexne. Lokálne opravy nemajú požadovaný dlhodobý účinok a problém zatekania vyriešia len dočasne. Ak nie je strecha veľmi poškodená, postačia na jej opravu tekuté asfaltové hmoty modifikované SBS kaučukom,“ zdôrazňuje Peter Štefanec zo spoločnosti Icopal.

Takáto rekonštrukcia strechy je jednoduchá z hľadiska nenáročnej a pomerne rýchlej aplikácie hmôt na strechu. Oproti bežným asfaltovým hmotám majú SBS modifikované tekuté asfaltové hmoty lepšiu priľnavosť k asfaltovaným pásom a rovnomerne vyplnia akékoľvek menšie nerovnosti povrchu. Či je tento systém obnovy plochej strechy práve pre vašu bytovku postačujúci, musí posúdiť odborník.

Obnova bez odstránenia asfaltovaných pásov

Na trhu je množstvo materiálov, ktoré dokážu mikrotrhliny na streche odstrániť a prinavrátiť strešnej krytine jej pôvodnú funkčnosť. Otázkou však ostáva, na aký dlhý čas. Nedostatkov na streche, a to dokonca pri zachovaní pôvodnej strešnej krytiny, sa dá zbaviť kompaktnou technológiou tekutých asfaltových hmôt modifikovaných SBS kaučukom (napríklad kombináciou Siplast Roof®Speed Insulation SBS a Silver Primer®Speed SBS).

„Pri použití tekutých asfaltových hmôt netreba zložito a zdĺhavo odstraňovať staré, mierne poškodené asfaltované pásy a potom klásť novú strešnú krytinu. Siplast Roof®Speed Insulation SBS sa aplikuje priamo na pôvodnú strešnú krytinu bez penetrácie. Prenikne do mikrotrhlín asfaltových krytín a na ich povrchu vytvorí ochranný a vodotesný povlak,“ zdôrazňuje P. Štefanec. Po jeho zaschnutí sa na strechu nanáša strieborný náter, ktorý podporí ochrannú funkciu strechy a predĺži jej životnosť. Odráža aj slnečné lúče a zabraňuje tak nadmernému prehrievaniu priestorov pod strechou. Aj v bytoch na najvyššom poschodí tak možno znížením teploty dosiahnuť príjemnú mikroklímu.

Dlhšia záruka na strechu

Na rozdiel od bežných asfaltových hmôt kvalitné tekuté asfaltové hmoty modii kované SBS kaučukom nepraskajú a nestrácajú l exibilitu ani pri nižších teplotách. Strechu tak možno rekonštruovať aj v chladnejšom počasí, optimálna je však teplota vzduchu +10 0C. Vyhnúť sa treba daždivému počasiu. Aby tekuté asfaltové hmoty neprišli o svoje ochranné a regeneračné vlastnosti, nesmú sa riediť.

„Komplexný systém obnovy a ochrany plochých striech od jedného výrobcu je výhodný z hľadiska dlhšej životnosti, ale aj záruky. Napríklad na vyššie spomínaný systém dokážeme poskytnúť osobnú záruku kvality Icopal v trvaní až 6 rokov. Vlastníkom bytov tak na dlhší čas zmiznú starosti so strechou nad ich hlavou,“ dopĺňa Štefanec.

 

Mýty verzus fakty: Je lepšie maslo alebo margarín?

Živočíšne tuky obsiahnuté v masle a nenasýtené mastné kyseliny v rastlinných margarínoch už celé desaťročia zvádzajú medzi odborníkmi na výživu ťažký súboj. Tuky ako také do nášho jedálneho lístka patria, z hľadiska prevencie srdcovocievnych ochorení je však veľmi dôležitá ich forma. Ak sa neviete rozhodnúť, čo natrieť na pečivo svojim najbližším, možno vám poradí výsledok novej štúdie. Podľa neho bola totiž dlhoročná kampaň celkom mylná.

Všetko začalo v rokoch šesťdesiatych...

Práve v tomto období minulého storočia bol za veľkou mlákou spustený výskum, do ktorého sa zapojila vzorka austrálskych mužov v strednom veku. V ich zdravotnej karte bol zaznamenaný buď infarkt myokardu alebo zistená angina pectoris. Polovici z týchto mužov bol namiesto živočíšnych tukov naordinovaný olej podobný slnečnicovému – svetlicový (alebo tiež saflorový) a margarín z neho vyrobený. Druhá polovica sledovanej skupiny pokračovala vo svojich stravovacích návykoch. Vtedajšie výsledky zneli jednoznačne: margarín je pre naše srdce jednoznačne prospešnejší. Následkom tohto stanoviska sa spustila masívna kampaň, na základe ktorej mnoho domácností uprednostňovalo práve rastlinné tuky. Po rokoch však spomínaná štúdia bola prehodnotená.

Kde sa stala chyba?

Teória o margarínoch má na prvý pohľad dobrý vedecký základ. Keďže rastlinné tuky na rozdiel od masla neobsahujú cholesterol, ale nenasýtené mastné kyseliny, stávajú sa voľbou číslo jeden. Očakáva sa totiž od nich, že hladinu škodlivého cholesterolu nielenže nezvyšujú, ale naopak – podieľajú sa na jej znižovaní. Mali by nás tak chrániť pred kôrnatením tepien a upchávaním ciev, ktoré vedú k ochoreniam obehového systému. Ak by ste však očakávali, že sa vzorka austrálskych mužov konzumujúca rastlinný olej a margarín dožila vyššieho veku, mýlili by ste sa. V skutočnosti si totiž dlhší život v priemere užili práve tí, ktorí zostali verní živočíšnym tukom a maslu. Tento názor podporila americká štúdia, ktorá analyzovala výsledky predchádzajúcich prieskumov. Celkovo boli znova preštudované prípady až u 350 tisíc ľudí.

Aditíva ako kameň úrazu?

Maslové aj margarínové výrobky počas uplynulých rokov prešli prirodzeným vývojom. Vedeli ste, že margarín bez farbív nadobúda odtiene sivej, ktoré oku príliš nelahodia? V snahe vyčarovať z margarínu lahodnú pochúťku vábivej konzistencie, výrobcovia pridávajú najrôznejšieemulgátory a chemické prísady. Ak by sme však položili ruku na srdce, musíme pripustiť, že podobný problém sa objavuje aj vo výrobe masla, kde sa zase šetrí na mlieku a smotane.

Ktorý magarín je najvhodnejší?

Najdôležitejší záver z práce výskumníkov spočíva v zaujímavom zistení: Neexistuje dôkaz o tom, že margaríny preukázateľne znižujú riziko srdcovocievnych chorôb. Ak teda chcete urobiť niečo prospešné pre svoje zdravie, nemusíte si maslo ani margarín odtrhnúť od úst. Dôležité je vyberať kvalitné výrobky a ustriehnuť si množstvo prijatých tukov. Základom je čítať informácie na obale a vyberať mäkké margaríny so zastúpením n-6 a n-3 omega mastných kyselín v pomere 4-5:1 a s obsahom trans mastných kyselín nižším ako 0,5g.

A čo maslo?

V prípade masla zvyčajne platí, že kvalita sa odráža na cene. Nízka cena a rôzne variácie na slovo maslo (masielko, maslíčko, maslenko a podobne) napovedajú, že nejde o najkvalitnejší výrobok a vlastne nejde vôbec o pravé maslo. Ak máte možnosť, neváhajte sa poobzerať po drobných hospodároch, ktorí ponúkajú svoje produkty z domáceho chovu. Jednou z možností tiež je vyrobiť si vlastné domáce maslo. Nie je to až také pracné, ako by sa mohlo zdať a zároveň máte istotu on jeho zložení.

Domáce maslo za pár minút

Potrebujeme: 2 balenia smotany na šľahanie (minimálne 30 percent tuku)

Postup: Smotanu šľaháme (napr. ponorným mixérom) - ušľahá sa nám šľahačka, ale v šľahaní pokračujeme ďalej. Postupne sa nám začne zrážať maslo do hrudiek a oddeľovať sa od cmaru.Počkáme kým nebude mať maslo vyhovujúcu konzistenciu. Potom ho vyberieme z nádoby, opláchneme v studenej vode a na doštičke ho pomiesime, aby sme z neho dostali zvyšný cmar a aby držalo pokope. Ak sa nám jeho hustota nezdá dostatočná, môžeme ho ešte pomixovať, čím z neho dostaneme zvyšný cmar. Následne ho dáme do chladničky stuhnúť a môžeme ho používať.

Náš tip: Cmar je údajne veľmi zdravý nápoj, takže ho určite nevylievajte, naopak, naservírujte si ho na pitie. 

Fresh šťavy nie sú džúsy z koncentrátu

pomaranč, šťava, džúsJe nespochybniteľné, že čerstvá, práve vytlačená ovocná alebo zeleninová šťava je v porovnaní s trvanlivejšími pasterizovanými džúsmi najlepším zdrojom živých, biologicky aktívnych látok – vitamínov, minerálov, enzýmov i antioxidantov. Stopercentná ovocná a zeleninová šťava musí obsahovať 100 % podiel ovocnej alebo zeleninovej zložky. Pre tých, ktorí doma neodšťavujú, sú v obchodoch k dispozícii rôzne značky štiav, často v atraktívnych obaloch i v netradičných chuťových variáciách. Aký je však rozdiel medzi 100 % šťavou a šťavou z koncentrátu? Čo je to nektár, ovocný nápoj či ovocná limonáda? Viete, čo pijete? A pijete naozaj „na zdravie“?

100 % šťava verzus koncentrát

Stopercentná ovocná a zeleninová šťava musí obsahovať 100 % podiel ovocnej alebo zeleninovej zložky. Môže obsahovať jedine prírodné cukry, vitamíny, minerály a kyselinu citrónovú. Dôležité je, že takýto džús podľa platnej legislatívy EÚ nesmie byť z koncentrátu, musí byť automaticky bez cukru, sladidiel a akýchkoľvek konzervačných lá­tok! 100 % ovocná a zeleninová šťava nesmie obsahovať ani vodu. Tú obsahujú džúsy vyrobené z koncentrátu. Koncentrát vzniká tak, že z odšťaveného ovocia a zeleniny sa odparí tekutá zložka pri teplote cca 110 stupňov Celzia. Dôvod je zmenšenie objemu koncentrátu približne na 1/5 zo skladovacích a kapacitných dôvodov. Následne si ho jednotliví výrobcovia podľa vlastných receptúr riedia vodou a často pridávajú aj rôzne aditíva (konzervačné látky) z dôvodu predĺženia trvanlivosti, zvýraznenia chuti či obnovy farby. Je logické, že šťava z koncentrátu vďaka nešetrnému spôsobu prípravy prichádza o množstvo biologicky aktívnych látok. Neobsahuje ani „naturálnu“ tekutinu z ovocia a zeleniny, koncentrát sa riedi pitnou vodou.

Lisované za studena

Pri hľadaní kvality sa oplatí poobzerať aj po nápise „lisované za studena“. Práve pri použití odšťavovača fungujúceho na báze lisu sa totiž získava najkvalitnejšia šťava. Spracovaním ovocia a zeleniny prostredníctvom hydraulického lisu je množstvo získanej šťavy minimálne dvojnásobné. Bunková stena v ovocí a zelenine sa narúša len pod tlakom, obsah buniek sa tak uvoľňuje a obohacuje vzniknutú šťavu.

Zaujímavosti

Na výrobu jedného litra 100 % za studena lisovanej šťavy sa spotrebuje 16 jabĺk alebo 7 pomarančov alebo 4 grepy, pri zmiešanej jablkovo-mrkvovej šťave sú to 4 mrkvy a 13 jabĺk.

100 % ovocné i zeleninové šťavy môžu piť deti už od šiestich mesiacov, deťom však treba šťavy riediť vodou v pomere 1:1. Deti do dvanásť rokov by nemali za deň vypiť viac ako 150 ml riedeného čerstvého džúsu. Diabetici by mali dať prednosť zeleninovým šťavám pred ovocnými. Rozhodne si nečistite zuby okamžite po kontakte s ovocnými šťavami. Ovocné kyseliny totiž dočasne narúšajú zubnú sklovinu. Tomuto javu sa hovorí zubná erózia. Ústa si len vypláchnite čistou vodou alebo ústnou vodou s obsahom fluoridu. Výrobný proces, ktorý dokáže do istej, väčšej či menšej, miery zničiť termolabilné vitamíny a enzýmy, je pasterizácia. Tá spočíva v krátkom zahriatí šťavy na teplotu 70–85 stupňov Celzia, v závislosti od druhu ovocia. Nazýva sa po francúzskom biológovi Louisovi Pasteurovi, ktorý objavil, že keď sa teplota zvýši na krátky čas, zničí sa väčšina mikroorganizmov bez príliš veľkej zmeny vlastností výrobku. Tento proces zvyšuje trvanlivosť potravín. Vďaka šetrnej pasterizácii je možné aj tzv. fresh-e (čerstvé šťavy) kratší či dlhší čas skladovať.

Slovenskí výrobcovia šetrne pasterizovaných „fresh-ov

Niektoré 100 % ovocné a zeleninové za studena lisované šťavy sa predávajú v aseptických PET-fľašiach (200, 450 a 750 ml) a 200 ml (so slamkou) aj litrových tetrapakoch v chladiacich boxoch obchodných reťazcov. Ide o značku Rio Fresh od slovenskej firmy McCarter, a. s., s centrálou v Bratislave a výrobnou prevádzkou v Dunajskej Strede. Uzavreté majú minimálnu dobu trvanlivosti niekoľko týždňov. Ďalšou je firma Wellberry, s. r. o., z Nitry. Produkujú takisto 100 % džúsy Mountberry z bobuľovitého ovocia, ako sú čučoriedky, brusnice, čierne ríbezle, arónia či rakytník. Predávajú sa v skle (200 ml). Výrobný závod majú na Orave v Lokci. Uplynulé leto sa na trhu objavili 100 % ovocné a zeleninové šťavy od slovenskej firmy Gurman, s. r. o., so sídlom aj prevádzkou v Starej Ľubovni, pod názvom Fruxi Fresh. Predávajú sa v skle (250 a 750 ml) a v špeciálnych 3– a 5-litrových baleniach typu „bag in box“ (doteraz sa v nich predávalo najmä víno). V papierovej škatuli je pokovované plastové vrecúško s výpustným ventilom, prostredníctvom ktorého sa obsah „čapuje“ do pohára.

 

Chcete, aby vám to pálilo? Dajte si žuvačku!

Žuvačkou a jej žuvaním sa zaoberali už rôzne štúdie, ktoré skúmali jej význam pre zuby, zdravie, či náš mozog. Podľa tej najnovšej sa zdá, že nám je žuvanie predsa len na osoh. Výkon krátkodobej pamäti jeho vplyvom stúpa.

Podľa štúdie, ktorú vypracovali na Cardiff University, žuvačka pomáha pri premýšľaní. Pri jej žuvaní totiž dochádza k zvýšenému prúdeniu krvi do mozgu.

Žuvačka ako pomoc pri myslení

,,Z predchádzajúcich výskumov je známe, že žuvanie žuvačiek môže pomôcť pri myslení," uviedla vedúca výskumu Kate Morgan. „V našej štúdii sme sa zamerali na zvukové úlohy, ktoré si vyžadovali krátkodobú pamäť, aby sme zistili, či žuvačky majú vplyv na koncentráciu," povedala Morgan. Pri realizácii výskumu polovica z 38 ľudí žula žuvačku a druhá musela stanovené úlohy zvládať bez nej.

Sú vhodné najmä na dlhšie úlohy

Z výsledkov štúdie, ktoré publikoval British Journal of Psychology vyplýva, že v oboch kolách úloh boli úspešnejší ľudia so žuvačkou. „Zaujímavé je, že účastníkom bez žuvačky sa viac darilo na začiatku testov, no ku koncu sa to zhoršovalo. To naznačuje, že žuvanie žuvačiek nám pomáha viac sa sústrediť na úlohy, ktorých splnenie si vyžaduje dlhší čas," dodala Morgan.

Minulý výskum zistil opak

Zaujímavé je, že pred časom sa uskutočnil výskum zameraný na žuvanie žuvačky na tej istej univerzite, jeho výsledky však boli presne opačné. Skupina, ktorá žula žuvačku, si počínala horšie. Úlohu možno zohral fakt, že úlohy boli kratšie, a tak sa priaznivé účinky žuvania nestihli naplno prejaviť. Je však na vás, ktorému výsledku sa rozhodnete veriť.

Ventil nevpustí dovnútra vzduch, takže aj otvorený 100 % džús v „bag in box-e“ vydrží 30 dní. Skladovať ho možno dokonca pri izbovej teplote. Originál uzavreté 100 % šťavy od tohto výrobcu z východného Slovenska majú minimálnu dobu trvanlivosti cca rok.

Nektár, ovocný nápoj a ovocná limonáda

Od 100 % ovocných a zeleninových štiav sa odlišujú nektáre vyrábané z ovocného pyré a pridanej vody. Nektár je nápoj s nižším obsahom ovocnej či zeleninovej zložky, pričom spodná hranica obsahu je 25 %. Do nektárov sa nesmú pridávať farbivá ani konzervačné láky. Ponúkajú sa zmiešané s vodou, môžu byť prisládzané a obohatené o vitamíny a minerály. Takzvané ovocné nápoje už môžu obsahovať umelé sladidlá, konzervanty aj arómy. Ovocný nápoj má nižší podiel ovocia a zeleniny, než je stanovené pre nektár. Ovocná limonáda obsahuje obyčajne len veľmi malé množstvo ovocnej zložky a býva sýtená oxidom uhličitým. Ak nealkoholický nápoj ovocnú zložku neobsahuje, nemožno ho označiť prívlastkom ovocný, ale len „nealkoholický nápoj s príchuťou“. Podľa novej smernice EÚ musí aj zmes dvoch džúsov niesť názov zohľadňujúci jej obsah. Napríklad zmes jablkového džúsu (90 %) a jahodového džúsu (10 %) sa musí označiť ako „jablkový a jahodový džús“. Pomenovanie „z viacerých druhov ovocia“ by sa malo používať pri zmesiach obsahujúcich viac ako tri druhy ovocia.

RECEPTY> mňam mňam ä

Avokádové mafiny s parížskou šľahačkou

Avokádové mafiny s parížskou šľahačkouIngrediencie:

(na 24 kusov)

270 g  polohrubej múky

150 g hnedého cukru

2 PL kakaa

2 KL lyžičky prášku do pečiva

1 KL sódy bikarbóny

2 vajcia

120 g rozpusteného masla

100 g horkej rozpustenej čokolády

250 ml mlieka

na plnku:

2 stredne veľké avokáda

1-2 PL práškového cukru

1-2 PL citrónovej stavy

na parížsku šľahačku:

300 ml šľahačkovej smotany

150 g horkej čokolády

Postup:

1. Deň vopred si dáme zohriať šľahačkovú smotanu s nalámanou čokoládou (150g). Nevaríme, len dobre zohrejeme a za stáleho miešania  rozpustime čokoládu. Po vychladnutí dáme do chladničky. Najlepšie na celú noc, aby sa dobre schladila . Po vyšľahaní nám vznikne krásne zamatová parížska šľahačka. Použijeme ju na zdobenie mafinov.

2. Pred pečením si nad parou roztopíme čokoládu (100 g). Odložíme bokom, nech sa ochladí. Roztopíme aj maslo. Vajcia s cukrom našľaháme. Pridáme ochladené roztopené maslo, mlieko, čokoládu. Zakaždým dobre premiešame. Nakoniec prisypeme preosiatu múku zmiešanú s kakaom, práškom do pečiva a sóda bikarbónou.

3. Papierové košíčky naplníme do 2/3. Pečieme pri 170 stupňoch  v teplovzdušnej rúre cca 20 minút. Mafiny necháme dobre vychladnúť.

4. Avokádo prerežeme pozdĺžne až ku kôstke. Vrchnú polovicu otočíme proti smere hodinových ručičiek. Malou lyžičkou vyberieme dužinu do misky. Rozpučíme ju vidličkou, pridáme práškový cukor a citrónovú šťavu. Vymixujeme dohladka.

5. V mafine malým nožom v prostriedku vyrežeme malú dieru, dobre poslúži aj vykrajovač na jadrové ovocie. Naplníme avokádovou plnkou a odložíme do chladničky, kým si vyšľaháme šľahačku s roztopenou čokoládou.

6. Buďte opatrní , veľmi rýchlo sa prešľahá. Odporúčam šľahať na najnižších obrátkach. Parížsku šľahačku naplníme do cukrárenského vrecka a ozdobíme ňou mafiny.

Dobrú chuť :)

Špagety s morskými plodmi a jemnou smotanovou omáčkou

Špagety s morskými plodmi a jemnou smotanovou omáčkouSuroviny

 1 bal.špagety

 1 bal.plody mora

 180 mlsmotana na varenie

 2 strúčikycesnak

 1/2cibuľa

  podľa chutikorenie čierne

  podľa chutisoľ

 1/2 lyžičkyvegeta

  na zahusteniemúka hladká

  bylinková zmes resp. grilovacia zmeskorenie talianske

 olej olivovy

 parmezán

3 porcie

20 minút tepelná úprava

Postup receptu

Nakrájame cibuľu na drobno a medzitým dáme na panvicu trošku olivového oleja a rozmrazíme si na nej morské plody.

Keď sú plody mäkké, scedíme ich aby nezostalo veľa vody a dáme nabok. Najlepšie na wok panvici si na olivovom oleji opražíme cibuľku s 2 pretlačenými strúčikmi cesnaku. Pridáme morské plody a chvíľu opekáme.

Pridáme soľ, čierne korenie (vegetu poďla chuti ale ja polku lyžičky pridám) a talianskú zmes. Množstvo talianskej zmesy odhadujem od oka laicky povedané- posypeme po povrchu a premiešame. Zalejeme smotanou na varenie a zahustíme troškou múky aby nebola omáčka riedka. Scedíme špagety, pridáme do woku s omáčkou, premiešame, posypeme parmezánom podľa chutí a podávame :) PS: Biele vínko k tomu a romantická večera je na svete :) Dobrú chuť

 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

 

 

 

 

 

 

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich