Vítame pani jar a kvetom zdar!

=> ŠTVRTOK 04.04.2013, meniny má IZIDOR priezvisko: BOHÁČ <babkingulomet.6f.sk> č.67/2013 < 007,Y

 

SPRÁVY z DOMFA

VSS definitívne skončili, prepustili aj posledných 90 ľudí

Jedna z najznámejších fabrík v Košiciach už zrejme definitívne končí svoju púť. J&T odmieta zodpovednosť. | 4. 4. 2013|

V obrazoch: Top výtlky v Košiciach

Perla východu vyzerá vďaka deravým cestám ako Európske hlavné mesto výtlkov. Korzár našiel v meste "najkrajšie" jamy. | 4. 4. 2013|

Košickí sudcovia nechcú meniť imunitu

Ak dôjde k oslabeniu sudcovskej imunity, podľa sudcov z Košíc potom trestné stíhanie nemá byť prekážkou výkonu funkcie sudcu. | 4. 4. 2013|

Juh kritizuje návrh parkovania

Po Starom Meste skritizoval návrh statickej dopravy v širšom centre aj Juh. | 4. 4. 2013|

Starostovi Ťahanoviec upravili plat

Na zastupiteľstve poslanci mestskej časti Ťahanovce upravili plat starostu Jána Niguta (KDH). Bude dostávať o šesť eur menej ako vlani. | 4. 4. 2013|

Košická župa dáva na prímestskú autobusovú dopravu stále viac peňazí

Predseda KSK Zdenko Trebuľa chce o probléme informovať ministra dopravy aj predsedu vlády a požiadať ich o pomoc. | 3. 4. 2013 16:12 |


Linku do Spaľovne dočasne odklonili

Dôvodom odklonenia je neprejazdná cesta v úseku Železničná zastávka Valaliky – Spaľovňa. | 3. 4. 2013 15:14 |

Najhoršia voda je v trebišovských studniach

Najhoršia kvalita vody z domácich studní na východnom Slovensku je v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice a Vranov nad Topľou. | 3. 4. 2013 11:00 |

Hladiny riek na východe stúpli, priechod Vernár pre kamióny uzavreli

Výdatný dážď v noci na stredu spôsobil vzostup hladín viacerých riek na východe. Kamióny cez Vernár nesmú pre sneh. | 3. 4. 2013 8:56 |

CSI: KOŠICEdpfh

Krajský súd naznačil, že zápasník Stoklas vraždil alebo zabíjal

Košický zápasník Jaroslav Stoklas prostitútku Ivetu K. zavraždil alebo zabil a je celkom možné, že so sexuálnym motívom. Myslí si to krajský súd. | 4. 4. 2013|

Z domu ukradli 6,5 tony obilnín, zlodejov vypátrali

Ešte v marci si zlodeji odniesli 600 kg pšenice v 15 vreciach a 78 vriec kukurice, ktoré vážili 5 900 kg.| 3. 4. 2013 10:37 |

Mladíkovi hodili v bare do hlavy bowlingovú guľu

Trojica mužov v utorok nadránom fyzicky napadla 21-ročného Košičana v bare na ulici L. Novomeského v Košiciach. | 3. 4. 2013 10:15 |

 

PHNTO DŇA 

HOROSKOP

Keď človek nastúpi do výťahu…

PRČSSTE~Košice

štvrtok

4. APRÍL

oblačno s prehánkami

oblačno s prehánkami

7°C 3°C

Ráno a cez deň: Zrána bude zamračené, dážď. Poobede zamračené. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 4 až 7 °C. Pocitová denná teplota okolo 5 °C. Najvyššia teplota 6°C. Rýchlosť vetra 3 až 15 km/h. Predpokladaný úhrn zrážok 4,2 mm

Večer a v noci: večer najskôr mrholenie, neskôr v noci prevažne oblačno s mrholením. Nočné teploty budú dosahovať 3 až 4 °C. Najnižšia teplota 3°C. Premenlivý severovýchodný až severný vietor rýchlosťou 4 až 14 km/h, nárazovo 22 km/h. Predpokladaný úhrn zrážok 1,2 mm

 

KURZOVÝ LÍSTOK

CAD

1,301

CHF

1,217

CZK

25,828

GBP

0,848

HRK

7,610

HUF

302,100

JPY

119,960

PLN

4,191

USD

1,283

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Deň matiek za 37 dní

Deň otcov za 72 dní

LETO za 77 dní

JESEŇ za 170 dní

Halloween za 209 dní

Zima za 260 dní

Vianoce za 264 dní

Nový rok za 271 dní

Hromnice za 303 dní

Valentín za 315 dní

JAR za 354 dní

Veľká noc za 360 dní

VÝBER DŇA _)

Citát

Iba v divadle a v politike je človek na päťdesiat rokov mladý.

BENAVENTE Martínez J.

Vtip

- Pán policajt, tu pred Tescom mi ukradli zlaté hodinky a obrúčku.

- Prečo ste nahlas nekričali o pomoc?

- Bála som sa, lebo mám v ústach aj zlaté zuby.

Murphyho zákon

Jonesov zákon o knižnom vydavateľstve:

Škriatkovia sa objavia až vtedy, keď sú už stránky vytlačené.

Príslovie

Kto nemá čas na telocvik, nájde si dosť na stenanie.

Anglické príslovie  

DAILY ENGLISH

 

BARAN

Mali by ste mať na seba vyššie nároky. Budete sa musieť v tvrdej konkurencii poriadne obracať. Vo financiách sa vám vyplatí tvrdohlavosť. Ak viete, kadiaľ a kam ísť, nedajte sa odradiť. V láske pod drsnou šupkou nájdete poriadnu vrstvu nehy.

BÝK

Neurobte nič také, čo by vás neskôr mohlo poriadne mrzieť. Dôvody na to mať budete. Vo financiách budete potrebovať konzultácie, aby ste si mohli lepšie uvedomiť, aké sú vaše možnosti. V láske sa vám vyplatí čakať. Partner sa čoskoro umúdri.

BLÍŽENCI

Teraz zbierajte skúsenosti, neskôr ich budete môcť využiť. Trpezlivosť prináša nielen ruže, ale aj peniaze. Vo financiách sa zbavte ilúzií. To, čo by ste neurobili vy, iní urobia bez problémov. V láske budete mať dobrú pozíciu, ešte si ju vylepšite.

RAK

Budete musieť hľadať zmysluplnú náplň práce. Nebude to jednoduché, ale nakoniec to zvládnete. Vo financiách by ste sa mali správať veľmi opatrne. Odložte si niečo aj na horšie časy. V láske neriešte budúcnosť, dôležité je to, čo sa deje teraz.

LEV

Potrebné veci budú zabudnuté niekde v kúte, nepotrebné budú hrať prím. Mali by ste sa naučiť rozlišovať, čo je dôležité. Vo financiách budú všetky čísla len orientačné, ale aj tak budú užitočné. V láske budú mať vaše slová len malý vplyv.

PANNA

Potrebujete mať nejakú spätnú väzbu, inak sa nepohnete ďalej. Nebudete tušiť, ktorý smer je správny. Vo financiách prídu šťastné chvíle veľmi nenápadne. O to budú slastnejšie. V láske budete musieť ťahať aj za partnera, nebude mať dobrú náladu.

VÁHY

Na niektoré otázky radšej nehľadajte odpovede, mohli by vás postaviť pred morálnu dilemu. Vo financiách sa neobávajte veľkých výkyvov. Môžete sa spoľahnúť na stabilitu. V láske potrebujete nájsť stratenú sebadôveru. Nie je však jasné, kde sa skrýva.

ŠKORPIÓN

Nerobte žiadne unáhlené rozhodnutia, nebudete mať možnosť ich potom korigovať. Vo financiách musíte hľadať rovnováhu, neustále balansovanie by vás vyčerpalo nad únosnú mieru. V láske sa niekde stratila pointa, je potrebné ju opätovne nájsť.

STRELEC

Niektorých ľudí nepresvedčíte, tak tomu nevenujte veľa času. Občasný pokus stačí. Vo financiách sa prejaví únava, viaceré veci sa ťahajú už dlho. Snažte sa ich čo najskôr uzavrieť. V láske máte svoju predstavu, ktorú vám partner rýchlo zruší.

KOZOROŽEC

Vaše možnosti sa rozšíria, ale opatrnosť je namieste. Nedokážete zatiaľ odhadnúť, kam sa všetko môže posunúť. Vo financiách sa dlho nepýtajte, radšej konajte. Čas nie je vaším priateľom. V láske počítajte s menšou búrkou, ale rýchlo sa vyčasí.

VODNÁR

Budete musieť niečo obetovať, aby ste sa posunuli o kúsok ďalej. Zvoľte niečo, čo vám nebude veľmi chýbať. Vo financiách sa nepredvádzajte. Nemuselo by to dobre dopadnúť. V láske nebudete vedieť na čom ste. Snažte sa to nenápadne zistiť.

RYBY

Nemusíte mlčať, ale to, čo poviete, by malo mať hlavu a pätu. Niekedy to tak nevyzerá. Vo financiách sa spoľahnite na svoj inštinkt. Bude pre vás lepším vodidlom, než hromady analýz. V láske si nevybavujte účty s partnerom cez niekoho tretieho.

 

4. apríl>> Medzinárodný deň proti nášľapným mínam a na podporu akcií proti nášľapným mínam - O tomto medzinárodnom dni rozhodla OSN v roku 2005. Po skončení konfliktu sú krajiny vystavené výbušným pozostatkom vojny ako sú nášľapné míny, opustené munície, zbrane, granáty. Predstavujú obrovskú hrozbu pre civilné obyvateľstvo, najmä deti. V posledných rokoch došlo k solídnemu pokroku v odstraňovaní týchto pozostatkov a v poskytovaní pomoci obetiam. Pretrvávajúcim cieľom je prostredníctvom rôznych akcii upozorniť na tento závažný problém a podporiť tak činnosť na odstraňovanie mín, pomoc miestnemu obyvateľstvu, poskytovanie zdravotnej starostlivosti obetiam.

Medzinárodný deň bez násilia - bol iniciovaný v roku 1996 v Texase. Vznikol na podnet spomienky na Martina Luthera Kinga, ktorý bol vodcom boja za práva černošského obyvateľstva v USA a v tento deň roku 1968 bol zavraždený. Násilie je uplatňovanie sily voči niekomu druhému. V živote sa bohužiaľ stretávame s rôznymi formami násilia. Často ide o domáce násilie charakteru fyzického, psychického a sexuálneho, šikana, týranie alebo zneužívanie. Ide o porušovanie základných ľudských práv, a preto je tento deň venovaný jeho prevencii a eliminácii z celospoločenského hľadiska. Dôraz treba klásť na výchovu rodiny, školy a spoločnosti ako takej.

MONSTEROVCI .Nepríjemná rana pre Mojsejovú: Tisícky eur sú preč! Je to pomsta?!

Nora Mojsejová je v šoku. Zlodeji sa vlámali do jej obchodu.Nora Mojsejová je v šoku. Zlodeji sa vlámali do jej obchodu.

KOŠICE - Trpké prebudenie! Hneď po sviatkoch musela Nora Mojsejová (54) riešiť nemilú situáciu. V utorok ráno sa totiž dozvedela, že sa niekto vlámal do jej butiku. Prišla tam o veci za 4 500 eur. Pred časom si pritom zlodeji z jej vily odniesli drahé šperky. Podnikateľka je presvedčená, že jej ktosi zámerne škodí.

Toto nečakala! Prvý pracovný deň po sviatkoch nezačal pre Noru Mojsejovú najlepšie. Správca jej totiž oznámil, že sa niekto vlámal do jej košického butiku. Ten bol od štvrtka do pondelka zavretý. „Vybrali sklo zo vstupných dverí a vošli do predajne,” opísala nám podnikateľka.

Spolu s ňou sme neskôr jej obchod navštívili za účelom zistenia škôd. „Zmizol mi môj dlhý hnedý kožuch z mývala za 3 tisíc eur a tiež čierna vetrovka za 1 500 eur. Obe boli moje vlastné veci, ktoré som si tu ešte v stredu nechala. Môžu ich rýchlo speňažiť. Počítače nezobrali. Rovnako tak ani šaty mojej značky, pretože tie sú špecifické aj s visačkou a ťažko by ich predali,” zhodnotila „prácu” lupičov Mojsejová. Peniaze našťastie v predajni nemala, väčšina zákazníkov totiž využíva platobné karty.

Butik sa nachádza vNora má pocit, že nešlo o náhodu. Je presvedčená, že lúpež bola cielená. „Mám vážne podozrenie na istú konkrétnu osobu. Aj keď mi pred časom zmizli šperky, tiež to bolo pravdepodobne zinscenované tým istým človekom,” prezradila nám. Už sa dokonca zmierila s tým, že ukradnuté veci nikdy viac neuvidí. „Kdeže, boli tu už policajti a zaistili stopy, ale neverím, že niečo vypátrajú. Nemám s nimi dobré skúsenosti. Veci som poistené nemala, ani nechcem poisťovať, aby ma potom neobviňovali, že chcem spáchať poisťovací podvod,“ povedala nám na záver rázne.

 

EKONOMIKA & PENIAZE

Posledný deň daňových priznaní: Takto sa podávali po Slovensku

Daňové úrady včera zažili nápor ako každý rok v posledný deň daňových priznaní. Napriek tomu, že sa na úradoch tvorili rady, daňovníkov sa snažili vybavovať rýchlo.

 

KOŠICE

Úradníčky tu včera tvrdo makali od rána, ale zdá sa, že posledný deň na podanie daňových priznaní zvládli. „Ráno sa nahrnulo viac ľudí, takže boli dlhšie rady pri jednotlivých okienkach. Potom to už išlo priebežne,“ povedala nám jedna z nich.

BRATISLAVA

Vo švíkoch praskal Daňový úrad na Ševčenkovej ulici v Petržalke. Viacerí mali problémy s vypísaním tlačív.

 

 

MARTIN

Tlačenica tu nebola, daňovníkov odbavovali v štyroch kanceláriách. Hoci sa vytvárali rady a ľudia stáli aj vonku pred vchodom, dlho tu nepobudli. Zamestnancom to išlo rýchlo.

Ako v raji: Vieme, kde u nás urobia daňové úrady kontrolu raz za 85 rokov

Ako v raji: Vieme, kde u nás urobia daňové úrady kontrolu raz za 85 rokovMáte pocit, že vás daňováci navštevujú a kontrolujú ako na bežiacom páse? Zrejme máte smolu a patríte medzi tých nešťastníkov, na ktorých si daňový úrad posvieti. Z dostupných čísiel to totiž vyzerá úplne inak.

Minister Kažimír: Isto sa teší, že mu intenzívnejšie kontroly prinesú viac peňazí do štátnej kasy?  daňové úrady vykonali takmer 16-tisíc kontrol

čo na to premiér Robert Fico

rozhovor s Gabrielou Dianovou, hovorkyňou Daňového riaditeľstva SR

Ku koncu februára 2013 bolo registrovaných približne 903-tisíc daňových subjektov. Minulý rok pritom finančná správa vykonala takmer 16-tisíc kontrol na celom Slovensku.

Ak by postupovali takýmto tempom kontrol naďalej, tak by im trvalo asi 56 rokov, kým by všetky subjekty skontrolovali.

„Najlepšie“ by na tom boli firmy z Bratislavského kraja. K tým by zavítala kontrola raz za 85 rokov, naopak, v Banskobystrickom kraji by to bolo raz za 44 rokov.

Samozrejme, všetko za predpokladu, že by sa nemenil počet subjektov, všetky by chcel daňový úrad skontrolovať a tempo kontrol by tiež zostalo rovnaké. Pričom treba podotknúť, že to v porovnaní s rokom 2011 kleslo.

NEBOLI ĽUDIA?

„Počet kontrol je v prevažnej miere ovplyvnený kapacitne – počtom kontrolórov, náročnosťou a zložitosťou dokazovania počas vykonávania daňovej kontroly,“ povedala nám hovorkyňa Daňového riaditeľstva SR Gabriela Dianová.

Nedostatočný počet pracovníkov je však minulosťou. Premiér Robert Fico už sľúbil, že kým doteraz mohli kontroly vykonávať iba poverení pracovníci, po novom to môže byť každý zamestnanec finančnej správy, ktorých je asi osemtisíc. Doteraz fungovalo asi tisíc kontrolórov.

 

V dôchodkových fondoch pribudlo 10,8 milióna eur

vklad, sporenie, termínovanýMajetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 28. marcu tohto roka takmer 5,36 miliardy eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov tak v porovnaní s 22. marcom vzrástla o 10,8 milióna eur.

V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti k minulému štvrtku evidovali vyše 3,24 miliardy eur, čo znamenalo nárast o 4,9 milióna eur. V zmiešaných fondoch sa nachádzalo vyše 1,35 miliardy eur. V týchto fondoch sa objem spravovaného majetku zvýšil o 0,9 milióna eur.

V dlhopisových fondoch k minulému štvrtku objem prostriedkov vzrástol o 3,4 milióna eur na 743,5 milióna eur. V indexových fondoch sa minulý štvrtok nachádzalo vyše 19,4 milióna eur, čo predstavuje nárast o 1,6 milióna eur. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

V akciových fondoch sa aktuálna hodnota dôchodkovej jednotky k štvrtku oproti 22. marcu zmenila od záporných 0,30 % po kladných 0,11 %. Hodnota dôchodkovej jednotky v týchto fondoch dosahovala od 0,035846 eura po 0,037937 eura. V zmiešaných fondoch sa hodnota dôchodkovej jednotky zmenila od záporných 0,30 % po kladných 0,06 %. V týchto fondoch predstavovala hodnota dôchodkových jednotiek od 0,037341 eura po 0,038621 eura.

V dlhopisových fondoch sa hodnota penzijných jednotiek zmenila od záporných 0,24 % po kladných 0,02 %. Hodnoty jednotiek v týchto fondoch boli k piatku v pásme od 0,039963 eura po 0,041291 eura. Indexové fondy zaznamenali zmenu od záporných 2,24 % po kladných 1,3 %. Dôchodkové jednotky v týchto fondoch dosahovali hodnoty od 0,037167 eura po 0,038464 eura.

Doplnkové dôchodkové spoločnosti spravovali k štvrtku minulého týždňa vo svojich fondoch takmer 1,32 miliardy eur. V príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch sa hodnota dôchodkových jednotiek oproti 22. marcu zmenila od záporných 0,56 % po kladných 0,77 %. V jednom výplatnom dôchodkovom fonde sa penzijná jednotka zvýšila o 0,01 %, v troch fondoch zostala na nezmenenej úrovni.

Koľko rokov musíte odpracovať, aby ste mohli dostať invalidný dôchodok

Sociálna poisťovňa, dôchodok, sociálna, poisťovňa, odvodyPočet odpracovaných rokov závisí od veku žiadateľa.

A. Počet odpracovaných rokov, ktoré sú potrebné na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca, ktorý sa stal invalidný po 31. decembri 2009, je:

menej ako jeden rok, ak ide o poistenca do 20 rokov,

najmenej jeden rok, ak ide o poistenca vo veku od 20 do 24 rokov,

najmenej dva roky, ak ide o poistenca vo veku nad 24 do 28 rokov veku,

najmenej päť rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 28 do 34 rokov veku,

najmenej osem rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 34 do 40 rokov veku,

najmenej desať rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 40 do 45 rokov veku,

najmenej 15 rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 45 rokov veku.

Potrebný počet rokov sa zisťuje z celého obdobia pred vznikom invalidity bez ohľadu na to, aký vek poistenec ku dňu vzniku invalidity dosiahol.

B. Koľko rokov musíte mať odpracovaných na vznik nároku na invalidný dôchodok, ak ste sa stali invalidným pred 1. januárom 2010:

menej ako jeden rok, ak ide o poistenca do 20 rokov,

najmenej jeden rok, ak ide o poistenca vo veku nad 20 do 22 rokov,

najmenej dva roky, ak ide o poistenca vo veku nad 22 do 24 rokov,

najmenej tri roky, ak ide o poistenca vo veku nad 24 do 26 rokov,

najmenej štyri roky, ak ide o poistenca vo veku nad 26 do 28 rokov,

najmenej päť rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov.

Poznámka: Ak sa poistenec mladší ako 20 rokov stal invalidným v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2004, na vznik nároku na invalidný dôchodok je potrebné, aby získal najmenej jeden rok obdobia dôchodkového poistenia.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

 

KOHO ZVYKNÚ DAŇOVÁCI SKONTROLOVAŤ?

Gabriela Dianová, hovorkyňa Daňového riaditeľstva SR

Daňové úrady si subjekty na kontrolu vyberajú na základe analýz ich správania a ich rizikovosti. Finančné orgány hodnotia správanie subjektu, daňovú disciplínu a analyzujú možné riziká s cieľom eliminovať podvody a iné trestné činy.

Väčšina kontrol sa vykonáva u vysokorizikových subjektov. Osobitne sa hodnotí riziko v prípade odpočtu na DPH, kde treba zachytiť pokusy o daňové podvody v čo najkratšom čase.

 

Prehľad vykonaných kontrol podľa daňových úradov za rok 2011 a 2012

Daňový úrad

Počet kontrol 2011

Počet kontrol 2012

Bratislava

3 626

2 408

Trnava

1 981

1 758

Nitra

3 017

2 159

Banská Bystrica

3 686

2 110

Žilina

2 350

1 914

Košice

2 283

1 976

Prešov

2 880

1 905

Trenčín

2 472

1 641

Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty Bratislava

54

98

Počty registrovaných daňových subjektov podľa daňových úradov k 28. 2. 2013:

 

Počet registrovaných FO

Počet registrovaných PO 

Spolu

Bratislava

115589

89366

204955

Trnava

67649

23546

91195

Trenčín

64959

21362

86321

Nitra

74771

28820

103591

Žilina

86177

25751

111928

B.Bystrica

67418

25966

93384

Prešov

87275

26089

113364

Košice

69012

29435

98447

Spolu

632850

270335

903185

 

Zníženie byrokracie a elektronizácia má pomôcť podnikateľom

Šanony, kancelária, školaVláda v stredu schválila správu o stave podnikateľského prostredia na Slovensku spolu s návrhmi na jeho zlepšovanie. Súčasťou správy je 24 opatrení, ktorých realizáciou by sa mala znížiť administratívna záťaž pre podnikateľov. Väčšina opatrení, o ktorých by mala onedlho rokovať vláda, by sa mali realizovať v tomto a budúcom roku.

Minister financií Peter Kažimír má do konca budúceho roka zjednodušiť tlačivá z príjmov zo závislej činnosti, ktoré predkladajú správcom dane zamestnávatelia za svojich zamestnancov. Do rovnakého termínu má zrušiť povinnosť poskytovať účtovnú závierku daňovému úradu a zároveň zbierke listín na registrovom súde. Do konca tohto roka má šéf rezortu financií taktiež usmerniť správcov dane, aby v súlade so zákonom o dani z príjmov nevyžadovali pri registrácii právnickej osoby k dani z príjmov výpis z Obchodného registra SR. Rezort financií v spolupráci s ministerstvom hospodárstva by mali upraviť ustanovenie v zákone o daní z príjmov, ktoré sa týka výpočtu výšky zdaniteľného príjmu zamestnanca v prípade používania služobného motorového vozidla na súkromné účely tak, aby bolo zohľadnené opotrebenie motorového vozidla.

Minister dopravy Ján Počiatek má do polovice budúceho roka pripraviť realizáciu projektu elektronizácie činnosti stavebných úradov tak, aby podnikatelia a občania mohli všetky svoje podania na stavebnom úrade vybaviť elektronicky. Do konca marca budúceho roka má rezort dopravy zaviesť kategorizáciu stavieb, ktorá podstatným spôsobom zjednoduší a skráti administratívnu a časovú náročnosť povoľovania stavieb. Šéfke rezortu zdravotníctva Zuzane Zvolenskej by mala vláda zadať úlohu, aby do konca septembra tohto roka zrušila povinnosť informovať zdravotné poisťovne o odklade podania daňového priznania.

Jedným z opatrení je aj nový portál s názvom businessfrien­dly.sk, na ktorom môžu podnikatelia predkladať svoje podnety na zníženie administratívnej záťaže a byrokracie. Podnikatelia sa tak už od utorka môžu aktívnejšie zapájať do zlepšovania podnikateľského prostredia na Slovensku. Portál sprevádzkovali Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v spolupráci s Republikovou úniou zamestnávateľov (RÚZ). Portál má podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského slúžiť na efektívnejšiu komunikáciu medzi štátnou správou a podnikateľmi. Tí budú môcť prostredníctvom spomínanej webstránky zasielať svoje postrehy a podnety, ktorými sa po vyhodnotení RÚZ bude zaoberať MH. Relevantné podnety, ktoré budú presahovať kompetencie rezortu, ministerstvo posunie ostatným ministerstvám.

Ministerstvo spravodlivosti by malo napríklad v rámci rekodifikácie Občianskeho súdneho poriadku prijať opatrenia na zrýchlenie a zefektívnenie občianskeho súdneho konania. Taktiež by malo prehodnotiť minimálne vkladové požiadavky pri spoločnosti s ručením obmedzeným a analyzovať zavedenie duálneho konceptu minimálneho základného imania pri spoločnosti s ručením obmedzeným. Na zlepšení podnikateľského prostredia by sa malo podieľať aj ministerstvo kultúry, ktoré v spolupráci s rezortom hospodárstva by malo iniciovať rokovania s podnikateľmi o autorskom zákone. Cieľom je zjednodušiť postup pri realizácii platieb za odmeny.

Na odhaľovanie čiernej práce chce Richter špeciálnu jednotku inšpekcie

V boji proti nelegálnemu zamestnávaniu ľudí na Slovensku by mali pomôcť špeciálne jednotky inšpektorov práce, takzvaná Kobra.

Chcel by ich zriadiť minister práce Ján Richter (Smer).

Novinku pripravuje v rámci novely zákona o nelegálnej práci, ktorá by sa mala už tento mesiac dostať na rokovanie vlády a neskôr aj do parlamentu. Súčasťou zmien má byť aj sprísnenie pokút za nelegálnu prácu.

Podľa šéfa rezortu práce budú v takýchto jednotkách pracovníci inšpektorátov práce, ktorí sa budú výlučne venovať problému zamestnávania ľudí "načierno".

"Budú k dispozícii 24 hodín denne a budú na túto činnosť aj potrebne technicky vybavení," opísal po dnešnom rokovaní vlády minister Richter.

Tým, že sa budú inšpektori venovať len tomuto problému, budú podľa jeho slov efektívnejší a kontroly budú robiť pravidelne. Zároveň chce rezort práce zvýšiť pokuty za nelegálnu prácu. O koľko by mali stúpnuť, zatiaľ minister nekonkretizoval.

"Nechcem uplatňovať len represiu, chcem robiť aj prevenciu. Ale represia je nevyhnutná, aby sa odstrašovali prípady podnikateľov, ktorí by zneužívali zákon a nelegálne zamestnávali ľudí," dodal Richter.

Národný inšpektorát práce (NIP), úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a Prezídium Policajného zboru odhalili v minulom roku spolu 702 nelegálne zamestnaných ľudí. V porovnaní s rokom 2011 je to o 243 osôb menej.

Podľa správy, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda, za to môže aj novela zákona o nelegálnej práci. Za nelegálne zamestnávanie sa už totiž nepovažuje neprihlásenie zamestnanca do registra Sociálnej poisťovne do začiatku výkonu kontroly.

"To sa prejavuje v nižšom počte zistení nelegálneho zamestnávania," konštatuje sa v materiáli.

Najviac "načierno" pracujúcich pri svojich kontrolách vlani zistili inšpektoráty práce, a to 563 osôb. V porovnaní s rokom 2011 išlo o pokles o 214 ľudí.

Celkový počet kontrol nelegálneho zamestnávania totiž klesol medziročne o 8,1 %, množstvo skontrolovaných osôb sa znížilo o 16,4 %.

"Do úvahy je potrebné vziať aj pokles výkonov inšpekcie práce vyplývajúci z personálnej poddimenzovanosti inšpekcie práce voči dlhodobo narastajúcej agende a novovzniknutým kompetenciám inšpekcie práce, ako je napríklad prešetrenie podnetov zamestnancov v lehote do 30 dní," upozornil NIP.

Nelegálne zamestnávanie inšpektoráty práce zistili najmä u zamestnávateľov, ktorí majú do 9 zamestnancov. Išlo o 63,4 % spomedzi všetkých zistených nelegálne pracujúcich osôb.

V tejto skupine zamestnávateľských subjektov bolo 180 osôb nelegálne zamestnaných v spoločnostiach s ručením obmedzeným a 176 ľudí u fyzických osôb.

Najviac nelegálne zamestnaných osôb bolo zistených v odvetví stavebníctva (166 osôb), veľkoobchod a maloobchod (128 osôb), ubytovacie a stravovacie služby (74 osôb).

Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania inšpektoráty vlani uložili 240 právoplatných pokút v celkovej sume 525,4 tisíc eur.

Úrady práce a sociálnych vecí vykázali za vlaňajšok 129 odhalených nelegálne pracujúcich. Medziročne tak pri nelegálnej práci pristihli o 29 ľudí menej.

"Z celkového počtu zistených nelegálne zamestnávaných osôb bolo zistených 53 uchádzačov o zamestnanie, z nich poberalo sociálne dávky 27 uchádzačov o zamestnanie," uvádza sa v správe.

Prezídium Policajného zboru vykonalo v minulom roku 299 kontrol, pri ktorých bolo zistených 10 nelegálne pracujúcich osôb.

 

Malé podniky získajú ľahšie úvery za 300-miliónov eur

Malí a strední podnikatelia, ktorí by doteraz úver z banky nezískali, budú môcť požiadať o pôžičku na podnikanie.

Tá bude zároveň poskytovaná za výhodnejších podmienok, teda s nižšími úrokmi. Na tento účel sa vytvorí nový finančný rámec v objeme 300 miliónov eur.

Podporu pre drobných podnikateľov má priniesť projekt v rámci iniciatívy JEREMIE, ktorý na dnešnej tlačovej konferencii predstavil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) a šéf rezortu hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD) spolu s generálnym riaditeľom Európskeho investičného fondu (EIF) Richardom Pellym a zástupcami komerčných bánk pôsobiacich na Slovensku.

"Firmy, ktoré by boli za normálnych podmienok bankami odmietnuté, sa dnes budú môcť uchádzať o úvery v celkovom objeme 300 miliónov eur," priblížil význam projektu Kažimír.

Z eurofondov do projektu poputuje suma 50 miliónov eur. Banky budú úvery poskytovať za prístupnejších podmienok preto, že im bude časť z nich garantovať EIF.

V prípade nesplácania pôžičky podnikateľom tak banke časť financií preplatí fond. O úvery budú môcť malé firmy žiadať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Dnes sa podpísali prvé záručné zmluvy s trojicou bánk, a to so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou, UniCredit Bank Slovakia a Tatrabankou. Na základe týchto zmlúv tak už budú môcť banky poskytnúť prvé úvery v objeme 170 miliónov eur.

V marci vzrástol počet pracujúcich na dohodu na takmer 374-tisíc ľudí

Minulý mesiac zamestnávatelia prihlásili do registra Sociálnej poisťovne na platenie poistného celkovo 373.419 pracovníkov pracujúcich na dohodu.

V tomto údaji sú zahrnuté uzavreté dohody s pravidelným i s nepravidelným príjmom. Ide o dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a dohody o brigádnickej práci študenta.

K 31. januáru 2013 evidovala Sociálna poisťovňa spolu 297.422 takýchto dohôd a k 28. februáru ich bolo spolu 339.823.

Zamestnávatelia v marci zaregistrovali v Sociálnej poisťovni najviac dohôd o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom 136.936, dohôd o pracovnej činnosti s nepravidelným príjmom bolo 22.318.

Na dohodu o vykonaní práce s pravidelným príjmom v marci pracovalo 86.773 dohodárov a na dohodu o vykonaní práce s nepravidelným príjmom 55.945.

Sociálna poisťovňa tiež zaevidovala 63.933 dohôd o brigádnickej práci študenta s pravidelným príjmom a ďalších 7514 dohôd o brigádnickej práci študenta s nepravidelným príjmom. TASR informoval Komunikačný odbor Sociálnej poisťovne.

Práca načierno sa nevypláca. Inšpektori odhalili stovky takýchto zamestnancov

Práca načierno sa nevypláca. Inšpektori odhalili stovky takýchto zamestnancovInšpektorát práce počas kontrol v roku 2012 odhalil stovky nelegálnych pracovníkov. Najviac ich bolo v oblasti stavebníctva.

Inšpektori práce počas roka 2012 uložili 240 pokút za zamestnávanie načierno.

Inšpektori práce odhalili v roku 2012 celkovo 563 nelegálnych zamestnancov

Nárast nastal v stavebníctve, pokles v priemysle

Inšpektorát rozdal pokuty za viac ako 525-tisíc eur

Inšpektori práce odhalili v roku 2012 celkovo 563 ľudí, ktorí boli nelegálne zamestnaní. Najviac "načierno" pracujúcich našli v oblasti stavebníctva, a to až 166 ľudí. V oblasti veľkoobchodu a maloobchodu bolo 128 nelegálne zamestnaných a v ubytovacích a stravovacích službách to bolo 74 ľudí.

Vyplýva to z Informatívnej správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2012, ktorú na rokovanie vlády predložil minister práce Ján Richter (Smer). Správu kabinet vzal na vedomie.

Rezort práce považuje za alarmujúci práve nárast nelegálne zamestnaných ľudí v oblasti stavebníctva. V roku 2011 zistili inšpektori v tomto odvetví 129 pracujúcich "načierno" a v roku 2010 to bolo 159 ľudí.

MENEJ V PRIEMYSLE

Naopak, oproti predchádzajúcim rokom sa znížil počet nelegálne zamestnaných ľudí v segmente priemyselnej výroby a tiež v ubytovacích a stravovacích službách či administratíve a tiež aj vo veľkoobchode a maloobchode.

Vo všeobecnosti pritom vlani poklesol počet odhalených prípadov takejto práce oproti roku 2011. Vtedy inšpektori zistili 777 nelegálne zamestnaných.

POKUTY ZA STÁTISÍCE

Do úvahy je však podľa predkladateľov správy potrebné vziať aj pokles výkonov inšpekcie práce.

Ten vyplýva "z personálnej poddimenzovanosti inšpekcie práce voči dlhodobo narastajúcej agende a novovzniknutým kompetenciám inšpekcie". V roku 2011 napríklad inšpektori skontrolovali 35.440 ľudí, v roku 2012 to bolo 29.651.

Celkovo pritom za vlaňajšok uložili 240 pokút vo výške 525.400 eur. Rok predtým, teda v roku 2011, to bolo spolu 251 pokút v hodnote 574.310 eur.

 

Vklady v bankách vo februári mierne vzrástli

Vklady súkromného sektora vo februári vzrástli medzimesačne o 0,4 %. Medziročný rast sa však naďalej spomaľuje.

Februárový medziročný rast predstavoval 4,7 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska, vo februári všetky sektory prispeli k rastu vkladov súkromného sektora.

Domácnosti zostávajú podľa banky naďalej opatrné pri spotrebných výdavkoch, rast ich vkladov sa vo februári medzimesačne zrýchlil na 0,3 %, a to aj napriek poklesu úročenia vkladov.

Môže to naznačovať pokračovanie trendu vyššieho sklonu k úsporám aj v prvom štvrťroku 2013. Domácnosti ukladali prostriedky najmä do úsporných vkladov s výpovednou lehotou do 3 mesiacov.

Firmám sa spomalil rast vkladov medzimesačne na 0,2 %, čo by mohlo podľa centrálnej banky indikovať negatívnejší vývoj tržieb. Pomalý rast vkladov firiem mohol odzrkadľovať aj ďalší pokles úročenia ich vkladov.

V ostatných sektoroch sa mierne zvýšili vklady, medzimesačne o 0,7 %, a čiastočne tak korigovali vysoký pokles z predchádzajúceho mesiaca.

Dlh nemocníc voči Sociálnej poisťovni dosiahol vyše 55 miliónov

Dlh zdravotníckych zariadení na neuhradenom poistnom voči Sociálnej poisťovni dosiahol ku koncu februára 55,1 milióna eur.

Oproti koncu roka 2012 tak došlo k nárastu pohľadávok o 6,4 milióna eur. Vyplýva to z informácie Sociálnej poisťovne, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.

Pohľadávky zariadení v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva predstavovali ku koncu februára vyše 56,2 percenta z celkového objemu pohľadávok, teda 31 miliónov eur.

Oproti januáru sa tak zvýšili o vyše 2,5 milióna eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov sa v súčasnosti eviduje pri troch zariadeniach.

Transformované zdravotnícke zariadenia majú voči Sociálnej poisťovni dlh vo výške 24,1 milióna eur.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa pohľadávky voči týmto zdravotníckym zariadeniam zvýšili o takmer 700.000 eur. Nárast pohľadávok je v prípade desiatich transformovaných zdravotníckych zariadení.

Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu februára celkovo 19 sledovaných zdravotníckych zariadení s pohľadávkou, z toho sú štyri štátne a 15 transformovaných.

Vienna Insurance Group dosiahla vlani rekordný zisk

VIEDEŇ. Rakúska poisťovňa Vienna Insurance Group (VIG) dosiahla vlani najlepšie výsledky od svojho vzniku. Jej prevádzkový zisk vzrástol o 5 % na rekordných 587 mil. eur.

Zisk po zdanení a odpočítaní menšinových podielov sa zvýšil o 9,7 % na 446 mil. eur.

Skupina zároveň v stredu informovala, že za rok 2012 navrhne vyplatiť akcionárom dividendu na úrovni 1,20 eura za akciu, čo je o 9 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Najväčší poisťovateľ na rozvíjajúcich sa európskych trhoch uviedol, že na jeho výsledky pozitívne vplýval vyšší predpis poistného, najmú vďaka silnému dopytu po životnom poistení v Poľsku.

Skupina dosiahla vlani predpísané poistné 9,7 mld. eur pri medziročnom náraste o 9 percent.

Vienna Insurance Group pôsobí v strednej a východnej Európe. Na Slovensku pôsobia poisťovňa Kooperativa, Komunálna poisťovňa a Poisťovňa Slovenskej sporiteľne.

 

Ktorý úrad podľa vás funguje? Znalci nenašli žiadny

Daňové úrady si pokazili povesť za vlády Ivety Radičovej. Iné ju nikdy v novodobej histórii dobrú nemali.Úrady nefungujú, ako by mali, lebo ich riadia politickí nominanti, zhodujú sa viacerí znalci. Daňové úrady si pokazili povesť za vlády Ivety Radičovej. Iné ju nikdy v novodobej histórii dobrú nemali.

„Ťažko si narýchlo spomenúť, čo na Slovensku bez problémov funguje. Naozaj neviem. Tiež mám pocit, že veľa vecí nefunguje, ako by malo,“ odpovedala ombudsmanka Jana Dubovcová v rozhovore pre SME na otázku, čo u nás funguje ako má.

Menovať úrad či štátnu firmu, ktoré fungujú tak, že môžu ísť iným príkladom, mali problém aj iní oslovení verejne činní ľudia.

„Nepoznám, žiaľ, takú inštitúciu,“ vraví Zuzana Wienk z Aliancie Fair–play.

Zachytila zatiaľ len zárodky a pozitívne prípady - napríklad snahu bývalého šéfa Sociálnej poisťovne Ľuboša Lopatku o efektívne vymáhanie dlhov, nápaditú komunikáciu ombudsmanky Dubovcovej s verejnosťou, alebo snahu kontrolórov NKÚ či bývalého vedenia zložiek Policajného zboru.

Fico: Kaliňák nech povie

Denník SME sa na príklad dobre fungujúcej inštitúcie spýtal aj premiéra Roberta Fica zo Smeru, ktorý zastáva názor, že štát môže byť dobrý vlastník aj manažér. Z Úradu vlády nás odkázali na ministerstvo vnútra.

Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru, ktorý riadi veľkú časť úradov a inštitúcií, odpovedal len všeobecne vetou, že na to, aby sa fungovanie inštitúcií zlepšilo, je tu vládny program ESO – efektívna, spoľahlivá, otvorená štátna správa.

Lopatka hovorí, že z inštitúcií, ktoré pozná, sa určite nedá uprieť snaha o zlepšovanie Finančnej správe pod vedením Františka Imreczeho či snaha o udržanie poriadku a disciplíny Jánovi Jasovskému (bývalému poslancovi HZDS) v Najvyššom kontrolnom úrade.

„Zásadným a, žiaľ, typicky slovenským problémom je, že žiaden úrad či inštitúcia nemôže fungovať kvalitne, ak na čele stojí nekvalitný človek.“

Občiansky aktivista Juraj Smatana vraví, že sa ľudia v inštitúciách delia na „ťažné kone“, ktoré v nich pracujú, a na politických nominantov. Na zlom fungovaní firiem sa podľa neho podieľajú najmä tí druhí. Sám preto nasledovaniahodný úrad nepozná.

Splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač vraví, že na hodnotenie inštitúcií tu nie je on, ale občania. Názor, že nič nefunguje ako má, podľa neho vychádza najmä z toho, že neexistuje hodnotenie kvality verejných inštitúcií.

Povesť si kazia rýchlo

Spomenúť si na dobre fungujúcu štátnu firmu mal problém aj Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

Vravel, že ešte pred niekoľkými rokmi považoval za pomerne dobre fungujúce daňové úrady. Názor mu však pokazil prípad prenájmu budovy daňového úradu v Košiciach a nezvládnutá zmena daňového informačného systému.

Za zle fungujúce inštitúcie Salner považuje dopravné inšpektoráty a súdy. Myslí si však, že za Maďarskom či za Českom veľmi nezaostávame, hoci v ich prípade vidieť, že majú dlhšiu tradíciu v spravovaní vlastnej administratívy, a ako väčšie krajiny aj väčší výber vrcholových manažérov.

„Nebudem vytvárať vlastný rebríček dôveryhodnosti verejných a štátnych inštitúcií, želám si iba, aby sa za nejaký rozumný čas aspoň v prvej desiatke ocitla aj RTVS,“ povedal šéf verejnoprávneho rozhlasu a televízie Václav Mika.

POLITIKA

Pandemická vakcína sa zrejme u nás vyrábať nebude

Vakcína na pandemickú chrípku sa na Slovensku pravdepodobne vyrábať nebude.

Podľa ministerstva zdravotníctva (MZ) ide v čase ekonomickej krízy o veľkú finančnú záťaž, navrhne preto vláde, aby sa v projekte nepokračovalo.

Vakcína sa mala vyrábať v Malackách. Po tom, čo sa nenašiel prevádzkovateľ už čiastočne vybudovaného pavilónu, kabinet zaviazal ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby vypracovala nový projekt na zabezpečenie Slovenska v prípade pandemickej chrípky.

Prvotné informácie hovorili o tom, že by sa projekt mohol vrátiť do areálu spoločnosti Imuna Pharm a.s. v Šarišských Michaľanoch, kde sa pôvodne vakcína mala vyrábať.

V prípade opätovného návratu do tejto lokality však MZ konštatuje, že štát by musel zabezpečiť spolu s Imuna Pharm výstavbu komplexného areálu. Náklady odhadlo na 21 mil. eur.

"K týmto nákladom by bolo nevyhnutné pripočítať všetky náklady spojené s výrobou pandemickej vakcíny. Ich výška by závisela od konkrétnej požiadavky vlády Slovenskej republiky a preto sa náklady na výrobu v súčasnosti nedajú presne vyšpecifikovať,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva v odôvodnení.

Ako rezort podotkol, zároveň by bolo potrebné financovať prevádzkové náklady prác na výskume a vývoji konkrétnej pandemickej vakcíny v objekte Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (VÚ SAV) vo výške 250 tisíc eur, v útlmovom režime 50 tisíc eur ročne.

Správa štátnych hmotných rezerv sa však pýta, čo po zastavení projektu bude s už zakúpenými strojmi a zariadeniami, ktoré boli určené na výrobu pandemickej vakcíny.

Upozorňuje na to, že u niektorých strojov už skončila alebo v blízkom čase skončí záručná lehota, pričom ide o zariadenia úzko špecializované, ktorých využitie na iný účel, prípadne ich predaj, nebudú možné.

S týmto názorom sa stotožňuje i samotné ministerstvo, ktoré vyčíslilo, že nevyužitím už zakúpených strojov vznikne škoda 7,3 milióna eur.

Zvyšné investície, ktoré už boli vložené do projektu, by mali byť aspoň čiastočne využité. Samotný pavilón v Malackách sa má dostavať na sklad bežných liekov a zdravotníckych potrieb. Vybudované

vedecko-výskumné pracovisko v objekte VÚ SAV za 1,3 mil. eur má po dobudovaní zase slúžiť pre potreby samotnej akadémie vied.

Podľa MZ má Slovensko vypracovaný "Podrobný plán opatrení pre prípad pandémie chrípky v Slovenskej republike", ktorý obsahuje postupy a úlohy rezortov počas pandémie chrípky.

Zabezpečené má byť aj priebežné monitorovanie epidemiologickej situácie vo výskyte chrípky a laboratórna diagnostika chrípky ako aj komunikácia so Svetovou zdravotníckou organizáciou a Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu prenosných ochorení.

Rok vlády Roberta Fica: Takéto dostali vysvedčenie!

Rok vlády Roberta Fica: Takéto dostali vysvedčenie!

Vláda Roberta Fica má zajtra rok. Ide o prvý jednofarebný kabinet v dejinách Slovenska. Komentár Adely Banášovej: Premiér Fico kľukoval alebo kľučkoval?

Vláda Roberta Fica vládla podľa mnohých spravodlivo a múdro, a majú pravdu.

Pre krajinu to bolo ťažkých dvanásť mesiacov, výkon slovenskej ekonomiky klesá, armáda nezamestnaných narastá. Ľudia, ktorí pracujú, platia vyššie dane aj odvody. Oproti prvej vláde Fica má táto menej škandálov. Aké by dostali jednotliví členovia za rok pôsobenia vysvedčenie od Nového Času? Čo urobili dobre, čo im nevyšlo a čo sa od nich v najbližších týždňoch očakáva?

Politológ Ján Baránek tvrdí, že medzi pozitívum druhej Ficovej vlády patrí snaha o zlepšovanie vzťahov s Maďarskom. „Lepšia je tiež kultúra komunikácie. Plusom je aj snaha ministra školstva o zracionalizovanie štúdia v tom zmysle, aby sme tu nemali tisíce absolventov sociálnej práce, politológie a podobne,“ zhrnul Baránek. Za najväčšie negatívum považuje málo transparentný boj proti korupcii.

Plátanie rozpočtu

„Predchádzajúca vláda aspoň o tom veľa hovorila, no na tejto vláde mi to veľmi chýba. Ďalším mínusom je sociálna politika - nepovažujem za racionálne oplácať predvolebnú podporu odborárom a prijímať opatrenia, ktoré posilňujú sivú ekonomiku, alebo zvyšujú nezamestnanosť. Negatívum vidím aj v zdravotníctve - ministerka nepredložila žiadnu víziu zdravotníctva, minister spravodlivosti takisto nepredložil víziu, ako riešiť korupciu v súdnictve, to sú všetko zlé signály v prostredí, ktoré naň čaká,“uzavrel.

 

 

Podľa Lajčáka nás bude predsedníctvo v Únii stáť 50 až 80 miliónov

Predsedníctvo Slovenska v Únii v druhej polovici roku 2016 nás bude stáť zhruba od 50 do 80 mil. eur, vyhlásil dnes šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

"V tejto chvíli je v tej rovnici ešte dosť veľa neznámych, preto sme do materiálu pre vládu nechceli dávať nejaké čísla," povedal.

Lajčák dnes na rokovanie vlády predložil analýzu výdavkov na zabezpečenie predsedníctva. Koľko presne bude celé predsedníctvo stáť, však ešte rezort zahraničia v analýze neprezradil.

Celkový rozpočet predstaví až v materiáli, ktorý zverejní do 31. augusta 2014.

Ministerstvo pripomína, že Česi za predsedníctvo zaplatili 136 mil. eur, Poliaci 116 mil. eur, Maďari 81 mil. eur a napríklad Slovinci 62 mil. eur.

 

Školskí odborári zrejme nedostanú ďalších päť percent

Minister financií Peter Kažimír.Minister financií Peter Kažimír pripomenul, že januárová prognóza rozpočtu zhoršila daňové a odvodové príjmy štátu.

Školskí odborári sa zrejme nedočkajú požadovaného zvýšenia platov o ďalších päť percent od júla tohto roku.

Minister financií Peter Kažimír dnes pripomenul, že januárová prognóza rozpočtu zhoršila daňové a odvodové príjmy štátu.

"Nie som až takým optimistom, aby som si myslel, že by sme mohli v oblasti štátnej a verejnej správy zvyšovať tarifné platy v tomto roku," povedal šéf rezortu financií.

Doplnil, že robia všetko pre to, aby sa k pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom dostali prostriedky, ktoré im odobrila vláda vlani.

"To päťpercentné zvýšenie pre pedagógov aj pre nepedagógov, to je sľub, ktorý sme dali, aj keď s nami odborári nesúhlasili, je to náš jednostranný akt dobrej vôle. Pevne verím, že sa to odzrkadľuje aj na ich výplatných páskach," doplnil Kažimír.

Šéf školských odborárov Pavel Ondek zopakoval, že ich prioritou je zvýšenie platov o päť percent ešte v tomto roku.

"Predpokladám, že sa bude o tom ešte rokovať," povedal pre agentúru SITA. Doplnil, že táto požiadavka vznikla zdola a je stále aktuálna. Vylúčené nie je ani obnovenie protestných aktivít, o čom by ale museli rozhodnúť orgány Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Pripomenul, že ich prioritou sú systémové zmeny a čakajú, ako dopadne návrh rezortu školstva o systémových zmenách v školstve.

"Daný materiál, s ktorým sme boli čiastočne oboznámení, v súčasnej podobe vo významnej miere obsahuje požiadavky OZ PŠaV na Slovensku formou postupových krokov a má ambíciu odštartovať pozitívne zmeny v odmeňovaní, financovaní a zefektívnení celého systému školstva," doplnil Ondek.

Ak vláda materiál prijme a uskutočnia sa systémové zmeny, vrátane plnenia ich požiadaviek, je OZ PŠaV na Slovensku pripravený pristúpiť k sociálnemu zmieru.

Zamestnanci školstva vlani štrajkovali za desaťpercentné zvýšenie tarifných platov, vláda napokon odobrila zvýšenie o päť percent.

Analytik Ján Dinga z INESS si myslí, že z ekonomického hľadiska sa niesol rok vlády v znamení konsolidácie verejných financií. „Pozitívne môžeme hodnotiť snahu dostať deficit pod kontrolu a udržať ho v tomto roku pod úrovňou 3 % HDP. Problematický je však spôsob, ktorým sa to vláda rozhodla docieliť. Namiesto prehodnotenia efektivity vládnych výdavkov, a teda škrtov na výdavkovej strane, sa konsolidácia nesie v znamení vyšších daní a vyšších odvodov, ktoré majú priniesť dodatočné príjmy do štátnej kasy,“ zdôraznil Dinga. Vyššie dane a odvody podľa neho predražujú firmám podnikanie, znižujú ich konkurencieschopnosť a obmedzujú tvorbu pracovných miest. „Niektorí investori môžu v dôsledku opatrení zo Slovenska aj odísť. Tento spôsob konsolidácie preto pláta rozpočet na úkor budúceho hospodárskeho rastu a znižuje vyhliadky poklesu vysokej nezamestnanosti,“ dodal Dinga.

Takéto dostali hodnotenia

Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva

Posilnil kontrolu kvality potravín a zaviedol vyššie pokuty za nekvalitu.

Chudobní nedostanú tento rok potravinovú pomoc vo forme múky a cestovín.

Zameranie na vytváranie pracovných príležitostí pre ľudí v poľnohospodárstve.

Známka: 2

Tomáš Malatinský, minister hospodárstva

U. S. Steel v Košiciach zotrvá ešte 5 rokov aj vďaka návrhom jeho rezortu.

Podľa analytikov sa podnikateľské prostredie u nás zhoršilo.

Kroky na zlepšenie podnikateľského prostredia, udržanie a príchod nových investorov

Známka: 3

Tomáš Borec, minister spravodlivosti

Zníženie trestu pre držiteľov drog zo 4 na 3 roky a tým dať možnosť užívateľom drog podmienky s probačným dohľadom.

Korupciu v súdnictve a prieťahy v súdnych sporoch sa riešiť nedarí.

Predstaviť novelizovaný Trestný zákon.

Známka: 4

Ján Počiatek, minister dopravy

Plán výstavby 310 km diaľnic, vyčlenenie peňazí na výtlky.

Po páde mosta pri Kurimanoch otáľal s návratom z dovolenky. Zrušil projekt podzemnej železnice v Bratislave.

Urýchlenie dostavby diaľnice Bratislava - Košice a zlepšenie kvality všetkých ciest.

Známka: 3

Robert Kaliňák, podpredseda vlády a minister vnútra

Zmenu nároku odchodu do dôchodku pre silové zložky, noví policajti, vojaci či hasiči budú musieť pracovať dlhšie ako 15 rokov.

Slávna rómska reforma ostala zatiaľ len v rovine sľubov. Dokonca neboli prezentované ani všetky plány.

Znížiť počet úmrtí na cestách a zaistiť oveľa väčšiu bezpečnosť v uliciach

miest.

Známka: 2

Peter Kažimír, podpredseda vlády a minister financií

Na podvodoch s DPH Slovensko stále prichádza o miliardu eur ročne.

Štát za jeho pôsobenia vyberie menej daní, ako predpokladal. Dôvodom sú aj kroky kabinetu, ktoré zhoršili podnikateľské prostredie.

Dodržať deficit verejných financií pod 3 percentá HDP a prestať zadlžovať tento štát.

Známka: 3

 

 

 

Marek Maďarič, minister kultúry

Voľné vstupy do niektorých múzeí a galérii prvú nedeľu v mesiaci.

Pokračovanie v spornom projekte digitalizácie.

Rýchla a kvalitná rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka.

Známka: 2

Dušan Čaplovič, minister školstva

Snaha o zníženie počtu neefektívnych odborov na univerzitách.

Nezvládnutý štrajk učiteľov a drahé nákupy na jeho ministerstve.

Obsahová reforma celého slovenského školstva.

Známka: 4

Martin Glváč, minister obrany

Vytvorenie Bielej knihy o obrane s koncepciou rozvoja rezortu.

Nákup dvoch lietadiel L-410 bez súťaže s vlastným výberom dodávateľa.

Zavedenie fungovania dobrovoľnej vojenskej služby do praxe a modernizácia zastaranej armádnej techniky.

Známka: 3

Ján Richter, minister práce

Nové podmienky fungovania na úradoch práce.

Bezradnosť pri rastúcej nezamestnanosti, zníženie príspevkov do II. piliera, zvýšené odvody pre dohodárov aj ich zamestnávateľov.

Vytvorenie podmienok pre vznik pracovných miest.

Známka: 4

Peter Žiga, minister životného prostredia

Postavil sa proti ťažbe zlata nebezpečnou kyanidovou metódou.

Zrušil úspešný projekt protipovodňových hrádzí, ktoré začala predchádzajúca vláda.

Dotiahnuť zonáciu Vysokých Tatier, ktorá sa ťahá už niekoľko rokov.

Známka: 3

Miroslav Lajčák, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Zlepšenie vzťahov s Maďarskom, ktoré neboli počas prvej Ficovej vlády dobré.

Pri premiérovej ostrej kritike národnostných menšín bol ticho.

Zvýši váhu Slovenska v Bruseli.

Známka: 1

Zuzana Zvolenská, ministerka zdravotníctva

Ceny mnohých liekov od 1. apríla skutočne klesli.

Zámer vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu môže krajinu stáť stovky miliónov eur.

Zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v nemocniciach

a ambulanciách.

Známka: 3

Ľubomír Vážny, podpredseda vlády pre investície

Do funkcie ho vymenovali v novembri 2012, na Slovensko žiadna veľká investícia neprišla. Je najmenej viditeľný člen vlády.

Neklasifikovaný

Robert Fico, premiér

Zlepšenie komunikácie s novinármi, minimum škandálov v porovnaní s prvou vládou, udržanie U. S. Steel, zdanenie ľudí s nadštandardnými príjmami. 

Kabinet nevie vyriešiť nezamestnanosť, ktorá rastie nielen kvôli kríze, ale aj kvôli opatreniam vlády. Nehovorí pravdu, keď tvrdí, že tie sa netýkajú 88 % Slovákov. Dlh krajiny za jeho vládnutia stále narastá, momentálne je 38 miliárd €, čo je v prepočte 7 071 € na jedného Slováka.

Vyhnúť sa škandálom, zlepšiť boj proti korupcii, okresať výdavky, prestať zadlžovať krajinu, začať hľadať reálne riešenia nezamestnanosti.

Známka: 3

Rok vlády Roberta Fica

44,41 % získal Smer vo voľbách v roku 2012, dostal 1 134 280 hlasov a získal parlamentnú väčšinu - 83 kresiel v NR SR. 
4. apríla 2012 má Slovensko prvýkrát v dejinách jednofarebnú vládu, premiérom sa stáva Fico, kabinet má okrem neho trinásť ministrov, neskôr k nim pribudol podpredseda vlády pre veľké investície Ľubomír Vážny.

397 070 ľudí je na Slovensku bez práce po roku vlády Fica, je to 14,71 %, v apríli 2012 to bolo 362 180 ľudí, to je 13,40 %. Nezamestnanosť však rastie v celej eurozóne (12 %) aj Európskej únii (10,9 %).
13,916 mld. € majú byť príjmy štátneho rozpočtu v roku 2013, výdavky sú 17,002 mld. €. Deficit je 3,085 mld. €, čo je 2,94 % HDP. 
Ani jeden minister druhej Ficovlády počas roku vlády neopustil svoj post.
80% základných a 70 % stredných škôl sa 26. novembra zapojilo do časovo neobmedzeného štrajku učiteľov, ktorí žiadali zvýšiť mzdy o 10 %. Fico im dal polovicu a štrajk sa po troch dňoch skončil rozpačito. Napriek tomu to bol 
najväčší problém, ktorý musela táto vláda za ostatný rok riešiť. 

 

Počiatek hovorí o príprave desiatok kilometrov diaľnic

V súčasnosti sa podľa ministra dopravy Jána Počiatka súťaží vyše 85 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest a rezort ich chce v tomto roku aj reálne začať stavať. Predseda KDH Ján Figeľ kritizuje svojho nástupcu za rozbité cesty po zime. 

Minister dopravy Ján Počiatek tvrdí, že počas prvého roku vlády v rekordne krátkom čase pripravili na výstavbu desiatky kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Momentálne sa podľa neho súťaží vyše 85 kilometrov diaľnic, ktoré chce rezort v tomto roku aj reálne začať stavať.

"A to napriek tomu, že môj predchodca nám za takmer dva roky svojho pôsobenia nechal stavebné povolenia len na 18 kilometrov diaľnic," uviedol pre agentúru SITA Počiatek.

Plány rezortu v oblasti rozvoja infraštruktúry sú podľa ministra ambiciózne. Investície vo výške okolo 8 mld. eur, ktoré majú ísť do roku 2016 na tieto ciele, prinesú podľa Počiatka veľké množstvo práce najmä stavbárom, ale zároveň zlepšia kvalitu infraštruktúry.

Predseda KDH Ján Figeľ kritizuje Počiatka za rozbité cesty po zime. "My sme rozbehli projekty cez eurofondy na obnovu ciest I. triedy, žiaľ, minister Počiatek ich všetky zastavil a teraz sa čuduje, že cesty na Slovensku sú rozbité," uviedol pre agentúru SITA Figeľ.

Exminister dopravy tvrdí, že jeho nástupca nebol za celý rok schopný uzavrieť jediný tender, čo považuje za unikát na Slovensku. Pripomenul, že dva tendre, na výstavbu úsekov D1 s tunelom Višňové pri Žiline a Hubová - Ivachnová pri Ružomberku, ktoré sa začali ešte v závere roku 2011, stále nie sú ukončené.

"Nič, nula, zero - to je výsledok Jána Počiatka pri výstavbe diaľnic na Slovensku," dodal Figeľ.

Počas vlády Ivety Radičovej, od júla 2010 do apríla 2012:

začala výstavba úsekov R4 Košice - Milhosť (vyše 14 kilometrov), 

druhého profilu D1 Jablonov - Studenec (vyše 5 km), 

D1 Dubná Skala - Turany (16,5 kilometra), 

D1 Fričovce - Svinia (vyše 11 km), 

D1 Jánovce - Jablonov (I. úsek, 9 km). 

Spolu tak začali práce na 55 kilometroch diaľnic a rýchlociest, z toho 5 kilometrov v druhom profile. Tendre na prvé dve stavby začali ešte počas prvej vlády Roberta Fica.

Tendre na stavbu úsekov D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala (13,4 km) a D1 Hubová - Ivachnová (vyše 15 km) začala ešte v roku 2011, ale pre námietky neboli dodnes uzavreté.

Počas Radičovej vlády boli odovzdané:

obchvaty Hornej Štubne (vyše 4 km) a Trstenej (vyše 7 km) na R3 v polovičnom profile, 

dokončil sa opravený obchvat Svidníka (takmer 5 km) na R4, 

úsek Lehôtka pod Brehmi - Šiatorská Bukovinka (okolo 8,5 km) na R1,

do užívania tak odovzdali 25 kilometrov rýchlociest, z toho 11 km v polovičnom profile.

Za terajšej Ficovej vlády:

začala stavba obchvatu Žiaru nad Hronom (takmer 6 km) na R2. 

začali tendre na stavbu D3 Svrčinovec - Skalité (vyše 12 km) v polovičnom profile,

D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka (viac ako 11 km), 

D3 Žilina, Strážov - Brodno (vyše 4 km), 

R2 Ruskovce - Pravotice (takmer 11 km, v polovičnom profile), 

R2 Zvolen, východ - Pstruša (okolo 8 km) a R2 Pstruša - Kriváň (vyše 10 km), 

v súťažiach začatých počas súčasnej vlády je tak 56 kilometrov, z toho 23 v polovičnom profile.

Maniere Braňa Ondruša: Limuzínou po chodníku až pred vchod!

Maniere Braňa Ondruša: Limuzínou po chodníku až pred vchod!Majú slúžiť bežným ľuďom, ale často si vedia politici poslúžiť aj sami sebe.

Ondruš tvrdí, že okolo poludnia prišiel do Eurovey na pracovné stretnutie. Prečo vodič nezastavil pri iných vchodoch, ku ktorým je blízko z cesty, nevysvetlil.

Jedným z nich je aj štátny tajomník Branislav Ondruš (40), ktorý sa dal priviezť služobným vozidlom až pred samotný vchod do nákupného centra, ako keby nemohol spraviť niekoľko krokov navyše. Štátna limuzína tak zastala namiesto v garáži na chodníku, kde bežne autá parkovať nemôžu.

Ondruš tvrdí, že okolo poludnia prišiel do Eurovey na pracovné stretnutie. Prečo vodič nezastavil pri iných vchodoch, ku ktorým je blízko z cesty, nevysvetlil.

Braňo Ondruš má však panské maniere! Keď sa bežní ľudia museli boriť v snehu, ministerská limuzína ho doviezla priamo až pred vchod. Obyčajní smrteľníci musia vystúpiť v garáži, odkiaľ sa k obchodom dostanú bez problémov výťahom. Štátny tajomník Ondruš (Smer) tvrdí, že si to môže dovoliť. Vraj do centra prišiel na pracovné stretnutie, nie na nákupy.

Ondruš tvrdí, že okolo poludnia prišiel do Eurovey na  pracovné stretnutie. Prečo vodič nezastavil pri iných  vchodoch, ku ktorým je blízko z cesty, nevysvetlil.Spoločnosť mu robila jedna z jeho najbližších spolupracovníčok Danica Lehocká. „Keďže sa mi občas vracajú bolesti po zranení nohy z minulého roka, šofér ma vyložil bližšie k vchodu. Vystúpil som a auto odišlo hneď preč. Na takýto vjazd ma služobné auto povolenie v súlade so zákonom. Možno by tam teoreticky mohlo aj parkovať, ale to som neskúmal, lebo by som mu to nikdy nedovolil,“ odpísal Ondruš. Prečo mu robilo problém zastaviť v garáži pred výťahom a odtiaľ sa vyviezť do nákupného centra, nevysvetlil.

Obklopuje sa ženami

Braňo Ondruš vo vínnej pivnici v spoločnosti mladej dámy.

Braňo Ondruš sa často ukazuje na verejnosti v ženskej spoločnosti. V Eurovea ho zachytil čitateľ s Danicou Lehockou, jeho pravou rukou, s ktorou ho vídať pravidelne. Či ide len o pracovný vzťah, alebo aj niečo viac, Ondruš neprezradil. „Pokiaľ ide o pani Lehockú, je generálnou riaditeľkou sekcie práce na ministerstve, dlho sa poznáme aj osobne a pracovala pre mňa už v čase, keď som bol podpredsedom výboru pre sociálne veci,“ povedal s tým, že patrí medzi jeho najbližšie spolupracovníčky. V spoločnosti ďalšej krásky, ktorej identitu nechcel Ondruš prezradiť, zachytil čitateľ štátneho tajomníka na ochutnávke vín na jeseň. Hoci je Ondruš ženatý, od rodiny a manželky, s ktorou žil v Stupave, podľa medializovaných informácií odišiel.

REGIÓNY

Hladiny riek na východe stúpli, priechod Vernár už sprejazdnili

Intenzívny dážď dorazil už aj na východ.Výdatný dážď v noci na stredu spôsobil vzostup hladín viacerých riek na východe. Na cestách pre zmenu robil problémy sneh.

Intenzívny dážď dorazil už aj na východ.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Dážď v noci na stredu spôsobil vzostup vodných hladín viacerých riek v Košickom kraji. SHMÚ vydal hydrologickú výstrahu pred povodňami 1. stupňa pre okresy Michalovce, Trebišov a Košice-okolie.

K dramatickým zmenám však zatiaľ nedošlo. Hasiči tak do 14.00 h nemuseli v súvislosti s hrozbou povodní nikde zasahovať.

Hasiči dnes kvôli daždivému počasiu pomáhali len pri odčerpávaní vody zo zatopenej pivnice v obci Zatín v okrese Trebišov.

Podľa meraní SHMÚ dosiahla hladina Latorice v stanici Veľké Kapušany o 8.00 h ráno 650 centimetrov, čo je na počiatočnej úrovni 2. stupňa povodňovej aktivity. Za 24 hodín tu stúpla hladina o 38 centimetrov.

Ako dnes uviedol zástupca primátora Veľkých Kapušian Ferencz Boczán, situácia je zatiaľ pokojná a bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí. „Momentálne nemám informácie, že by v meste zvýšené hladiny vôd spôsobili problémy. Kolegov však mám v teréne a situáciu monitorujeme,“ povedal Boczán.

Aj na ostatných riekach a potokoch v Košickom kraji evidujú vodohospodári vzostup hladín. Prvý povodňový stupeň podľa internetovej stránky SHMÚ je na riekach Bodva pri Turni nad Bodvou, pod Ružínskou priehradou na rieke Hornád, na Roňave pri Michaľanoch, ako aj na rieke Bodrog v strede nad Bodrogom.

Počasie v kraji bude v stredu podľa predpovede SHMÚ prevažne zamračené a na mnohých miestach dážď, na horách zhruba od 800 m väčšinou sneženie.

Podľa predpovede počasia SHMÚ bude v noci v Košickom kraji naďalej prevažne zamračené a na väčšine územia dážď, od 800 metrov sneženie. Vo štvrtok má byť prevažne veľká oblačnosť, miestami občasný dážď, od približne 1300 metrov sneženie.

Hydrologické výstrahy

Na D1 obmedzili rýchlosť, Vernár už sprejazdnili

Pre snehové zrážky bol od dnešného rána až do jedenástej dopoludnia uzatvorený pre nákladnú dopravu horský priechod Vernár, okres Poprad. V súčasnosti je celá komunikácia zjazdná.

Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove, na D1 sú rýchlostné obmedzenia, policajti tu robia dopravné kontroly.

V smere Prešov - Budimír je znížená rýchlosť jazdy v pravom jazdnom pruhu na 60 kilometrov za hodinu a v ľavom pruhu na 80 kilometrov za hodinu. Obmedzenie rýchlosti potrvá zhruba do 12:00.

Vodiči musia ráta v okolí Popradu a Starej Ľubovne so snežením. Popradskí cestári namiesto opráv výtlkov odhŕňajú sneh. Cez noc ho napadlo v meste okolo 15 centimetrov. Správa mestských komunikácií v Poprade naplno obnovila zimnú údržbu ciest.

V okolí Prešova je dážď so snehom. V ostatných častiach kraja prevláda dážď. Na celom území je zamračené, fúka slabý vietor. Teploty sa pohybujú od – 3°C (Tatranská Štrba) do + 4° C (Stakčín).

Cesty I. a II. triedy sú mokré, alebo s vrstvou kašovitého snehu do štyroch centimetrov. Cesty III. triedy sú prevažne s ujazdenou vrstvou snehu od troch do piatich centimetrov.

Hovorca Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Tomáš Lažo informoval, že cestári použili na posyp komunikácií inertný a chemický materiál. Za noc prepluhovali 1 486 kilometrov ciest v strediskách Bardejov, Poprad, Stará Ľubovňa a Prešov.

Stavajú diaľničný privádzač, dopravu presmerovali

Polícia rovnako upozorňuje vodičov aj na dočasnú obchádzku v dĺžke približne 250 metrov, ktorá je vytvorená za Levočou na ceste I/18 pri čerpacej stanici Shell.

Hovorca KR PZ Daniel Džobanik doplnil, že z dôvodu výstavby diaľničného privádzača je v uvedenom úseku doprava presmerovaná na novovybudovanú súbežnú komunikáciu.

"Žiadame vodičov, ktorí budú prechádzať uvedeným úsekom, aby pozorne sledovali a rešpektovali prenosné dopravné značenie a dodržiavali pravidlá cestnej premávky," uzavrel hovorca.

Cestu do Šiah zaliala voda, povodne stále hrozia
NITRA, ŠAHY. Prístupové cesty do obce Vyškovce nad Ipľom v okrese Levice zaliala voda. Do obce sa už nedostanú zásobovacie autá, nákladná doprava ani autobusy. Osobné autá zatiaľ prejdú po ceste od Šiah.

Cesta zo strany hraníc s Maďarskom je zaliata a uzavretá. Cesta od Šiah zostala od februárových záplav čiastočne chránená vrecami naplnenými pieskom, voda však presakuje aj cez ne a aj táto cesta je už uzavretá.

Podľa SHMÚ zodpovedá situácia na stanici Vyškovce tretiemu stupňu povodňovej aktivity. V súčasnosti chránia obec pred prívalom vody rozložené hliníkové zábrany, majetok občanov však ohrozuje aj spodná voda.

Na väčšine územia pršalo alebo snežilo

V noci na niektorých miestach spadlo viac ako 15 milimetrov zrážok.

"Najväčšie zrážky sme zaznamenali vo východnej časti Podunajskej nížiny, západnej časti Banskobystrického kraja a východnej časti Košického kraja," informovala meteorologička SHMÚ Paulína Valová.

Na staniciach Dobšinská ľadová jaskyňa a Henclová namerali 18 mm, v Smolníku 19 mm. V oblasti stredného Slovenska spadlo najviac zrážok v okolí Banskej Štiavnice a stanice Kľak, kde meteorológovia zaznamenali 14 mm, na západnom Slovensku spadlo v Hurbanove 15 mm zrážok.

SHMÚ predpovedá v stredu prevažne zamračené počasie s dažďom, od 800 metrov sneženie. Predpokladaný úhrn zrážok je od 1 do 20 mm.

Výstrahu tretieho stupňa majú v Leviciach

V Nitrianskom kraji, kde meteorológovia očakávajú najväčšie problémy, je situácia zatiaľ relatívne pokojná.

SHMÚ vydal výstrahu 3. stupňa pre východ Levického okresu. Hladiny riek budú stúpať pre doznievajúcu mimoriadnu situáciu a očakávané zrážky.

Výstrahy druhého stupňa platia v okresoch Levice - Západ, Veľký Krtíš, Revúca a Lučenec.

Počas noci zaznamenali mierny vzostup hladín tokov v hornej časti rieky Nitra a na rieke Žitava. Vo Vieske nad Žitavou dosiahla hladina úroveň 1. stupňa povodňovej aktivity.

Hasiči v kraji od rána od 7:00 zatiaľ zasahovali štyrikrát, išlo však len o drobné zásahy bez väčších požiadaviek na hasičskú techniku a počet ľudí.

Hladina žiadneho vodného toku v Trenčianskom kraji zatiaľ nedosiahla úroveň prvého stupňa povodňovej aktivity. Podľa SHMÚ začali opäť stúpať toky v okrese Bánovce nad Bebravou. 

Na strednom Slovensku stúpa väčšina tokov. Najvýraznejšie stúpanie zaznamenávajú hydrológovia pri prítokoch Hrona a Ipľa, ako Podlužianka, Sikenica, Litava, Štiavnica.

Najhoršia situácia je na dolnom Ipli. V tejto oblasti zodpovedá 2. stupňu povodňovej aktivity situácia na stanici Vyškovce.

Obec Orovnica v okrese Žarnovica je v pohotovosti pre obavy zo zosuvu pôdy. K menšiemu zosuvu pôdy došlo v hornej časti obce už cez víkend, zemina sa vtedy pre vodu zosunula cez les k rodinným domov na miestnu časť komunikácie. 

Výdatný dážď v noci spôsobil vzostup vodných hladín viacerých riek v Košickom kraji, najmä na Latorici, Bodrogu, Roňave a Bodve.

SHMÚ vydal hydrologickú výstrahu pred povodňami 1. stupňa pre okresy Michalovce, Trebišov a Košice okolie. Latorica za 24 hodín stúpla o 38 centimetrov.

Pre sneženie uzavreli horské priechody

Podľa dopravného servisu rádia Expres spadol pod Strečnom strom, vodiči sa na ťahu Žilina – Martin zdržia približne 20 minút.

Horské priechody Donovaly a Besník sú pre silné sneženie uzavreté pre kamióny do odvolania. Vernár je pre osobnú dopravu je prejazdný striedavo v jednom jazdnom pruhu.

Vplyvom silného vetra sa na cestách v okrese Turčianske Teplice a v oblasti Trstenej miestami tvoria snehové jazyky. Snehové jazyky sa tvoria aj na horských priechodoch Čertovica a Besník a na hraničnom priechode s Poľskom Skalité - Zwardoň.

Na ceste cez horský priechod Šturec hrozí nebezpečenstvo padania lavín.

S poľadovicou počítajte na cestách nižších tried na Záhorí, zľadovatený sneh je na ceste na horskom priechode Hriňová.

Aprílové sneženie v Bratislave situáciu na cestách zatiaľ výrazne nekomplikuje. Vozidlá zimnej údržby dnes zasahovali na požiadanie policajtov či Dopravného podniku Bratislava iba lokálne. Soliť a pluhovať museli cesty od Pražskej ulice smerom na Stupavu. 

Na benzínovom čerpadle pri Tekovských Nemciach na rýchlostnej ceste R1 sa zhromaždila ťažká hasičská technika. Pripravená je na zásah v prípade vypuknutia povodní. 

 

Štát špehuje ľudí aj bez súhlasu súdu

S kým, odkiaľ a kedy voláme, si polícia zisťuje i bez odobrenia súdu. Napomáha jej chaos v zákonoch.

Sprístupňovanie výpisov hovorov či polohy volaných ľudí nemá extra kontrolu, na rozdiel od odpočúvania, ktorých počet každoročne vyhodnocuje špeciálny parlamentný výbor. Keď pred tromi rokmi zneužil neznámy človek v diskusii na webe východoslovenskej obce Jasov meno miestneho obyvateľa, prípad skončil na polícii. Získala síce adresu počítača, z ktorého príspevok odišiel, no jeho majiteľa nepoznala.

Požiadala preto operátora, aby jej poskytol meno klienta, ktorý vtedy surfoval na webe pod touto adresou.

Tento citlivý údaj polícia získala napriek tomu, že zákon prikazuje operátorom monitorovať správanie sa zákazníkov len pre boj s terorizmom a zločineckými skupinami.

Podobných prípadov je mnoho

Prípad z Jasova je jeden z mnohých, v ktorých polícia nemala súhlas súdu, aby získala citlivé údaje o zákazníkoch, tvrdí mimovládny inštitút European Information Society Institute (EISI), ktorý skúma práva v digitálnom svete. Takýchto prípadov môžu byť stovky až tisíce ročne.

Podľa ministerstva dopravy vlani operátori vyhoveli 16 tisícom žiadostí o citlivé údaje, najčastejšie o dáta o volaniach. Sedem z ôsmich zodpovedných súdov však odsúhlasilo len 2600 žiadostí.

Nejde o žiadosti o odpočúvanie, ale o poskytnutie výpisov hovorov, polohy telefónu či typu smartfónu.

Chaos v zákonoch

Operátori sú k žiadostiam polície a tajnej služby príliš ústretoví. Vybavujú aj tie, ktoré očividne prekračujú medze zákona.

Vyšetrovatelia zas ohýbajú paragrafy, aby nemuseli ísť za sudcami. Väčšinou legálne.

Práce na moste pri Iliašovciach sa obnovili úpravou podložia

Pri stavbe mosta na prvom úsekom diaľnice D1 Jánovce - Jablonov, kde vlani v novembri počas betonáže nevydržala podperná konštrukcia a zahynuli štyria ľudia, bude použitý iný typ podpornej konštrukcie.

Práce na pravom moste pri Iliašovciach na rozostavanom prvom úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov začali v stredu úpravou podložia a navážaním panelov ako podklad pre podpernú konštrukciu.

Ako informovala Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS), pôvodný typ podpernej konštrukcie bude nahradený iným.

Skruž typu Weise, ktorá bola použitá vlani v novembri pri stavbe tohto mesta, diaľničiari dočasne zakázali používať na všetkých stavbách.

Počas betonáže pri stavbe diaľničného mosta 2. novembra 2012 podperná skruž nevydržala a pri nešťastí zahynuli štyria robotníci.

Subdodávateľ pre podpernú konštrukciu spoločnosť Technická obnova a ochrana železníc a.s. Žilina je podľa NDS v schvaľovacom procese.

Prvý úsek D1 Jánovce - Jablonov stavia združenie Váhostav - SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s. Praha, za stavbu spomínaného mosta zodpovedá český člen združenia.

Prvý úsek D1 Jánovce - Jablonov mal byť podľa pôvodného termínu ukončený počas tridsiatich mesiacov koncom tohto roku.

"Oproti pôvodným plánom sa predpokladá oneskorenie o 6 mesiacov, resp. o obdobie obmedzenia z titulu vyšetrovania mimoriadnej udalosti. Ukončenie stavby D1 Jánovce - Jablonov, I. úsek sa tak predpokladá v júni 2014," informoval generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš.

Zmluvná cena stavby je 59,94 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty a pre haváriu nebola doteraz navýšená.

"Máme za to, že počet pracovníkov a ich nasadenie je adekvátne harmonogramu výstavby, klimatickým a ostatným podmienkam stavby," uviedol Gajdoš. Vyšetrovanie vlaňajšej mimoriadnej udalosti na objekte mosta podľa neho nie je dodnes ukončené a príčiny havárie budú známe po ukončení vyšetrovania.

 

Operátori sú síce povinní plošne sledovať klientov, no len pre boj s terorizmom a organizovaným zločinom. Údaje, ktoré získajú, umožňuje iný zákon polícii žiadať aj pri hľadaní nezvestných či riešení menej závažných zločinov.

Polícia ich však žiada aj pri priestupkoch, čo nesmie.

„Operátori môžu len ťažko tejto džungli úplne rozumieť, aj keď si myslím, že keby bola dobrá vôľa chrániť záujmy používateľov, o zákonnosť niektorých žiadostí by sa mohli sporiť,“ komentuje prax právnik Martin Husovec z inštitútu EISI.

Podľa neho by mohli telekomunikační operátori pokojne vybavovať len žiadosti, ktoré sa týkajú závažných zločinov a pri ostatných údaje neposkytnúť.

Problém môžu byť najmä menší operátori, ktorých sú po Slovensku stovky. „Často ide o veľmi malé spoločnosti, u ktorých je bezpodozrievavá úslužnosť voči štátnym orgánom pomerne vysoká," píše EISI v ústavnej sťažnosti, ktorá napáda zákonnosť plošného monitorovania ľudí.

O hovory a pohyb ľudí sa polícia zaujíma menej. Kým predvlani narástol medziročne počet žiadostí o 423 percent, vlani klesol o polovicu. Čítajte viac >>>

Rozdiel je vo výkazoch?

Niektorí operátori tvrdia, že skutočnosť skresľuje chaotické vykazovanie údajov bez jasných pravidiel.

Súdny príkaz sa podľa hovorkyne spoločnosti Orange Alexandry Piskunovej často vzťahuje na niekoľko čísiel, zákazníkov či zariadení.

„Ak obsahuje príkaz tri telefónne čísla a vyšetrovateľ žiada aj prichádzajúce aj odchádzajúce výpisy, my to vykazujeme ako šesť prípadov,“ hovorí.

Jeden súdny príkaz tak môže ísť viacerým operátorom. Na jeden príkaz by tak vlani mohlo pripadnúť až šesť telefónnych čísiel. Hovorca trnavského súdu Martin Kulíšek hovorí, že závisí od okolností prípadu, koľko je v žiadosti čísiel.

Chce to dať preveriť

 

Dobšinského rozprávky sa čítajú na celom svete

Dobšinského rozprávky milujú deti aj dospelí, Slováci aj Austrálčania.Pavol Dobšinský patrí medzi rozprávkarov, ktorí si svojimi knihami podmanili srdcia detí aj dospelých. Vďaka digitalizácii ho poznajú aj v Mexiku či Austrálii. Dobšinského rozprávky milujú deti aj dospelí, Slováci aj Austrálčania.

Jeden z najlepších rozprávkarov sveta pochádza z nášho malého Slovenska.

Pavol Dobšinský by sa v marci dožil 185 rokov a tak Slovenská národná knižnica pripravila pre milovníkov jeho nezabudnuteľných rozprávok a povestí skvelé prekvapenie.

Každý z nás si totiž môže úplne zadarmo na internete stiahnuť Dobšinského obyčaje, povery, hry či rozprávky pochádzajúce ešte aj z roku 1880.

ZÁUJEM AJ V ZAHRANIČÍ

O sprístupnené Dobšinského rozprávky a povesti je obrovský záujem.

Denne si ich stiahne až tisíc tristo ľudí. A to nielen zo Slovenska, ale naozaj z každého kúta sveta.

V prvých dňoch si už rozprávky a povesti Pavla Dobšinského čítajú aj v Austrálii, USA, Kanade, Mexiku, no o Dobšinského je enormný záujem aj v Brazílii, Saudskej Arábii či Kolumbii.

Rozprávky si môžete stiahnuť na internetovej adrese dikda.eu/slovenske-rozpravky-na-stiahnutie.

 

Koľkokrát policajtom pomohli citlivé údaje o pohybe či telefónnych zvyklostiach ľudí vyriešiť prípad, nevedia povedať. „Neevidujeme dôkazy podľa ich zdroja,“ vysvetlil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Vlani polícia zistila vyše 90-tisíc zločinov, čo by znamenalo, že v asi každom šiestom prípade žiadali vyšetrovatelia o citlivé údaje.

Časté žiadanie o údaje o zákazníkoch vlani spochybnil český ústavný súd. Policajtom zrušil paragraf, ktorý im pomáhal získavať údaje o polohe ľudí či ich návykoch.

„Vzhľadom na intenzitu, akou sprístupňovanie týchto údajov zasahuje do súkromia, nemôže byť tento spôsob objasňovania zločinov považovaný za rutinný,“ rozhodli sudcovia. Sporný zákon posudzuje aj náš Ústavný súd.

Počtom prípadov, keď mohli bezpečnostné zložky získať citlivé údaje bez súhlasu súdov, bol prekvapený aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Záležitosť chce nechať preveriť.

„Nevylučoval by som, že túto oblasť môžeme zahrnúť do pripravovaného zákona o odpočúvaní,“ reagoval. Chce ním sprehľadniť odpočúvania a zvýšiť ich kontrolu.

Sledovanie bez pravidiel už rieši Ústavný súd

Monitorovanie všetkých občanov presadil Brusel. Ústavné súdy po rokoch normu odmietajú, pozrú sa na ňu aj naši sudcovia.

Nezdá sa nám čudné, že operátori vedia, s kým, kedy a ako dlho voláme, lebo tieto údaje potrebujú na vyúčtovanie hovoru. Ale načo majú vedieť, odkiaľ voláme a cez aký telefón?

Tieto údaje sú im nanič a s ich zbieraním majú zbytočné výdavky. Sledovanie návykov ľudí pri volaní im však od roku 2006 prikazuje zákon.

Zákon posúdi Ústavný súd

Európsky parlament sledovanie ľudí schválil narýchlo po teroristických útokoch na madridské vlaky v roku 2004. Hoci bežne trvá schvaľovanie aj rok, v tomto prípade išlo o tri mesiace.

Zákon vlani napadlo na Ústavnom súde tridsať poslancov na návrh strany SaS. Sťažnosť im pripravila mimovládna organizácia European Information Society Institute (EISI), ktorá skúma práva v digitálnom svete.

Preventívny zásah do vodnej nádrže: Hladinu Ružína znížili o takmer 5 metrov

Preventívny zásah do vodnej nádrže: Hladinu Ružína znížili o takmer 5 metrovSituácia však nie je taká kritická ako vlani, keď sa dalo na niektorých miestach chodiť po úplnom dne.

Vodná nádrž Ružín 3. apríla 2013

Vodohospodári ju znížili zámerne, lebo očakávajú milióny litrov vody z topiaceho sa snehu z okolitých kopcov. V porovnaní s bežnou prevádzkovou výškou klesla hladina Ružína o 4,8 metra. „Slovenský vodohospodársky podnik túto výšku hladiny udržiava účelovo. V povodí okolo vodnej nádrže Ružín sa momentálne nachádza v snehu zhruba 140 mil. m³ zásoby vody.

Ak berieme do úvahy, že pri štandardnom topení snehu sa tretina vyparí, ďalšia vsiakne do pôdy a posledná tretina odtečie, môžeme predpokladať, že cez prítoky by do Ružína malo pritiecť zhruba 45 mil. m³ vody,“ vysvetlil Ľuboš Krno zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.

4. marec 2012

Tvrdí, že v žiadnom prípade nehrozí zopakovanie sa vlaňajšieho roka, keď bolo v Ružíne veľmi málo vody. Hladina bola oproti normálnemu stavu o 8 metrov nižšia a topiaci sneh ju vtedy nenaplnil. „Pravdepodobne sa voda vyparila alebo vsiakla do pôdy,“ uviedol vtedy podnik v stanovisku.

Zlú situáciu vlani malo spôsobiť rýchle oteplenie a miernejšia zima. Košičania sa však vraj v lete v Ružíne bez problémov okúpu. „Nie je najmenší dôvod obávať sa, že by táto vodná nádrž nemala dostatok vody na letnú turistickú sezónu,“ konštatoval Ľ. Krno.

 

Sudcovia majú sťažnosť na stole od 10. októbra. Ústavnosť monitorovania ľudí bude posudzovať celé plénum, teda všetkých jeho trinásť sudcov.

Momentálne vec rieši sudca spravodajca, jeho meno súd neprezradil. Sťažnosť poslancov má pripraviť na predbežné prerokovanie.

EISI navrhlo, aby sa slovenskí sudcovia obrátili s prípadom na Súdny dvor Európskej únie. Či tak urobia, sa môže rozhodnúť pri predbežnom prerokovaní návrhu.

Päť krajín povedalo nie

Dodnes odmietli sledovanie ľudí bez rozdielov a pravidiel ústavné súdy v Nemecku, Česku, Rumunsku, Bulharsku a na Cypre. Väčšinou s podobnými argumentmi.

Tvrdili, že monitorovanie príliš zasahuje do súkromia, sledovaní sú všetci, nielen ľudia podozriví zo spáchania trestných činov a zbieranie dát nemá takmer žiadne pravidlá.

Tieto argumenty musí teraz posúdiť aj náš Ústavný súd, pretože sú aj v ústavnej sťažnosti, ktorú podali poslanci.

Čo o vás vedia, môžete zistiť aj vy

Za malý poplatok môžete získať rovnaké údaje, aké si vedia zistiť polícia či tajná služba.

Ako vyzerajú informácie, ktoré o vás môžu získať policajti či tajná služba? Za drobný poplatok to môžete zistiť aj sami.

Odpis údajov vám na požiadanie operátori musia dať do mesiaca. Vypýtať si za to môžu maximálne cenu cédečka, kam údaje nahrajú.

„Zatiaľ sme riadne podanú žiadosť o odpis takýchto údajov nezaregistrovali,“ povedal hovorca Telekomu Martin Vidan. Podobne reagoval aj Orange.

Operátori sa však zhodujú, že keď žiadosť príde, jej vybavenie nebude problém.

Aj keď v Česku operátori pochybovali, či takýto odpis môžu zákazníkom poskytnúť, náš Úrad na ochranu osobných údajov v tom má jasno.

„Zákazník má právo cez písomnú žiadosť žiadať odpis osobných údajov. Vzťahuje sa to aj na spracúvanie prevádzkových a lokalizačných údajov a ich prípadne sprístupňovanie,“ reagoval šéf kancelárie Úradu na ochranu osobných údajov Roman Tibenský.

Vo výpise sa objavia napríklad čísla, na ktoré ste volali, poloha vysielača, cez ktorý ste telefonovali, dátum volania, ale aj výrobné číslo mobilu. Pri surfovaní na webe ide o pridelenú IP adresu či objem prenesených dát.

Operátori okrem toho môžu polícii a aj zákazníkom sprístupniť údaje o e-mailovej schránke. Ide napríklad o čas odoslania správy, komu bola adresovaná a aj skutočné meno adresáta, pokiaľ ho poznajú.

Riaditeľ Záchrannej služby Košice: Redukciu sanitiek pacienti nepocítia

Riaditeľ Záchrannej služby Košice: Redukciu sanitiek pacienti nepocítiaZasahovali viac ako 80-tisíckrát a najazdili takmer 2,5 milióna km.

Záchranky bez lekára budú v teréne častejšie, na výjazd sú pripravení záchranár Daniel Hozza (vľavo) a vodič-záchranár Peter Skladaný.

Toto je vlaňajšia bilancia Záchrannej služby Košice (ZSKE). Hoci od 1. apríla ubudlo 6 pojazdných ambulancií bez lekára, nebude to mať dosah na tých, ktorí potrebujú rýchlu zdravotnícku pomoc. Za kvalitu služieb ručí nielen riaditeľ záchranárov, ale aj ich odborný garant.

„Na východnom Slovensku zostane aj naďalej 39 staníc, ale namiesto súčasných 18 ambulancií s lekárom ich bude 12. Počet sanitiek len so záchranárom sa naopak zvýši z 21 na 27. Pacientov sa však táto zmena vôbec nedotkne,“ povedal Ján Šteso, riaditeľ ZSKE a prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby. Potvrdil to aj odborný garant tejto záchranky Peter Beluš, ktorý je primárom oddelenia anestéziológie: „Starostlivosť o pacientov bude naďalej zabezpečená a aj riadne fungovať.“

Riaditeľ Záchrannej služby Košice Ján Šteso

Riaditeľ Šteso vysvetlil, prečo netreba mať žiadne obavy: „Dostupnosť služby bude zachovaná, lebo zdravotnícki záchranári majú väčšie kompetencie ako v minulosti, dosiahli a dosahujú vyššie vzdelaniea sú natoľko vzdelaní a skúsení, že dokážu poskytnúť vhodnú prvú pomoc aj pri vážnych stavoch.“ Spolu 60 sanitiek tejto záchranky na východe využíva špičkové prístrojové vybavenie a týka sa to aj samotného vozového parku. Autá majú v priemere asi 3,5 roka a zhruba 100-tisíc najazdených kilometrov.

 

Nový liek sľubuje zníženie chuti na alkohol

Závislí od alkoholu sa väčšinou neliečia.Odborník tvrdí, že liek môže pomôcť len v kombinácii s psychoterapeutickou liečbou.

Liečba závislosti od alkoholu si už nutne nebude vyžadovať, aby alkoholik náhle úplne prestal piť.

Na Slovensku bude zrejme od nového roka dostupný liek, ktorý podľa výrobcu výrazne znižuje nutkanie na pitie alkoholu.

Odborník na závislosti však považuje hodnotenie účinkov lieku za predčasné.

Podobný liek, ktorý však funguje na inom princípe, už u nás závislých od alkoholu úspešne pomáha liečiť.

Výrazné zníženie pitia

Fakty

O aký liek ide

ide o liek s účinnou látkou nalmefén,

zabraňuje nutkaniu piť alkohol,

po pol roku užívania znižuje množstvo skonzumovaného alkoholu o vyše polovicu,

na Slovensku by mal byť dostupný v roku 2014.

„Liek je indikovaný na zníženie konzumácie alkoholu u dospelých pacientov s diagnostikovanou závislosťou od alkoholu, ktorí majú jeho vysoko rizikovú konzumáciu, sú bez fyzických abstinenčných príznakov a nevyžadujú okamžitú detoxikáciu,“ píše v prezentácii lieku s účinnou látkou nalmefén Vladimír Marko, šéf slovenskej pobočky jeho výrobcu.

Liek podľa neho pôsobí na mozgový motivačný systém, ktorý je u alkoholika poškodený.

„Znižuje posilňujúce účinky alkoholu, čím znižuje nutkanie na pitie.“

Výrobca tvrdí, že v jeho klinických štúdiách preukázali u pacientov liečených nalmefénom zníženie konzumácie alkoholu počas prvého mesiaca o 40 a po šiestich mesiacoch asi o 60 percent.

Liek v Európskej únii podľa Valérie Pernišovej, hovorkyne Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, zaregistrovali 25. februára 2013. Pri tomto type registrácie už ústav nevydáva nijaké ďalšie povolenie pre Slovensko, vysvetlila.

Aby liek mohli preplácať poisťovne, musí prejsť kategorizáciou, ktorú robí ministerstvo zdravotníctva.

Na rokovanie kategorizačnej komisie by sa liek podľa Adama Hlôšku, šéfa sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva, mohol dostať v septembri.

„Ak budú splnené všetky legislatívne podmienky na zaradenie lieku do zoznamu liekov čiastočne alebo plne hradených z verejného zdravotného poistenia, liek bude zaradený do spomínaného zoznamu a bude dostupný začiatkom roka 2014.“

Odborník: Uvidíme

„Z odborného hľadiska ešte nie je celkom zrejmé, ako bude liek použiteľný,“ reaguje na výrobcom propagované účinky nového lieku Boris Bodnár, šéf Centra pre liečbu drogových závislostí v Košiciach. Odborná mienka naň „ešte nie je definitívne sformulovaná“.

Liek však podľa neho môže v kombinácii s psychoterapeutickou liečbou pomôcť človeku zo závislosti.

Podobný názor má aj Ivan Dóci, hlavný odborník ministerstva pre psychiatriu, ktorý predpokladá, že bude účinný najmä v počiatočných štádiách závislosti od alkoholu.

Pri liečbe sa bude vyžadovať, aby pacienta posúdil psychiater. Pacientovi poradí aj s dávkovaním.

Výrobca liek odporúča vziať hodinu až dve pred zvýšeným rizikom pitia.

Ľudia závislí od alkoholu sa u nás liečia aj liekom s účinnou látkou akamprosát.

Množstvo vypitého alkoholu znižuje podľa portálu záchytka.sk tým, že ovplyvní funkciu glutamátu v mozgu, ktorá súvisí s odvykacími príznakmi.

„Účinok lieku môžem potvrdiť, znižuje nutkanie na konzum alkoholu,“ hodnotí Bodnár.

Na Slovensku je podľa neho závislých od alkoholu asi 250­-tisíc ľudí. Až 92 percent závislých sa nelieči.

Zima odďaľuje založenie i zber úrody

čerešneČerešne májovky, jahody či hlávky šalátu dozrejú až v júni. Nástupu jari bráni chladné a na zrážky výdatné počasie, ktoré už dva týždne blokuje všetky poľné práce. Oneskorenie jari však nemusí automaticky priniesť dramatický pokles úrod. Ako rozmary počasia ovplyvnia ceny ovocia, zeleniny a obilia, farmári v tejto chvíli nedokážu odhadnúť.

Najmenej mrzutí z doterajšieho priebehu počasia sú ovocinári. Zima bola, či vlastne je, dlhá a studená, ale sady výraznejšie nepoškodila. Zato zeleninári a pestovatelia obilnín sú už nervózni. Na juhu Slovenska mala byť pred dvoma týždňami vysadená prvá várka priesad hlávkového a ľadového šalátu. Do vlhkých a miestami zaplavených polí sa nedá vôbec vkročiť. A plní obáv sú aj pestovatelia jačmeňa. Strachujú sa, či vyklíčené zrná prežili tri týždne v chladnej, stále rozmŕzajúcej a zamŕzajúcej pôde.

„Tento týždeň sme mali sadiť šalát, bielu, červenú a čínsku kapustu. Ale z výsadby nič nie je, pretože z neba opäť padá voda,“ posťažoval sa Miroslav Sudický, zeleninár z Marcelovej. Obáva sa, že úplne navnivoč vyšlo prvých 250-tisíc priesad šalátu, ktoré plánoval vysadiť pred dvoma týždňami. Priesady síce strčili do tmavých chladiacich boxov, ale tam rastlinky iba živoria. Medzitým Sudickému dorastajú nové priesady a nevie, čo si má s nimi počať. Nevie sa dostať do polí.

Na otázku, či si spotrebitelia za zeleninu tohto roku zaplatia viac, nevie odpovedať. Keď sa umúdri počasie, vysadia planty všetci zeleninári a potom sa na trhu objaví v jednom momente veľa šalátu. Krátkodobo môžu byť akcie, ale čo bude stáť zelenina v lete, na to v tejto chvíli nedá odpoveď nik, húta Sudický. Všetko je v rukách počasia.

To si s pestovateľmi robí, čo chce. Ale ovocinári vidia aj plusy. „Tohto roku by malo byť po dlhej zime menej chorôb a škodcov,“ predpokladá Marián Varga, šéf Únie ovocinárov. Takže úrodu jabĺk by nemuseli znižovať múčnatka a chrastavitosť. Zato jahody dozrejú neskôr, môže ich byť o čosi menej, pretože hladná poľná zver sa živila aj jahodovými trsmi. Poškodené sú na 20 percent. Ovocinár Jozef Vozár prognózuje, že keď sa zima skončí, nastúpi plynulo jar a dúfa, že sady nepoškodia májové mrazy ako vlani a predvlani.

Na juhoslovenských nížinách už zasiali jačmeň. „Hovorí sa, že sejby z prelomu februára a marca dávajú úrody okolo 6 až 6,5 tony po hektári, kým aprílové aj o dve tony menej. Na druhej strane, čo príroda pokazí, potom aj napráva, takže treba počkať na ďalší priebeh počasia,“ uvažuje nad aktuálnym stavom jarín šľachtiteľ zo Selektu Bučany Tibor Roháčik.

Vcelku dobre sa ukazujú porasty ozimnej pšenice. Aj repka prezimovala dobre, ale silné nočné mrazy môžu v rastlinách potrhať pletivá a to môže poznačiť úrodu. Ako však upozorňuje Roháčik, v prírode fungujú silné kompenzačné mechanizmy, takže radí byť trpezlivý. Celkove však odhaduje , že tento rok prinesie už len priemerné úrody a poľnohospodári budú mať čo robiť, aby v skrátenom čase obsiali zvyšné plochy jačmeňom, repou, kukuricou a slnečnicou.

Najhoršia situácia je v povodí riek. Napríklad v PD Jur nad Hronom majú na 150 hektároch obrovské jazero vody. Žiaľ, po zime bohatej na sneh nejde o ojedinelý úkaz v slovenských chotároch.

 

 

Posledná plaváreň v Trebišove skončila: Riaditeľ ZŠ preto čelí odvolávaniu

Posledná plaváreň v Trebišove skončila: Riaditeľ ZŠ preto čelí odvolávaniuMesto našlo vinníka za havarijný stav na školskej plavárni, jedinej v Trebišove.

Na ZŠ Gorkého v Trebišove kvôli havarijnému stavu zavreli poslednú plaváreň v meste.

Za odstávku podľa primátora môže riaditeľ, ktorý zanedbal svoje povinnosti. Už čelí odvolávaniu, hoci rada školy ZŠ Gorkého ho podržala.

"Za revízie je zodpovedný zriaďovateľ školy, takže ja som nič nezanedbal. Pred tromi rokmi bol zatečený bazén a aj spojovacia chodba, pričom na streche sa vtedy urobilo len provizórne opláštenie. Na viac peniaze nezvýšili. Škola má už 34 rokov, takže sa netreba čudovať, že strecha je už v havarijnom stave," reagoval odvolávaný riaditeľ školy Jozef Vasilčák.

Riaditeľ školy Jozef Vasilčák sa necíti zodpovedný za zanedbanie povinností. Predsedníčka rady školy Gabriela Bernáthová potvrdila, že má ich dôveru.

Riaditeľ školy Jozef Vasilčák sa necíti zodpovedný za zanedbanie povinností. Predsedníčka rady školy Gabriela Bernáthová potvrdila, že má ich dôveru.Ukázal aj oznámenie vedeniu mesta o škodách, pričom aspoň čiastočnú opravu strechy riešil ešte bývalý primátor. Jeho nástupca bol o zatvorení plavárne, ktorá ohrozuje zdravie kúpajúcich, informovaný až pred mesiacom. Ešte vlani pritom z podobných dôvodov museli zavrieť aj mestskú krytú plaváreň, takže teraz si už v Trebišove nie je kde zaplávať. Primátor sa rozhodol Vasilčáka odvolať, no rada školy ho podržala.

Odvolávaný riaditeľ školy má k dispozícii oznámenie o riešení havarijného stavu spred troch rokov.

"Ak rada nenájde vinníka, riaditeľa školy odvolám," povedal primátor Marián Kolesár."Za boli všetci deviati hlasujúci, lebo riaditeľ sa nedopustil žiadnych pochybení," uviedla predsedníčka rady Gabriela Bernáthová. Podľa primátora Mariána Kolesára je to alibistické: "Neurčili žiadneho vinníka, hoci škoda za opravu strechy narástla až na 240-tisíc eur. Ak v krátkom čase neoznačia zodpovednú osobu, riaditeľa, ktorý sa musí starať o majetok, aj tak odvolám!" Mesto už zároveň podniká kroky, aby sa s opravou plavárne začalo čím skôr.

"Ak rada nenájde vinníka, riaditeľa školy odvolám," povedal primátor Marián Kolesár.

 

Slováci vo Veľkej Británii: Najviac ich je vo Warringtone. Čo ich tam láka?

Britská vláda zverejnila štatistiky o počte legálne registrovaných imigrantov. Slovenskou „metropolou“ na Britských ostrovoch je mesto Warrington.

Denník Daily Mail pripravil ilustračnú mapku o rozmiestnení prisťahovaleckých skupín v Británii.

Slováci vo Veľkej Británii: Najviac ich je vo Warringtone. Čo ich tam láka?

Britská sociálna poisťovňa eviduje viac ako 600-tisíc legálnych imigrantov v Británii. Ide o ľudí, ktorí požiadali o pridelenia čísla sociálneho poistenia a sú zrejme legálne zamestnaní. Najväčšou skupinou prisťahovalcov sú Poliaci. Ich je v Británii vyše 79-tisíc. Sú roztrúsení po celej krajine, ale najviac sa usídľujú v Severnom Írsku. Druhou najväčšou skupinou sú obyvatelia bývalých britských kolónii – Indovia a Pakistanci. Tých je legálne v Británii 47 a 38 tisíc.

Slováci sú taktiež pomerne veľkou prisťahovaleckou skupinou. Podľa dostupných údajov v Británii žije okolo 50-tisíc našich krajanov. Čiže 1 percento našej 5-miliónovej populácie, alebo inými slovami každý stý Slovák. Ide však o celkový odhadovaný počet imigrantov, nie o oficiálne registrovaných v sociálnej poisťovni. Metropolou „legálnych“ Slovákov v Británii je mesto Warrington na západe Anglicka.

Warrington je malé nenápadné britské mesto, kde podľa štatistík žije najviac legálne registrovaných Slovákov.

V nenápadnom meste žije okolo o niečo viac ako 200-tisíc ľudí. Najväčším zamestnávateľom je továreň na čistiace prostriedky firmy Unilever. Okolo nej je však množstvo obchodov a služieb, v ktorých je zamestnaná väčšina imigrantov. Okrem toho Warrington má výhodnú polohu. Leží pomerne blízko mora medzi dvoma veľkými mestami Manchesterom a Liverpoolom.

 

Odborníci z úradu posúdili plastiku: Tieto prsia sú v poriadku!

Odborníci z úradu posúdili plastiku: Tieto prsia sú v poriadku!Katarína (25) je zúfalá! Po dvoch plastických operáciách prsníkov podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Takto vyzerajú prsia mladej ženy po dvoch plastických operáciách.

Výsledok vyšetrovania je pre ňu zdrvujúci - lekár nepochybil! Mladá žena sa napriek tomu nevzdáva, na chirurga podala trestné oznámenie. Katarína z Dubnice nad Váhom si dala pred dvoma rokmi operovať prsia, pretože ich chcela mať väčšie. Navštívila súkromnú kliniku v Nitre a po konzultáciách s lekárom sa dohodla na plastickej operácii. Nové prsia sa jej však vôbec nepáčili. Tvrdí, že pri napnutí prsných svalov jej dokonca implantáty odskakovali od kože! Z tohto dôvodu sa dožadovala opravy najkrajších ženských vnád, čo pracovníci kliniky podmieňovali ďalším platením.

Katarína sa hanbí vyzliecť aj pred svojím priateľom.

Katarína (25) verila, že po plastickej operácii bude mať krásne veľké prsia.Za obe plastiky napokon zaplatila viac ako 4 000 eur! Okrem toho zažila veľké bolesti, z rezov jej tiekla niekoľko mesiacov krva chirurg ju podľa jej slov zakaždým len vysmial, keď sa prišla sťažovať. Lekár si za svojou prácou stojí. „Už pri prvej operácii bola pacientke odporučená aj modelácia okolia dvorcov na odstránenie prebytočnej kože, čo však odmietla. Druhá operácia sa uskutočnila približne po desiatich mesiacoch na žiadosť pacientky, ktorá požadovala ďalšie zväčšenie prsníkov.“ Lekár napokon predsa len pripustil, že prsia jeho pacientky nevyzerajú najlepšie a nebol by nadšený, keby také mala jeho manželka.

Ďalšie 3 fotografie v galérii.

Katarína (25) verila, že po plastickej operácii bude mať krásne veľké prsia.

Katarína si preto povedala dosť a podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dostala však odpoveď, ktorá je pre ňu ešte bolestnejšia - lekár nepochybil. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ukončil podanie ako neopodstatnené. Estetickú stránku vykonanej operácie úrad neposudzuje,“vyjadrila sa hovorkyňa úradu Soňa Valášiková. „Chcela som mať väčšie prsia, namiesto toho som zažila len bolesť, výsmech lekára a utratila som veľa peňazí za niečo, čo vyzerá katastrofálne. Hanbím sa vyzliecť pred priateľom, mám obrovské bolesti hlavy, čo zrejme súvisí so zle vykonanou operáciou, ale budem bojovať dovtedy, pokým pravda nevyjde najavo,“ povedala s plačom nešťastná žena. Na chirurga, ktorý jej robil plastiku, podala trestné oznámenie.

Extrémne obézny Pavel chce žiť normálne: Najťažší muž Slovenska volá o pomoc!

Zúfalo prosí o pomoc! Pavel Zuberec (37) z Poltára trpí extrémnou obezitou. Priznal, že lekár mu pred rokmi povedal, že sa dožije maximálne 30-ky.

Pavel (v strede, 37) s bratrancom Jánom (36) a jeho priateľkou Renátou (22), ktorí mu chcú pomôcť schudnúť.

Fečo, ako ho volajú kamaráti, však jeho predpoveď prekonal o sedem rokov. Priznáva, že celý život túžil schudnúť, no nedarilo sa mu to. Teraz je jeho túžba po zhadzovaní kíl ešte intenzívnejšia, pretože ho trápia zdravotné problémy. Všetko to komplikuje fakt, že Pavel má panický strach z lekárov a nemocničných priestorov.

Pavel sa narodil ako bábätko s klasickou váhou 3 200 gramov. No už od útleho veku začal pomerne rýchlo priberať. „Obezitu máme v génoch. Navyše sa k tomu pridružilo zväčšenie štítnej žľazy,“ objasňuje Poltárčan, ktorý nestál na váhe ani nepamätá, a preto ani nevie, koľko má presne kilogramov. Počas života vyskúšal už neskutočné množstvo diét. Stále však schudol iba na krátky čas a potom sa dostavil jojo efekt.

Extrémne obézny Pavel chce žiť normálne: Najťažší muž Slovenska volá o pomoc!

Pavel Zuberec (37) z Poltára trpí extrémnou obezitou.

Prvé zdravotné problémy začal mať už po puberte. Okrem bolesti kĺbov pred šiestimi rokmi prekonal infarkt a po dvoch dňoch mu krvná zrazenina tesne minula srdcovú cievu. „Museli ma súrne operovať, no zvládol som to. Doslova som ušiel hrobárovi z lopaty. Nikdy som nemal čas myslieť na seba, no už sa mi nechce takto žiť, rád by som schudol, aby som sa cítil lepšie. Lekári v tomto regióne mi však nevedia pomôcť,“ priznal Fečo, ktorý napriek tomu, že ho trápi zdravie, snaží sa vyčarovať úsmev na tvárach kamarárov a organizuje pre ne rôzne tuningové akcie. Práve to ho drží nad vodou. „Rád pomáham svojim priateľom, sebe však pomôcť nedokážem,“ hovorí smutne Pavel. Svoje problémy by chcel začať riešiť u odborníka, ktorý by mu pomohol prekonať panický strach z nemocníc a lekárov.

 

 

 

Pavel Zuberec (37) z Poltára trpí extrémnou obezitou.

Vylieči ho Powell?

Na podnet Nového Času sa o Pavla začal zaujímať tréner Chris Powell, ktorý pracuje s extrémne obéznymi ľuďmi už niekoľko rokov. Vo svojej televíznej šou Extrémne premeny dosahuje až neuveriteľné výsledky. Zvyčajný váhový úbytok predstavuje okolo 100 kilogramov v priebehu jediného roka. Chris pritom nevymýšľa len cviky, no najmä motivuje ľudí, aby to dokázali. Šou s názvom Extrémne premeny sa vysiela aj na Slovensku.

 

Podrobná MAPA kriminality: Pozrite sa, kde sa najviac vraždí, znásilňuje a kradne!

Môžete sa doma cítiť bezpečne? Na túto otázku vám zrejme len ťažko niekto dá jasnú odpoveď. Pri výbere toho správneho miesta na bývanie si však už onedlho budete môcť pomôcť údajmi z mapy kriminality, na ktorej momentálne pracuje slovenská polícia. Z podrobnej grafiky dokáže každý vyčítať, kde sa to za posledný rok zločincami len tak hemžilo, a kde naopak kriminalita neprekvitá. Pre verejnosť bude táto dobrá pomôcka prístupná v najbližšom čase, nám sa však podarilo získať jej predbežnú podobu, od ktorej sa už finálna veľmi líši nebude. Podľa policajných štatistík sa počas minulého roka ľuďom najbezpečnejšie žilo v Skalici, Pezinku, Svidníku, či Kežmarku. Naopak rajom zločincov sú podľa nich najväčšie slovenské mestá Bratislava a Košice. Čo sa hlavného mesta týka, najhoršie je na tom mestská časť Ružinov, kde za uplynulých 12 mesiacov zaznamenali až 470 násilných trestných činov na 100 obyvateľov. Košice však napriek tomu smutný rebríček vedú. Minulý rok tam zločinci spáchali každý deň 15 trestných činov. Kriminálne štatistiky polícia pravidelne zverejňuje na svojej webovej stránke. Tento rok však po prvýkrát zostavuje aj podrobnú mapu, ktorá môže byť v budúcnosti dobrou pomôckou napríklad aj pri výbere miesta na bývanie. Mapu zostavili na základe počtu trestných činov a ich závažnosti podľa jednotlivých okresov. Zahŕňa napríklad vraždy, znásilnenia, lúpeže, vlámania, krádeže áut, drogové zločiny a ďalšie.

Práce na mape finišujú, jej oficiálna podoba však zatiaľ zverejnená nebola. Nám sa podarilo získať predbežnú, ktorá sa od finálnej už veľmi líšiť nebude. "V súčasnosti sa na mape kriminality dokončujú posledné grafické úpravy, aby bola čitateľná. Hneď ako bude jej podoba vyhovujúca, objaví sa pre verejnosť aj na stránke polície," povedal nám Michal Slivka z policajného prezídia. Podobné mapy sa uchytili aj v zahraničí. Ako píše denník Pravda, v susednom Česku polícia okrem štatistík kriminality, do mapy zapracováva aj iné údaje, ako napríklad demografické informácie, mieru nezamestnanosti, či termíny výplat sociálnych dávok. Mapa zobrazuje mieru kriminality podľa regiónov, na základe ktorej vedia muži zákona určiť napríklad potrebný minimálny počet policajtov v jednotlivých lokalitách. O niečo modernejší systém funguje v Británii, kde mapu kriminality používajú už roky. Údaje na nej sa každý mesiac aktualizujú a občania si môžu presne zistiť, kde sa nadmerne kradne či vraždí. Podobná interaktívna mapa by mala byť v budúcnosti prístupná aj pre Slovákov.

Z@UJIMAViSTI 4

Rieky v Maďarsku klesli, situácia sa upokojuje

Ochrana pred vodou je potrebná v jedenástich maďarských župách.

BUDAPEŠŤ. Povodne, ani spodná voda si v Maďarsku v uplynulých hodinách nevyžiadali väčší zásah, informovala dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na Celoštátny úrad ochrany proti katastrofám (OKF).

Podľa rovnakého zdroja je ochrana pred prírodným živlom potrebná v 11 župách, avšak zásah profesionálnych hasičov nie je potrebný vo všetkých týchto oblastiach.

Na viacerých tokoch zaznamenali dnes pokles hladiny, ale v iných lokalitách pokračovalo zvyšovanie hladiny, takže sa stalo nevyhnutným posilniť ochranu ďalšími vrecami s pieskom.

Požiarnici však zasahovali aj pri odčerpávaní vody, odstraňovaní prudkým vetrom vylámaných stromov a pri zabezpečovaní nebezpečne poškodených objektov.

Celkove museli dnes zabezpečiť náhradné ubytovanie šiestim osobám z dvoch rodín a uzavrieť jednu cestnú komunikáciu.

Podľa OKF už varovanie meteorológov neplatí nikde na území Maďarska a aj obyvatelia na severovýchode krajiny sa môžu pripraviť na pokojnejšie obdobie z hľadiska počasia.

V štyroch župách platí však naďalej upozornenie na prízemné mrazy.

Od konca marca sužuje Maďarsko fenomén záplav i spodnej vody, kvôli ktorému vyhlásili pohotovosť rôznych stupňov na desiatkach miest a na niektorých až pohotovosť tretieho, najvyššieho stupňa.

Prívalové dažde v Argentíne odnášali autá, najmenej päť ľudí zahynulo

Prívalové dažde v Argentíne odnášali autá, najmenej päť ľudí zahynuloNajmenej päť obetí si v utorok vyžiadali náhle povodne v argentínskej metropole Buenos Aires, vyvolané prívalovými dažďami.

SILA PRÍVALOVÝCH DAŽĎOV: Na uliciach Buenos Aires odnášalo autá.

Za dve hodiny spadlo na Buenos Aires až 155 milimetrov zrážok, čo je v  apríli priemerný úhrn zrážok za celý mesiac, uviedla agentúra AP.

Búrka sprevádzajúca dážď spôsobila okrem záplav aj rozsiahle výpadky v  dodávkach elektrickej energie, pričom boli okrem ulíc zatopené aj stanice metra.

Úrady vyzvali obyvateľov, aby zostali doma. Medzi obeťami je jeden zamestnanec metra, ktorý stúpil na spadnuté elektrické vedenie dráhy metra, ako aj ďalšie štyri osoby, ktoré sa utopili.

Argentínski meteorológovia oznámili, že prudké lejaky by mali pokračovať aj v ďalších dňoch, pravdepodobne do piatka.

 

 

Zakarpatskú Ukrajinu trápia povodne

Na Zakarpatskej Ukrajine vyhlásili tretí stupeň povodňovej pohotovosti.

UŽHOROD. Tretí stupeň povodňovej pohotovosti vyhlásila dnes na Zakarpatskej Ukrajine vláda v Kyjeve. Informoval o tom na tlačovej konferencii v hlavnom meste Oleksandr Vilkul, vicepremiér postsovietskej republiky.

Podľa jeho slov ide o preventívne opatrenie, ktoré neznamená, že na Zakarpatskej Ukrajine panuje mimoriadna situácia.

Vody tamojších riečnych tokov zatiaľ nevystúpili z korýt a vážnejšia hrozba povodní v regióne nejestvuje, vyplynulo z jeho slov.

Ako informoval regionálny úrad pre mimoriadne situácie, na horných a stredných úsekoch väčších riek oblasti je evidentný pokles hladiny, napriek tomu je asi 400 ľudí a rádovo stovky mechanizmov pripravených v prípade potreby neodkladne reagovať na eventuálnu hrozbu záplav.

Pyrotechnici zneškodnili stokilogramovú bombu blízko vlakovej stanice

Ilustračné fotoBERLÍN - Pyrotechnici v stredu v poobedňajších hodinách zneškodnili bombu z čias druhej svetovej vojny, ktorú našli neďaleko hlavnej vlakovej stanice v metropole Berlín. Celá operácia trvala len pol hodinu, na niekoľko hodín však museli zrušiť akúkoľvek dopravu v okolí a uzavreli aj miestne ulice. Stokilogramovú bombu zhodili na Berlín spojenci bojujúci proti nemeckým nacistom. Podľa tlačovej agentúry AFP ide pravdepodobne o muníciu sovietskej výroby. Bombu našli asi kilometer od hlavnej vlakovej stanice a sídla spoločnosti Deutsche Bahn. V dôsledku nálezu museli zrušiť asi 50 regionálnych liniek. Na konci druhej svetovej bomby zhodili na Berlín obrovské množstvo bômb. Desaťtisíce z nich nevybuchli a sú stále v zemi.

 

Pred 40 rokmi prebehol prvý mobilný hovor

3.4. 1973 zavolal šéf Motoroly svojmu najväčšiemu konkurentovi, šéfovi výskumu Bellových laboratórií.

Martin Cooper (na snímke) venoval svoj prvý mobilný hovor konkurentovi Joelovi Engelovi.

Mobilný telefón, ktorý šéf Motoroly Martin Cooper vtedy použil, sa dnešným prístrojom podobal iba vzdialene. Vážil skoro 800 gramov, na výšku meral 25 centimetrov a nemal displej. Jeho prevádzka navyše bola iba experimentálna, v bežnom predaji sa prístroje objavili až po desiatich rokov - tak dlho trval ďalší vývoj, výstavba siete a boj s úradmi.

Od 80. rokov minulého storočia sa mobilný telefón začal dostávať stále častejšie medzi bežných užívateľov, skutočný boom ale prišiel až koncom 90. rokov. Odhaduje sa, že ľudia majú dnes po celom svete vyše 6 miliárd mobilných telefónov.

 

Beatlesácku platňu Sgt. Pepper predali za neuveriteľných 225-tisíc eur

Beatlesácku platňu Sgt. Pepper predali za neuveriteľných 225-tisíc eurPepper trhol rekord Ak niekto má na to, aby prepisoval históriu aukcií hudobných albumov, sú to rozhodne Beatles. Jeden z ich albumov – podpísaný všetkými štyrmi členmi – sa predal za rekordných a neuveriteľných 225-tisíc eur. Výnimočný: Album považujú za zberateľský skvost. Keď podpísaný beatlesácky album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band ponúkli do dražby, predpokladaná cena bola 23-tisíc. Anonymný kupca však zaplatil takmer desaťnásobok ceny. Aukčný dom Heritage Auctions v Dallase označil album za „jeden z najúžasnejších klenotov dražby“. Aj expert na skupinu Beatles Perry Cox uznal, že album Sgt. Pepper – ako ho často označujú fanúšikovia v skratke – je jednou z dvoch vecí ktoré ho, pokiaľ ide o slávnu štvorku, vie nadchnúť. Tou druhou je tiež podpísaný album Meet the Beatles. Ten sa predal „len“ za 116-tisíc. Album Sgt. Pepper obsahuje okrem rovnomennej skladby i ďalšie tituly ako Good morning, Good Morning či Lovely Rita.

 

Podozrivou v korupčnom škandále je aj španielska princezná

Manžela princeznej Cristiny podozrievajú, že spreneveril verejné financie za milióny eur.

MADRID. Španielsky vyšetrovací sudca José Castro vyhlásil v prípade korupčného škandálu za podozrivú dcéru španielskeho kráľa, princeznú Cristinu a predvolal ju na 27. apríla na výsluch. Informovala dnes o tom tlačová agentúra DPA.

Sudca už vyšetruje manžela 47-ročnej princeznej, bývalého hádzanárskeho reprezentanta Iňakiho Urdangarína. Podozrievajú ho, že spreneveril verejné financie za milióny eur.

Infantka je podozrivá, že sa na obchodoch svojho manžela podieľala. Ďalším hlavným podozrivým v prípade je bývalý Urdangarínov obchodný partner Diego Torres.

Sudca už vo februári začal s procedúrou na zhabanie majetku Urdangarína. Manžel princeznej nezaplatil súdom nariadenú platbu. Preto José Castro požiadal daňový úrad, aby ho informoval o bankových účtoch a aktívach Urdangarína a jeho niekdajšieho obchodného partnera.

Castro nariadil Urdangarínovi a jeho bývalému partnerovi, aby spoločne zložili 8,2 milióna eur na pokrytie škôd, ktoré možno budú musieť zaplatiť, ak ich uznajú vinnými. Kráľovský zať a jeho partner však sumu neposkytli.

Urdangarín, trojnásobný účastník olympijských hier, stál na čele inštitútu Noos Institute - zameraného na organizovanie športových a turistických podujatí - v rokoch 2004-2006.

Briti pred 80 rokmi zo vzduchu dobyli Mount Everest

Krátko po desiatej hodine 3.4. 1933 zakrúžili dve lietadlá pilotované nad najvyššou horou sveta.

Archívna snímka prvého obletu Mount Everestu z roku 1933.

Pred 80 rokmi tak mohol človek po prvý krát vidieť z výšky himalájskych velikánov – aj  keď len z kokpitu otvoreného dvojplošníka. Trvalo ešte celých 20 rokov, pokým sa na vrchol Mount Everestu postavila ľudská noha. Zdolať horu sa podarilo v máji 1953 Novozélanďanovi Edmundovi Hillarymu a šerpovi Tenzingovi Norkejovi.

Piloti, ktorí vtedy  Mount Everest preleteli, neboli žiadni začiatočníci. Poručík David McIntyre a jeho kolega markíz z Clydesdalu patrili k najskúsenejším letcom RAF. Vrchol strechy sveta preleteli vo výške okolo 30 metrov na strojoch Westland, niekoľkokrát ho dokola obleteli a nafotili pritom niekoľko snímok. Na vtedajšiu dobu to bol mimoriadny výkon: oba stroje museli preukázať vynikajúce vlastnosti pre lety vo výškach, stabilitu a ovládateľnosť, piloti zase schopnosť vyrovnať sa s pôsobením veľkej nadmorskej výšky.

Markíz z Clydesdalu prevzal po smrti svojho otca v roku1940 titul vojvodu z Hamiltonu a neskôr sa stal všeobecne známym kvôli kontaktom s nacistickým pohlavárom Rudolfom Hessom. Keď v máji 1941 Hess uletel do Británie, pristál na padáku neďaleko vojvodovho sídla a špekulovalo sa o tom, že v celej akcií mal predák vtedajšej opozície Hamilton prsty.

 

Rana pre herca Depardieua? Ničivý požiar v komplexe, kde má luxusný apartmán

Pýchu čečenského hlavného mesta Grozny zachvátil obrovský požiarPýchu čečenského hlavného mesta Grozny zachvátil obrovský požiar

GROZNY - Pýchu čečenského hlavného mesta Grozny zachvátil obrovský požiar. Mrakodrap, ktorý má štyridsať podlaží, sa v plameňoch ocitol z doteraz neznámych príčin. V komplexe, ktorý katastrofa postihla byt vlastní aj Gérard Depardieu, ktorý prednedávnom prijal čestné ruské občianstvo.

"Nemáme žiadne informácie o stratách na životoch. Oheň sa momentálne šíri po fasáde cez plastové panely vonkajšieho obloženia, " povedal zástupca Ministerstva pre núdzové situácie na Severnom Kaukaze Kantemir Davydov pre tlačovú agentúru Interfax. Ministerstvo taktiež dodáva, že situáciu sa pod kontrolu snaží dostať vyše osemdesiat hasičov.

Fotky svedkov na Twitteri zobrazujú plamene a dym sálajúce z budovy v Grozny-City komplexe nazývanom aj Olympus towers. Hlavná budova meria 145 metrov a na jej vrchole tróni obrovský ciferník.

Ruské média uviedli, že Depardieu dostal kľúče k  päťizbovému apartmánu v komplexe priamo od čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova vo februári po tom, čo mu prezident Vladimir Putin udelil častné občianstvo.

Parížske múzeum Louvre mení po dvanástich rokoch šéfa

Parížske múzeum Louvre mení po dvanástich rokoch šéfaSlávne parížske múzeum Louvre mení po dvanástich rokoch šéfa. Nový riaditeľ sa ujme postu 15. apríla.

Nový šéf múzea Louvre Jean-Luc Martinez

Najnavštevovanejšie múzeum sveta, parížsky Louvre, povedie po prvý raz po 50 rokoch archeológ.

Súčasného šéfa múzea Henriho Loyretta nahradí na jeho čele doterajší riaditeľ oddelenia Louvru pre grécke, etruské a rímske starožitnosti Jean-Luc Martinez, oznámili dnes vo francúzskom hlavnom meste.

Na návrh ministerky kultúry Aurélie Filippettiovej vymenoval 49-ročného Martineza do funkcie na tri roky francúzsky prezident Francois Hollande. Novovymenovaný riaditeľ Louvru sa funkcie ujme 15. apríla.

Šesťdesiatročný Loyrette, ktorý v minulosti pôsobil ako kurátor a od roku 1994 ako riaditeľ inej významnej parížskej inštitúcie - Múzea d'Orsay, šéfoval Louvru od roku 2001.

Medzi troma horúcimi kandidátmi na nástupníctvo po Loyretteovi boli popri Martinezovi ešte Laurent Le Bon a Sylvie Ramondová, súčasná šéfka múzea umenia v Lyone.

 

 

Matka roka: Batoľaťu dáva fajčiť cigaretu a smeje sa, keď mu je zle!

ŠANGHAJ - Čínske stránky Shanghai Style File sú venované predovšetkým móde, ale jej redaktori urobili tentokrát výnimku. Zverejnili fotografie matky, ktorá núka svojmu malému synovi na verejnosti cigaretu a je jej ukradnuté, keď mu z nej príde nevoľno.

Počas Veľkonočnej nedele sa veľa rodín s deťmi vybralo do parku Fuxing v Šanghaji, aby si užili trochu slnka a oddychu. Jedným z návštevníkov bol aj redaktor spomínaného webmagazínu, ktorý sa iba neveriacky díval na scénku, ktorá sa zrazu začala odohrávať pred jeho očami.

Podľa jeho opisu mu doslova padla sánka, keď zbadal, ako iba v župane a papučiach odetá matka podala svojmu malému synovi cigaretu, zapálila ju a nechala ho fajčiť. Keď mu prišlo zle a zvalil sa na trávu, prišlo jej to neuveriteľne smiešne.

Jeho kamaráti, ktorí boli v parku s ním, prosili matku, aby zasiahla, ale tá si celú udalosť vychutnávala ako dobré divadlo. Preto sa rozhodol, že sa s tou znepokojivou skúsenosťou podelí so svojimi čitateľmi.

Rodinná tragédia: Neznámi páchatelia poliali kyselinou štyri sestry

Ilustračné fotoLAKHNAÚ - Polícia na severe Indie vyšetruje útok na štyri sestry, ktoré v utorok pri návrate z práce dvaja neznámi muži obliali kyselinou. Mladé ženy, všetky vo veku okolo 20 rokov, utrpeli vážne popáleniny a sú hospitalizované v nemocnici.

Ako dnes informovala polícia indického štátu Uttarpradéš, motív útoku na ženy, ktoré vyučovali na rovnakej strednej škole, nie je známy. Vyšetrovatelia obete zatiaľ nevypočuli, čakajú na zlepšenie ich zdravotného stavu. Polícia v meste Šamli, kde sa útok odohral, zatiaľ nezadržala žiadneho podozrivého. Páchatelia po čine ušli na motocykli.

Ako konštatuje agentúra AP, v posledných mesiacoch v Indii stúpol počet útokov na ženy, nielen Indky, ale aj cudzinky. Hromadné znásilnenie indickej študentky z decembra minulého roku a následné masové protestné demonštrácie prinútili vládu, aby presadila nové zákony na postihovanie útokov na ženy, vrátane 10 rokov väzenia ako hornej hranice trestu za útok kyselinou.

Kyselinové útoky sú v tejto časti sveta jedným zo spôsobov vyrovnávania si účtov. Ich najčastejšími obeťami sú mladé ženy, ktoré odmietli svojich nápadníkov, ale aj neverné ženy alebo novomanželky, ktoré nenaplnili očakávania rodiny svojho manžela ohľadom výšky vena.

 

Krvavé hľadanie veľkonočných vajíčok: Matky detí sa do seba surovo pustili!

Krvavé hľadanie veľkonočných vajíčok: Matky detí sa do seba surovo pustili!Veľkonočné hľadanie vajíčok v ZOO Woodland Park v Seattli malo byť mierumilovnou akciou pre deti.

Ženy bojovali za svojich potomkov hľadajúcich veľkonočné vajíčka.

Skončilo sa však monoklom na oku a krvavým nosom dvoch zúrivých matiek. Ženy sa totiž snažili dopriať svojim ratolestiam maximum úlovkov, každá ale chránila záujmy svojho potomka. Strkanica sa premenila na bitku a vyvrcholila krvavými zraneniami.

Všetko začalo v nedeľu popoludní. "Jedna žena podľa informácií odstrčila iné dieťa, keď to jej zrovna objavilo zásobu farebných vajíčok," uviedol hovorca seattleskej polície. Matka odstrčeného dieťaťa však pribehla a chcela sa pomstiť za bezprávie páchané na svojom potomkovi. Ženy sa do seba pustili a jedna skončila s monoklom, druhá s krvavým nosom.

Dve vášnivé matky museli ostatní rodičia od seba odtrhávať celkom štyrikrát! "Napadnutá žena s krvavým nosom odmietla na útočnícu podať trestné oznámenie a prípad bol uzavretý bez ďalšieho trestného stíhania," dodal hovorca seattleskej polície.

Šíri sa vírus, ktorý žiada zaplatiť pokutu

Polícia upozorňuje na počítačový vírus, ktorý žiada zaplatiť pokutu. Odporúča nereagovať.

Počas veľkonočných sviatkov sa na políciu obrátilo viacero užívateľov, ktorých počítač napadol vírus.

Na monitore sa im zobrazilo upozornenie, že počítač je zablokovaný Policajným zborom Slovenskej republiky a vyzval ho na zaplatenie pokuty.

"Ako dôvod na zaplatenie pokuty sa vo výzve väčšinou uvádza porušenie autorských práv, šírenie detskej pornografie, spamu a podobne," uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka.

Verejnosť upozorňuje, aby na podobné výzvy nereagovala a takéto oznámenia ignorovala.

"Polícia takýmto spôsobom v žiadnom prípade nekoná!" zdôraznil Slivka s tým, že ide o neoprávnené podvodné vylákanie finančných prostriedkov.

Dodal, že tento počítačový vírus "trojský kôň", sa šíri nielen na Slovensku, ale i v okolitých krajinách.

 

 

Antarktída má viac ľadu, pre otepľovanie

Ľadu v Antarktíde pribúda, dôvodom je podľa vedcov paradoxne globálne otepľovanie.

LONDÝN, Klimatológovia sa roky snažia vysvetliť, prečo sa morský ľad v Antarktíde rozširuje. Podľa najnovšej štúdie v časopise Nature Geoscience našli odpoveď. Dôvodom je paradoxne globálne otepľovanie.

Podľa štúdie tímu Kráľovského holandského meteorologického ústavu rozširovanie ľadu spôsobuje sladká voda pochádzajúca spod roztopených ľadovcov. Táto voda má relatívne nízku hustotu, takže sa počas letných mesiacov hromadí v hornej vrstve oceánu.

Chladné povrchové vody ju potom znova zmrazia počas jesene a zimy. To podľa tímu klimatológov vysvetľuje množstvo morského ľadu v tomto období okolo južného pólu.

„Morský ľad okolo Antarktídy rastie aj napriek otepľovaniu svetovej klímy,“ uviedol podľa BBC prvý autor štúdie Richard Bintanja. „To je spôsobené topením ľadovcov zospodu.“

Morský ľad Antarktídy ukazuje síce malé, ale štatisticky významné rozšírenie o 1,9 percenta za poslednú dekádu, zatiaľ čo ľad v Arktíde sa v priebehu desaťročí zmenšuje a vlani dosiahol rekordne nízku rozlohu.

Podľa ústavu bude efekt „negatívnej spätnej väzby“ pokračovať aj v budúcnosti, keď vrstva chladnej vody z roztopeného ľadu obmedzí množstvo odparenej vody z oceánov. Ten sa potom stane snehom v Antarktíde.

Britská SSE dostala pokutu desať miliónov libier za zavádzanie zákazníkov

LONDÝN. Britský regulačný úrad Ofgem stanovil britskému dodávateľovi plynu a elektrickej energie SSE pokutu vo výške 10,5 milióna libier (12,40 milióna eur) za zavádzanie zákazníkov.

To je najvyššia pokuta, akú kedy dodávateľ energií dostal. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ofgem dnes oznámil, že zistil viaceré pochybenia SSE pri predaji plynu a elektrickej energie zákazníkom, pričom k "pochybeniam dochádzalo v každej fáze procesu predaja".

"Výška pokuty odráža závažnosť a obdobie porušovania pravidiel, predpokladané škody pre zákazníkov a naopak, predpokladané zisky, ktoré tieto kroky priniesli firme SSE," oznámil Ofgem.

Regulátor dodal, že SSE zavádzala ľudí nepresnými či nepravdivými informáciami o cenách v úsilí získať si nových zákazníkov.

Ako jeden z príkladov zavádzania zákazníkov Ofgem uviedol, že SSE presviedčala ľudí, že uzatvorením zmluvy o dodávkach s touto spoločnosťou ušetria peniaze, zatiaľ čo v skutočnosti Briti uzatvorili drahšiu zmluvu, než mali dovtedy.

Regulačný úrad začal vyšetrovať predajné praktiky viacerých energetických spoločností v roku 2010.

V danom roku skúmal praktiky SSE, ďalej francúzskej spoločnosti EDF, firmy npower, ktorá je divíziou nemeckej RWE a Scottish Power, škótskej divízie španielskej Iberdroly. Minulý rok začal úrad preverovať aj nemeckú spoločnosť E.ON.

Niekoľko miliónov libier za porušenie pravidiel pri predaji zaplatila aj EDF.

Minulý rok vyplatila zákazníkom celkovo 4,5 milióna libier potom, ako Ofgem zistil, že porušila niektoré licenčné podmienky pri predaji a marketingu. Vyšetrovanie npower a Scottish Power sa ešte stále koná.

 

Prvé aerolinky prelomili tabu, ťažší cestujúci si priplatia

Pri rezervácii letenky cez Samoa Air vyplní cestujúci okrem svojho mena a ďalších detailov aj svoju hmotnosť.

Polynézske aerolinky Samoa Air boli doteraz známe väčšinou len obyvateľom a návštevníkom Samoy alebo leteckým fanúšikom.

Novým spôsobom účtovania cien leteniek sa však stali cez noc známymi na celom svete: ako prví prelomili tabu leteckých dopravcov a ich cenník zohľadňuje aj váhu cestujúceho a jeho batožiny, upozorňuje český server iDNES.cz.

Malý dopravca vysvetľuje nový spôsob tvorenia cien väčšiu rovnosťou medzi cestujúcimi, s touto politikou začal už v januári.

"Naše letenky sú férové ​​tým, že účtujeme cestujúcim len za to, koľko vážia. Sami si ovplyvníte, koľko vaša letenka bude stáť," uvádza firma na svojich webových stránkach, kde si môžete vypočítať cenu lístka podľa hmotnosti.

Princíp je jednoduchý: už pri rezervácii cestujúci okrem svojho mena a ďalších detailov vyplní aj svoju váhu a hmotnosť batožiny.

Zo súčtu hmotnosti sa potom vypočítava cena letenky.

Rozdiely pritom nie sú malé, napríklad človek s päťdesiatimi kilami a desaťkilogramovou batožinou zaplatí na konci apríla za spiatočný let z Asau do Faleolu 79 samojských tal (tamojšej mena, asi 27 eur), stokilogramový cestujúci s rovnakou batožinou 145 samojských tal (približne 50 eur).

Obezita sa predraží až o osemdesiat percent

V prepočte ide o rozdiel asi 23 eur, ide však o veľmi krátky let. Objemnejší cestujúci zaplatia o 83 percent viac než chudší. Cena za kilogram sa líši podľa dĺžky letu.

"Je to najspravodlivejší spôsob cestovania," povedal ABC Radio šéf Samoa Air Chris Langton. Dopravca má malé lietadlá pre cestovanie medzi ostrovmi, do ktorých sa obvykle zmestí okolo dvanásť ľudí.

Ceny podľa váhy sú zatiaľ u iných leteckých spoločností tabu, aj keď o nich často hovorí. Platí totiž, že čím ťažší cestujúci, tým vyššie náklady na palivo.

Zároveň je nutné počítať s tým, že čím menšie lietadlo, tým je nadváhu niekoľkých cestujúcich na celkovej spotrebe viac poznať. Obyvatelia Samoy patria navyše k najobéznejším ľuďom na svete.

Dopravcovia sa nezdráhajú čím ďalej viac spoplatniť batožinu za ich hmotnosť, u ľudí však mali doteraz zábrany.

Pridať sa môžu ďalší

Podľa radu analytikov sa však dá očakávať, že ďalšie aerolinky budú Samoa Air nasledovať. Niektoré americké letecké spoločnosti už začali napríklad účtovať dve letenky extrémne obéznym cestujúcim, ktorí sa nezmestia do jednej sedačky.

"Pre aerolinky nie je podstatný počet sedačiek, ale váha. Ľudia sú celkovo oveľa väčší ako pred päťdesiatimi rokmi. Je to oblasť, ktorú teraz aerolinky začnú skúmať," myslí si Langton.

Hyundai a Kia zvolávajú do servisov v USA takmer dva milióny áut

Autá majú problémy s brzdovými svetlami a airbagmi.

DETROIT. Juhokórejské automobilky Hyundai a jej dcéra Kia zvolávajú do servisov v USA takmer 1,9 milióna vozidiel, aby odstránili problémy s brzdovými svetlami a airbagmi. Informovala o tom agentúra AP.

Problémy s brzdovými svetlami sa týkajú modelov Hyundai Accent, Elantra, Genesis Coupe, Santa Fe, Sonata, Tucson a Veracruz, a tiež modelov Kia Optima, Rondo, Sedona, Sorento, Soul a Sportage. Tieto vozidlá boli vyrobené v rokoch 2007 až 2011.

Podľa amerického úradu pre bezpečnosť, pri týchto modeloch sa môže stať, že po stlačení brzdového pedála sa brzdové svetlá nerozsvietia. Automobilky preto v týchto modeloch na vlastné náklady poruchu odstránia.

Hyundai zvolá do servisov aj modely Elantra vyrobené v rokoch 2011 až 2013. Dôvodom sú problémy s bočnými airbagmi. Hrozí, že po nafúknutí airbagu sa môže uvoľniť jeho nosič a spôsobiť cestujúcim zranenia.

 

 

Google spúšťa mobilnú navigáciu v slovenčine, funguje aj bez internetu

Google spúšťa mobilnú navigáciu v slovenčine, funguje aj bez internetuMobilná navigácia od Google je už aj v slovenčine! Vďaka nej sa telefón či tablet zmení na plnohodnotnú navigačnú jednotku. Funguje dokonca aj bez pripojenia na internet a je dostupná úplne zadarmo.

NA vigácia: Pomôže vám ľahšie sa zorientovať v uliciach.

Google prichádza s ďalšou zaujímavou službou pre slovenských používateľov. Ide o GPS navigáciu v slovenčine, ktorú možno ovládať hlasovými pokynmi. Využíva reálne zábery ulíc, satelitné fotografie a aktuálne mapové podklady. Tie nemusíte nikdy dokupovať ani ich aktualizovať.

FUNGUJE AJ BEZ INTERNETU

Aplikácia je dostupná úplne zadarmo. Určená je pre používateľov zariadení s operačným systémom Android či iOS. Navigácia vám dokonca naplánuje cestu, vďaka ktorej sa vyhnete všetkým zápcham či obchádzkam.

V prípade, že počas jazdy stratíte pripojenie, aplikácia vás bezpečne privedie do vopred vybraného cieľa.

V PONUKE AJ PAMIATKY

Google tiež umožňuje stiahnuť si mapy priamo do telefónu alebo tabletu a používať ich aj bez pripojenia na internet.

„Nevynechali sme ani funkciu Street View, ktorú chceme tento rok obohatiť o ďalšie krásne miesta Slovenska,“ povedal produktový manažér Jaroslav Bengl. Zahraniční turisti sa teda u nás ľahšie zorientujú a v budúcnosti navštívia skryté historické, kultúrne či prírodné lokality.

Na konci sviatkov chytili policajti 40 opitých vodičov

Prvé dva aprílové dni bolo na cestách viac policajtov. Zistili 2 533 priestupkov.

Počas veľkonočného pondelku a v utorok odhalila polícia 1 107 vodičov, ktorí ohrozovali rýchlou jazdou ostatných, uviedol Michal Slivka, hovorca policajného prezídia.

Ďalšie dopravné priestupky:

zlý technický stav vozidla: 197 vodičov

jazda bez zapnutých svetiel: 116 vodičov

jazda bez bezpečnostných pásov: 141 vodičov a pasažierov

nesprávny spôsob jazdy: 44 vodičov

nesprávne predchádzanie: 9 vodičov

ignorovanie prednosti v jazde: 7 vodičov

nedanie prednosti na priechode: 1 vodič

telefonovanie za volantom: 37 vodičov

Policajti uložili 2 109 blokových pokút. Kde to zákon umožňoval, porušenie predpisov policajti riešili len napomenutím (349 prípadov).

Bez sankcie neodišli ani cyklisti a chodci (45 prípadov).

Počas kontrol polícia odhalila 10 vodičov, ktorí za volant sadli opití s viac ako jedným promile alkoholu v krvi. V 30 prípadoch alkohol nedosiahol takú vysokú hladinu a išlo o priestupok.

Polícia zadržala na mieste 144 vodičských preukazov. Osvedčení o evidencii vozidla zadržala 103 a tabuliek s evidenčným číslom 13 kusov.

Okrem týchto prípadov polícia odhalila tiež 14 rôznych trestných činov a zadržala spolu 16 osôb.

 

Dlhá a tuhá zima dá autu zabrať: Na tieto veci počas jarnej údržby nezabudnite

Jarná údržba automobilu býva jednou z najzanedbávanejších povinností motoristu. Iste, nikto vás nepokutuje, ak sa o auto starať nebudete, to sa vám však časom vypomstí samo. Ako ho pripraviť na jarnú prevádzku, aby stále slúžilo k vašej spokojnosti?

Najideálnejšie je, ak svoje auto zaveziete do servisu, kde sa o všetko postarajú. Ak sa rozhodnete dať si všetku do poriadku sami, dbajte predovšetkým na niekoľko vecí.

Pneumatiky

Pre mnohých vodičov sú pneumatiky tým jediným, čo po zime vymenia. Odporúča sa prezuť na letné gumy v prípade, že teplota presiahne 7 stupňov Celzia. Zimná pneumatika je totiž z mäkšej zmesi a rýchlejšie by sa opotrebovala. Nezabúdajte ani na pravidelnú výmenu pneumatík. Tie letné bývajú po 5 rokoch ešte v dobrej kondícii, zimné sú vo väčšine prípadov už zrelé na odpis. Ak letné pneumatiky majú hrúbku dezénu nižšiu ako 1,6 mm, už ich autu ani nedávajte. Zimné zas nemusíte skladovať do ďalšej zimy, ak dosiahli 3 mm.

Motor 

Po zime nemusíte nutne meniť prevádzkové kvapaliny, preventívne ich však skontrolujte.Taktiež venujte pozornosť kontrole všetkých tesnení na motore. Dôležité je aj jeho vyčistenie. Zvnútra ho od nečistôt môžete očistiť napríklad aj tankovaním prémiových palív. Sú síce drahšie, no zvýšia motoru výkon a zbavia ho mnohých nečistôt, takže bude fungovať ako nový. Už po niekoľkých tankovaniach dôjde k jeho výraznému prečisteniu.

Karoséria

Tej sa ujde množstvo rán. Ničí ju nielen posypová soľ na ceste, ale aj množstvo odletujúcich kamienkov. Ak ju potrebujete aj nalakovať, nemusíte hneď utekať do lakovne. Na menšie odreniny postačí aj korekčná ceruzka a poradí si s ňou naozaj každý. Dôležité je dôkladné vyumývanie. Najideálnejšia je vysokotlaková hadica a ručné umývanie. Buďte dôkladní a nezabudnite na nijaký záhyb. Ručné umývanie je obzvlášť vhodné, pretože je voči laku oveľa šetrnejšie ako klasická autoumyvárka. Pozornosť venujte aj pántom dverí, v prípade potreby ich ošetrite.

Sklá a stierače

Venujte dostatočnú pozornosť aj sklám, obzvlášť tomu čelnému. Ak vám do neho vrazil v rýchlosti kameň a zanechal stopu, s ošetrením a zatmelením neváhajte. Puklinka sa veľmi ľahko môže rozrásť a výmena čelného skla nebýva práve najlacnejšou záležitosťou. Aj stieračom doprajte oddych. Vhodná je výmena, nakoľko už nemajú takú pružnosť ako na začiatku zimy. Uznajte sami. Koľkokrát sa vám ráno nechcelo odpratávať z čelného skla napadaný sneh a museli sa s ním popasovať stierače?

Batéria a filtre

Batéria je v zime veľmi namáhaná. Studené štarty jej na výdrži rozhodne neprispievajú. Moderné bezúdržbové batérie sú v tomto ohľade na tom dobre, pri starších batériách skontrolujte množstvo elektrolytu, alebo ju dobite, prípadne vymeňte. Ani vzduchový filter si nevyžaduje extra údržbu, stačí jeho očistenie tlakovým vzduchom.

Čo radšej nechať na odborníkov?

Brzdy

Ide o najdôležitejší bezpečnostný prvok. V zime sú výrazne namáhané a preto na ne nezabúdajte. Okrem klasickej kontroly brzdového obloženia si dajte skontrolovať aj teplotu varu brzdovej kvapaliny a v prípade potreby ju radšej vymeňte.

Geometria 

Geometria vášho auta je jednou z najzásadnejších vecí, na ktoré by ste mali brať ohľad.Nesprávna geometria negatívne ovplyvňuje stabilitu a správanie sa automobilu. Kvôli nej môžete mať napríklad problémy aj pri brzdení, ide teda o dôležitý faktor bezpečnosti. Pri nesprávnej geometrii si môžete problémy len pridávať. Po prezutí na letné pneumatiky budú nerovnomerne opotrebovávané a zbytočne si ich zničíte. Po zime, kedy sú cesty plné výtlkov a nerovností, býva geometria častokrát pozmenená, preto na ňu v žiadnom prípade nezabúdajte.

Podvozok

Počas zimy ide o jednu z najnamáhanejších súčastí automobilu. Nečistoty a rany od nerovností či kameňov sú na dennom poriadku. Preto mu venujte zvýšenú starostlivosť. Návšteva servisu je pomerne drahá, no ak by ste sa rozhodli pre údržbu doma, nezabudnite na jeden fakt. Určite nespotrebujete všetky laky a spreje, navyše málokto má doma všetko potrebné náradie, takže sa vám možno návšteva servisu oplatí viac. Podvozok je vhodné po očistení o skontrolovaní ošetriť špeciálnymi prostriedkami. Nezabudnite ani na kontrolu tlmičov, ktoré majú toho po zime pravdepodobne už dosť.

Nie je na mieste šetriť

Cena jarnej prehliadky nie je v žiadnom prípade závratná. Jej cena začína už od 9 eurv závislosti na servise. Za túto cenu vám skontrolujú len to nevyhnutné. Ak by ste chceli kontrolu všetkého v zozname, bude vás stáť prehliadka o niečo viac. No aj tak ide o zanedbateľnú sumu v porovnaní s tou, akú by ste zaplatili za opravu ako dôsledok nedbanlivosti. Navyše, mnoho automobiliek ponúka akcie, pri ktorých máte jarnú prehliadku zdarma, platíte len za prípadné opravy. Znova platí, prevencia je často lacnejšia ako zanedbanie údržby. Venujte preto svojmu štvorkolesovému miláčikovi nejaký ten čas a on sa vám odvďačí ďalšími tisíckami bezproblémových kilometrov.

Žijete aj vy v ohrozenej oblasti? Ako bojovať s povodňami skôr, než prídu

Žijete aj vy v ohrozenej oblasti? Ako bojovať s povodňami skôr, než príduPo snehových kalamitách sú tu ďalšie katastrofy! Slováci sa ešte poriadne nezbavili snehu a už bojujú s vodou.

Povodne trápia Slovákov každý rok. Takto sa s ňou pasovali minulý rok v obci Píla.

Komentár meteorológa Norberta Polčáka: Prečo bola šibačka studená

Na území Slovenska sme mali počas veľkonočných sviatkov veľmi premenlivý charakter počasia - mrzlo, pršalo, snežilo...

Mierne oteplenie a zrážky spôsobili zvýšenie hladín viacerých riek a potokov, a tak mnohí z nás v týchto dňoch už bojujú so záplavami. Iní čakajú, či toto nešťastie postihne aj ich. Nový Čas vám poradí, ako sa správať a čo robiť pred povodňou, počas nej a po nej. Zistíte aj, ako si ochrániť svoj príbytok a ako nahlásiť škodu poisťovni.

Ako sa orientovať v povodňovej aktivite

1. stupeň - stav bdelosti - ide o stav, keď voda už vystúpi zo svojho koryta a dosahuje na pätu hrádze; ak na rieke či potoku nie je hrádza, ide o stav, keď hladina vody stúpa a blíži sa k brehovej čiare, vyhlasuje sa aj pri očakávaní náhleho odmäku podľa meteorologických predpovedí.

2. stupeň - stav pohotovosti - vyhlasuje sa pri dosiahnutí vodného stavu alebo prietoku určeného v povodňovom pláne a stúpajúcej tendencii vody na vodnom toku; ak na potoku nie je hrádza, vyhlasuje sa, ak voda v koryte dosiahne brehovú čiaru a má stúpajúcu tendenciu alebo na začiatku odmäku, ak možno očakávať rýchle stúpanie hladín alebo pri očakávanom odchode ľadov.

3. stupeň - stav ohrozenia - vyhlasuje sa pri dosiahnutí vodného stavu alebo prietoku v povodňovom pláne, pri nižšom stave vody, ak na toku nie je hrádza, trvá 2. stupeň 20 dní, alebo ak začne presakovať hrádza alebo nastanú iné neočakávané okolnosti, ktoré môžu spôsobiť škodu. Ak nie je na potoku hrádza, vyhlasuje sa ak voda vystúpi z koryta a môže spôsobiť škody, pri odchode ľadov, ak je priame nebezpečenstvo ľadových zátarás, pri očakávanom postupe povodňovej vlny.

zdroj: protipožiarne.sk

Čo robiť pred povodňou

vopred si skúste nájsť vo vašom okolí bezpečné miesto, ktoré voda nezaplaví

ak máte v suteréne, prízemných priestoroch alebo v garáži nejaké hodnotné veci, premiestnite si ich na vyššie poschodie

pripravte si vrecia s pieskom, fólie alebo iný tesniaci materiál a majte ich pripravené blízko dverí a okien

ak je to možné, auto si odstavte mimo záplavovej zóny, aby bolo v prípade potreby pripravené na použitie

ak máte domáce zvieratá, pripravte na evakuáciu aj tie

upevnite veci, ktoré by mohla odniesť voda - buď ich zaťažte ťažkým predmetom, alebo priviažte napr. k radiátoru

majte pripravenú evakuačnú batožinu, v ktorej budete mať okrem dokladov a oblečenia aj dôležité zmluvy a potvrdenia

pripravte si aj zásobu trvanlivých potravín a zásoby vody na 2 - 3 dni

ešte pred odchodom uzatvorte hlavné rozvody elektrického prúdu, vody aj plynu a dobre uzavrite všetky okná

ak bývate v rodinnom dome, urobte si jeho obhliadku a odstráňte všetky prekážky, ktoré by mohli brániť prietoku vody a vytvárali by upchávky vodného toku

sledujte pravidelne nielen predpovede počasia, ale aj stav hladiny vodných plôch a tokov

Ako sa správať počas nešťastia

hneď, ako je to možné, opustite ohrozený priestor

vyhýbajte sa telefonovaniu, volajte len v prípade tiesňového volania

ak je vyhlásená evakuácia, držte sa zásad opustenia ohrozeného priestoru a rešpektujte pokyny členov evakuačnej komisie

ak ste v časovej tiesni, presuňte sa na vytypované bezpečné miesto, ktoré nezaplaví voda

v prípade, že sa presúvate cez prúd vody, buďte opatrní, už 15-cm tok vám môže spôsobiť problémy so stabilitou, 30 až 35 cm tok vás môže nekontrolovateľne premiestňovať, pri výške hladiny toku 60 cm je prúd vody dokonca schopný premiestniť aj osobné auto

snažte sa premiestňovať cez stojatú vodu, výšku hladiny vody a pevnosť terénu si vopred skúšajte opornou palicou

nešírte zbytočnú paniku a nerozširujte neoverené správy

nesnažte sa autom dostať do zaplavených oblastí

nepokúšajte sa prechádzať autom ani pešo cez zaplavené mosty, ich statika môže byť narušená

Čo vás čaká po povodniach?

keď voda ustúpi, dajte si skontrolovať stabilitu vášho domu - teda statické narušenie, obývateľnosť, rozvody energií (plyn, elektrina), stav kanalizácie a rozvodov vody

vyhnite sa čerpaniu vody z pivníc, kým hladina spodnej vody neklesne

vyhoďte všetky potraviny a plodiny, ktoré sú kontaminované vodou alebo blatom

zbavte sa uhynutých zvierat v súlade s pokynmi hygienika

nepite vodu zo studní skôr, ako prejde hygienickou kontrolou

kontaktujte svoju poisťovňu kvôli náhrade škôd

Ohlásenie poistnej udalosti

nahláste vznik škodovej udalosti poisťovni (telefonicky, e-mailom, osobne alebo poštou)

následne technik poisťovne vykoná po dohode s vami obhliadku miesta vzniku poistnej udalosti (fotodokumentácia, zápis z obhliadky) a požiada vás o zoznam zničených alebo poškodených vecí; keď si to vaša situácia vyžiada, poisťovňa vám poskytne po vzájomnej dohode primeranú zálohu na poistné plnenie.

Treba čakať s odstránením poškodenia?

V prípade poškodenia majetku je potrebné počkať s odstraňovaním následkov alebo opravou poškodenej veci do vykonania obhliadky technikom poisťovne. Ak je nevyhnutné zo závažných hygienických alebo bezpečnostných dôvodov začať s odstraňovaním škôd skôr, je potrebný preukázateľný dôkaz o vzniku a rozsahu škody – z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby ste vyhotovili fotodokumentáciu zničených a poškodených vecí. Je tiež dôležité zdokumentovať stav vecí pred provizórnou opravou (stačí aj mobilným telefónom). Pri odstraňovaní škôd treba zabezpečiť, aby sa rozsah škody ďalej nezväčšoval.

 

Ťažké zdravotné postihnutie: kto ho posudzuje a čo musíte splniť

invalid, postihnutý, invalidnýZa občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje človek, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.

Čo je ťažké zdravotné postihnutie a ako sa posudzuje

za občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje človek, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %. Funkčná porucha je nedostatok telesných schopností, zmyslových schopností alebo duševných schopností fyzickej osoby, ktorá z hľadiska predpokladov vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako jeden rok

lekárska posudková činnosť je hodnotenie a posudzovanie zdravotného stavu, jeho zmien a porúch, ktoré podmieňujú zdravotné postihnutie; určovanie miery funkčnej poruchy; posudzovanie sociálnych dôsledkov v oblastiach kompenzácií, ktoré má človek v dôsledku ŤZP v porovnaní s človekom bez zdravotného postihnutia; posudzovanie jednotlivých druhov odkázanosti osoby s ŤZP a podobne

lekársku posudkovú činnosť vykonáva posudkový lekár a spolupracuje pritom najmä s lekárom so špecializáciou v odbore všeobecné lekárstvo a s lekárom so špecializáciou v odbore pediatria, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast, alebo s lekárom so špecializáciou v príslušnom odbore a sociálnym pracovníkom príslušného orgánu

posudkový lekár vychádza z aktuálneho lekárskeho nálezu na účely kompenzácie, preukazu, parkovacieho preukazu, na účely posudzovania fyzickej a psychickej schopnosti človeka vykonávať opatrovanie a posudzovania fyzickej a psychickej schopnosti osoby s ŤZP

ak v priebehu konania vo veciach kompenzácie, preukazu alebo parkovacieho preukazu žiadateľ predloží ďalšiu zdravotnú dokumentáciu, ktorá nie je obsahom lekárskeho nálezu, posudkový lekár ju posúdi a zohľadní v lekárskom posudku

posudkový lekár požiada poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o kompletizáciu lekárskeho nálezu, ak je neúplný, pričom nález nesmie byť starší ako šesť mesiacov

posudkový lekár vychádza z lekárskeho nálezu, z ktorého vychádzal pri poslednom posúdení, ak odvtedy neuplynulo viac ako šesť mesiacov a nie sú známe nové skutočnosti o zdravotnom stave, ktoré podmieňujú zmenu miery funkčnej poruchy alebo zmenu sociálnych dôsledkov ŤZP

môže vychádzať aj z lekárskeho nálezu, ktorý je starší ako šesť mesiacov, ak je podľa neho zdravotný stav človeka chronický s trvalým poškodením a miera funkčnej poruchy je definitívna a od ďalšej liečby nemožno očakávať zlepšenie

posudkový lekár vás môže predvolať na posúdenie zdravotného stavu, ak má pochybnosti o správnosti diagnostického záveru vyplývajúceho z predloženého lekárskeho nálezu alebo je potrebné overiť jeho objektívnosť alebo úplnosť. V ostatných prípadoch vykoná posúdenie bez vašej prítomnosti

výsledkom lekárskej posudkovej činnosti je posudok, ktorý obsahuje mieru funkčnej poruchy, vyjadrenie, že ide o osobu s ŤZP, závery k jednotlivým druhom odkázanosti osoby s ŤZP a termín opätovného posúdenia zdravotného stavu

čo musí obsahovať komplexný posudok: mieru funkčnej poruchy; vyjadrenie, že ide o fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím; sociálne dôsledky ťažkého zdravotného postihnutia vo všetkých oblastiach kompenzácie; návrh druhu peňažného príspevku na kompenzáciu; vyjadrenie, či osoba s ŤZP je odkázaná na sprievodcu; vyjadrenie, či osoba s ŤZP je odkázaná na individuálnu prepravu osobným vozidlom alebo či má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí; termín opätovného posúdenia zdravotného stavu, ak ho určí posudkový lekár; odôvodnenie komplexného posudku.

Preukaz osoby s ŤZP a parkovací preukaz

Preukaz ŤZP môže dostať človek, ktorému bolo vydané rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu, alebo rozhodnutie o preukaze. Pri rozhodovaní o preukaze (bez navrhovania kompenzácií) sa žiadosti doložené lekárskym nálezom podávajú na oddelení posudkových činností úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska. Podkladom k rozhodnutiu je lekársky posudok.

Parkovací preukaz: Posudzovanie a rozhodovanie na účely parkovacieho preukazu upravuje zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP. Človeku, ktorý je podľa posudku odkázaný na individuálnu prepravu osobným autom alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví úrad práce parkovací preukaz.

Podmienky, za ktorých môžete dostať príspevok na kompenzáciu:

základnou podmienkou je, že máte zdravotné postihnutie s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %, čím sa stávate fyzickou osobou s ŤZP

ďalšou podmienkou je, že v posudku vydanom oddelením posudkových činností príslušného úradu práce vám bol navrhnutý požadovaný druh peňažného príspevku na kompenzáciu

jeho poskytovanie je závislé aj od vášho majetku a príjmu za zisťovaný kalendárny rok

peňažné príspevky na kompenzáciu možno poskytnúť, ak hodnota vášho majetku nie je vyššia ako 39 833 eura

v oblasti osobnej asistencie, ak príjem osoby s ťažkým zdravotným postihnutím je vyšší ako štvornásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu – 778,32 eura, od príjmu osoby s ŤZP sa odpočíta suma štvornásobku sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu. Ak tento rozdiel je nižší ako rozsah osobnej asistencie určenej v eurách, výška príspevku sa rovná rozdielu týchto dvoch súm. Ak rozdiel medzi príjmom osoby s ŤZP a štvornásobkom sumy životného minima je vyšší ako rozsah osobnej asistencie určenej v eurách, peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa neprizná

jednorazové peňažné príspevky na kompenzáciu a peňažný príspevok na prepravu možno poskytnúť, ak príjem osoby s ŤZP za zisťovaný rok nepresahuje 5-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu, teda nepresahuje sumu 972,90 eura

peňažný príspevok na zvýšené výdavky nemožno poskytnúť, ak príjem osoby s ŤZP je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu, teda vyšší ako 583,74 eura

príspevok sa prizná a vypláca od prvého dňa mesiaca, v ktorom sa začalo konanie o peňažnom príspevku na kompenzáciu

poskytuje sa za celý kalendárny mesiac, a to aj vtedy, keď podmienky nároku boli

Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?

Ak chceme presedlať na zdravší životný štýl, je potrebné aplikovať zásadné zmeny najmä na tanieri. To však pri súčasnom stave ekonomiky pre mnohé domácnosti nie je jednoduché. Kvôli zdraviu prospešným potravinám, ktoré obsahujú vlákninu, bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny a ďalšie nutrične cenné látky, musíme častokrát siahnuť hlbšie do peňaženky. Ako a čo teda nakupovať, aby sme náš jedálny lístok obohatili o výživné porcie a zostali zdraví?

Myslíte ekonomicky?

Hoci elektronika a domáce spotrebiče pozvoľna lacnejú, ceny produktov dennej spotreby, naopak, stúpajú. To spôsobuje, že mnoho Slovákov si zo svojej výplaty môže dovoliť kúpiť čoraz menej kvalitných potravín. Avšak v momente, keď začneme nakupovať lacnejšie alternatívy s vysokým glykemickým indexom, plné sacharidov, nasýtených tukov, glutamanu a rôznych chemických prísad, konáme sami proti sebe. Nielenže sa pri konzumácií takýchto výrobkov môže ručička váhy rozhýbať smerom nahor, no z dlhodobého hľadiska skôr či neskôr zavítame do ambulancie lekára. Postará sa o to kolísajúca hladina cukru v krvi, vysoký cholesterol, hypertenzia či srdcovocievne ochorenia. A to v konečnom dôsledku bude znamenať ďalšie výdavky – na lieky a zdravotnú starostlivosť. Aj preto je to, čo si servírujeme na tanier každý deň, kľúčové.

Chce to viac času a viac plánovania

Ak chceme ušetriť čo najviac peňazí, je nevyhnutné, aby sme sa stravovali predovšetkým doma. Náklady na jedlo pripravené vo vlastnej kuchyni oproti reštaurácii totiž dokážu klesnúť až na polovicu. Ak ale zakaždým varíme z toho, čo chladnička dá, nezriedka minieme zbytočne drahé zásoby alebo primiešame aj tie lacnejšie, ktoré by sa dali využiť celkom inak. Oveľa efektívnejší je nasledujúci postup:

Vždy si rozmyslite, čo budete celý týždeň variť – vrátane polievok, hlavných jedál, potravín na raňajky a večere.

Spíšte si presný zoznam – a držte sa ho v obchode za každú cenu.

Nikdy nevhadzujte do košíka to, čo neskonzumujete – ani v prípade, že je to práve za zľavnenú cenu. Príkladom môže byť koreňová zelenina „v akcii“ tesne pred dátumom spotreby – ak v daný týždeň zeleninovú polievku neplánujete, mrkva s petržlenom sa vám pokazí v chladničke.

Dajte šancu mrazeným potravinám – niektoré z nich sú lacnejšie ako čerstvé, nepodliehajú skaze a uchovávajú si viac vitamínov ako čerstvé ovocie dovezené z ďalekých krajín a dozreté v skladoch.

Aj plytvanie môže byť kameňom úrazu

Aj keď sa to na prvý pohľad zdá neuveriteľné, celý svet s výnimkou krajín tretieho sveta bojuje s tonami vyhodených potravín. Aby ste tomu predchádzali, naučte sa, ako využiť zvyšky jedál a uvariť z nich nové (predovšetkým prílohy – zo zemiakov posúchy, z ryže rizoto, z cestovín zapekané cestoviny a podobne). Ideálne však je, ak si dokážete presne odmerať porcie a uvaríte len presne toľko, koľko vaša rodina zje. Ďalšou možnosťou je celú porciu zmraziť v menšej škatuľke a spotrebovať inokedy.

Čoho sa vzdať a čoho nie?

mlieko – patrí k základným potravinám, na ktorej sa však šetriť oplatí. Všetky škatule mlieka v našich obchodoch podliehajú prísnej kontrole a ich nutričné hodnoty (v závislosti od druhu a podielu tuku) sú približne rovnaké. Či si kúpite liter za 60 centov alebo dvojnásobok, rozdiel pocíti len vaša peňaženka.

mäso – je stabilnou súčasťou našich tanierov, pretože má schopnosť rýchleho zasýtenia. Odborníci však upozorňujú, že optimálnou dávkou živočíšnych proteínov tohto typu je len300 gramov do týždňa, ktoré v sebe už zahŕňajú aj spracované mäso – párky, klobásy, slaninu, či mäsové konzervy. Mäso patrí k najdrahším položkám, no malo by nám stačiť približne trikrát do týždňa.

biele pečivo – je len o trochu lacnejšie ako celozrnné, no kvôli jeho vysokému glykemickému indexu skôr vyhladneme. Ak sa vám zdajú celozrnné pekárske výrobky pridrahé, upečte si doma vlastné.

syr – je pomerne drahý, preto by sme si ho mali vychutnávať. Ideálne v kombinácii s celozrnným pečivom, nie vo forme kalorických omáčok na cestovinách. Stavte radšej hoci aj na kvalitnejší a drahší syr, ale s výraznejšou chuťou - zjete ho menej ako nekvalitnej napodobeniny Eidamu, ktorá chuťovo pokrivkáva. Vašej peňaženke tak neublíži a postave prospeje.

jogurty – sú chutné a výživné, no často obsahujú zbytočne presladené sirupy. Ak si chcete dopriať ozajstnú lahôdku, kúpte si biely jogurt a dotvorte si ho podľa vlastnej chuti – čerstvým ovocím, orieškami alebo medom. Ešte lepšou možnosťou môže byť príprava vlastného domáceho jogurtu.

ovocie a zelenina – je nevyhnutná, preto ju zo zoznamu určite neškrtajte. Dopestujte si všetko, čo môžete a venujte svojej záhradke dostatok času. Ak takéto možnosti nemáte, vyhľadajte malých lokálnych pestovateľov. Zvyčajne sa dočkáte voňavých plodov za oveľa prijateľnejšie ceny než v obchodoch. Nepísaným pravidlom je kupovať len to, čo je sezónne a zároveň dovezené z čo najbližšej krajiny - vtedy stúpa pravdepodobnosť, že ide o čerstvý tovar s vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Samozrejme, v zime je situácia s lokálnym ovocím či zeleninou horšia, preto kupujte najmä citrusy, banány a kivi. Vlete zas všetko, na čo sme v našom podnebnom pásme zvyknutí.

Cesta starých mám

Aj naši predkovia prechádzali ťažkými časmi a boli do veľkej miery závislí od úrody. V dnešnom konzumnom svete však akoby zabúdame na niekdajšie poklady bohaté na železo a ďalšie minerály – strukoviny a obilniny. Šošovica, hrach, fazuľa, sója či pohánka by mali tvoriť stabilnú súčasť nášho stravovania. Z týchto plodín sa totiž dajú vyčarovať chutné a výživné polievky či prívarky. Predovšetkým polievky by sme nikdy vynechávať nemali. Sú totiž rýchle, ľahko stráviteľné a zaplnia žalúdok. Ten si potom nebudeme zbytočne zaťažovať väčšou porciou hlavného jedla a v niektorých prípadoch dokonca dokáže hustá výdatná polievka hlavný chod celkom nahradiť..

 

 

splnené len za časť mesiaca

opakovaný peňažný príspevok sa vypláca mesačne pozadu

príspevok na kompenzáciu sa nevypláca mimo územia Slovenska

Kompenzačné príspevky, ktoré môžu zdravotne postihnutí dostať od štátu

Na osobnú asistenciu

možno poskytnúť, ak ste odkázaný na osobnú asistenciu najskôr od 6. roku veku do dovŕšenia 65. roku veku

výška príspevku: 2,71 eura na hodinu

Na prepravu

možno poskytnúť tomu, kto je odkázaný na individuálnu prepravu autom

výška: mesačne najviac 99,28 eura

Na kompenzáciu zvýšených výdavkov

možno poskytnúť osobe, ktorá je odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, súvisiace s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky auta, so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom

výška príspevku: na diétne stravovanie v prvej skupine je mesačne: 36,12 eura; v druhej skupine – 18,06 eura; v tretej skupine – 10,84 eura

príspevok súvisiaci s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia – mesačne 18,06 eura

na zabezpečenie prevádzky auta – mesačne 32,50 eura

na starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom – mesačne 43,34 eura.

Príspevok na opatrovanie

možno poskytnúť osobe, ktorá opatruje človeka s ŤZP staršieho ako šesť rokov

výška príspevku: 216,61 eura, pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ľudí s ŤZP – 288,80 eura na jednu osobu vo výške 191,34 eura, ak osobe s ŤZP odkázanej na opatrovanie sa poskytuje denná pobytová sociálna služba (DPSS) alebo navštevuje školu viac ako 20 hodín týždenne; 270,76 eura, ak má opatrovateľ na starosti najmenej dvoch ľudí s ŤZP odkázaných na opatrovanie, ktorým sa poskytuje DPSS, alebo ktoré navštevujú školu viac ako 20 hodín týždenne

mesačne v sume 281,58 eura, ak opatruje osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie, ktorej sa poskytuje DPSS, alebo navštevuje školu viac ako 20 hodín týždenne, a súčasne opatruje aj osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie, ktorej sa DPSS neposkytuje alebo poskytuje najviac 20 hodín týždenne, alebo ktorá nenavštevuje školu alebo ju navštevuje najviac 20 hodín týždenne

ak ten, kto opatruje ŤZP osobu, poberá starobný, predčasný starobný, invalidný (z dôvodu poklesu schopnosti pracovať o viac ako 70 %), výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok, príspevok na opatrovanie sa mu poskytne mesačne v sume 90,25 eura alebo pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ľudí s ŤZP – 119,13 eura, a to aj v prípade, ak opatrovateľ poberá okrem uvedených dávok aj iné dôchodkové dávky alebo dávky výsluhového zabezpečenia, ak osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP, poberá spomínané dávky, pri určení výšky príspevku sa nezohľadňuje príjem osoby s ŤZP.

Na kúpu pomôcky, na výcvik používania pomôcky a na jej úpravu

možno ju poskytnúť, len ak sa neposkytuje ani nepožičiava na základe verejného zdravotného poistenia, s výnimkou druhého mechanického, druhého elektrického vozíka alebo druhého načúvacieho aparátu, druhý mechanický vozík je aj druhý jednoduchý kočík alebo druhý špeciálne upravený kočík

výška príspevku: najviac v sume 8 630,42 eura, na kúpu druhého mechanického vozíka je najviac 1 659,70 eura, druhého elektrického vozíka najviac 4 979,09 eura a druhého načúvacieho aparátu je najviac 331,94 eura

Na opravu pomôcky

ak si pomôcka vyžaduje opravu alebo ak je osoba s ŤZP odkázaná na úpravu pomôcky a táto úprava si vyžaduje opravu

výška: určí sa percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny opravy a príjmu osoby s ŤZP

Na kúpu zdvíhacieho zariadenia

môže ho dostať človek, ktorý je odkázaný na zdvíhacie zariadenie, ak sa zdvíhacie zariadenie neposkytuje ani nepožičiava na základe verejného zdravotného poistenia

výška príspevku: najviac 11 617,88 eura.

Na kúpu osobného auta

možno poskytnúť tomu, kto je odkázaný na individuálnu prepravu autom, ale žiadateľ oň nesmie mať viac ako 65 rokov a neposkytuje sa na auto staršie ako päť rokov

výška príspevku: cena auta sa zohľadňuje najviac v sume 13 277,57 eura, príspevok je najviac 6 638,79 eura a na auto s automatickou prevodovkou je najviac 8 298,48 eura

Na úpravu osobného auta

môže ho dostať ten, kto je odkázaný na individuálnu prepravu autom a na jeho úpravu, ktorého je vlastníkom alebo spoluvlastníkom, a ktoré nie je staršie ako päť rokov, príspevok na úpravu možno poskytnúť aj na auto, na ktoré nebol poskytnutý príspevok na kúpu, ak je osoba s ŤZP jeho vlastníkom

výška príspevku: najviac 6 638,79 eura, úhrn príspevkov na úpravu auta v období 7 rokov nesmie presiahnuť 6 638,79 eura

Na úpravu bytu, rodinného domu a na úpravu garáže

možno poskytnúť osobe s ŤZP, ktorá je odkázaná na úpravu bytu, domu alebo garáže s cieľom dosiahnuť ich bezbariérovosť a zvýšiť schopnosť takejto osoby premiestňovať sa, orientovať sa, dorozumievať sa alebo zabezpečiť si sebaobsluhu

výška príspevku: úhrn poskytnutých príspevkov v období 7 rokov nesmie presiahnuť 6 638,79 eura, úhrn príspevkov na úpravu garáže 1 659,70 eura.

Zdroj: UPSVAR, portal.gov.sk

Alergia, astma, či upchatý nos: Zaberie vysadenie mliečnych výrobkov?

 Zdá sa, že zima už je konečne na ústupe a okrem teplého počasia nastupuje aj alergia, astma, či „bežné“ problémy s upchatým nosom. Niektorí sú odkázaní na lieky, iní sa držia toho, že by mali zo svojho jedálnička vynechať mliečne výrobky a cukor. Skutočne nám to ale pomôže?

Nepríjemné svrbenie nosa, upchatie a zhoršené dýchanie trápi čoraz viac ľudí. Podľa ľudovej medicíny za to môžu niektoré suroviny, bez ktorých sa nezaobídeme dennodenne. Ide predovšetkým o všetko „biele“, kde spadá cukor, biela múka, jogurty, kravské mlieko, či niektoré syry. Tie síce obsahujú bielkoviny a vápnik, potrebné pre naše telo, ale pôsobia viac ochladzujúco.

Dôsledkom potom môže byť problém s trávením, ale aj gynekologické ťažkosti. Najčastejšie však ide o nachladnutie a zahlienenie, kedy (aj v dôsledku jedla) dochádza k nadmernej vlhkosti a horkosti v tele. Sliznica je vyschnutá, spustí sa výtok z nosa alebo nás sprevádza dráždivý kašeľ.

Dôležité je, aby si každý z nás skúsil vysadiť na istý čas tieto suroviny a na základe toho zistil, či mu vadia alebo nie. Je to veľmi individuálne. Taktiež platí, že tieto spomínané suroviny, ktoré nemusia telu prospievať, treba nahradiť. Nestačí len vyhodiť, ale nájsť správnu alternatívu prísunu dôležitých zložiek.

Pozor, neznamená to však, že musíte tieto výrobky vysadiť, stačí, ak ich nahradíte inými. Existuje mnoho druhov surovín, ktoré ponúkajú takisto bielkoviny a ľahko vstrebateľný vápnik. Medzi tie, ktoré sú bohaté na vápnik patria aj sezamové semienka, nepražené mandle, akákoľvek listová zelenina, šaláty, či morské riasy. Bielkoviny zase nájdete v tofu, quinoa (obilnina z Južnej Ameriky). Výborným doplnkom je aj ryža, pohánka alebo kukurica. Alternatívou syrov môže byť takisto tofu alebo kozí syr.

Tipy ako využiť lepiacu pásku: Pomôže kvetom aj šnúrkam

S lepiacou páskou sa dá robiť aj viac, než len niečo zlepovať. Tu je päť šikovných trikov.

Lepiaca páska má široké využitie.

Pomoc rastlinkám

Keď kvietku vo váze padá hlavička, oblepenie kúskom lepiacej pásky sa postará o to, aby držala ešte chvíľu rovno.

Preč s črepinami

Na miesto, kde sú roztrúsené črepiny, prilepte lepiacu pásku a potom odlepte strhnutím. Črepiny ostanú poprilepované na páske.

Na šnúrky do topánok

Rozstrapkané šnúrky do topánok oblepte malým kúskom lepiacej pásky, poslúži ako vhodná prvá pomoc.

Ochrana pri zatĺkaní klinca

Kúsok lepiacej pásky nalepte na stenu tam, kde chcete zatĺcť klinec. V okolí dierky sa vďaka lepiacej páske neroztrúsi omietka.

Pomoc pri čistení klávesnice

Kúsok pásky pretiahnite medzi klávesmi. Pozachytáva sa na nej prach a nečistoty.

Pravda o žuvačkách, pomáhajú chudnúť alebo nie?

žuvačkaŽuvačky sú všeobecne považované za našich priateľov. Pomáhajú udržiavať našu ústnu dutinu zdravú, zuby bez kazov a ideálne ph. Ich žuvanie údajne zaháňa hlad a pomáha nám tak chudnúť. Je to však naozaj tak?

Žuvačky sú najnovšie zodpovedné za zvýšený príjem kalórií. Ich mätová príchuť totiž podľa nedávnych zistení vzbudzuje chuť na sladké. Pri žuvaní žuvačiek sa nám znižuje potreba prijímať jedlo, veľa z nás si  preto takto pomáha od nadváhy a neustáleho jedenia. Navyše máme po nich zdravé zuby, ďasná a svieži dych.

Menej je viac

Skonzumujeme toho síce menej ale paradoxne viac kalórií. Látka, ktorá má na svedomí mätovú príchuť ovplyvňuje naše chuťové poháriky a povzbudzuje chuť na vysoko kalorické jedlá. Inak vnímame cukor a sladké jedlá, zdajú sa nám málo sladké. Ovocie a zelenina sa nám zdajú chuťovo nepríjemné.

Spoluautor štúdie hovorí, že je to rovnaké ako keď si ráno vyčistíte zuby a potom sa napijete pomarančového džúsu. Je do doslova odporné.

Po žuvaní žuvačky sa nám skrátka zdajú zdravé veci zlé a nezdravé nám chutia, máme tendenciu jesť síce menej ale prijímame viac kalórií.

RECEPTY> mňam mňam ä

Krémová polievka z kačacej pečene

Krémová polievka z kačacej pečeneSuroviny

 65 gpečeň kačacia

 0,13 lsmotana 33%

 soľ

 vňať petržlenová

Zmes korenia:

 muškátový oriešok

 škoricová kôra

 korenie biele

 korenie čierne

 Klinček

2 porcie

5 minút príprava

15 minút tepelná úprava

Postup receptu

Pečeň opatrne zbavíme žlče, blán a dôkladne umyjeme, nakrájame na malé kúsky.

Na miernom plameni zahrievame smotanu do ktorej pridáme nasekanú pečeň. Na slabom plameni a za neustáleho miešania varíme 15 minút. Po uplynutí času pridáme väčšiu štipku zmesi korenia a soľ, rozmixujeme do hladka a okamžite podávame na predhriatom tanieri. (Zmes korenia si pripravíme v pomere rovných dielov jednotlivých korenín ktoré si tesne pred pridaním do jedla sami namelieme prípadne najemno rozdrvíme v mažiari)

Ak by ste použili vykŕmenú pečeň - Foie gras, pomer smotana:pečeň je 1:1 , pri prirodzenej pečeni je pomer 1:2 (váha:objem)

Paella Valencia

Suroviny

 5 ks stehná kuracie horné

 1 ks cibuľa

 1 ks paprika žltá

 1 ks paprika červená

 100 g hrášok mrazený

 2 strúčiky cesnak

 300 g ryža

 1 konzerva paradajky krájané lúpané

 800 ml bujón kurací

 soľ

 korenie čierne mleté

 slávky

 krevety veľké

 olej olivový

25 minút príprava

20 minút tepelná úprava

Postup receptu

Papriky nakrájame na väčšie kocky, cibuľu nadrobno a cesnak na plátky. Na panvici (wok) orestujeme na olivovom oleji krevety a papriku. Po orestovaní všetko vylejeme do inej nádoby. Tpto zmes budeme potrebovať na konci.

Do panvice pridáme ešte trocha oleja a vhodíme kuracie stehná nakrájané na kocky. Osolíme ich okoreníme, pridáme cesnak, cibuľu a dobre spolu dozlatova restujeme. Pridáme prepláchnutú ryžu, paradajky, premiešame a zalejeme bujónom. Privedieme k varu, osolíme a okoreníme. Priebežne miešame a varíme cca 10 minút.

Do zmesi ryže vložíme krevety s paprikami, kroášok a slávky. Všetko zamiešame a rpikryjeme pokrievkou alebo alobalom. Ešte 10 minút na slabom ohni dusíme.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ