Z dialógu na moldavskej poliklinike:

Genitálne mozgy: Ale, my tu stojíme v rade!

Apenko: Nech sa páči kľudne!

a išiel som dnu k lekárovi, gdo im bráni aby stáli v rade J

=> UTOROK 05.02.2013, meniny má AGÁTA priezvisko: SABO,SZABO <babkingulomet.6f.sk> č.26/2013 < 007,Y

 

SPRÁVY z DOMFA

 

 

Rozšírenie spoplatneného parkovania v centre Košíc je opäť reálnejšie

Rozšírenie plateného parkovania o skoro 5–tisíc miest na takmer celé Staré Mesto by nemal byť problém. | 5. 2. 2013 0:00 |

 

Košice chcú, aby Dóm svietil čo najskôr

Počas otváracieho ceremoniálu EHMK 2013 nasvietili Dóm sv. Alžbety. Odvtedy je katedrála v tme, Košičanom sa to nepáči. | 5. 2. 2013 0:00 |

Na Kostolianskej sa zasa pracuje

Včera sazačali práce na odstraňovaní posledného zosuvu svahu nad Kostolianskou cestou. | 5. 2. 2013 0:00 |

Chátrajúce premostenie na KVP opravia na jar

Sídlisko KVP má 30 rokov. Niektoré stavby, ktoré ešte pred pár rokmi dýchali novotou, už dnes treba obnoviť. | 5. 2. 2013 0:00 |

Ťahanovčania nezaplatili takmer polovicu hrobov

Polovica obyvateľov Ťahanoviec za hroby neplatí. Nepomáhajú výzvy, zrejme dôjde k rušeniu hrobov. | 5. 2. 2013 0:00 |

 

Nebo nad Košicami rozžiaria športové hviezdy

Galavečer, na ktorom budú žiariť hviezdy košického športu, sa nezadržateľne blíži. | 5. 2. 2013 |

Školy v kraji ušetria na kúrení

Na stredných školách a v školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK sa začínajú do praxe uvádzať opatrenia na zníženie energetických strát. | 5. 2. 2013 |

Ako vyzerá meškajúca prestavba košických kasární na Kulturpark

Fotografie z aktuálneho stavu na stavbe jedného z kľúčových objektov projektu Košice - EHMK 2013. | 4. 2. 2013 11:01 |

V Košiciach zaznamenali výskyt prasacej chrípky

Chrípka v Košickom kraji stále vážne hrozí. Zomrel na ňu muž z okresu Spišská Nová Ves, v Košiciach zaznamenali aj prípad prasacej chrípky. | 4. 2. 2013 10:39 |

CSI: KOŠICEdpfh

Opitý spôsobil nehodu, odsedí si tri roky

Súd dal definitívnu bodku za tragickou nehodou z roku 2005. Vodič, ktorý šoféroval opitý a bez vodičáku, dostal tri roky. | 5. 2. 2013 0:00 |

Polícia obvinila opitú vodičku

Rok za mrežami môže stráviť 27-ročná Košičanka, ktorá 12. januára jazdila opitá s 2-ročným dieťaťom v aute a havarovala. | 5. 2. 2013 0:00 |

 

Lupiči si odniesli peňaženku s 50 centami

Peňaženku s 50 centami ulúpili mladíci, ktorí v nedeľu na zastávke Dneperská v Košiciach prepadli 33-ročného Štefana. | 4. 2. 2013 9:59 |

Ukradol zubné kefky, hrozia mu dva roky

Cez víkend sa v obchodnom dome v Košiciach ulakomil na dve elektronické zubné kefky. | 4. 2. 2013 9:14 |

PHNTO DŇA 

Čističi okien na stanici metra

PRČSSTE~Košice

utorok

5. FEBRUÁR

oblačno s prehánkami a snežením

oblačno s prehánkami a snežením

5°C -1°C

Ráno a cez deň: ráno najskôr oblačno, neskôr poobede oblačno s mrholením a snehovými prehánkami. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 1 až 2 °C. Pocitová denná teplota okolo -3 °C. Najvyššia teplota 3°C. Rýchlosť vetra 10 až 23 km/h. Predpokladaný úhrn zrážok 0,3 mm

Večer a v noci: oblačno so snehovými prehánkami. Nočné teploty budú dosahovať 0 °C. Najnižšia teplota -1°C. Premenlivý severovýchodný vietor rýchlosťou 11 až 18 km/h, nárazovo 32 km/h. Predpokladaný nárast snehovej pokrývky o 3 cm

KURZOVÝ LÍSTOK

CAD

1,351

-0,94 pokles

CHF

1,235

-0,01 pokles

CZK

25,669

0,12 růst

GBP

0,862

0,02 růst

HRK

7,592

0,00 stabilní

'>

HUF

293,230

0,29 růst

JPY

125,630

-0,12 pokles

PLN

4,164

-0,36 pokles

USD

1,355

-0,67 pokles

VÝBER DŇA _)

Citát

Kamaráta si nájdeš vždy ale lásku nie. GOOMO

Vtip

- Pán vrchný, je toto naozaj rybacia polievka? pýta sa hosť v reštaurácii.

- Samozrejme, pane, na vlastné oči som videl aké mala obrovské plutvy! Ak chcete, prinesiem vám ich ukázať i s tými kyslíkovými fľašami, čo mala na chrbte!

Murphyho zákon

Finniganov zákon: Čím je budúcnosť vzdialenejšia, tým ružovejšie ju vidíme.

Múdrosť dňa

Dnes môže človek s di

Príslovie

Dobre bude, keď čert umrie a peklo zhorí. Slovenské príslovie 

DAILY ENGLISH

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Valentín za 8 dní

JAR za 42 dní

Veľká noc za 53 dní

Deň matiek za 95 dní

Deň otcov za 130 dní

LETO za 135 dní

JESEŇ za 228 dní

Halloween 267 dní

Vianoce za 322 dní

Nový rok za 329 dní

Hromnice za 362 dní

HOROSKOP

 

BARAN

Skrývajte svoje ambície. Mohli by vám začať hádzať polená pod nohy ešte skôr, než niečo urobíte. Vo financiách sa spoľahnite, že všetko pôjde po starom a nič dramatické sa nestane. V láske vám partner vráti to, čo ste pre neho nedávno prichystali.

BÝK

Vaša nervozita sa nebude dať prehliadnuť. Potrebujete nejaký úspech, aby ste sa upokojili. Vo financiách sa stráca zmysel niektorých predošlých opatrení. Potrebujete nové pravidlá. V láske sa nedokážete vyrovnať partnerovi, tak to ani neskúšajte.

BLÍŽENCI

Zvýšte nároky najskôr na seba, potom to žiadajte aj od iných ľudí. Vo financiách vás dostihnú tiene minulosti. Budete mať čo robiť, aby ste sa ich rýchlo zbavili. V láske bude všetko dôležité závisieť od partnera. Vy sa ľahko prispôsobíte.

RAK

Každé slovo navyše bude nebezpečné. Hovorte len vtedy, keď máte čo povedať. Vo financiách nájdite rovnováhu medzi príjmami a výdavkami. Hrozí vám, že skončíte v hlbokom mínuse. V láske pôjde všetko podľa vašich predstáv, partner vám dôveruje.

LEV

Čas na relax si budete musieť uchmatnúť, nikto vám ho dobrovoľne nedá. Vo financiách máte ešte čo doháňať, ale niektoré vaše opatrenia sú sympatické. V láske choďte na partnera tradičnou cestou. Novinky nezaberú tak, ako by ste si predstavovali.

PANNA

Spoločné aktivity sa vydaria viac ako individuálny prístup. Dokážete si lepšie rozložiť sily. Nákupy sa vám oplatia len vtedy, keď budete presne vedieť, čo z obchodu chcete. V láske bude partner reagovať na každý podnet, pristupujte k nemu citlivo.

VÁHY

Potrebujete sa uvoľniť, robte častejšie prestávky. Je to výborná prevencia pred stresom. Vo financiách vás niektorí ľudia podráždia, ale nemalo by vám to zobrať chuť pokračovať. V láske môžu vaše netaktné poznámky spôsobiť určité problémy.

ŠKORPIÓN

Posledný krok bude najťažší. Zatnite zuby a všetko rýchlo dokončite. Vo financiách vďačne prijmite každú ruku, ktorá sa vám ponúka. Niektoré veci sú pre jedného človeka veľkým sústom. V láske partner vycíti, čo potrebujete. Poteší vás to.

STRELEC

Zaručte sa za svoju prácu. Bude to vyzerať oveľa dôveryhodnejšie, než keby ste dávali vyhýbavé odpovede. Vo financiách si neklaďte privysoké ciele. Načo sa zbytočne frustrovať? V láske stavte všetko na jednu kartu, partner nakoniec ustúpi.

KOZOROŽEC

Potrebujete povzbudenie, potom vám všetko pôjde oveľa lepšie. Vo financiách sa bude dať nájsť skratka. Bolo by lepšie, keby ste sa na ňu vydali so skúseným sprievodcom. V láske sa nemusíte toľko snažiť, partner vám nedostatky bude tolerovať.

VODNÁR

Pokojne si nasaďte ružové okuliare. Svet okolo vás síce nebude iný, ale vráti vám to optimizmus. Poteší vás pochvala, aj keď nebude ocenená patričnou sumou. Odmenu si však môžete prideliť aj vy, zo svojej rezervy. V láske sa pokúste vrátiť čas.

RYBY

Rozhodí vás aj náznak nejakého problému. Snažte sa dostať do lepšej psychickej podoby. Vo financiách bude toho na vás veľa, zišiel by sa vám nejaký pomocník. Aj keď nepomôže, aspoň povzbudí. V láske budete mať veľa nápadov, pritom stačí len jeden.

 

 

EKONOMIKA & PENIAZE

Pozrite si zoznam firiem, ktoré porušujú daňové povinnosti

Na zozname sa momentálne nachádza 1402 subjektov, aktualizovaný bude každý mesiac.

Finančné riaditeľstvo dnes zverejnilo zoznam subjektov, u ktorých sa našli dôvody na zrušenie ich registrácie ako platcov dane z pridanej hodnoty (DPH). Údaje vychádzajú z predošlého zoznamu rizikových spoločností, hoci neobsahuje všetkých rizikových podnikateľov. "Definitívne platí, že subjekty, ktoré sa na tomto zozname ocitnú považujeme za rizikové," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave prezident Finančnej správy František Imrecze.

Nepodali priznanie alebo neplatili dane

Na zoznam sa dostali spoločnosti, ktoré opakovane nesplnili povinnosť podať daňové priznanie a niekoľkokrát nezaplatili niektorú z daní. Sú tam však rovnako firmy, ktorých predstavitelia neboli viackrát zastihnutí na svojej oficiálnej adrese alebo opakovane porušili povinnosti pri daňovej kontrole. Podľa Imreczeho čakalo riaditeľstvo až tri zdaňovacie obdobia kým so zoznamom prišlo.

"My sa samozrejme chceme vyhnúť tomu aby sme na tento zoznam dávali subjekty, ktoré sú v omeškaní s podaním daňového priznania pár dní, alebo pár týždňov a plnia si svoje daňové povinnosti," zdôraznil Imrecze. Na zozname sa momentálne nachádza 1402 subjektov, pričom riaditeľstvo ho bude aktualizovať na mesačnej báze. Súčasná celková hodnota daňových nedoplatkov týchto firiem predstavuje viac ako 143 miliónov eur a najvyššia hodnota nedoplatku je 18,7 milióna eur. Z celkového počtu firiem 439 subjektov nepodalo daňové priznanie za DPH a 963 nepodalo priznanie aj za iné dane.

Najviac z Bratislavy

Najviac firiem na zozname má sídlo v Bratislave, čo je podľa Imreczeho pomerne očakávateľné, pretože v hlavnom meste je aj celkovo registrovaných najviac spoločností.

"Zaujímavým údajom je, že na druhom mieste sa ocitli Košice, ktoré majú 306 subjektov a je to na počet subjektov, ktoré sú v Košiciach, relatívne vysoké číslo," skonštatoval Imrecze. Na treťom mieste skončil Trenčín. Väčšina subjektov je z odvetvia obchodu, po ktorom nasleduje stavebníctvo, doprava, poradenské služby a reklama.

ZOZNAM NAJDETE V PRILOHE DNESNYCH SPRAV  v ZOZNAME JE PREDNASTAVENY FILTER ABY SA VAM LAHSIE HLADALO J

Na internete je zoznam firiem, ktoré porušujú daňové povinnosti

Finančné riaditeľstvo (FR) SR dnes zverejnilo zoznam subjektov, u ktorých sa našli dôvody na zrušenie ich registrácie ako platcov dane z pridanej hodnoty (DPH). Údaje vychádzajú z predošlého zoznamu rizikových spoločností, hoci neobsahuje všetkých rizikových podnikateľov. "Definitívne platí, že subjekty, ktoré sa na tomto zozname ocitnú považujeme za rizikové," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave prezident Finančnej správy (FR) SR František Imrecze.

Na zoznam sa dostali spoločnosti, ktoré opakovane nesplnili povinnosť podať daňové priznanie a niekoľkokrát nezaplatili niektorú z daní. Sú tam však rovnako firmy, ktorých predstavitelia neboli viackrát zastihnutí na svojej oficiálnej adrese alebo opakovane porušili povinnosti pri daňovej kontrole.

FR uverejnilo mená spoločností na svojej internetovej stránke na základe novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorá začala platiť 1. októbra 2012. Podľa Imreczeho čakalo riaditeľstvo až tri zdaňovacie obdobia kým so zoznamom prišlo. "My sa samozrejme chceme vyhnúť tomu aby sme na tento zoznam dávali subjekty, ktoré sú v omeškaní s podaním daňového priznania pár dní, alebo pár týždňov a plnia si svoje daňové povinnosti," zdôraznil Imrecze.

Na zozname sa momentálne nachádza 1402 subjektov, pričom riaditeľstvo ho bude aktualizovať na mesačnej báze. Súčasná celková hodnota daňových nedoplatkov týchto firiem predstavuje viac ako 143 miliónov eur a najvyššia hodnota nedoplatku je 18,7 milióna eur. Z celkového počtu firiem 439 subjektov nepodalo daňové priznanie za DPH a 963 nepodalo priznanie aj za iné dane.

Najviac firiem na zozname má sídlo v Bratislave, čo je podľa Imreczeho pomerne očakávateľné, pretože v hlavnom meste je aj celkovo registrovaných najviac spoločností. "Zaujímavým údajom je, že na druhom mieste sa ocitli Košice, ktoré majú 306 subjektov a je to na počet subjektov, ktoré sú v Košiciach, relatívne vysoké číslo," skonštatoval Imrecze. Na treťom mieste skončil Trenčín. Väčšina subjektov je z odvetvia obchodu, po ktorom nasleduje stavebníctvo, doprava, poradenské služby a reklama.

Cieľom zoznamu má byť predovšetkým služba podnikateľom, ktorí si na jeho základe môžu overiť dôveryhodnosť svojich obchodných partnerov. Pokiaľ obchodujú so subjektom, ktorý sa na zozname nachádza, nemôžu toho podnikateľa považovať za dôveryhodného. "Takisto umožní tento zoznam možnosť zaviesť inštitút ručenia za daň, ktorý bol takisto zavedený novelou zákona o DPH," dodal šéf FR SR.

Podľa generálneho riaditeľa daňovej a colnej sekcie na FR Daniela Čecha je inštitút ručenia za daň dôležitým nástrojom pri výkone daňovej kontroly, ktorá je zameraná na DPH. Vďaka zoznamom a pripravovanému ratingu podnikateľov totiž bude môcť kontrolór podnikateľom preukázať, že mohli vedieť o tom, že dotyčný partner, u ktorého si uplatnili DPH na vstupe daň neodvedie.

 

Daniari zverejňujú zoznam rizikových platiteľov DPH

dane-uctovnictvodnes 12:47

Nový zoznam bude podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho predstavovať službu pre podnikateľov, a to vo forme overenia si dôveryhodnosti ich partnerov.

Podnikatelia si budú môcť na stránke finančnej správy overiť dôveryhodnosť svojich obchodných partnerov, a to v zozname platiteľov dane z pridanej hodnoty (DPH), u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie. Zoznam rizikových subjektov bude od úvodu tohto týždňa obsahovať 1 402 subjektov, pričom celkovo finančná správa eviduje viac ako 205 tisíc platiteľov DPH. "Neznamená to, že tento zoznam obsahuje všetky subjekty, ktoré považujeme za rizikové. Definitívne platí, že subjekty, ktoré sa na tomto zozname ocitnú, považujeme za rizikové," konštatoval na pondelňajšej tlačovej konferencii prezident finančnej správy František Imrecze.

Nový zoznam bude podľa Františka Imreczeho predstavovať službu pre podnikateľov, a to vo forme overenia si dôveryhodnosti ich partnerov. "Pokiaľ obchodujú so subjektom, ktorý na tomto zozname je, tak určite nemôžu podnikatelia považovať toho partnera za dôveryhodného," upozorňuje Imrecze. Z celkového počtu 1 402 subjektov na zozname má napríklad v súčasnosti nedoplatky na daniach 1 098 daňovníkov, pričom celková hodnota nedoplatkov predstavuje viac ako 143 mil. eur. Najviac subjektov na aktuálnom zozname je z Bratislavy, a to 350, pričom na druhom mieste z regionálneho hľadiska skončili Košice s počtom subjektov 306.

Finančná správa podľa slov jej prezidenta Františka Imreczeho pripravuje v spolupráci s ministerstvom financií či rezortom spravodlivosti aj ďalšie opatrenia, ktoré budú smerovať k analýze rizikovosti subjektov. "Podarilo sa nám za dva mesiace získať z Cypru napríklad relevantné informácie o slovenských spoločnostiach, ktoré majú cyperskú spoluúčasť," priblížil na pondelkovej tlačovej besede Imrecze.

Finančná správa v súčasnosti preveruje ďalších zhruba tritisíc subjektov, ktoré môžu skončiť na zozname platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie. Zoznam sa pritom podľa slov generálneho riaditeľa daňovej a colnej sekcie finančného riaditeľstva Daniela Čecha bude dopĺňať na mesačnej báze. Daniari pritom nemajú v súčasnosti možnosť odstrániť subjekt zo zoznamu, ktorý tam bol oprávnene zaradený. Podľa Daniela Čecha finančná správa počká, čo prinesie aplikačná prax a následne by sa mala prijať legislatíva, ktorá umožní odstrániť subjekt zo zoznamu.

Daňový úrad môže podľa zákona o DPH zrušiť registráciu pre túto daň, ak platiteľ nevykonáva, alebo prestal vykonávať podnikanie, alebo opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie. Rovnako môže takto daňový úrad postupovať, ak daňovník opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť, opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne, alebo opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole. Možnosť zriadiť zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, priniesla minuloročná zmena zákona o DPH. Finančná správa následne tri mesiace vyhodnocovala údaje o jednotlivých daňovníkoch.

Vystúpenie Británie z EÚ by nebolo žiadnou katastrofou

libra-britaniaPrípadné vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) by nebolo žiadnou katastrofou, uviedol slovenský minister financií Peter Kažimír minulý týždeň v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). K zrušeniu rovnej dane na Slovensku povedal, že SR musí rozpočtový deficit znižovať "spravodlivo".

Na otázku, prečo slovenská vláda zrušila rovnú daň, ktorá v minulosti podporila ekonomiku, Kažimír odpovedal: "Samotná sadzba dane nie je rozhodujúca. Náš systém je stále oveľa jednoduchší ako nemecký. Jednotná daň je ako vyblednutá atrakcia - po svojom zavedení síce mala pozitívne aspekty, ale teraz sme ďalej. Musíme znižovať náš deficit sociálne spravodlivo. Potom, čo bývalá vláda zvýšila daň z pridanej hodnoty na 20 % - mimochodom platí na všetko, aj na chleba - je len férové, aby tí, ktorí lepšie zarábajú, platili viac."

Kažimír tiež v rozhovore uviedol, že pomoc bohatším krajinám eurozóny je na Slovensku háklivou témou, keďže musíme šetriť a v tomto roku znížiť náš deficit pod 3 % HDP, aby sme sa vyhli sankciám zo strany EÚ. Zároveň však upozornil, že naša ekonomika je úzko prepojená s ekonomikami ostatných európskych krajín. "Ťažko ľuďom vysvetľujeme záväzky, ktoré vyplývajú z nášho členstva v euroklube. Príčinou rozpadu predchádzajúcej pravicovej vlády bola ratifikácia dočasného záchranného fondu EFSF. Po marcových voľbách získala v parlamente väčšinu sociálnodemokratická strana Smer, aj keď sme pred voľbami dali jasne najavo náš proeurópsky postoj," pripomenul.

V prípade finančnej pomoci pre Cyprus podľa Kažimíra nie je otázkou, či krajina ohrozuje stabilitu eurozóny. Takáto pomoc totiž nemôže byť závislá od veľkosti krajiny. "Avšak jasné je tiež to, že kto nedodržiava pravidlá, musí byť potrestaný," podčiarkol. Situácia v eurozóne sa podľa neho stabilizovala. Preto počíta s tým, že na konci tohto roka bude lepšia ako v súčasnosti.

K snahám britského premiéra Davida Camerona, ktorý chce vyhlásiť referendum o zotrvaní krajiny v EÚ, Kažimír povedal, že Británia má už teraz množstvo výnimiek, z ktorých profituje. "Neviem si predstaviť, že budeme dávať stále nové výnimky. Ak chcú Briti hovoriť o zmenách, je to v poriadku, to chceme v podstate všetci. My si však myslíme, že by sa integrácia mala posilniť, nie oslabiť," vysvetlil.

Na otázku, či by odchod Británie bol stratou, odpovedal: "Francúzi v takejto situácii povedia: C’est la vie. Zároveň je našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby sme tomu zabránili. Avšak vystúpenie Veľkej Británie z EÚ by nebolo žiadnou katastrofou."

Informoval o tom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

 

 

Živnostníci sa menia na obchodné spoločnosti

dokumenty, daňové, priznanie, odvody, živnostníkČoraz viac živnostníkov ruší svoje živnosti a prechádza na iné formy podnikania. Živnostníci to pripisujú zmenám v daňovo-odvodovom systéme, obmedzeniu paušálnych výdavkov a zhoršujúcej sa situácii v ekonomike.

Živnostníci skladajú živnosti a prechádzajú vo väčšine na spoločnosti s ručením obmedzeným. Kým ešte na jeseň minulého roka podľa údajov Štatistického úradu podnikalo na živnosť približne 365-tisíc ľudí, koncom roka ich bolo o takmer 6 000 menej. Naopak, od jesene pribudlo viac ako 1 300 spoločností s ručením obmedzeným. Ministerstvo financií tvrdí, že takáto zmena podnikania nemá zásadný vplyv na príjmy štátu, vraj tieto zmeny sa dokonca zohľadnili v štátnom rozpočte.

„Záujem o zmenu formy podnikania na prelome rokov, v mesiacoch december 2012 a január 2013, sa zvýšil o 60 percent oproti ostatným mesiacom. Podnikanie prostredníctvom s.¤r.¤o. sa totiž vyplatí už od mesačného príjmu 700 eur,“ tvrdí Ľuboš Pajerský zo spoločnosti Altnuo, ktorá sa venuje poradenstvu a zakladaniu obchodných spoločností.

Takto prešla na inú formu podnikania aj Eva Sérová, ktorá ako živnostníčka v reklamnej a PR oblasti pôsobila od roku 2009.

„Ak by som naďalej zostala ako živnostníčka, mala by som nepomerne vyššie náklady na zdravotné a sociálne poistenie. Preto môžem očakávať, že po prechode na s.r.o. budem vedieť optimalizovať vo výraznej miere tieto druhy poplatkov,“ hovorí Sérová. Výhoda takéhoto podnikania oproti živnostníkom je totiž v tom, že konateľ alebo spoločník nemajú povinnosť odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne, ktoré sú pre živnostníka v minimálnej výške 130,27 eura mesačne.

„Najdôležitejšou výhodou s.r.o. je ručenie za záväzky, kde živnostník ručí celým svojím súkromným majetkom, pri s.r.o. do výšky svojho majetku, teda napríklad spoločník neručí za záväzky svojím majetkom vôbec,“ povedal Pajerský. Živnostníkov, ktorí sa rozhodli pre takúto formu podnikania, neodrádza v tomto prípade ani to, že si taký podnikateľ musí viesť podvojné účtovníctvo, náklady sa pritom pohybujú od 300 eur ročne. Založenie s.r.o. vyjde na 300 eur, podnikateľ môže reálne podnikať o 18 dní po zápise do Obchodného registra SR a vydaní daňového identifikačné­ho čísla.

Živnostníci končia s uplatňovaním paušálu

Viac ako polovica živnostníkov podľa prieskumu spoločnosti Superfaktura plánuje skončiť aj s uplatňovaním paušálnych výdavkov, ktoré sa od začiatku tohto roka obmedzili.

„Zatiaľ čo v roku 2012 využila možnosť uplatniť si paušálne výdavky skoro polovica z respondentov, v tomto roku chce až 77,4 percenta z nich prejsť na účtovanie skutočných preukázateľných výdavkov. Paušál bude naďalej využívať už len menšia skupina živnostníkov z dôvodu príliš nízkych preukázateľných výdavkov, prípadne kvôli jednoduchšiemu účtovníctvu,“ uvádza spoločnosť v správe z prieskumu, ktorý realizovala medzi všetkými jej 3 507 klientmi. Pri hrubom príjme 750 eur, so zarátaním paušálnych výdavkov, je čistý príjem živnostníka takmer o 110 eur nižší ako pri obchodnej spoločnosti.

Príkladom je aj živnostník Dominik Sumbal, ktorý ako umelec na voľnej nohe prešiel na inú formu podnikania práve z dôvodu obmedzenia paušálnych výdavkov zo súčasných 40 percent na 5¤040 eur ročne.

„Môj hrubý príjem je okolo 800 eur mesačne, po prerátaní som prišiel zhruba o 25 eur mesačne,“ tvrdí Sumbal. Zároveň sa niektorým živnostníkom menili aj vymeriavacie základy na odvodové stropy, ktoré sa zjednotili na 5-násobok priemernej mzdy. To spôsobilo, že príjem ľudí mierne klesol už od hranice asi 1 200 eur.

Najviac zaťažuje administratíva

Podľa Violy Kromerovej zo Slovenského živnostenského zväzu však živnostníkov okrem daňovo-odvodových zmien trápi najviac ustavičná administratívna záťaž, pre ktorú nemajú dosť času, aby sa sústredili na svoju činnosť, aby sa vo svojej profesii rozvíjali a vzdelávali.

„Podmienky na podnikanie sa stále zhoršujú – fiškalizácia elektronických registračných pokladníc, elektronické podávanie hlásení do zdravotných poisťovní, komunikácia so Sociálnou poisťovňou, hlásenia pre daňovú správu. Na úkor administratívy potom máme pokles kvality vo výrobe a službách,“ hodnotí Kromerová.

Upozorňuje na fakt, že štát venuje viac pozornosti zahraničným investorom na úkor domácich podnikateľov.

„Živnostníci okrem toho, že zamestnávajú seba, zamestnávajú aj 30 percent všetkých zamestnancov v krajine. To znamená, že živnostníci majú 48-percentný podiel na celkovej zamestnanosti, k tomu mikrofirmy zamestnávajú ďalších 17 percent. Stredné a veľké podniky, ktorých sú necelé dve percentá, zamestnávajú len 35 percent ľudí,“ dodáva Kromerová.

Aké budem platiť odvody?

odvody, peniaze, dôchodok, plat, daneAké odvody budem platiť ja a zamestnávateľ, keď som poberateľ príspevku za výsluhu rokov? Mám 50 rokov a nie som starobný ani invalidný výsluhový dôchodca. Môj hrubý príjem je 400 eur a pracujem ako pracovník súkromnej bezpečnostnej služby na dohodu. Pavol Káľavský

Poberanie príspevku za výsluhu rokov nemá vplyv na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne. Ak máte uzatvorenú dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti s právom na pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti, pričom nie ste poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, resp. výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, máte od 1. januára 2013 právne postavenie zamestnanca na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.

 

Za predpokladu mesačného príjmu 400 eur, ako zamestnanec – dohodár platíte:

poistné na nemocenské poistenie so sadzbou 1,4 % z 400 eur = 5,60 eura,

poistné na starobné poistenie so sadzbou 4 % z 400 eur = 16 eur,

poistné na invalidné poistenie so sadzbou 3 % z 400 eur = 12 eur,

poistné na poistenie v nezamestnanosti so sadzbou 1 % z 400 eur = 4 eurá,

spolu – 37,60 eura.

Zamestnávateľ za vás platí:

poistné na nemocenské poistenie so sadzbou 1,4 % z 400 eur = 5,60 eura,

poistné na starobné poistenie so sadzbou 14 % z 400 eur = 56 eur,

poistné na invalidné poistenie so sadzbou 3 % z 400 eur = 12 eur,

poistné na poistenie v nezamestnanosti so sadzbou 1 % z 400 eur = 4 eurá,

poistné do rezervného fondu solidarity so sadzbou 4,75 % z 400 eur = 19 eur,

poistné na úrazové poistenie so sadzbou 0,8 % z 400 eur = 3,20 eura,

poistné na garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z 400 eur = 1 euro,

spolu – 100,80 eura.

Ak máte uzatvorenú dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti s právom na nepravidelný príjem, máte z tejto dohody od 1. januára 2013 postavenie zamestnanca len na účely dôchodkového poistenia.

Dohodár ako zamestnanec na účely dôchodkového poistenia platí poistné na starobné poistenie (sadzba 4 % z vymeriavacieho základu) a poistné na invalidné poistenie (sadzba 3 % z vymeriavacieho základu).

Jeho zamestnávateľ za neho platí:

poistné na starobné poistenie (sadzba 14 % z vymeriavacieho základu),

poistné na invalidné poistenie (sadzba 3 % z vymeriavacieho základu),

poistné do rezervného fondu solidarity (sadzba 4,75 % z vymeriavacieho základu),

poistné na úrazové poistenie (sadzba 0,8 % z vymeriavacieho základu) a

poistné na garančné poistenie (sadzba 0,25 % z vymeriavacieho základu).

Poistné na invalidné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti neplatí zamestnanec ani zamestnávateľ, ak je zamestnancovi priznaný predčasný starobný dôchodok.

Odpovedal Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

 

Ako je to s dávkou v hmotnej núdzi?

Sociálna poisťovňa, dôchodok, sociálna, poisťovňa, odvodyPrečítal som si, že ak suma starobného dôchodku, úhrn súm starobného dôchodku a vdovského dôchodku alebo starobného dôchodku a vdoveckého dôchodku poberateľa s bydliskom na území Slovenskej republiky je najviac v sume, pri ktorej môže vzniknúť nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k nej, Sociálna poisťovňa oznámi identifikačné údaje poberateľa starobného dôchodku úradu práce sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý z tohto podnetu začne konanie o posúdení hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi dávkou v hmotnej núdzi a príspevkami k dávke v hmotnej núdzi, ak predbežným vyšetrením zistí, že je na začatie tohto konania dôvod; to platí aj vtedy, ak ide o poberateľa inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku, ktorý dovŕšil 62 rokov veku.

Prečítal som si, že ak suma starobného dôchodku, úhrn súm starobného dôchodku a vdovského dôchodku alebo starobného dôchodku a vdoveckého dôchodku poberateľa s bydliskom na území Slovenskej republiky je najviac v sume, pri ktorej môže vzniknúť nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k nej, Sociálna poisťovňa oznámi identifikačné údaje poberateľa starobného dôchodku úradu práce sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý z tohto podnetu začne konanie o posúdení hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi dávkou v hmotnej núdzi a príspevkami k dávke v hmotnej núdzi, ak predbežným vyšetrením zistí, že je na začatie tohto konania dôvod; to platí aj vtedy, ak ide o poberateľa inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku, ktorý dovŕšil 62 rokov veku.

Pýtal som sa v Sociálnej poisťovni v mieste svojho bydliska a aj na úrade práce. V oboch inštitúciách mi oznámili, že to je hlúposť, pretože Sociálna poisťovňa vôbec nespolupracuje s úradmi práce a nič také im nezasiela. Vypočítali mi totiž penziu 155 eur a som teda v núdzi a rád by som požiadal o dávku. Čitateľ

Odpoveď:

Ak Sociálna poisťovňa vypočíta dôchodok nižší ako životné minimum, informuje v konkrétnych prípadoch listom samotného dôchodcu o možnosti posúdenia hmotnej núdze a zabezpečenia dávkou v hmotnej núdzi a príspevkami k dávke v hmotnej núdzi, resp. oznamuje Ústrediu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny identifikačné údaje poberateľa dôchodku, ktorý má nárok na dávku v hmotnej núdzi. O samotnú dávku potom dôchodca žiada úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a ten určuje aj výšku dávky v hmotnej núdzi alebo príspevky k dávke. Suma, pri ktorej dôchodcovi môže vzniknúť nárok na dávku v hmotnej núdzi, závisí od sumy životného minima, ktorá sa každoročne mení. Životné minimum pritom od 1. 7. 2012 predstavuje sumu 194,58 eura.

Sociálna poisťovňa zasiela informáciu konkrétnym dôchodcom v prílohe rozhodnutia o invalidnom dôchodku, vdovskom/vdoveckom dôchodku, sirotskom dôchodku, sociálnom dôchodku poberateľa mladšieho ako 62 rokov veku a pri valorizácii dôchodkov. Robí tak v prípade, ak suma uvedených dôchodkov alebo ich úhrn je najviac v sume, pri ktorej môže vzniknúť nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi, poberateľ dôchodku má trvalý pobyt na území SR, poberateľ dôchodku nie je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody. Identifikačné údaje poberateľa dôchodku Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny oznamuje ústredie Sociálnej poisťovne, ak ide o poberateľa starobného dôchodku, starobného dôchodku a vdovského/vdo­veckého dôchodku, alebo o poberateľa sociálneho dôchodku staršieho ako 62 rokov.

Odpovedal: PaedDr. Marian Škotka, PhD. z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne

Benzíny a nafta by mohli byť drahšie o dva centy za liter

Napätá situácia na blízkom východe zvýšila nielen ceny ropy ale aj ceny pohonných látok na svetových trhoch. Na Slovensku pravdepodobne už čoskoro zdražejú benzíny aj nafta. Ceny pohonných látok sa v tomto roku menili len raz. Pred dvomi týždňami zlacneli benzíny a nafta v priemere o 1 cent za liter.

Vývoj cien benzínov a nafty na svetových trhoch v posledných týždňoch naznačuje, že je pred nami ďalšia zmena. Tentoraz by ale mali benzíny a nafta zdražieť.

Pozrite si týždňové priemerné ceny benzínov, nafty a LPG od roku 2006 Za dva týždne narástli ceny benzínov na burze v Rotterdame v priemere o 4 centy za liter. Aktuálne sa benzíny na burze predávajú za ceny, ako v čase, keď boli benzíny na Slovensku drahšie o 9 centov za liter. Minulý týždeň sa ceny benzínov v Rotterdame zdvihli o viac ako 1,5 centu za liter. To umožňuje zvýšiť ceny benzínov na Slovensku aj o 2 centy za liter. Aj ceny nafty v Rotterdame rastú, aj keď nie tak výrazne ako ceny benzínov. Za dva týždne sa dvihli o necelí cent za liter. Napriek tomu by aj nafta mohla byť dnes drahšia až o 2 centy za liter. Zdražovaniu môže zabrániť iba čo najskorší pokles cien na svetových trhoch. Aj stagnácia cien na burze bude s najväčšou pravdepodobnosťou znamenať rast cien benzínov a nafty na Slovensku koncom týždňa o 1 až 2 centy za liter.

Pozrite si aj aktuálny vývoj cien ropy na svetových trhoch

Priemerné ceny pohonných látok na Slovensku k 3. februáru zo zdrojov Natankuj.sme.sk (v zátvorke je rozdiel oproti priemerným cenám v nedeľu 27. januáru):

95-ka: 1,496 €/liter (-0,001 €/liter)

Nafta: 1,420 €/liter (0,000 €/liter)

LPG: 0,735 €/liter (0,000 €/liter)

Podiel daní z ceny pohonných látok na Slovensku k 3. februáru zo zdrojov portálu Natankuj.sme.sk:

95-ka: 52,14%

Nafta: 43,73%

LPG: 30,13%

Priemerné ceny pohonných látok na Slovensku za týždeň od 28. januára do 3. februára zo zdrojov Natankuj.sme.sk (v zátvorke je rozdiel oproti priemerným cenám z minulého týždňa):

95-ka: 1,496 €/liter (0,000 €/liter)

Nafta: 1,420 €/liter (0,000 €/liter)

LPG: 0,735 €/liter (0,000 €/liter)

 

Chcete nakupovať vo výpredajoch? Máte čas do polovice februára

Chcete nakupovať vo výpredajoch? Máte čas do polovice februáraVýpredajové ceny a akcie potrvajú do druhej polovice februára. Podľa analytikov však ľudia aj v zľavách uvažujú, či sa im naozaj zíde to, čo kupujú.

Výpredaje so zľavami aj vyše 50 %, ktorými obchodníci lákajú ľudí do  predajní už od začiatku roka, potrvajú ešte približne do druhej polovice februára. Podľa analytika agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomíra Drahovského je taký krok predajcov úplne bežný.

"Odhadujem, že výpredaje boli v tomto roku úspešnejšie než vlani, pretože veľa ľudí na  ne čakalo a odkladalo svoje nákupy práve na výpredaje," zhodnotil Drahovský. To podľa neho potvrdzuje aj fakt, že nákupy nepotravinového tovaru neboli pred Vianocami také, ako sa čakalo. Ľudia si jednoducho čoraz viac nákupov odkladali na novoročné zľavy a akcie obchodníkov.

Aj vo výpredajoch však už podľa analytika dominuje obozretné nakupovanie. "Ľudia čoraz viac zvažujú, či to, čo im ponúka obchod vo výpredajoch, aj skutočne využijú," doplnil Drahovský.

Odhady obchodníkov na  tento rok pritom vôbec nie sú optimistické. Podľa prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) Pavla Konštiaka bude mať na  nakupovanie ľudí nepriaznivý vplyv najmä rastúca miera nezamestnanosti. "Nezamestnanosť sa má v tomto roku zvyšovať, a to je pre každého obchodníka zlá správa," zhodnotil pre TASR Konštiak.

Dodávať elektrinu na Slovensku chcú aj Maďari a Dáni

Dodávať elektrickú energiu na Slovensku chce aj maďarská spoločnosť MVM Partner Energiakereskedelmi ZRt.

Tá si už kvôli tomu na Slovensku založila organizačnú zložku MVM Partner ZRt. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal maďarskému podniku koncom minulého roka povolenie podnikať na Slovensku v oblasti elektroenergetiky, konkrétne v dodávke elektriny.

“Žiadateľ splnil podmienky a požiadavky podľa zákona o energetike. Posúdili sme ich žiadosť ako odôvodnenú, a preto sme sa rozhodli vydať spoločnosti povolenie na podnikanie v energetike,“ informoval regulačný úrad.

Povolenie podnikať v elektroenergetike na Slovensku získala koncom vlaňajška aj dánska spoločnosť Danske Commodities.

Taktiež plánuje dodávať slovenským zákazníkom elektrickú energiu. Svoju organizačnú zložku na Slovensku založila firma v prvom polroku minulého roka.

Maďarský obchodník s elektrinou MVM Partner Energiakereskedelmi ZRt. je 100-percentnou dcérou štátnej energetickej firmy Magyar Villamos Művek ZRt. (MVM).

Spoločnosť so sídlom v Budapešti pôsobí v dvoch kľúčových oblastiach, ktorými sú podľa údajov na jej webovej stránke priamy predaj elektriny domácim spotrebiteľom, ako aj veľkoobchodný predaj elektriny v Maďarsku a na zahraničných trhoch.

Danske Commodities je nezávislý medzinárodný obchodník s energetickými komoditami. Firma so sídlom v dánskom Aarhuse vznikla v roku 2004 a podľa vlastných údajov pôsobí v 30 európskych krajinách. Za rok 2011 spoločnosť vykázala tržby 818 mil. eur a zisk pred zdanením 22 mil. eur.

Podľa ostatných informácií zverejnených regulačným úradom malo koncom roka 2011 na Slovensku platné povolenie na dodávku elektrinu necelých 400 spoločností.

Z toho 41 dodávateľov elektriny ponúkalo svoje služby aj domácnostiam. Významných však bolo len osem dodávateľov elektriny, zvyšok dodával elektrinu domácnostiam nachádzajúcim sa v rámci areálov, miestnych distribučných sústav a závodov.

 

Shell sa s daňovým úradom v Indii sporí o miliardy

BOMBAJ. Indická pobočka ropnej spoločnosti Royal Dutch Shell sa dostala do sporu s miestnymi úradmi pre obvinenie z daňového úniku.

Firma to v nedeľu potvrdila agentúre Reuters. Indické médiá tvrdia, že Shell podľa daňového úradu o približne 2,8 mld. USD podhodnotil prevod akcií do spriaznenej zámorskej spoločnosti a vyhol sa tak zaplateniu daní.

"Medzi daňovými odborníkmi spoločnosti Shell India a indickým daňovým úradom naozaj prebiehajú rozhovory, pričom názory oboch strán na túto otázku sa rozchádzajú. Daňový úrad odhadol sumu, o ktorú boli dane podľa neho ukrátené a odoslal rozhodnutie, ktoré sme ešte nedostali. Po jeho preštudovaní urobíme potrebné ďalšie kroky a opatrenia," informoval hovorca ropnej spoločnosti.

Indický daňový úrad v Bombaji sa k situácii nevyjadril.

Prípad Shell India zvyšuje neistotu korporátnych investorov, keďže je už druhým prípadom podobného typu.

Spor vedie aj telekomunikačná spoločnosť Vodafone Group Plc, od ktorej chce daňový úrad vymôcť viac než 2 mld. USD, ktoré vraj Vodafone dlží od prebratia lokálnej mobilnej siete Hutchinson v roku 2007.

Najvyšší súd síce potvrdil názor telekomunikačného giganta, že podlžnosti na dani nemá, indický parlament však následne zmenil zákon, ktorý umožňuje zdaniť spájanie firiem aj spätne.

 

Nemeckí bankári budú za zlé hospodárenie pykať stratou slobody

Manažéri môžu ísť do väzenia až na 5 rokov, ak poškodia banky, ktoré zastupujú.

BERLÍN. Nemecká spolková vláda pripravuje pôdu pre trestno-právny postih manažérov bánk a poisťovní, ktorí svojím postupom poškodia ústavy, za ktorých výsledky zodpovedajú. DPA informuje, že návrh zákona vytvára možnosti, aby vedúci manažéri bánk a poisťovní za zanedbanie povinnosti v prípade rizikového manažmentu čelili finančným pokutám alebo strate slobody až na päť rokov.

Agentúra zistila, že návrh zákona sa má dostať na rokovanie spolkovej vlády už v stredu (6.2.). V Nemecku doteraz nejestvujú dostatočné nástroje na citeľný postih bankárov a šéfov poisťovní, ktorí si neplnia povinnosti pri správe cudzieho majetku, alebo s ním hazardujú.

V návrhu zákona sa uvádza, že manažéri budú trestne postihnuteľní za neplnenie povinností, keď v dôsledku svojho postupu bude ohrozená existencia ústavu, jeho časť alebo plnenie záväzkov vyplývajúcich z poistných zmlúv.

Návrh zákona je jedným zo záverov analýzy vzniku svetovej finančnej krízy, počas ktorej musela aj spolková vláda zachraňovať pred bankrotom domáce finančné ústavy.

Bankový sektor ešte v tomto roku chce prísnejšie regulovať aj Veľká Británia. V Londýne to oznámil britský minister financií George Osborne. Podstatou jeho reformy je oddelenie rizikového investičného podnikanie ústavov od tradičných bankových služieb klientele.

V nemeckom návrhu zákona sa hovorí to isté. Veľké banky musia viesť jasnú a neprekročiteľnú hranicu medzi investičnými obchodmi a klasickou bankovou činnosťou.

Osamostatnenie investičného podnikanie bude v Nemecku povinné v prípade, ak jeho podiel na celkovom obrate banky prekročí viac ako 20 percent, alebo ak jeho suma bude vyššia ako 100 miliárd eur.

 

Bol komunizmus naozaj lacnejší? Poznáme odpoveď, budete prekvapení!

Ilustračné fotoPRAHA - Prekvapivé informácie zverejnil internetový portál ZAKOMUNISTU.CZ. Istý Petr Staníček si dal nemalú námahu, aby utíšil alebo naopak potvrdil nestarnúce dohady o tom, či boli za éry bývalého socialistického režimu základné komodity naozaj lacnejšie. Ako sám uvádza, pri svojej honbe za pravdou použil údaje z Českého štatistického úradu a rôzne spravodajské weby či denníky. A výsledok? Ten je viac než prekvapivý.

Bežné potraviny, akými sú napríklad rožky či vajcia, sú dnes pre Čechov podstatne lacnejšie než za socializmu. Prvá komodita je podľa Staníčkových prepočtov lacnejšia len o pár percent, no cena vajec išla dole až o tri štvrtiny! Dostali ste chuť na čokoládu? Tá bola pre Čechov za komunizmu drahšia o celých 333 percent. Za v prepočte nižšiu cenu dnes nakúpia aj jemné párky (o 43 % lacnejšie), kura (o 71 % lacnejšie) či chlieb (o 29 % lacnejší).

 Potravinami sa však cenová priepasť neuzatvára. Menej peňazí Česi zaplatia aj pri nákupe nového televízora (o 89 % lacnejší), práčky (o 55 % lacnejšia) či auta značky Škoda (o 51 % lacnejšie). Naopak, svojim rodičom a starým rodičom môžu závidieť ceny energií, ktoré sú v 21. storočí podstatne drahšie. Za vodné a stočné sa dnes platí viac o celých 1177 percent! Nemenej "chvályhodne" dopadli aj ceny zemného plynu, ktoré na základe autorových prepočtov stúpli až o 109 percent. Zdražela aj elektrina.

 Prepočet cien z čias

Staníček na svojej stránke ponúka prehľadnú tabuľku, v ktorej si návštevník môže vybrať nielen prepočet konkrétneho druhu z tovaru z ceny v roku 1989 na cenu v roku 2012, ale tiež aj konkrétne zamestnanie, od ktorého sa odvíja mesačný príjem. Ten, samozrejme, slúži ako základný orientačný bod autora, ktorý v niekoľkých prípadoch poprel mýtus o lacnom tovare minulého režimu.

Prepočet cien z čias

Kompletný cenový prehľad jednotlivých položiek nájdete na originálnej stránke autora.

POLITIKA

Paška pomáha poslancom na vlak v čase, keď majú sedieť v parlamente

Takto sa poslanci minulý týždeň prihlasovali na vlak.Predsedovia poslaneckých klubov hovoria, že by sa mala roky zavedená prax prehodnotiť.

Takto sa poslanci minulý týždeň prihlasovali na vlak.

Je štvrtok a vedľa prezenčných listín, do ktorých sa poslanci musia doobeda aj poobede zapisovať, pribudol v parlamente ďalší papier. Ide o prihlášku na piatkový zrýchlený IC vlak z Bratislavy do Košíc.

V kolónke odchod vlaku sú dve možnosti: 13:30 a 17:30. A hoci parlament bežne rokuje v piatok do druhej, a uplynulý piatok dokonca do tretej, poslanci sa zapisujú na odchod o pol druhej.

Vlak majú zo zákona zadarmo, na IC však treba povinnú miestenku, ktorú im na základe prihlášky Národná rada zabezpečí.

Skrytá prax

História

Problémy s dochádzkou

V roku 2008 podpisovalJána Slotu z SNS do prezenčných listín poslanecRafael Rafaj. Slota vďaka tomu nebol v štatistike vykazovaný ako najviac chýbajúci poslanec. Predseda parlamentu Pavol Paška ho nepotrestal.

V roku 2010 sledovalaKatarína Cibulková z SDKÚ tenisový turnaj svojej dcéry. Nebola v parlamente a predseda Richard Sulík jej strhol polovicu platu.

Viackrát počas rokovania parlamentu bol na dovolenkeIvan Mikloš z SDKÚ. Šéf poslaneckého klubu ho vždy ospravedlnil. Pavol Paška ospravedlnenie akceptoval, na dochádzke nebazíruje. Nie je žiadnou novinkou, že poslanci odchádzajú na konci týždňa skôr, ako sa skončí rokovanie parlamentu. Nikdy to však takto okato neukazovali. Nebolo známe ani to, že im Národná rada sama objednáva miestenku na vlak, ktorý odchádza pred koncom rokovania. V piatok si papier všimol poslanec Alojz Hlina a poslancov kritizoval. „Takto okato provokovať by si nedovolili ani za boľševika,“ povedal. „Je to podľa zákona a zvyklosť, ktorá bola roky,“ hovorí predsedníčka poslaneckého klubu Smeru a podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková. „Kto nebol spravodajcom a nepredkladal návrh zákona, išiel domov skôr.“ Ďalší IC vlak o pol šiestej je podľa nej zrejme pre poslancov už neskorý. „Predpokladám, že tí, čo sú z Michaloviec, by už nemali ďalšie spojenie.“ Hovorí však, že by sa zvyk mal prehodnotiť. Medzi IC jazdia ešte dva rýchliky. Ich cesta do Košíc je o 53 minút dlhšia. Nebývajú ani také pohodlné, keďže do nich miestenky netreba a často sú preplnené ľuďmi. „Je to úplne nepotrebná a zbytočná provokácia,“ hovorí šéf klubu SaS Juraj Miškov. O objednávaní lístkov doteraz vôbec nevedel a myslí si, že nikto z SaS ho nevyužíva, lebo majú autá. „Viem si predstaviť, že to ľudí dráždi a zrejme sa o tom bude hovoriť na grémiu,“ povedala aj šéfka klubu SDKÚ Lucia Žitňanská.

Poslancov museli brzdiť

V roku 2005 prijali železnice pre poslancov špeciálne opatrenie. Potom, čo sa ukázalo, že niektorí si na jeden poslanecký preukaz objednali viacero miesteniek a často do vlaku nakoniec ani nenastúpili, museli zamestnancom pri pokladni prikázať, aby na jeden preukaz vydali iba jednu miestenku. Hlinu skoré odchody rozčúlili, lebo v piatok poobede nebol parlament schopný rokovať pre chýbajúcich spravodajcov. Tí však neboli prihlásení na vlak. Išlo o poslancov opozície. „Na tlačovkách vyhlasujú, ako budú o všetkom diskutovať, a nakoniec sa do rozpravy k potravinárskemu zákonu prihlásili dvaja ľudia,“ hovorí Laššáková. Kluby majú zvyk, že každý poslanec sleduje zákon, ktorému rozumie. Ostatní tam vtedy byť nemusia. Povinná účasť je na hlasovaní, ktoré býva každý deň o jedenástej a sedemnástej. Vo štvrtok večer Pavol Paška oznámil, že v piatok sa nehlasuje, čo bol pre viacerých signál na odchod domov.

Moderátorka Heribanová ide strážiť slovenskú kultúru do Viedne

Alena Heribanová.Diplomacia chce využiť aj služby speváka Petra Dvorského. Vymeniť sa chystá viacero veľvyslancov. Moderátorka Alena Heribanová a operný spevák Peter Dvorský sa stanú zamestnancami ministerstva zahraničných vecí, napísal denník Plus jeden deň. Heribanová sa má podľa informácií SME stať šéfkou Slovenského inštitútu vo Viedni. Minister Miroslav Lajčák vymení aj niekoľko slovenských veľvyslancov na dôležitých postoch.

Lingvistka má záujem

Heribanová má dobré vzťahy s ministrovou manželkou - moderátorkou Jarmilou Lajčákovou-Hargašovou.

„Zatiaľ sa ešte k tomu nebudem vôbec vyjadrovať, pretože to nie je aktuálne,“ povedala Heribanová.

„Ale celkom prirodzene, tým, že som vyštudovala angličtinu - slovenčinu, hovorím od malička po nemecky a mám skúšky aj z ruštiny a celý život vlastne robím v kultúre, môj záujem sa zameriavať aj na takúto prácu, ale zatiaľ ešte vôbec nič nie je isté.“Dvorský zasa povedie Slovenský inštitút v Ríme. Ako spevák v Taliansku dlho pôsobil a je tam známy. Mobil bývalý riaditeľ Opery SND nedvíhal.

Slovensko má vo svete osem Slovenských inštitútov.

Z funkcie do funkcie

Bývalý minister obrany prvej Ficovej vlády František Kašický, ktorý musel odstúpiť pre predražený tender na odhŕňanie snehu, kosenie trávy a upratovanie kasární, do niekoľkých týždňov skončí ako náš veľvyslanec pri NATO. Podľa informácií z prostredia vlády by sa mal stať veľvyslancom v Nórsku. V Bruseli ho vystrieda analytik a expert na otázky bezpečnosti Tomáš Valášek. Nového veľvyslanca už potvrdila vláda a podľa informácií SME s ním nemá problém ani prezident Ivan Gašparovič. Na vymenovanie nepotrebuje súhlas NATO - tzv. agrément - a tak by mal na nové miesto nastúpiť bez zdržania. Valášek patrí medzi najväčších slovenských odborníkov na otázky medzinárodnej a bezpečnostnej politiky a na alianciu. Informácie SME nekomentoval. Kašický neodchádza za trest, ale preto, že bude v Bruseli už takmer štyri roky, čo je obvyklý čas, po ktorom sa veľvyslanci striedajú. Z Prahy by mal odísť náš veľvyslanec Peter Brňo. Vystriedať ho má bývalý predseda Strany demokratickej ľavice a niekdajší stranícky šéf premiéra Roberta Fica Peter Weiss. Dnes je veľvyslancom v Maďarsku. „Personálne nominácie ministerstvo nekomentuje,“ odpísal hovorca ministerstva zahraničia Boris Gandel.

Zlodeji dobili a okradi muža, získali mobil a peňaženku s 50-centami

Zlodeji dobili a okradi muža, získali mobil a peňaženku s 50-centamiDvaja zlodeji nastriekali mužovi do tváre sprej a dobili ho. Potom mu ukradli mobil a peňaženku s 50-centami.Dvaja mladíci okradli muža o mobil a peňaženku, v ktorej bolo 50 centov.

Peňaženku s 50 centami ulúpili mladíci, ktorí v nedeľu na zastávke Dneperská v Košiciach prepadli 33-ročného Štefana.Ten navyše skončil so zraneniami s asi týždňovou dobou liečenia. Páchatelia skončili v rukách polície.Ako informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó, vyšetrovateľ 20-ročného Tomáša a rovnako starého Štefana obvinil z lúpeže.

MUŽA DOBILI A OKRADLI

Incident sa stal v nedeľu nadránom. Mladíci Košičanovi nastriekali do tváre sprej a dobili ho.Z vrecka bundy zobrali peňaženku, v ktorej bolo 50 centov, a mobilný telefón.

Obvinení sú stíhaní na slobode, v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

REGIÓNY

Súkromné vlaky prepravili juhom Slovenska 1,25 milióna ľudí

RegioJet, vlak, železniceSúkromný železničný dopravca RegioJet prepravil vlani na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno 1,25 milióna cestujúcich.

Žlté vlaky RegioJet odľahčujú preťažené cesty na juhu Slovenska.

Žlté vlaky spoločnosti RegioJet začali na trati premávať 4. marca 2012 a za desať mesiacov do konca vlaňajška na nej previezli o 490 tis., resp. o takmer 65 % viac ľudí ako Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. za celý rok 2011. Štátna spoločnosť na uvedenej trase vtedy prepravila okolo 760 tis. cestujúcich. „RegioJet kompletne nahradil štátneho dopravcu Železničnú spoločnosť Slovensko a denne ponúka až 50 spojov, v ktorých prináša novú úroveň služieb v regionálnej železničnej doprave,“ informoval v pondelok manažér spoločnosti RegioJet Marek Bičan.

Vlaky RegioJet medzi Bratislavou a Komárnom za necelý uplynulý rok podľa dopravcu najazdili dovedna 45,4 mil. kilometrov a vlaky štátneho prepravcu rok predtým okolo 22 mil. kilometrov. „Odštartovanie prevádzky regionálnych vlakov RegioJet bolo veľkým míľnikom a prelomom na železnici v celom stredo a východoeurópskom regióne. Na koľaje prišiel nový súkromný dopravca, ktorý v ponukovom konaní priniesol moderné vozidlá, lepšiu cenu pre objednávateľa, nový koncept cestovného poriadku a služby, ktoré dosiaľ neboli v regionálnej železničnej doprave poskytované,“ dodal Bičan. Príprava na príchod nového dopravcu trvala od podpisu zmluvy iba pätnásť mesiacov. Rovnaké vlaky s lepšími službami a za výhodnejších podmienok pre objednávateľov by podľa spoločnosti mohli jazdiť aj na ďalších slovenských tratiach.

RegioJet prevádzkuje aj IC vlaky na trati z Prahy cez Pardubice, Olomouc a Ostravu do Žiliny a vlani na nej prepravil spolu 1,13 mil. cestujúcich. Priemerná obsadenosť spojov bola 84,6 % a od začiatku ich prevádzky je rovnako vysoká. Na tejto trase premáva denne osemnásť spojov a priemerný počet cestujúcich je vyše 4,3 tisíca. Cestujúci z Martina a Vrútok majú k vlakom RegioJet do Žiliny a opačne autobusové spojenie zabezpečované zmluvnou spoločnosťou MT-Lines.

Spoločnosť RegioJet a.s. so sídlom v Bratislave bola založená 19. novembra 2010 a v Obchodnom registri SR je zapísaná od 26. novembra 2010. Má základné imanie 25 tis. eur a založila ju česká materská spoločnosť Student Agency, s.r.o. Brno.

 

 

V dolnokubínskej nemocnici majú nový röntgen, pacientov zaťažuje menším žiarením

V dolnokubínskej nemocnici majú nový röntgen, pacientov zaťažuje menším žiarenímPacienti dolnokubínskej nemocnice získajú obraz z nového röntgenového prístroja a sonografu, ktorý sa v digitálnej podobe prenáša cez nemocničnú informačnú sieť priamo na monitory do ambulancií. Nový röntgen v dolnokubínskej nemocnici prenáša snímky priamo do ambulancií, pacientov zaťažuje menej. Pacienti dolnokubínskej nemocnice už nebudú musieť čakať na röntgenové snímky a nosiť ich lekárom. Obraz z nového röntgenového prístroja a sonografu sa v digitálnej podobe prenáša cez nemocničnú informačnú sieť už priamo na monitory do ambulancií. Okrem toho, že nemocnica ušetrí na snímkach, vývojkách či chemikáliách, digitalizácia rádiodiagnostického oddelenia skvalitní a zrýchli aj samotné vyšetrenia. Nový digitálny röntgen za 180-tisíc eur pomôže ochorenia zachytiť v skorších štádiách a pacientov menej zaťaží žiarením.

„Pacient sa môže spoľahnúť na to, že röntgenový výstup bude veľmi kvalitný a verím, že táto kvalitnejšia diagnostika pomôže zachytiť potenciálne ochorenia v skorších štádiách a pomôže pacientom v tom, že adekvátna liečba im bude poskytnutá skôr,“ povedal riaditeľ Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Jozef Mintál.

INÝ OBRAZ

„Snímkovanie zostáva pre pacienta úplne rovnaké, ale mení sa výsledný obraz. To spracovanie obrazu je ďaleko rýchlejšie, v podstate okamžite ho máme na monitore," povedala  primárka rádiodiagnostického (RTG) oddelenia Jana Pramuková. "Obraz sa môže softvérovo ďalej spracovávať, čiže môže sa meniť kontrast, jas, čo prinesie výraznejšiu kvalitu v diagnostike daného ochorenia u pacienta. Na snímkach bude určite vidieť viac detailov,“ dodala.

PRÍSPEVOK SAMOSPRÁVY

Na digitálny röntgen za 180-tisíc eur prispela Dolnooravskej nemocnici 110-tisíc eur žilinská krajská samospráva. Za ďalších 45-tisíc eur z vlastného rozpočtu kúpila dolnokubínska nemocnica digitálny sonograf. Nemocnica v rámci modernizácie rádiodiagnostického oddelenia vybudovala aj dve nové popisovacie stanice a napojila nemocničnú sieť do siete T3C, čo jej umožní výmenu obrazovej dokumentácie s 50 slovenskými nemocnicami. Ešte tento rok by Dolnooravská nemocnica chcela za pomoci krajskej samosprávy kúpiť aj nový digitálny mamograf za približne 150-tisíc eur.

 

Pri Leviciach sa prevrátil kamión s propán-butánom: Obyvateľov v okolí evakuovali!

Ilustračné fotoV obci Jur nad Hronom v okrese Levice sa prevrátila cisterna naplnená propán-butánom. Záchranári evakuovali dve bytovky a 11 rodinných domov nachádzajúcich sa v bezprostrednej blízkosti nehody.

Podľa vyjadrenia hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliama Pánskeho si prepravca zabezpečil vyslobodzovaciu firmu, ktorá sa momentálne pokúša dostať prevrátené vozidlo na kolesá a následne ho bude potrebné vytiahnuť z priekopy na cestu. „Kým nebude vozidlo bezpečne stáť na ceste, zostanú ľudia z okolitých domov v miestnom kultúrnom dome a cesta do Jura nad Hronom v smere od Levíc zatvorená,“ konštatoval Pánsky.  

Cisterna havarovala krátko po 12. hodine. Tlaková nádoba cisterny bola v čase havárie naplnená približne do polovice, obsahovala zhruba päť kubíkov propán-butánu. „Prepravca podľa vlastného vyjadrenia nebude propán-bután prečerpávať, pravdepodobne z nejakých technických dôvodov. Zabezpečili si ťažkotonážne vozidlo, ktoré sa usiluje prevrátiť cisternu na kolesá tak, aby sa pritom nepoškodili ventily. Odhadujeme, ak všetko dobre pôjde, že minimálne hodinu zásah ešte potrvá,“ konštatoval Pánsky. Na mieste zasahuje okrem hasičov aj polícia a Slovenský Červený kríž, ktorého pracovníci upovedomujú obyvateľov žijúcich v okolí o situácii.

Muž sa vlámal do pekárne aj škôlky, ukradol sladkosti aj peniaze

Muž sa vlámal do pekárne aj škôlky, ukradol sladkosti aj peniazeMuž z Kežmarku vykradol rodinné domy, pekáreň, reštauráciu aj škôlku. Odniesol si potraviny, peniaze, sladkosti aj fotoaparát.Zlodej vykradol niekoľko domov, reštauráciu aj škôlku. Vzal si peniaze, stravné lístky aj fotoaparát. Škodu za viac ako 1 700 eur spôsobil 37-ročný muž z Kežmarku, ktorý sa dopustil štyroch krádeží v obci Slovenská Ves (okres Kežmarok) a dvoch v Tatranskej Kotline (okres Poprad). V Slovenskej Vsi sa vlámal do troch rodinných domov a pekárne, z dvoch domov neukradol nič, z tretieho domu a pekárne ukradol rôzne potraviny.

UKRADOL AJ STRAVNÉ LÍSTKY

"V Tatranskej Kotline kradol nasledujúcu noc, pričom sa vlámal do reštaurácie a materskej školy. Z reštaurácie ukradol peniaze a stravné lístky a z materskej školy rôzne potraviny, cukrovinky a fotoaparát," povedal hovorca prešovských policajtov Daniel Džobanik.Policajti zo Spišskej Belej a Ždiaru muža obvinili z krádeže, porušovania domovej slobody a poškodzovania cudzej veci. Obvinený je stíhaný na slobode.

 

Po Slávikovi prišiel úder od prezidenta: Silné slová kvôli dvojníkovi!

Prezident v skafandri na Slávikovi 2012. Alebo nie?Prezident v skafandri na Slávikovi 2012. Alebo nie? Prezident opäť na smiech! Z hlavy štátu si vystrelili v priamom prenose počas nedeľňajšieho udeľovania hudobných cien Slávik 2012. Na pódium vystúpil muž, ktorého podobnosť s Ivanom Gašparovičom bola zarážajúca. My sme preto oslovili hovorcu prezidenta Mareka Trubača, čo na tento kúsok hovorí samotný prezident! Nedeľňajší prenos z udeľovania hudobných cien prekvapil hneď niekoľkokrát. Kým najprv sa celebritný párik Sisa Lelkes Sklovská a Juraj Lelkes postaral o škodoradostný smiech publika, keď meno bronzového mužského Slávika vyhlásili skôr, ako boli vôbec známe nominácie, prišiel ďalší nečakaný moment.

Ujo, už odstúpte!

Pred vyhlásením Absolútneho Slávika totiž na pódium v bratislavskej Inchebe priniesol obálku s menom víťaza kozmonaut v skafandri, z ktorého sa po zložení prilby vykľul verný dvojník Ivana Gašparoviča. Na paškál si ho v priamom prenose vzali Michal Hudák spolu so Štefanom Skrúcaným. Kým fúzatý šedivý muž s okuliarmi sa len mlčky usmieval, moderátori ho rozhodne nešetrili. Z hľadiska prichádzal potlesk striedajúci výbuch smiechu, keď Hudák zahlásil: „Ďakujeme, už Vás nepotrebujeme“ alebo Skrúcaného: „Už odstúpte!“ Po celý čas dvojníka oslovovali „ujo“.

Trubač sa pustil do autora programu

Vystúpenie rozprúdilo debatu na internete, kde proti sebe stoja dva tábory. Jedni zapracovanie Gašparovičovho dvojníka do programu vnímajú ako svetlý bod inak trápneho programu, druhí sú zase presvedčení, že to scenáristi tentoraz prehnali. Nás preto zaujímal názor samotného prezidenta, ako toto na prvý pohľad humorne ladené vystúpenie vníma on sám. V prezidentskej kancelárii však scénka zjavne nenašla pochopenie. „Humor prezentovaný počas nedeľňajšieho Slávika bol na úrovni jeho autora. Prezidenta volilo milión 250-tisíc občanov a je to podstatne viac hlasov ako tých, ktoré získal Zlatý Slávik,“ uviedol pre Topky Marek Trubač. „To je asi všetko, čo k tomu môžem povedať. Každý si spraví názor sám,“ dodal. Na Skrúcaného „Už odstúpte!“ reagoval slovami: „Nie som si istý, či by mal pán Skrúcaný vôbec čo moralizovať,“ pričom dodal, že naráža na udalosti z minulosti, ktoré však nechcel bližšie konkretizovať.

Gašparovičov dvojník je v skutočnosti školník

Zaujímavé je, že sa na takýto výstrelok nechal nahovoriť prezidentov dvojník Karol Bednárik, školník na základnej škole v bratislavskej Trnávke. Toho sme totiž stretli pred dvoma rokmi počas Dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci, kde ľuďom vďačne rozdával autogramy a fotil sa s nimi. Bednárik vtedy vysvetlil, že podujatia, kde sa objaví prezident, navštevuje rád a pravidelne. Sám priznal, že podoba s prezidentom má niekedy aj svoje výhody. „Stáva sa mi, že ma ľudia, najmä v kúpeľoch, zastavujú a chcú sa so mnou odfotiť. A samozrejme sa ku mne správajú vďaka tejto podobe lepšie,“ dodal so smiechom. Či to dvojník cíti rovnako aj dnes, keď si verejnosť z Ivana Gašparoviča s pravidelnosťou uťahuje, isté nie je. Možno aj kvôli tomu sa nechal nahovoriť na nedeľňajší "kozmický kúsok".

V budove košického gymnázia kedysi varili pivo, teraz sa zameriavajú na matematiku

V budove košického gymnázia kedysi varili pivo, teraz sa zameriavajú na matematikuV budove známeho košického gymnázia sa varilo pivo, od roku 1882 sa tu vzdelávajú žiaci a študenti zameraní na matematiku. Budova Gymnázia Poštová: Kedysi sa tu varilo pivo. Známe košické Gymnázium Poštová sídli ako škola na kurióznom mieste - v budove bývalého pivovaru. Namiesto varenia piva sa tu však už od roku 1882 na základe rozhodnutia mestskej rady vzdelávajú študenti a táto škola patrí dnes k najstarším v meste. Najprv v budove pôsobila uhorská a potom československá štátna reálka, a to až do roku 1938. "Cez druhú svetovú vojnu, keď Košice patrili pod Maďarsko, tu bolo Kráľovské uhorské štátne gymnázium s vyučovacou rečou slovenskou, čo bola v tom čase rarita," povedal riaditeľ súčasného gymnázia Marián Ružička.

Po vojne začalo svoju činnosť II. štátne gymnázium, ktoré neskôr vystriedala Stredná priemyselná škola stavebná, do ktorej ako študent chodil aj bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster. V školskom roku 1967/68 sa do budovy presídlila Stredná všeobecnovzdelávacia škola, základ dnešného gymnázia.

ŠPECIÁLNE TRIEDY

Prvé gymnaziálne triedy otvorili v školskom roku 1969/70 a o štyri roky neskôr špeciálne triedy so zameraním na matematiku. "Výnimočným bolo toto gymnázium práve tým, že v rámci Československa pôsobili na začiatku len štyri takéto školy, ktoré vychytávali talenty a venovali sa špeciálne matematicky nadaným žiakom," uviedol riaditeľ Marián Ružička. Do povedomia košickej, ale aj slovenskej verejnosti, sa tak škola na niekdajšej Šmeralovej, potom Pivovarskej a dnešnej Poštovej ulici zapísala ako "matematické gymnázium".

ZAMERANIE NA ANGLIČTINU

"Aj keď zo zákona už to zameranie na matematiku bolo zrušené, stále máme triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky," konštatoval riaditeľ. Od školského roku 1990/1991 pribudli aj triedy zamerané na vyučovanie anglického jazyka. Starý vek budovy školy sa odráža v architektúre, aj interiéroch, typické sú hrubé múry a vysoké stropy. V riaditeľni možno vidieť napríklad zachovanú kachľovú pec, aká bola kedysi v každej triede. V podzemných oblúkových pivniciach je posilňovňa a aerobikovňa. Škola pritom kráčala s dobou, ako prestížne gymnázium mala už od 70. rokov 20. storočia špičkové vybavenie a stále sa modernizuje.

INTERAKTÍVNE ZAMERANIE

Od roku 2001 má budova novú fasádu a strechu. "Máme interaktívne tabule, aj počítačová technika je na veľmi slušnej úrovni. Na chodbách máme kamerový systém, čo prispelo k disciplíne našich žiakov," vysvetlil riaditeľ. Keďže budova nebola stavaná na školské účely, má menšiu telocvičňu, na šport sa využíva aj školský dvor. Škola je pokrytá WiFi signálom sprístupneným pre všetkých žiakov a zamestnancov. V súčasnosti gymnázium navštevuje 510 študentov, priemer na triedu je 30 žiakov. Pedagogický zbor tvorí 40 zamestnancov.

 

Beňová dourážala Švajdu: Si pod moju úroveň, tvrdí Patrik!

Monika Flašíková-Beňová verejne zhodila Patrika Švajdu. Monika Flašíková-Beňová verejne zhodila Patrika Švajdu.

Toto jej nevyšlo! Niet pochýb o tom, že europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (44) je v očiach verejnosti vnímaná ako pravá dáma. Nedávno sa však rozhodne nezachovala ako žena s dobrými spôsobmi. Plavovláska totiž prostredníctvom sociálnej siete adresovala pár urážok smerom k moderátorovi Patrikovi Švajdovi (40). Neuvedomila si však, že tým zhodí nielen jeho, ale aj seba. Reakcia markizáckej tváre na seba nenechala dlho čakať. Monika a Fedor Flašíkovci patria k ľuďom, ktorí si servítku pred ústa rozhodne nekladú. Napríklad začiatkom januára reklamný mág ostro skritizoval všetkých, ktorí sa zúčastnili Plesu v opere. V provokatívnych statusoch však za ním nezaostáva ani jeho polovička. Europoslankyňa si totiž nedávno zobrala na mušku moderátora Patrika Švajdu. Nevedno, či sa manželia pretekajú v tom, kto z nich bude mať viac komentovaný príspevok, Monika ale svojou kritikou spustila celkom slušnú diskusiu. „Fakt sa snažím, ale ten Švajda mi je nesmierne nesympatický, taký neúprimne nasilu akože milý. A to som ho zažila aj mimo kamery. Vtedy je len, že majster sveta, správal sa k Zlatici ako úplný kretén. Hlavne, že má zladenú kravatu,“ napísala s úsmevom na svoj profil politička.

Medzi Beňovej priaznivcami sa našlo množstvo takých, ktorí jej dali za pravdu. Iní sa však zapojili tvrdeniami, že Monikino správanie nie je príliš taktné. Podobný názor zastáva aj samotný Švajda. „Nejaké internetové diskusie alebo facebookové vyjadrenia neriešim. S pani Flašíkovou som sa stretol dva-tri krát v živote. Ak je pravda, že to napísala, tak sa čudujem ľuďom, ktorí o druhých píšu a pritom ich vôbec nepoznajú. Tráviť čas na Facebooku sa mi zdá zabitý,“poznamenal moderátor, keď sme ho v súvislosti s Monikinými vyjadreniami oslovili. „Každý ale máme nejaký spôsob vyjadrovania a myslím si, že nejako viac komentovať toto je pod moju úroveň,“uzavrel markizák.

Beňová dourážala Švajdu: Si

Spŕške kritiky však musela nedávno čeliť aj Patrikova partnerka Zlatica Puškárová. Zaujímavosťou však je, že bola terčom posmechu práve pre Fedora Flašíka. Nuž, zdá sa, že prominentná dvojica markizáckemu páriku akosi nevie prísť na chuť...

Jednu z ciest do Jenkoviec zaliala voda

Jedna z ciest do obce Jenkovce je stále zaliata vodou a neprejazdná. Miestni museli opravovať aj hrádzu kanála.

JENKOVCE. Na území obce Jenkovce v Sobranskom okrese zostáva aj počas dnešného dňa v platnosti prvý stupeň povodňovej aktivity. Jednu z jej prístupových ciest počas uplynulého víkendu zaplavila voda. Je stále neprejazdná.

Starosta obce Jaroslav André TASR informoval, že spomínanú cestu III. triedy medzi Jenkovcami a Sejkovom zaplavila voda po výdatných zrážkach.

Pritiekla tam z okolitých polí a katastrov susedných dedín, keďže sa v blízkosti cestnej komunikácie nachádza najnižšie položené miesto v okolitom regióne.

Neďaleko zaplavenej cesty preteká odvodňovací kanál, no ten po výdatných zrážkach často nahromadenú vodu odvádzať nestíha.

"Kanál sa vlieva do rieky Uh. Keď v nej však stúpne hladina, s odtekaním vody je následne problém," podotkol starosta.

Museli opravovať hrádzu

André ďalej poznamenal, že hladina odvodňovacieho kanála za posledné hodiny rapídne klesla.

Predpokladá preto, že sa voda dostane pod úroveň spomínanej cesty už počas utorka.

V opačnom prípade budú motoristi medzi Jenkovcami a Sejkovom naďalej odkázaní na približne 6-kilometrovú obchádzku.

Kataster Jenkoviec zaplavilo počas uplynulého víkendu aj na inom mieste. Na hrádzi kanála sa totiž objavil priesak, z ktorého následne vytiekla voda na ornú pôdu a políčka miestnych obyvateľov.

Na oprave hrádze pracovali vodohospodári v nedeľu a aj počas dnešného dňa.

"Na odstránenie priesaku sme použili balíky slamy, ako aj kamene z troch nákladných vozidiel. Podarilo sa zabrániť veľkým škodám, voda sa nedostala ani do stodôl a ani do domov miestnych obyvateľov, aj keď k nim už nemala ďaleko," uzavrel André.

Hydrológovia varujú

Hydrologickú výstrahu prvého stupňa pred povodňami vyhlásil dnes ráno pre okres Michalovce Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Priebežne platí do utorka rána.

Na niektorých tokoch Zemplína sa v tejto súvislosti predpokladá vzostup vodných hladín zodpovedajúci stupňom povodňovej aktivity.

 

Z@UJIMAViSTI 4

Britská polícia dávala agentom totožnosti mŕtvych detí, píšu noviny

Denník Guardian informoval o škandále na základe dvoch výpovedí bývalých tajných agentov.

LONDÝN. Londýnska Metropolitná polícia ukradla identitu desiatkam mŕtvych detí, aby ich mohla využiť ako krytie pre agentov v utajení.

Na mená takýchto detí vystavovali aj falošné pasy, informovala dnes agentúra AP s odvolaním sa na britský denník Guardian.

Obvinenie je ďalším potenciálnym škandálom v britskom policajnom programe práce v utajení. Predošlé sa týkali napríklad odhalenia, že tajní agenti mali styky s objektmi sledovania a splodili deti s aktivistkami.

Vo svojom dnešnom vyhlásení polícia oznámila, že sťažnosť vyšetrujú a "oceňujú obavy, ktoré boli vznesené". Dodala, že praktiky opísané v sťažnosti by v súčasnosti nemohli byť povolené.

Denník Guardian založil svoj článok na základe dvoch detailných výpovedí, ktoré poskytli dvaja bývalí tajní agenti polície. Nespomenuli ich však menom.

Nákladiak vrazil do plného autobusu: Pri nehode zahynulo 22 robotníkov z Ázie

Ilustračné fotoDUBAJ - Najmenej 22 ľudí prišlo v pondelok o život pri havárii autobusu v Spojených arabských emirátoch (SAE). Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnu políciu.

Autobus, v ktorom sa nachádzalo 46 ázijských robotníkov, sa zrazil s nákladným autom prevážajúcim štrk neďaleko mesta al-Ajn, ležiaceho približne 160 kilometrov východne od hlavného mesta Abú Zabí.

Nehoda sa stala vo chvíli, keď vodič nákladného auta stratil nad ním kontrolu a vozidlo následne vrazilo do autobusu. Pri incidente utrpelo zvyšných 24 ľudí zranenia, najmenej päť ťažké.  

Národnosť obetí polícia zatiaľ nezverejnila, avšak miestny denník Gulf News napísal, že väčšina robotníkov pochádzala z Bangladéša.

V SAE pôsobia viac než dva milióny zahraničných robotníkov, predovšetkým z juhovýchodnej Ázie. Úmrtnosť na cestách v SAE patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie medzi najvyššie na svete.

 

Kauzu úniku kalu hlinikárne v Maďarsku začne súd pojednávať odznova

Ekologická katastrofa na západe Maďarska z roku 2010, pri ktorej sa pretrhla hrádza odkaliska, si vyžiadala desať obetí.

BUDAPEŠŤ. Zmena v zložení senátu na Veszprémskom tribunáli, ktorý pojednáva kauzu smrtiaceho úniku červeného kalu z hlinikárne pri Ajke v roku 2010, si vyžiadala pojednávanie prípadu odznova. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra MTI.

Predsedníčka senátu Györgyi Szabóová oznámila, že je potrebné znovu zopakovať úkony doterajších 26 dní pojednávania, počas ktorých vzniklo takmer 10.000 strán spisov spolu s najdôležitejšími procesnými úkonmi.

Pôvodne mal súd v období od 4. do 8. februára 2013 pokračovať vo vypočúvaní svedkov, namiesto toho sa v pondelok začalo znova s oboznamovaním spisu obžaloby.

Podľa predsedníčky senátu jeden člen senátu sa zmenil a ak by súd pokračoval v pojednávaní, tak by celý proces bol neplatný.

Prokuratúra obžalovala celkom 15 zamestnancov hlinikárne Mal, vrátane vtedajšieho generálneho riaditeľa. Sú obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti so smrteľnými následkami, z trestných činov poškodenia životného prostredia a prírody z nedbanlivosti, porušenia pravidiel hospodárenia s nebezpečným odpadom a všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti spôsobiacim materiálne škody mimoriadne veľkého rozsahu. Proces sa začal 24. septembra 2012, prokuratúra chce v rámci neho vypočuť 232 poškodených a 132 svedkov.

Ekologická katastrofa na západe Maďarska, pri ktorej sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska a toxický červený kal zalial obce Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely, si vyžiadala desať obetí.

Ďalších viac ako 200 ľudí vyviazlo so zraneniami. Zničených bolo okolo 400 domov i celý ekosystém rieky Marcal.

V USA sa prevrátil výletný autobus, 8 mŕtvych a desiatky zranených!

Počet mŕtvych ešte nie je upresnený.

FOREST FALLS - Osem mŕtvych a desiatky zranených osôb si vyžiadala nehoda výletného autobusu, ktorý sa v noci na dnešok prevrátil na diaľnici v južnej Kalifornii. Uviedla to agentúra AP s odvolaním na miestnych záchranárov.

Nehoda autobusu v USA

Autobus sa prevrátil z doposiaľ neznámych dôvodov v nedeľu večer miestneho času (dnes skoro ráno SEČ) 125 kilometrov východne od Los Angeles.

Záchranári ošetrovali na mieste 27 ľahko aj vážne zranených ľudí, počet mŕtvych zatiaľ nebol zverejnený, povedal hovorca hasičov Eric Sherwin. Vyslobodzovanie ľudí z trosiek autobusu trvalo viac ako hodinu. Na mieste zasahovalo najmenej sedem sanitiek a zranení boli premiestnení do nemocníc v okolí.

 

Dramatické potopenie ropnej plošiny: 1 300 ton išlo pod hladinu aj s ľuďmi na palube!

TEHERÁN - Irán, ktorý čelí zákazu dovozu kľúčových ropných technológií z USA a krajín Európskej únie, sa snaží vybudovať svoje vlastné zariadenia s cieľom dosiahnuť samostatnosť. Nebude to však také jednoduché. Minulý týždeň sa iránska plošina potopila v Perzskom zálive pri snahe umiestniť ju v mori. Pod hladinou sa tak zrazu ocitol projekt za 40 miliónov dolárov (cca 29 miliónov eur).

Plošina na ťažbu ropy a zemného plynu váži 1300 ton a jej staviteľom je iránska spoločnosť Iranian Marine Industrial (SADRA), ktorú riadia vplyvné Revolučné brigády.

Podľa firmy Pars Oil and Gas, ktorá zariadenie inštalovala, nebolo možné vykonať okamžité záchranné práce pre nepriaznivé počasie. Potápači tak museli byť odvolaní a plošina zostala trčať v hĺbke približne 80 metrov.

„Akonáhle sa počasie v oblasti zlepší, začneme podnikať opatrenia na vyzdvihnutie konštrukcie z dna Perzského zálivu,“ uviedol predstaviteľ spoločnosti.

Stavba plošiny trvala 2,5 roka a príčiny potopenia sú v štádiu vyšetrovania. Pri incidente neboli hlásené žiadne obete. Napredovanie iránskeho priemyslu v tejto sfére je však na čas zmarené.

Ohrdnutá britská prsaňa v bikinách: Kam pozriete, samá oblina!

Kelly Brook vytasila svoje zaoblené krivky v bikináchKelly Brook vytasila svoje zaoblené krivky v bikinách

MIAMI – Užíva si! Hoci má Kelly Brook (32) za sebou čerstvý rozpad dvojročného vzťahu, hlavu v smútku rozhodne nenosí. Myšlienky na bývalého milenca zaháňa na slnečnej Floride, kde vo voľnom čase leňoší na ležadle. Kypré tvary, ktorými sa ako modelka zviditeľnila, pretŕča v dvojdielnych plavkách a nijako sa pritom neostýcha. Je ju za čo chytiť! Aj keď Kelly Brook s postavou typu „krv a mlieko“ predstavuje hotový magnet na mužov, v láske sa jej príliš nedarí. Pred niekoľkými dňami sa totiž dočkala kopačiek od bývalého rugbistu Thoma Evansa, ktorý žiarlil na jej bývalého milenca – ďalšieho rugbistu Dannyho Ciprianiho. Zaoblená venuša je momentálne single a na novú situáciu si zvyká po svojom. Zarezáva v práci a popri tom vylihuje v bikinách. Kelly patrí k britským manekýnkam s typickou smotanovou pleťou, a preto sa minulý týždeň rozhodla nachytať aspoň trochu bronzu. Za slnečnými lúčmi vyrazila v zelených plavkách, ktoré jej padli ako uliate. Bujné prednosti udržali na uzde a nechali vyniknúť jej plnším bokom.

Obdarená kráska potvrdila, že rozchod s Evansom bol spoločným rozhodnutím. Osamotená sa však v týchto dňoch rozhodne necíti, práve naopak. V sobotu večer si podľa očitých svedkov vyrazila na rande práve so svojím ex Dannym Ciprianim. „Danny a Kelly mali vždy špeciálny vzťah. Odkedy sa rozišla s Thomom, podporoval ju a ona tam bola vždy preňho, keď sa jeho kariéra obrátila k horšiemu,“ cituje denník The Sun svoj zdroj. V prípade obletovanej manekýnky tak zrejme bude platiť, že stará láska nehrdzavie.

 

Škandál s ovplyvňovaním zápasov: Namočených je 425 rozhodcov, hráčov a funkcionárov

Ilustračné fotoHAAG - Európsky policajný úrad (Europol) rozbil sieť, ktorá má na svedomí stovky futbalových zápasov s ovplyvnenými výsledkami. Podvodníci sa nebáli ani stretnutí Ligy majstrov a kvalifikácie majstrovstiev sveta, najviac manipulácií zosnovali v najvyšších súťažiach v Turecku, Nemecku a Švajčiarsku. Podozrivým je podľa fanúšikov najmä zápas medzi Chelsea Londýn a FC Barcelona z roku 2009, v ktorom hlavný rozhodca Tom Henning Övrebö neodpískal štyri penalty.

"Podnikli sme jednoznačne najrozsiahlejšie vyšetrovanie podozrivých futbalových zápasov v dejinách. Odhalilo manipuláciu zápasov v takom meradle, aké sme nevideli," povedal šéf Europolu Rob Wainwright.

Do megaprípadu je podľa neho namočených 425 rozhodcov, hráčov a ďalších osôb z 15 krajín. Z trestnej činnosti vyplynul profit 8 miliónov eur. Na ovplyvňovaní zápasov sa podieľali aj ázijské stávkarské gangy, niektoré zápasy sa hrali mimo Európy. Wainwright však odmietol prezradiť mená hráčov a názvy klubov, kým sa vyšetrovanie neskončí.

Celkovo bolo podľa agentúry Reuters podozrivých 680 stretnutí - 380 v Európe a zvyšných 300 v Afrike, Ázii v Strednej a Južnej Amerike. Ide najmä o zápasy, ktoré sa uskutočnili v rokoch 2008 až 2011.

"Máme dôkazy o 150 prípadoch. Stojí za tým singapurský gang, ktorý bol ochotný zaplatiť za zápas 100 000 eur. Podozrivé sú aj dva kvalifikačné zápasy na MS v Afrike," povedal šéf vyšetrovateľov v Bochume Friedhelm Althans.

Maďarský žalobca Laszlo Angeli vysvetlil, ako podvody fungovali. "Maďarský člen skupiny, ktorý bol podriadený šéfovi zo Singapuru, bol v kontakte s maďarskými rozhodcami, ktorí potom mohli narušiť zápas. Spolupáchatelia potom uzatvárali stávky na internete alebo po telefóne s bookmakermi v Ázii, kde stávky akceptovali. Do jedného zmanipulovaného zápasu tak mohlo byť zapletených až 50 osôb z desiatich krajín."

V rámci Ligy majstrov mal byť ovplyvnený zápas, ktorý sa hral v Anglicku v priebehu posledných štyroch rokov. A fanúšikovia na ostrovoch okamžite začali špekulovať. Ako najpodozrivejší im vyšiel jednoznačne zápas medzi Chelsea Londýn a Barcelonou z mája 2009. Rozhodca Tom Henning Övrebö vtedy neodpískal štyri penalty proti Barcelone, ktorá tak postúpila na úkor domáceho tímu.

Pakistanské dievča postrelené Talibanom žije vďaka doštičke v lebke

Pakistanské dievča postrelené Talibanom žije vďaka doštičke v lebkePakistanské dievča Malála Júsufzajová, ktorá sa vlani v októbri stala terčom útoku Talibanu za propagovanie vzdelávania dievčat a musela podstúpiť operáciu hlavy, prehovorila dnes prvýkrát z videozáznamu. Malálu Júsufzajovú postrelil talibanský útočník do hlavy. Zreteľne, hoci trocha meravo, povedala, že sa postupne zotavuje. "Dnes môžete vidieť, že žijem. Môžem hovoriť a môžem vás vidieť... Je to pre to, že sa za mňa všetci ľudia - muži, ženy i deti - modlili. A v dôsledku všetkých týchto modlitieb mi Boh dal tento nový, druhý život. Chcem slúžiť ľuďom. Chcem, aby každé dievča, každé dieťa získalo vzdelanie. Preto sme vytvorili Malálin fond," uviedla.

VOPEROVALI JEJ IMPLANTÁT

Videozáznam bol zverejnený krátko nato, ako Nemocnica kráľovnej Alžbety v Birminghame oznámila, že 15-ročnému dievčaťu v sobotu úspešne rekonštruovali lebku a voperovali jej aj kochleárny implantát, aby jej v jednom uchu obnovili sluch.

Oba zákroky trvali celkovo päť hodín. PR spoločnosť Edelman, ktorá videozáznam vyrobila, uviedla, že bol nakrútený 22. januára. Malálu vlani 9. októbra postrelil do hlavy a krku člen Talibanu, keď sa vracala zo školy domov.

TALIBANU SA NEPÁČIL PROTEST

Militantnému hnutiu sa nepáčil jej protest proti výkladu islamu, ktorý presadzovalo v pakistanskom údolí Svát a obmedzuje právo dievčat i žien na vzdelanie. Po ďalších vyhrážkach Talibanu ju v októbri letecky previezli z Pakistanu na liečenie do Británie, kde ešte nejaký čas zostane, pretože jej otec získal v Birminghame diplomatický post.

Malálin príbeh a pozoruhodné zotavovanie upútali pozornosť celého sveta. Tínedžerka sa dokonca dostala do užšieho výberu na Osobnosť roka 2012, vyhlasovanú magazínom Time. Malálin fond je dievčenská vzdelávacia charita, zriadená koncom uplynulého roka na základe daru z Pakistanu vo výške desať miliónov dolárov.

 

 

Unikátny nález pod parkoviskom: Vedci našli kostru kráľa Richarda III.!

Našli pozostatky Richarda III.: Kráľ ležal pod parkoviskom!Richard III. bol posledným anglickým monarchom, ktorý zahynul v boji

LEICESTER - Kostra nájdená pod parkoviskom v anglickom meste Leicester skutočne patrí anglickému kráľovi Richardovi III. z 15. storočia, známeho aj zo slávnej hry Williama Shakespeara. Oznámili to dnes vedci z univerzity v Leicestri, ktorí kostru podrobili sérii testov, vrátane analýzy DNA.

Mimo akúkoľvek rozumnú pochybnosť ide o kostru kráľa Richarda III., povedal hlavný archeológ univerzity Richard Buckley, ktorý projekt viedol.

Nález kostry oznámili vedci z Leicesteru vlani v septembri. Kostru objavili pri vykopávkach na parkovisku na mieste niekdajšieho františkánskeho kostola, v ktorého hrobke bol podľa súčasných poznatkov kráľ pochovaný. Predtým sa predpokladalo, že panovníkove pozostatky neskôr skončili v miestnej rieke.

Richard III. bol posledným anglickým monarchom, ktorý zahynul v boji. Padol v bitke pri Bosworth v roku 1485, ktorá znamenala koniec Vojny ruží a začiatok vlády Tudorovcov.

 

Lyžička pre džentlmenov: Chránila fúzy aj noblesu

Páni vo viktoriánskom Anglicku boli na svoj porast nad ústami patrične hrdí. Ako si ale počas stolovania zachovať nóbl štýl? Pomohla im špeciálna lyžička.

Lyžička mala špeciálny klip, ktorý fúzy spoľahlivo oddelil od prijímanej potravy.

Fúzy sú v očiach väčšiny dnešných mladých mužov tá posledná vec, ktorú by chceli mať ako ozdobu na tvári. Kedysi to však bolo celkom inak. Ušľachtilý, mohutný a dobre udržiavaný porast nad hornou perou bol symbolom spoločenského postavenia a súčasťou dobovej módy.

Prispôsobilo sa tomu aj stolovanie. Žiaden džentlmen, samozrejme, nechcel odísť z hostiny s omrvinkami v starostlivo pestovaných fúzoch. Súčasťou príboru bola preto špeciálna lyžička s klipom, ktorý polievku omáčku alebo mäso od porastu na tvári spoľahlivo oddelil.

Pochopiteľne, takáto pomôcka nebola vôbec lacnou záležitosťou. Ktorý muž by však nesiahol do vrecka hlbšie, najmä ak potrebuje zapôsobiť na dámu?

 

 

 

 

Večne mladá Snehulienka oslavuje 75. rokov

Večne mladá Snehulienka oslavuje 75. rokov„Zrkadielko, zrkadielko, povedz, kto je na svete najkrajší?” Jednu z najznámejších rozprávok Snehulienka a sedem trpaslíkov poznajú malí aj veľkí. Mohli by sme povedať, že známa Snehulienka je najkrajšia babička na svete. Tipli by ste tejto nestarnúcej kráske 75 rokov?

V náručí princa: Krásna Snehulienka a jej rúči záchranca.

Prvý celovečerný animovaný film spoločnosti Walt Disney Snehulienka a sedem trpaslíkov mal premiéru 21. decembra 1937 v divadle Cathay Circle, masovo sa však na americký trh dostal práve 4. februára 1938.

Výroba rozprávky, ktorej predlohou bol príbeh Snehulienka od bratov Grimmovcov, sa začala už v roku 1934.

Autori vytvorili nestarnúci príbeh, ktorý v prvých týždňoch zarobil 3,5 milióna dolárov a stal sa jedným z desiatich najviac zárobkových filmov v americkej histórii.

DOSTAL AJ OSCARA

Na 11. odovzdávaní Academy Awards bol animovaný film nominovaný za hudbu v rámci pesničky

„Some Day My Prince Will Come“. Aj keď si vzácnu sošku Oscara neodniesol, nakoniec získal Walt Disney čestnú cenu za filmové novátorstvo v podobe 1 veľkého a 7 malých Oscarov.

Snehulienka a sedem trpaslíkov mala v histórii animákov obrovský úspech. Preto sa s menšími úpravami pravidelne vracala do kín.

Nestarnúca starenka Snehulienka mala kultúrny vplyv nielen v kinematografii. Na Broadwayi sa na motív rozprávky vytvoril muzikál, milé postavičky inšpirovali aj tvorcov videohier a je súčasťou mnohých rozprávkových parkov.

V Indii sa sprísňujú tresty za znásilnenie: Doživotie aj trest smrti

Päť mužov obvinených z brutálneho znásilnenia a zavraždenia indickej študentky v sobotu vyhlásilo, že sú nevinní.Päť mužov obvinených z brutálneho znásilnenia a zavraždenia indickej študentky v sobotu vyhlásilo, že sú nevinní.

NAÍ DILLÍ – Indický prezident v nedeľu schválil tvrdšie tresty pre tých, čo sa dopustia znásilnenia, a to vrátane trestu smrti. Prezident Pranab Mukherdží dal zelenú novému zákonu o znásilneniach dva dni po tom, čo zmeny zamerané na zlepšenie bezpečnosti žien odporučili vládni ministri.

Na základe zmien bude okrem iného minimálny trest za hromadné znásilnenie, znásilnenie neplnoletej, znásilnenie policajtom alebo iným zástupcom štátu zdvojnásobený z 10 na 20 rokov a bude môcť byť predĺžený na doživotie bez možnosti odvolania. Doteraz hrozilo mužom za znásilnenie 7 až 10 rokov. Aktivistky však napriek tomu novú normu odmietli ako "bezzubú" v boji proti sexuálnemu násiliu páchanému na ženách a vyčítajú vláde, že zákon prijala bez debaty či verejnej diskusie.

Zmeny prichádzajú po tom, čo skupina mužov 16. decembra v autobuse v Naí Dillí brutálne napadla dvadsaťtriročnú ženu, ktorá svojim početným poraneniam neskôr v nemocnici podľahla. Prípad šokoval krajinu a vyvolal búrlivé protesty, pričom verejnosť žiadala lepšiu ochranu žien a tvrdšie zákony na trestanie páchateľov.

Päť mužov obvinených z brutálneho znásilnenia a zavraždenia indickej študentky v sobotu vyhlásilo, že sú nevinní. Svedkov v prípade začnú vypočúvať v utorok, čo bude formálny začiatok procesu. Obvinenia voči mužom zahŕňajú vraždu, hromadné znásilnenie a únos. Prokuratúra tvrdí, že má proti mužom presvedčivé dôkazy vrátane oblečenia so stopami krvi, DNA, nahrávok mobilných telefónov či výpovedí očitých svedkov. Šiesty podozrivý bude súdený v separátnom procese ako mladistvý.

Vedci vytvorili prelomovú vakcínu proti chrípke

Nemeckí vedci vyvinuli nový druh vakcíny v boji s vírusovým ochorením. Vedia ju vyrobiť rýchlejšie, lacnejšie a poskytuje lepšiu ochranu.

Nové vakcíny by mohli uľahčiť boj s chrípkou. VIEDEŇ. Všetci poznáme každoročne sa opakujúcu situáciu, keď sa na jeseň vyberieme k lekárovi zaočkovať sa proti chrípke. Vakcína nemeckých vedcov opísaná v novembrovom čísle Nature Biotechnology môže tento rituál poslať do zabudnutia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vírusom chrípky ročne nakazí tri až päť miliónov ľudí, z čoho štvrť až pol milióna tomuto ochoreniu podľahne. Preto sa chrípkovému ochoreniu venuje veľká pozornosť a na obranu proti nemu vyvíjajú vedci veľké úsilie.

Mutovanie ochorenia

Prvým problémom sú rýchlo mutujúce obalové proteíny vírusu chrípky. Obal vírusu chrípky tvoria dva glykoproteíny, hemaglutinín (HA) a neuraminidáza (NA). Hemaglutinín je zodpovedný za naviazanie sa vírusu na povrch bunky a neuraminidáza za tvorbu nových vírusových častíc. Pre ich dôležitú funkciu pre vírus a pre ich ľahkú dostupnosť na povrchu vírusu sú cieľom vakcín. Podľa rôznych typov hemaglutinínu a neuraminidázy sa označujú aj druhy chrípky – napríklad vtáčia chrípka je známa ako H5N1, čo znamená, že tento konkrétny vírus obsahuje hemalgutinín typ 5 a neuraminidázu typ 1. Ako obrana pred imunitným systémom hostiteľa tieto obalové proteíny rýchlo mutujú. Biele krvinky produkujúce protilátky - pamäťové B lymfocyty, však tvoria protilátky len proti patogénom, s ktorými sa už stretli. Zmenenú podobu vírusu protilátky nerozpoznajú a imunitný systém sa tvári, že s chrípkou sa stretol prvý krát. To je dôvod, prečo sa proti chrípke očkuje každý rok. Ďalším problémom je trvanie výroby dnešných vakcín – minimálne šesť mesiacov. Svetová zdravotnícka organizácia už vo februári predpovedá typ chrípky na ďalšiu sezónu, aby sa ich stihlo vyrobiť dostatočné množstvo. V prípade zlej predpovede a následnej pandemickej chrípke to znamená milióny nakazených ľudí predtým, ako bude vakcína dostupná.

RNA vakcína

To by však mohol zmeniť nový objav nemeckého tímu z Inšitútu Friedricha Loefflera. Vedci pod vedením Lothara Stitza po prvýkrát predstavil vakcínu proti infekčnému ochoreniu vyrobenú z ribonukleovej kyseliny (RNA).

Fakty

RNA vakcína

Príprava bežnej vakcíny trvá zhruba pol roka, WHO preto odhaduje, aká chrípka bude útočiť.

RNA vakcína sa dá vyrobiť v priebehu týždňov.

Vakcína prakticky dá príkaz telu, aby si začalo pripravovať protilátky na útočiaci vírus.

Nová vakcína už fungovala pri pokusoch na zvieratách. RNA slúži na prenos genetickej informácie z DNA do proteínov. Ak podáme cudziu RNA do organizmu, organizmus vyrobí proteín podľa tejto RNA. Hneď na to ho rozpozná ako cudzí a imunitný systém proti nemu zasiahne. Výroba takejto vakcíny je výrazne rýchlejšia, lacnejšia a navyše sa nemusí skladovať v chlade.,,RNA, ktorá kóduje produkciu chrípkových proteínov, môžeme vyrobiť v priebehu pár týždňov," povedal pre New Scientist Lothar Stitz. Po imunizácii myší, fretiek a prasiat RNA vakcínou proti hemaglutinínu dosiahli vedci rýchlu odpoveď imunitného systému, tvorbu protilátok a dlhodobú ochranu pred ochorením.

Je to zároveň bezpečnejší postup ako skúšať vyrobiť vakcínu založenú na DNA. Tá by sa totiž mohla včleniť do ľudského genómu a dlhodobo by spôsobovala problémy.

,,RNA sa nemôže stať súčasťou genómu, preto je bezpečnejšia ako DNA,“ dodáva Bjarne Bogen z nórskej univerzity v Osle. Predošlé pokusy s RNA vakcínami zlyhali, pretože RNA bola rýchlo zničená v krvnom obehu. Ale teraz vedci objavil, že proteín protamín sa viaže na RNA a robí ju stabilnejšou. "Zmena sekvencie RNA tak, aby sa na ňu viazal protamín zvyšuje jej stabilitu desaťtisíckrát," povedal pre Science imunológ Karl-Josef Kallen, jeden z autorov štúdie.

Univerzálna vakcína?

Ale skutočná univerzálna chrípková vakcína poskytujúca doživotnú ochranu musí byť namierená proti proteínom, ktoré nemutujú.

Stitz a jeho tím preto spravili RNA vakcínu proti jednému takemúto proteínu – chrípkovému nukleoproteínu. Vakcína testované zvieratá nechránila účinne len pred sezónnou chrípkou, ale aj pred vírusom vtáčej chrípky. ,,Myslíme si že RNA je vynikajúci spôsob ako bojovať proti vírusovým, bakteriálnym a plesňovým ochoreniam," dodáva Stitz, ktorého tím tiež pracuje na RNA vakcíne proti besnote. Táto nová technológia umožní v budúcosti vyrobiť vakcíny lacnejšie, rýchlejšie a s dlhotrvajúcou až doživotnou ochranou.

 

VIDEO: Snažíte sa aj vy držať svoje telo vo forme? Tak hlavne opatrne!

Fitcentrá po celom Slovensku majú za sebou tradičný novoročný nával. Predsavzatia ale dlho nevydržia tak ich opäť navštevujú len tí najskalnejší. Stále však platí, že opatrnosti nie je nikdy dosť.

ČINKA: Najmä ak ju naložíte nad vaše sily, môže byť poriadne nebezpečná.

Naložená činka je nebezpečná vec. Veď sa stačí pozrieť na niekoľko amatérskych záberov, ktoré si nadšenci športovania zhotovujú pri svojich výkonoch.

Preceniť svoje sily a najmä v situácii, že športujete bez dozoru priateľov, sa môže vypomstiť.

Windows 8 zatiaľ vyzerá ako prepadák

O najnovší operačný systém od Microsoftu spotrebitelia nejavia záujem. Rovnaké je to s tabletmi Surface.

REDMOND. Microsoft stratil cit pre inovácie a spotrebiteľom ponúka tovar, na ktorý nereagujú. Ukazujú to štatistiky predaja jeho produktov. Dodnes sa nepredalo viac ako 60 miliónov licencií systému Windows 8.

Znamená to, že Osmička je nainštalovaná iba na dvoch počítačoch zo sto a tempo nárastu trhového podielu sa bude spomaľovať. Uplynula totiž lehota, počas ktorej Microsoft ponúkal aktualizáciu na Osmičku za zvýhodnenú cenu. Už niekoľko dní musia záujemcovia platiť jeho plnú hodnotu.

Voči systému Windows 8 nie sú chladné iba domácnosti, ale aj podniky. Firma nezaujala novým používateľským rozhraním, dotykovým ovládaním, ani podporou platformy ARM.

Tablety Surface, ktoré mali vyvolať dopyt po nových používateľských skúsenostiach s Osmičkou sa predávajú rovnako zle, ako samotný operačný systém.

Doteraz sa ich nepredalo viac ako jeden milión kusov. Len samotný Apple v poslednom kvartáli predal 22 miliónov svojich iPadov, Samsung s Amazonom ich predali viac ako 13 miliónov.

Analytici upozorňujú na to, že ani dopyt po Sedmičke nie je taký, ako by Microsoft mohol očakávať. V priebehu štyroch rokov dosiahol na trhu 44-percentný podiel, kým XP si držalo svojich 40 percent. Dopyt po Sedmičke neustále klesá, trh sa nasýtil.

Ťažké časy tak dopadli nielen na Microsoft, ale aj na výrobcov počítačov a čipov. Chýba hybná sila, ktorá by rozhýbala trh. Všetko sa začína točiť okolo tabletov a Androidu, čo starých velikánov vytláča z hry.

Zdá sa, že podcenili zmeny na trhu a sústredili sa na produkty, ktoré majú svoju éru už spočítanú.

Na tému upozornil Zdnet.

5 tipov, ako bojovať proti spamu

Máte plnú poštu správ, ktoré nechcete? Prečítajte si tipy, ako s tým niečo urobiť.

Poznáte to, otvoríte mail. Tam stovka neprečítaných správ, novinky z portálov, kde ste boli len raz, e-mail od kamarátky, ktorý keď neprepošlete, tak vás zrazí parná lokomotíva, prípadne prezentácia plná chutných obrázkov detí s kvetmi. Títo novodobí odosielatelia nevyžiadanej pošty sú takí sofistikovaní, že ich ani spam filter nezachytí. Ako sa im brániť, čo považovať za spam a čo nie? Prečítajte si 5 tipov, vďaka ktorým budete mať oveľa menej nevyžiadaných e-mailov. Radí Peter Pištek, odborník na informačné technológie zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

1. Novinky z portálov a newslettre

Predtým, ako sa dostanete na stránku s najtrendovejšími topánkami na túto sezónu za polovičné ceny, musíte vyplniť e-mailovú adresu. Toto nájdete takmer na každej stránke, ktorá vám plánuje (minimálne) trikrát denne posielať svoje novinky napriek tomu, že topánky na stránke neboli až také trendové, a ani tie novinky nie sú až tak nové. Nedostávajte emaily, ktoré ani nečítate. Nechajte sa vyradiť z mailing listov firiem, ktoré vás nezaujímajú. Z každého mailing listu na odosielanie noviniek firmy sa musí dať odhlásiť. Ak sa táto možnosť nenachádza priamo v newsletteri, vyhľadajte kontakt na internete a e-mailom požiadajte o odstránenie mailovej adresy z databázy.

2. Ak tento mail nepošleš desiatim ľuďom, zajtra ťa nestretne láska

Kamarátka, ktorá uverila takémuto nezmyslu, je jeden z najstrašnejších spamerov, akých máte medzi kontaktmi. Nielen že sa nič nestane, ak ho nepošlete ďalej, ale ani vás nepostretne osudová láska, keď ho pošlete.

Miesto čítania takýchto nezmyselných mailov vyrazte do ulíc a osudovú lásku nájdite.

3. Pošlite tento e-mail priateľom, dostanete peniaze

Pošlite tento e-mail priateľom a dva týždne ich bude sledovať Microsoft. Potom si vypýta vašu adresu a pošle vám 245 eur za každú osobu, ktorej ste to poslali.

To určite. Tento e-mail je rovnako nezmyselný ako e-mail z bodu číslo 2.

Zamyslite sa, existujú určite zaujímavejšie formy reklamy, na ktoré môžu korporácie minúť 245 eur či viac. Firma, ktorá neprevádzkuje vaše e-mailové konto, sa nedostane k správam, ktoré posielate, ani nezistí, komu ich posielate. Takže nikto vám odmenu za preposlanie mailu nepošle.

4. Banka si žiada vaše prihlasovacie údaje

Identifikačné údaje k internet bankingu od vás banka nebude nikdy žiadať ani e-mailom, ani telefonicky. Ak vám rovno ponúkne link, na ktorom si ich môžete zmeniť, neklikajte naň.

Neklikať, nereagovať, neodpovedať.

Čo sa týka poskytovania identifikačných údajov cez e-mail alebo telefón, žiadna banka ani iná inštitúcia, ktorá má údaje o vašej platobnej karte, nemôže takéto údaje požadovať. Spameri často využívajú formulácie ako klikni na tento odkaz a zvýš úroveň ochrany internet bankingu. Prípade pošlú odkaz, ktorý v e-maili vyzerá ako webová adresa banky, no v skutočnosti odkaz smeruje na ich stránku. Ak nebodaj kliknete na link z mailu, je potrebné v prehliadači skontrolovať, na akú adresu vás to presmerovalo.“

5.Za každé zdieľanie tejto fotky dostane choré dieťa 1 cent

Nedostane. Platí to isté ako v bode 3, firmy takýmto spôsobom nerozdávajú peniaze. Rovnako ľudia dookola zdieľajú obrázky, ktoré sú reklama nejakej značky, akurát je na nich napísané: LIKE, ak ste sa hrali s vláčikmi, keď ste boli malí, ZDIEĽAJ, ak sa s nimi hráte doteraz.

Facebook ponúka možnosť nahlásiť spam. Nájdete ho vpravo hore nad každým príspevkom. Nahláste. Niektoré firmy zámerne porušujú pravidlá Facebooku, aby prilákali viac fanúšikov. Súťaže pre ľudí, ktorí majú niečo zdieľať, alebo dať LIKE na nejakú stránku, nie sú Facebookom povolené. Môže ísť o jednotlivcov, ktorí sa týmto spôsobom zabávajú, pričom najčastejšie zneužívajú ľudské utrpenie. Jediný spôsob, ako sa dá proti takémuto spamu bojovať, je nahlasovať tieto stránky ako spam. PS: Mimochodom, podľa prieskumu spoločnosti Cisco, väčšina spamu je odoslaná v priebehu pracovného týždňa, najhorší deň je utorok. Obsah nevyžiadanej pošty výrazne súvisí s dianím na celosvetovom trhu. Spameri posielajú daňový softvér v mesiacoch daňových priznaní, okolo januára a septembra najviac ľudí túži po zmene zamestnania, tak prichádzajú kariérne maily.

 

Prehliadky vodičské preukazy predražia

vodicsky preukaz, poplatky, penzistaPravidelné lekárske prehliadky, ktoré sú povinné pre vodičov nad 65 rokov, vyjdú v niektorých prípadoch poriadne draho. Ak totiž starší ľudia chcú získať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, okrem všeobecného lekára ich čaká aj kolotoč odborných vyšetrení.

Za pravidelné lekárske prehliadky, ktoré sú povinné pre vodičov nad 65 rokov, môžu dôchodcovia zaplatiť aj sto eur.

Keďže si však každý špecialista pýta poplatky podľa vlastného cenníka, hodnota pečiatky platnej päť rokov môže byť aj sto eur. Starší ľudia sú pritom z poplatkov u lekárov často znechutení. „Podľa mojich skúseností v tom neexistujú žiadne objektívne pravidlá a vládne tu ľubovôľa lekárov a tvrdý zdravotnícky biznis,“ hovorí dôchodca Peter Podracký. Aj keď so šoférovaním nemá žiadne problémy a jazdí bez havárie, všeobecná lekárka ho poslala na ušné, očné, interné, psychologické, diabetologické a dokonca aj urologické vyšetrenie. „Keď to budem mať a všetci mi šoférovanie povolia, ona to potom za dvadsať eur zosumarizuje, napíše papier, dá pečiatku a podpis. Spolu je to však aj vyše sto eur, z čoho sa mi zatočila hlava,“ pokračuje Podracký.

Hoci prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco pripúšťa, že konečná suma za potvrdenie je privysoká, zároveň vraví, že lekári bez poplatkov pracovať nemôžu. Podľa zákona im totiž poisťovne uhrádzajú len úkony spojené so zdravotnou starostlivosťou, a teda ak chcú vyžiť, musia na seba aj zarobiť. „Štát sa tejto povinnosti zbavil, no prečo by doktor mal robiť pre súkromnú poisťovňu nejaký úkon zadarmo?“ pýta sa.

Podľa neho je základným problémom nespravodlivosť medzi lekármi, keďže kým všeobecným lekárom sa započítava do platu aj paušálna suma podľa počtu pacientov, u špecialistov to tak nie je. „Sú platení podľa výkonov, preto majú inú východiskovú situáciu,“ dodáva.

Podobný názor má aj oftalmologička Veselina Turanská z očnej ambulancie X-Celens. Financovanie špecialistov považuje za začarovaný kruh, keďže preplnené čakárne podľa nej nútia robiť lekárov čo najrýchlejšie, hoci aj menej precízne. Sama preto s poisťovňami zmluvy nemá a funguje len na priame platby od pacientov. Kompletné vyšetrenie zraku u nej vyjde na 15 až 20 eur. „Na úkony mám cenník, ktorý je v zákonných limitoch. Mám však drahé vybavenie ambulancie, preto nemôžem pacientov ošetrovať zadarmo,“ vraví s tým, že pacientom sa preto snaží poskytnúť aspoň viac ako zazmluvnení lekári. „Tí si len za objednanie pýtajú päť či desať eur, no ich nálezy aj tak často nemajú žiadnu výpovednú hodnotu,“ pokračuje.

Ako však vysvetľuje, podrobné vyšetrenia zraku sú u starších vodičov nevyhnutnosťou a poplatkov by sa nedalo zbaviť ani obchádzaním špecialistu. „Veľa starších ľudí už nemá dobré videnie, objavujú sa šedé zákaly a dochádza k postupnému zhoršovaniu ich zraku, čo však sami nevedia dostatočne posúdiť, keďže to prebieha postupne a ani si to neuvedomujú,“ mi­eni.

Rozdiely vo výške poplatkov za odborné vyšetrenie sú pomerne veľké, keďže lekári si cenník zostavujú sami. Všeobecná lekárka Iveta Plšeková vraví, že za zosumarizovanie nálezov a vydanie konečného potvrdenia sa u nej platí 3,30 eura. „Poplatok je na uvážení lekára, no nevidím dôvod na to, aby jedno potvrdenie stálo dvadsať eur,“ myslí si.

To, že niektorí jej kolegovia posielajú starších vodičov na sériu vyšetrení rôzneho charakteru, považuje za alibizmus, keďže u niektorých nutné nie sú. „Je to akoby taký postoj, že obvodný lekár dáva od všetkého ruky preč a chce byť krytý. Ak však vidí, že stav jeho pacienta je stabilizovaný a štandardný, nemá dôvod posielať ho po nespočetných vyšetreniach,“ argumentuje s tým, že sama napríklad vyšetrenie u psychológa využíva najmä v prípadoch vodičov z povolania.

Aj keď ministerstvo zdravotníctva sa k problému poplatkov do redakčnej uzávierky nevyjadrilo, ústupok starším vodičom nedávno urobil aspoň rezort vnútra. Po tom, čo začala byť od minulého mesiaca obmedzená platnosť vodičských preukazov, stanovil, že poplatok 6,50 eura za ich výmenu tejto skupine ľudí odpustí.

Ani pre bezpečné predbiehanie nesmiete prekročiť rýchlosť

Policajti nesmú zastavovať autá tak, že skočia pred idúce auto a jeho vodič má problém zastaviť.

Marián: "Včera ma namerali policajti schovaní v autobusovej zastávke. Išiel som rýchlosťou 50 km/h. Predo mnou začalo auto brzdiť a odbočovať, tak som pridal, aby som ho plynulo obehol a bezpečne sa zaradil.

V tom mi doslova skočil policajt do cesty a začal ma zastavovať. Namerali mi 74 km/h.

Arogantným spôsobom začal hovoriť o rýchlosti, ktorú som prekročil a že v obci je 50 km/h. A že či mám namieste na zaplatenie pokuty vo výške 150 eur. To sa mi zdalo dosť vysoké, tak som začal zjednávať a nakoniec sa mi to podarilo za 100 eur.

Môžu policajti stáť v autobusových zastávkach a doslova skočiť autu do cesty?"

Aj pri zastavovaní vozidiel policajti musia dodržiavať predpisy.

"Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky," uvádza vyhláška k zákonu o cestnej premávke.

Ak policajti prinútili vodiča auta prudko zabrzdiť, podľa nás sa nezachovali v duchu vyhlášky. To ale neznamená, že si vodič nezaslúžil pokutu.

Predbiehanie neznamená možnosť prekročiť rýchlosť

Len dopravné značenie môže dovoliť jazdiť v obci rýchlejšie, ako stanovuje zákon. Ak sa chystáte predbiehať pomalšie vozidlo, vyhovárať sa na dôležitosť bezpečného predbiehania nepomôže.

Bezpečnosť sa pri vyšších rýchlosť znižuje, pretože následky havárií sa so zvyšujúcou sa rýchlosťou zhoršujú.

Predpisy nedovoľujú porušiť jedno dopravné pravidlo na úkor subjektívnej potreby využiť iné pravidlo. Ak by sa bez prekročenia najvyššej povolenej rýchlosti nedalo bezpečne predbiehať, vodič predbiehať podľa zákona nesmie.

"Vodič nesmie predchádzať, ak by sa nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo alebo pred vozidlá, ktoré chce predísť," píše sa v zákone o cestnej premávke. Takisto nesmiete predbiehať, ak by ste kohokoľvek ohrozili.

Správnym postupom v Mariánovom prípade je spomaliť a počkať, kým auto odbočí.

V križovatke sa nesmie predchádzať

Výnimkou je len situácia, keď vozidlo pred vami odbočuje vľavo a vy ho predchádzate vpravo. Ale ani vtedy to neznamená, že smiete auto pred vami predbiehať rýchlejšie, ako najvyššou povolenou rýchlosťou. Zákon o cestnej premávke určuje okrem najvyšších povolených rýchlostí aj pravidlá predbiehania. Podľa nich vodič nesmie predbiehať iné vozidlo v križovatke a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky Marián mal šťastie, že musel zaplatiť len 100 eur. Ak by policajti neboli voči nemu ústretoví, po Mariánovom odmietnutí 150-eurovej pokuty mohli jeho prípad poslať na dopravný inšpektorát, kde by riskoval 800-eurovú pokutu a zákaz šoférovania až na 3 roky.

 

Luxusný Bentley by sa mohol vyrábať v Bratislave

SUV BentleyZ bratislavských výrobných liniek Volkswagenu budú možno v budúcnosti schádzať aj luxusné automobily značky Bentley.

SUV Bentley

Nemecký denník Handelsblatt totiž v pondelok informoval, že koncern Volkswagen, ktorého súčasťou je aj automobilka Bentley, sa definitívne rozhodol automobil s označením EXP 9F Falcon SUV vyrábať. Nové Bentley, ktorého cena v základnej výbave má byť 200 tis. eur, by sa pritom malo podľa Handelsblattu pravdepodobne vyrábať v Bratislave, finálne úpravy by vozidlá mali dostávať v anglickom meste Crewe.

Handelsblatt sa v správe odvoláva na zdroje z dozornej rady nemeckého Volkswagenu. Podľa nich by mal byť nový model Bentley vybavený motorom s výkonom 600 konských síl. Šéf spoločnosti Bentley pritom uviedol, že očakáva predaj na úrovni zhruba 5 tisíc automobilov ročne. Automobil EXP 9F SUV, s označením Falcon, bol prvýkrát predstavený na vlaňajšom autosalóne v Ženeve. Postavený by mal byť na modifikovanej platforme novej generácie Volkswagenu Touareg a Porsche Cayenne.

Volkswagen Slovakia pôsobí na Slovensku 20 rokov. Od roku 1991 vyrobil už 3 mil. vozidiel, zamestnáva vyše 8 400 ľudí. V závode v Bratislave vyrába Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Škoda Citigo, Seat Mii, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky, v Martine komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska. V roku 2012 vyrobil viac ako 210 tis. vozidiel, obrat spoločnosti predvlani dosiahol úroveň 5,19 mld. eur. Približne 99,8 % produkcie smeruje na export.

Veľký test pre vaše zdravie: Na aké prehliadky máte nárok?

Veľký test pre vaše zdravie: Na aké prehliadky máte nárok?Myslite na svoje zdravie. Otestujte sa, či viete, na aké prehliadky máte zo zákona nárok. Podľa štatistík sú pri preventívnych prehliadkach disciplinovanejšie ženy ako muži. Bábätká od januára absolvujú nové vyšetrenie - lekári u nich zisťujú 10 najčastejších metabolických porúch, ktoré doteraz skúmali iba v niektorých špeciálnych prípadoch. Táto novinka, podobne ako preventívne prehliadky, môže pomôcť ku skorému odhaleniu vážnych ochorení. Na Slovensku platí, že k zdraviu svojich detí sú rodičia zodpovednejší ako k vlastnému.

Podľa štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP)najviac Slovákov chodí na prevenciu k zubárovi a najmenej napríklad k urológovi. ,,Najviac preventívnych prehliadok zaznamenáva VšZP u žien v produktívnom veku (35 až 45 rokov). Najviac mužov, ktorí prichádzajú na preventívnu prehliadku, je vo vekovej kategórii nad 45 rokov,“ vyčíslila hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková. Chcete patriť ku skupine ľudí, ktorí na svoje zdravie ,,kašlú“? Preventívne prehliadky uhrádzajú pacientom zo zákona všetky zdravotné poisťovne. Niektoré poskytujú aj vyšetrenia nad rámec zákona. Nový Čas však pre vás pripravil test pre všetkých bez ohľadu na to, v akej poisťovni sú registrovaní. Otestujte sa, čo o prehliadkach viete.

odpovedzte na týchto 20 otázok

U detského lekára

1. Koľko prehliadok absolvujú deti u pediatra do 1. roku života?

a) 10      b) 9     c) 8

2. Prvá preventívna prehliadka sa vykonáva po prepustení novorodenca z pôrodnice:

a) do 48 hodín      b) do 72 hodín     c) do 24 hodín

 

Neskáčte, ako chlapi pískajú...,iba keď Apo

Ak patríte medzi tie, pre ktoré prestane existovať zvyšok sveta, hneď ako si nájdu priateľa, zastavte sa.

Muži si lovci a ak sa na 100% prispôsobíte, prestanete byť zaujímavá.

Zostaňte sama sebou

V prvom rade si uvedomte, že aj v stave najväčšej zamilovanosti by ste mali byť sama sebou. Ak budete niečo hrať, nevydržíte to ani rok, nieto celý život. Ak sa vám niečo nepáči, tak to neduste v sebe a povedzte to hneď, pretože raz vybuchnete a váš partner ani nebude vedieť prečo. Ak s niečím na začiatku súhlasíte, je to hotová vec, chlap to neanalyzuje .

Taktiež nezabúdajte na svoje kamarátky len preto, že ste zadaná. Chlap nikdy nenechá svojich kamarátov len preto, že vás stretol. Ale 80% žien zrazu nemá čas, lebo sa snažia byť „v pozore“, aby nezmeškali prípadné rande. Chlap kvôli vám neposunie čas, ktorý má vyhradený s kamarátmi na pivo alebo iné aktivity. Vy sa musíte zmestiť do jeho harmonogramu – lenže on by sa mal zmestiť do toho vášho.

Robte si aj vlastný program

Snažte sa byť samostatná a občas sa veľkoryso prispôsobte, lebo inak vás začne mať partner „na povrázku“ a to je v mnohých prípadoch začiatok konca. Nebude sa snažiť, pretože vy vždy budete nablízku. Tým pádom sa bude snažiť nájsť niekoho menej dostupného. Bohužiaľ, aj tu platí, že čo je lacné, nie je vzácne. Samozrejme, dávajte pozor na extrémy, pretože ak odídete na niekoľko mesiacov, asi na vás čakať nebude, ale dva tri dni bez vás prežije.

Nečakajte, kedy zavolá

Nina odstavila všetky kamarátky, keď sa zoznámila s Fedorom. Sedela doma a očami hypnotizovala telefón. No on jej často volal len preto, aby jej oznámil, čo všetko bude robiť a ako sa nemôžu stretnúť. Občas sa s ňou popremával po meste, zašiel s ňou na nákupy do Viedne, pozval ju na drahú večeru, a potom sa jej aj štyri dni neozval.  Z veselého dievčaťa sa stala vystresovaná osoba. Postupne na všetko reagovala plačom. Raz mala ten povestný zlý pocit práve keď jej Fedor oznámil, že nemôžu ísť do divadla, lebo kamarát mal nehodu a musí ísť za ním do nemocnice. Išla pred divadlo a uvidela ho s inou ženou. Keď sa pred neho postavila, tváril sa, že ju nepozná a obišiel ju...

Nemusíte si prekopať kvôli nemu život

Anita sa po zoznámení s Jurajom správala tak ako vždy. Nepanikárila, ak sa s ňou nestretol a ak mala naplánované niečo s kamarátkami, nemenila to len preto, lebo jemu sa zmenil program a mal práve voľno. Jednoducho, ak jej do programu zapadol, stretli sa, ak nie, navrhla mu alternatívu. Výsledok bol taký, že Juraj začal vymýšľať nové a nové aktivity, aby ju trochu vytrhol z jej zabehnutého života, ale Anita urobila ústupok len niekedy. Presne toto ho drží pri nej doteraz a to sú spolu už niekoľko rokov.

3. Súčasťou preventívnych prehliadok u dieťaťa je aj:

a) povinné očkovanie

b) odporúčané očkovanie

c) očkovanie proti chrípke

4. V posledných rokoch sa prehliadka rozšírila o sledovanie rizikových faktorov srdcovocievnych ochorení, hlavne meraním cholesterolu v krvi:

a) v 10. a 15. roku života b) v 11. a 18. roku života c) v 11. a 17. roku života

Preventívne prehliadky uhrádzajú pacientom zo zákona všetky zdravotné poisťovne.

U všeobecného lekára

5. Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých má nárok každý občan starší ako 18 rokov:

a) 1x za 2 roky b) 2x za rok c) 1x za 3 roky

6. Raz ročne majú nárok na prehliadku:

a) darcovia krvi a zdravotne postihnutí

b) darcovia krvi

c) zdravotne postihnutí

7. EKG - záznam činnosti srdca - je súčasťou vyšetrenia u poistencov:

a) nad 30 rokov b) nad 40 rokov c) nad 50 rokov

8. Pacientom nad 50 rokov sa vyšetruje aj prítomnosť krvi v stolici. Môže sa tým odhaliť:

a) rakovina pažeráka

b) rakovina prostaty

c) rakovina hrubého čreva a konečníka

9. Dospelí sa majú preočkovať raz za 15 rokov:

a) proti záškrtu a tetanu

b) proti osýpkam

c) proti čiernemu kašľu

Otestujte sa, čo o prehliadkach viete.

U gynekológa a v materstve

10. Na preventívnu prehliadku u gynekológa má nárok každá žena 1x počas kalendárneho roka:

a) po dovŕšení 18 rokov, alebo od prvého tehotenstva

b) po dovŕšení 20 rokov, alebo od prvého tehotenstva

c) po dovŕšení 15 rokov

11. Skríning rakoviny krčka maternice sa realizuje u žien:

a) vo veku 32 – 64 rokov

b) vo veku 23 – 59 rokov

c) vo veku 23 – 64 rokov

12. Každá žena vo veku 40 – 69 rokov má preventívne mamografické vyšetrenie prsníkov absolvovať:

a) 2-krát za 1 rok

b) 1-krát za 2 roky

c) 1-krát za 3 roky

 

 

Stále vás to k nemu ťahá?

Už dávno máte nový vzťah, muža, na ktorého ste celý život čakali, no chodí vám po rozume bývalý?

Ako z rozprávky

Je vám známa táto situácia? Máte nového muža. Po roku randenia ste spolu začali bývať. Je vám oporou. Poznáte už jeho rodičov, súrodencov aj kamarátov. Máte spoločné záujmy, aj plány. V ničom nevidíte zádrhel. Jednoducho, vzťah ako z rozprávočky. Avšak, je tu niečo, čo vám nedá spávať.

Išlo len o sex

"Pred mojim osudovým chlapom som mala zopár zlých vzťahov, ale špeciálne zlý som mala tesne pred ním. Nedalo sa to nazvať ani vzťahom, boli sme len milenci a práve to ma na tom strašne urážalo," prezradila 27-ročná Silvia. "Vždy mi dával nádej, že sa to do niečoho vážnejšieho preklopí, rôznymi náznakmi." Trvalo to však len dovtedy, kým sa nestretli a on nedosiahol to, o čo mu išlo. Sex.

Niečo sa zmení

Trvalo to tri roky. Nedokázala naňho zabudnúť. "Mne išlo o viac ako jemu a stále som živila nádej, že to vyjde, niečo sa zmení. Márne." Vedela, že jedine nový chlap ju môže z toho vytrhnúť. "Lebo dovtedy som si myslela: Čo keď robím chybu? On sa mohol zmeniť, ale čo ak by som nikoho iného po ňom nestretla? Toto mi stále vírilo v hlave, preto keď sa ozval, nikdy som mu neodolala."

Čo ma k nemu ťahá?

Keď stretla svojho terajšieho priateľa, myslela si, že už je za vodou. "Áno, presne toto som si pomyslela: Chvalabohu. Takže je definitívny koniec..." Asi tri mesiace jej vydržalo nemyslieť naňho. Potom mal však narodeniny a už bola tam, kde byť nechcela. Rozmýšľala, prečo to tak je. "Viedla som so sebou veľa siahodlhých rozhovorov. Hodnotila som terajší vzťah. Nič mi nechýba, naopak, všetko mám. Tak prečo to tak je? Čo ma k nemu ťahá?"

Brzda

Neprišla na to. Avšak tým, že mala nového partnera, mala obrovskú brzdu. "Nemohla som mu napísať v duchu, ako predtým, nechcela som však ani, aby vedel o mojom novom partnerovi. Musela som uznať, že ho ešte stále nosím v hlave. Čo však s tým?" "Dobrou správou pre mňa bolo, že s tým nemôžem a nechcem nič robiť. Terajšieho priateľa by som nevymenila za nič na svete. Muselo to celé teda vyšumieť...

 

13. Preventívna starostlivosť v materstve sa vykonáva u tehotných žien raz mesačne počas tehotenstva a potom ešte:

a) raz do 6 týždňov po pôrode

b) raz do 4 týždňov po pôrode

c) 2-krát do 4 týždňov po pôrode

14. Súčasťou prevencie je aj vyšetrenie ozvy plodu:

a) od 4. týždňa

b) od 8. týždňa

c) od 6. týždňa

Chcete patriť ku skupine ľudí, ktorí na svoje zdravie ,,kašlú“?

U zubára

15. Prehliadku u zubára uhrádza zdravotná poisťovňa 2-krát ročne:

a) deťom a mladistvým do 15 rokov

b) deťom a mladistvým do 18 rokov

c) deťom a seniorom nad 60 rokov

16. Dospelí majú na prehliadku zadarmo nárok:

a) 1-krát za pol roka

b) 1-krát za rok

c) 1-krát za 2 roky

17. Čo sa stane, ak pacient na prehliadku k zubárovi nepôjde?

a) V nasledujúcom roku si ošetrenie zubného kazu hradí sám.

b) Nič, preobjedná sa na ďalší rok.

c) Nebude mať nárok ani na prehliadku u všeobecného lekára.

18. Tehotné ženy majú nárok na prehliadku u zubára dvakrát počas tehotenstva:

a) raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

b) raz v polovici a raz pred koncom tehotenstva

c) raz na začiatku a raz v polovici tehotenstvaU urológa

19. Preventívnu prehliadku vykonáva urológ raz za 3 roky:

a) u mužov nad 60 rokov

b) u mužov nad 55 rokov

c) u mužov nad 50 rokov

20. Prehliadka u urológa sa zameriava hlavne na vyšetrenie prevencie:

a) nádorov hrubého čreva

b) nádorov konečníka

c) nádorov prostaty

Ako ste na tom?

Zrátajte si počet správnych odpovedí.

Správne odpovede:1b, 2a, 3a, 4c, 5a, 6a, 7b, 8c, 9a, 10a, 11c, 12b, 13a, 14c, 15b, 16b, 17a, 18a, 19c, 20c

0 – 7 správnych odpovedí

Priznajte si, že svoje zdravie trochu zanedbávate. Zrejme patríte ku skupine ľudí, ktorí na preventívne prehliadky kašlú. Skúste si ešte raz zopakovať tento test. Naučíte sa tak, na čo máte zo zákona vy aj vaši príbuzní nárok.

8 – 14 správnych odpovedí

Len tak ďalej. Vidno, že vám na vašom zdraví záleží, aj keď si nie ste istí úplne všetkými vyšetreniami. Nezabudnite, že prevenciou lekári môžu odhaliť aj vážne onkologické a srdcovocievne ochorenia.

15 – 20 správnych odpovedí

Výborne! Vidno, že o prevencii nielen počúvate, ale na prehliadky aj chodíte. Nielen k zubárovi, aby ste potom nemuseli platiť ako väčšina ľudí. Skúste presvedčiť aj príbuzných a známych, že vďaka prevencii môžu žiť dlhšie a zdravšie.

 

Ste unavení, slabí a trápia vás závraty? Na vine môže byť nízky tlak

V súvislosti so srdcovocievnymi ochoreniami odborníci dvíhajú varovný prst najmä pred vysokým tlakom krvi, ktorý v neliečenej forme môže viesť k infarktu a ďalším nebezpečným komplikáciám. Mnohí z nás však trpia práve opačným problémom – krvný tlak kolíše a predovšetkým v ranných hodinách je príliš nízky. Vedeli ste, že hypotenzia môže veľmi rýchlo viesť ku kolapsovému stavu? Zistite, čo v takej situácii robiť a čím si krvný tlak čo najrýchlejšie zvýšiť.

Príčina hypotenzie zostáva záhadou

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za normálny tlak krvi považuje hodnota 120/80 mmHg. Všetko, čo je výraznejšie nad alebo pod touto hranicou, sa považuje za nefyziologické a pre organizmus môže predstavovať nemalé ťažkosti. Lekári neustále varujú pred následkami zúžených ciev, tvorbou krvných zrazenín a inými problémami súvisiacimi s hypertenziou. O nízkom krvnom tlaku sa síce hovorí menej, no aj ten dokáže pacientom strpčiť život.

Za hypotenziu sa považuje stav, pri ktorom je hodnota systolického tlaku menšia ako 90 a hodnota diastolického tlaku nižšia ako 60 mmHg. Prečo hypotenzia vlastne vzniká, lekárska veda objasniť zatiaľ presne nevie. Nezriedka za ňou stojí nedostatok tekutín či náhly úbytok hmotnosti. Rizikovými skupinami sú preto dospievajúce dievčatá, mladé štíhle ženy, tehotné dámy, ľudia trpiaci poruchami príjmu potravy (anorexia, bulímia), ale tiež ľudia v období jesene života. Seniori sú totiž útlej postavy a zvyčajne zabúdajú piť, pretože nepociťujú smäd.

Čo sa pri hypotenzii vlastne deje?

Nízky krvný tlak sa najčastejšie prejavuje ráno alebo v dopoludňajších hodinách. Niekedy stačí už len to, že sa prudšie podvihneme z postele. Hypotenzia však môže prísť aj z ničoho nič, čo potvrdzujú skúsenosti pani Magdalény (41): „Nedávno som doobeda vyšla po schodoch a zrazu som si potrebovala ľahnúť. Pociťovala som zvláštny tlak v hlave, točil sa so mnou svet, ťažšie sa mi dýchalo, bolo mi ako keby na zvracanie a nemohla som sa postaviť. Problémy s tlakom som nikdy nemávala, no pre istotu som si ho zmerala. Displej mi ukázal 80/53.“ Uvedené ťažkosti predstavujú typické symptómy hypotenzie, ku ktorým patrí:

náhla slabosť, pocit na odpadnutie, či dokonca „tma pred očami“

zrýchlené a plytké dýchanie, pocit nedostatku kyslíka

točenie hlavy a závraty, potreba si sadnúť alebo ľahnúť, neschopnosť udržať sa na nohách

nutkanie na vracanie

bolesti hlavy, hučanie alebo šumenie v ušiach

únava

studený pot a zimomriavky

tachykardia – zrýchlená činnosť srdca

Väčšinu z príznakov má na svedomí slabé prekrvenie mozgu a okrajových častí tela (ruky, chodidlá). Z toho dôvodu organizmus vyhlási akýsi „poplach“ a všetku krv sústredí do stredu – do hrudníka, srdca a priľahlých orgánov.

Ako pri hypotenzii postupovať?

Dôležité je nevystavovať telo ďalšiemu stresu a okamžite si ľahnúť. Účinnou je takzvanáprotišoková poloha – v ľahu na chrbte zdvihnúť nohy cca 30 centimetrov nad podložku a podoprieť stolčekom alebo vankúšmi. Zabezpečiť treba aj prísun tekutín – nie naraz, ale po dúškoch. Na zdvihnutie tlaku okrem čistej vody zaberá aj káva. Uvoľnite si odev najmä okolo krku a poriadne vyvetrajte miestnosť, aby sa vám lepšie dýchalo.

Ako sa hypotenzie vyvarovať?

Medikamentózna liečba prakticky nejestvuje, preto sa treba zamerať na účinnú prevenciu. K tej patrí predovšetkým pravidelný pohyb, pri ktorom zapojíte všetky svalové skupiny – chôdza, turistika, plávanie a podobne. Vyhýbajte sa dlhému státiu a pitný režim si odsledujte mimoriadne starostlivo – denne treba prijať 2 až 3 litre tekutín. Pri sprchovaní sa mierne otužujte a striedajte teplú vodu so studenšou.

Urieknutie vraj existuje aj dnes: Viete, ako sa prejavuje a ako sa mu ubrániť?

Stalo sa už aj vám, že na vás medzi ľuďmi doľahla náhla slabosť bez zjavnej príčiny? Existujú ľudia, ktorí takýmito stavmi trpia bez toho, aby boli chorí. Nevoľnosť dokonca nemôžu nijako ovplyvniť a neraz ich celkom vyradí z pracovného kolotoča či iných povinností počas dňa. Ľudoví liečitelia a spiritualisti sú presvedčení, že ide o urieknutie, kedy nám prudké zhoršenie zdravia spôsobí pohľad druhej osoby. Je možné, že oči ukrývajú takúto silu? Ako sa urieknutia zbaviť, prípadne mu predchádzať?

Povera verzus skúsenosť

Urieknutie sa spomína najmä v súvislosti s malými deťmi, ktorých mamičky nad podobnými poverami len mávajú rukou a nepripisujú im nijaký význam. Generácia skôr narodených však o tomto jave hovorí s väčším rešpektom. „Keď som bola ešte dieťa, chodila som občas zo školy so silnými bolesťami hlavy, bolo mi na zvracanie, točil sa so mnou celý svet. Rovnakými stavmi si potom neskôr prechádzala aj moja dcéra. Našťastie, obe sme z toho ako keby vyrástli a dnes tieto problémy už nepociťujeme. Rozhodne však na urieknutie verím,“ zaspomínala si 58-ročná pani Helena. Podobných prípadov je pritom zaručene viac a skúsenosti našej čitateľky nie sú ojedinelé.

Ako urieknutie vlastne vzniká?

Hovorí sa, že urieknutie vôbec nemusí byť úmyselné. Stojí za ním dlhý, skúmavý, uhrančivý, prenikavý a niekedy až nenávistný pohľad druhej osoby. Tá môže prechovávať negatívne emócie ako zlosť, závisť, žiarlivosť a hnev voči vám, prípadne iným osobám. Urieknuť vás teda môže niekto, koho vôbec nepoznáte a nič zlé ste mu neurobili. Zväčša len stojíte v nesprávny čas na nesprávnom mieste a pohľad nabitý negatívnymi vibráciami na vás spočinie celkom náhodne. Stavu, ktorý nasleduje, sa hovorí aj „mať z očí“ alebo „mať porobené“

Ako sa urieknutie prejavuje?

Urieknutie je špecifické náhlou slabosťou, ktorá sa objaví z ničoho nič za plného zdravia. Príznaky sú však veľmi nepríjemné a častokrát doslova pripomínajú kolapsový stav. Patrí medzi ne:

ostrá bolesť hlavy – buď v jednom mieste alebo rozlievajúca sa po celej hlave ako pri migréne

závraty – malátnosť, točenie hlavy, ktoré sprevádza silná potreba ľahnúť si, tma pred očami

nauzea – nutkanie na vracanie

zvonenie v ušiach

únava – znížený pracovný výkon, neschopnosť sústrediť sa

tráviace ťažkosti – hnačka, vracanie

Aká je prvá pomoc?

Zbierky ľudových múdrostí a povier tvrdia, že na urieknutie je moderná medicína prikrátka. Medzi metódami na odstránenie urieknutia dominuje poutieranie tváre použitou spodnou bielizňou(nohavičkami). U malých detí predstavuje alternatívu ocikaná plienka. Naše staré mamy však takisto hádzali zhorené zápalky alebo uhlíky do studenej vody a recitovali pritom rôzne odklínadlá. Takto pripravenou vodou sa poumývali a trochu si odpili.

Existuje účinná prevencia?

V snahe predchádzať urieknutiu dávajú mamičky svojim bábätkám do kočíka niečo červené. Preto ak sa aj vy vyberiete na prechádzku s vnúčaťom, nezabudnite na hračky, ozdoby do vlasov alebo náramok práve v tejto farbe. Červená je totiž veľmi výrazná a značne priťahuje našu pozornosť. Pri kontakte s okolím padne pohľad druhej osoby najskôr na niečo červené a až potom na nás, čím sa urieknutiu dá zamedziť.

 

Zázračné zeleninové šťavy: Nabijú vás dávkou zdravia (1. časť)

Konzumujte zeleninu, obsahuje veľaPríroda nám darovala okrem iného obrovské množstvo zelenín, ktoré chutia a zároveň liečia. A aj keď dobre vieme, že sú bohatou zásobárňou vitamínov, často nerozmýšľame nad tým, ako by sme mali správne nakladať s týmto bohatstvom. Využite vo svoj prospech, čo nám príroda dala a urobte si zeleninové šťavy plné zdravia!

Niet pochýb o tom, že zelenina by mala byť súčasťou každého zdravého jedálnička. Nie je vhodná len pre tých, ktoré chcú schudnúť, ale pre všetkých, ktorí chcú byť zdraví a nechcú mať oslabenú obranyschopnosť organizmu.

"Zelenina je uznávaná už dlhé stáročia za zdraviu prospešnú komoditu potravín. Obsahuje látky, prostredníctvom ktorých si ľudský organizmus dokáže doplniť najmä esenciálne prvky, ktoré si nedokáže sám vytvoriť. Alebo z týchto látok vytvára celé spektrum biologicky aktívnych látok, ktoré majú najväčší úžitok pri obrane schopnosti organizmu. Hovoríme o  vitamínoch, antioxidantoch, mineráloch a v neposlednom rade vláknine," povedal Ing. Libor Javro, výživový poradca z výživového štúdia SH NUTRITION.

Čo všetko vyliečia zeleninové šťavy?

Najvhodnejšou prevenciou proti chorobám, ale i najlepším spôsobom, ako sa zbaviť zdravotných problémov, sú zeleninové šťavy. Sú výbornou alternatívou oproti liekom, ktoré zaťažujú organizmus. Dokážu liečiť ochorenia srdcovo-cievneho systému, kožné ochorenia, prechladnutie, horúčky, infekčné ochorenia, očné choroby, choroby nervovej sústavy, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby močového traktu, choroby zubov a ústnej dutiny, poruchy metabolizmu a mnoho iných.

Zásady na získanie šťavy

Dodržiavajte správne zásady na získanie zeleninovej šťavy:

1. Pred tým, než zeleninu odšťavíte, vyberte si vždy tú nepoškodenú, overte si, či nie je pomliaždená, alebo či nemá zhnité časti. Dôležité je, aby ste si zadovážili zeleninu so zníženým obsahom nitrátov. Obsah nitrátov znížite umývaním zeleniny v studenej vode za pomoci kefky.
2. Zelenina by mala byť zrelá a mať svoju typickú farbu. Pozor aj na to, aby mala pevné vnútro, tenkú kôru alebo šupku. Jednoducho, zelenina by mala byť kvalitná a mechanicky nepoškodená.
3. Keď máte zeleninu vybranú, umyte ju najmenej dvakrát a dobre ju sceďte.
4. Pri krájaní používajte nerezové nože a elektrický odšťavovač.

Prechladnutia

Prejavy tejto choroby sú veľmi nepríjemné, ale stačí si len spomenúť na liečenie šťavami. Treba si však dávať pozor, aké šťavy počas choroby užívať. Nevhodné sú šťavy zo strukovín a kapusty, lebo môžu podnecovať trávenie a tým vyvolať zhoršenie zdravotného stavu.

Tiež sa neodporúča miešať zeleninové a ovocné šťavy, napr. šťavu z mrkvy a jablka. Dávajte si pozor aj na to, aby v nápoji nebolo viac ako 5 druhov štiav - z takej zmesi nebude žiadny osoh a pritom môže vyvolať tráviace problémy.

Nádcha

Keď človek prechladne, obvykle sa objaví i nádcha. Na jej liečenie je vynikajúca hlavne šťava z cvikly. Budete potrebovať 1 cviklu a 350 gramov vodky. Fľašu naplňte postrúhanou cviklou a prelejte ju vodkou. Nechajte zmes odstáť 12 dní na teplom mieste a vypite potom 1 pohárik denne pred jedlom.

Horúčka

Ak máte prechladnutie sprevádzané horúčkou, mali by ste vtedy jesť kaloricky výdatnejšiu stravu a hlavne piť viac tekutín než zvyčajne. Na to vám poslúžia zeleninové šťavy, najmä šťava z mrkvy a cvikly.

Kašeľ

Výborná je šťava z cibule, ktorú treba užívať hneď pri prvých príznakoch ochorenia. Nápoj si pripravíte z 2 lyžíc šťavy z cibule, 2-3 lyžíc vody a 2-3 lyžíc medu. Šťavu zmešajte s medom, pridajte vodu a varte 1 hodinu na slabom ohni. Po odstátí ju prelejte do fľašky. Užívajte ju v malých dávkach - stačí 1 malá lyžička 5-6krát denne.

Môžete si praviť aj podobný účinný nápoj. Stačí vám 1/2 pohára šťavy z cibule, 2 lyžičky šťavy z cesnaku a 2-3 lyžičky medu. Šťavu zlejte do menšej nádoby a zmiešajte s medom. Užívajte niekoľkokrát denne až po uzdravenie.

Ak ste silno prechladnutí, pričom kašlete, pomôže vám starý verný pomocník - čierna reďkovka. Šťava z tejto zeleniny výrazne pomáha pri prechadnutí, ale i pri liečení zápalu kĺbov najčastejšie bakteriálneho pôvodu (artritída), zápalu žlčníka. Zredukuje kašeľ, prečistí nos, zmenší zápal sliznice v hrdle a posilní imunitu organizmu v boji s touto chorobou.

Očistite si jednu čiernu reďkovku a v strede urobte malú jamku. Tam dajte 2-3 lyžičky medu a potom dajte reďkovsku do pohára a nechajte, aby z nej vytiekla šťava, ktorá sa hneď zmieša s medom. Užívajte ju po jednej lyžičke pred spaním.

V druhej časti článku sa dozviete ďalšie účinné recepty na výrobu zeleninových štiav, vďaka ktorým budete zdraví.

Horoskop podľa mena: Hodí sa k vám, ako sa voláte?

Buď tomu veríte alebo nie. No ak ste fanúšikom akýchkoľvek horoskopov, zrejme si obľúbite aj tento. Predstavujeme vám horoskop podľa vášho mena, ktorý o svojom nositeľovi veľa napovie. A možno zistíte, že sa vám vaše meno nehodí vôbec.

Najfrekventovanejšie mená sú rozdelené do deviatich skupín. Každá skupina má svoje číslo, a to zas charakteristiku, ktorá by mala sedieť na všetkých nositeľov mien v danej skupine.

Zoznam mien

Postupujte nasledovne. Najskôr svoje meno nájdite v našom zozname a zistite, v ktorej ste skupine. Vybrali sme najznámejšie mená používané na Slovensku, tak sa snáď nájdete.

1 vodca: Adriana, Alan, Bohuš, Dalibor, Daniela, Edita, Ema, Emil, Kamila, Ľubica, Michaela, Pavlína, Peter, Radovan, Richard, Vanda, Zdenka, Žaneta

2 dobrota: Bohuslav, Filip, Ilona, Júlia, Karolína, Kristián, Kristína, Kvetoslava, Ľuboš, Nora, Ondrej, Petra, Róbert, Roman, Tatiana, Vladimír, Štefan

3 schopnosť: Barbora, Bohuslava, Diana, Eva, Helena, Irena, Mária, Martin, Miroslav, Nataša, Patrik, Romana, Slavomír, Stanislav, Tomáš, Viktor, Zdenko, Zora

4 sila: Alojz, Anastázia, Anna, Beáta, Boris, Gustáv, Leo, Lýdia, Marek, Marián, Martina, Milan, Milena, Miloslav, Miloš, Nikola, Oliver, Soňa, Stanislava, Viera

5 riziko: Adela, Agáta, Andrea, Arnold, Božena, Dominik, Ernest, Gabriela, Ingrid, Jaroslav, Karol, Katarína, Lukáš, Miloslava, Oľga, Oskar, Patrícia, Roland, Rudolf, Veronika, Vlastimil

6 neha: Anton, Dominika, Dagmar, Ferdinand, Hana, Jakub, Jarmila, Jaroslava, Jozef, Kamil, Lenka, Ľubomír, Mariana, Natália, Oto, Slávka, Tadeáš, Tibor

7 tajomstvo: Adam, Adolf, Albert, Alexander, Aleš, Alica, Anežka, Cyril, Dušan, Erik, Iveta, Július, Ladislav, Laura, Lucia, Miriam, Monika, Nina, Pavol, René, Ružena, Silvia, Šimon, Simona, Sofia, Valentín, Václav, Vojtech, Zita, Zuzana

8 peniaze: Alexandra, Bohuslav, Dana, Dávid, Ela, Erika, Ivan, Jana, Lea, Ľudmila, Marcel, Marcela, Marta, Teodor, Viktória

9 génius: Adrián, Alena, Alžbeta, Andrej, Blanka, Blažena, Branislav, Bruno, Daniel, Darina, Denisa, Eduard, Elena, František, Ivana, Ján, Jolana, Juraj, Júlia, Linda, Lívia, Magdaléna, Michal, Mikuláš, Milada, Renáta, Tamara, Vlasta, Žofia

Ak ste svoje meno už našli, tak sa teraz pozrite na skupinu a jej charakteristiku. Podľa toho zistíte či vám rodičia vybrali správne meno a hodí sa vám. Navyše pri každej skupine uvádzame aj znamenia vhodné k týmto menám.

Vodca

Títo silní jedinci bývajú najradšej sami, nemajú radi veľkú spoločnosť a hlučných ľudí. Myslia inakšie ako ich okolie, a tak sa občas nevedia ani zapojiť do rozhovoru. Obvykle ho teda považujú ostatní za nudného človeka, čo však absolútne nie je pravda.

Priateľstvo si títo ľudia šetria pre pár vyvolených. Rovnako stabilní sú aj v láske. Manželstvo ej pre nich posvätné a neveru by nikdy nechceli zažiť.

Vhodné znamenia: Kozorožec, Škorpión, Strelec, Baran

Dobrota

Šíria okolo seba dobrú náladu a pokoj, dokážu vyčarovať úsmev na každej tvári. Preto týchto ľudí ostatní často vyhľadávajú a len málokto o nich hovorí zle. Často majú funkciu bútľavej vŕby alebo dohadzovačky. Na druhej strane, títo ľudia vedia, čo urobili pre druhých, a tak sa svojim okolím radi nechávajú rozmaznávať.

Všetko čo robia, chcú mať rýchlo z krku a neodkladajú so prácu na druhý deň. Dôležitá je pre nich láska a priateľstvo, preto sa nechcú prácou zaťažovať aj vo voľnom čase.

Vhodné znamenia: Ryby, Vodnár, Baran, Panna

Schopnosť

Ľudia z tejto skupiny sa vďaka svojim schopnostiam vždy dopracujú na tie najvyššie posty. Radi si veci organizujú sami podľa hesla „ja to urobím najlepšie“. Radi si určujú vlastne ciele a to ich motivuje, no ak majú plniť plány niekoho iného, nebývajú šťastní.

Na úspech však potrebujú ešte niečo, a to pokojný rodinný život. Ak im to nefunguje vo vzťahu, tak ani na pracovisku.

Vodné znamenia: Vodnár, Strelec, Baran, Lev

 

Vanilka – elixír eufórie

Vanilka je jedno z najjemnejších korení, pôvodom z Nového sveta.

Vanilkové struky oceňovali pre ich afrodiziakálne a euforizujúce vlastnosti. Vôňa vanilky silne upokojuje a harmonizuje, rozjasňuje náladu, mierni depresie a ohrieva, pôsobí pri stavoch úzkosti a strachu, nočných morách, frustrácii, pocitoch chladu či proti poruchám spánku.

Do nápojov i čokolády

Vanilku poznali a pestovali dávno pred príchodom európskych dobyvateľov pôvodní obyvatelia Mexika. Používali ju ako vonnú prísadu do obľúbených nápojov z kakaových bôbov a čokoládových placiek, ktoré už vtedy vyrábali. Na ochutenie čokolády sa vanilka používa dodnes.

Vanilkový extrakt

Výroba vanilkového extraktu je jednoduchá. Základnou surovinou sú vanilkové struky, ktoré sa pozdĺžne rozrežú alebo nasekajú na malé kúsky a zalejú alkoholom. Všeobecne zaužívaný pomer je 25 strukov na liter alkoholu. Takto spracované vanilkové struky sa 6 mesiacov lúhujú. Potom treba struky vybrať a extrakt prefiltrovať.

Recyklované struky

Struky vanilky si aj napriek vysokej cene udržujú svoje miesto na trhu. Výhodou pravej vanilky oproti synteticky vyrábanému vanilínu je možnosť niekoľkonásobného použitia - struk necháme niekoľko dní v cukre, potom ho umyjeme a môžeme použiť znovu. Takto sa používa aj pri aromatizácii mlieka či studených omáčok.

Rýchly recept:  Čajové pečivo

Potrebujeme:

250 g masla

250 g rastlinného tuku

2 vajcia

200 g práškového cukru

600 g hladkej múky

vanilkový struk

džem na zlepovanie

200 g čokolády na varenie

Postup:

1. Nakrájané zmäknuté maslo a tuk zmiešame s vajcami a práškovým cukrom, ušľaháme a postupne pridávame múku zmiešanú s nadrobno nasekanou vanilkou.

2. Cesto dáme do cukrárskeho vrecka a na plech vyložený papierom na pečenie nastriekame v dostatočnej vzdialenosti od seba malé kolieska.

3. Kolieska upečieme v rúre predhriatej na 180 °C dozlatista. Necháme vychladnúť a potom ich po dvoch spájame džemom a namáčame v čokoláde.

Tip lenivého labužníka

Tri vajcia ušľaháme vo vodnom kúpeli so 4 lyžicami cukru a  vanilkovým cukrom, necháme vychladnúť, zmäknuté maslo vyšľaháme, postupne pridávame k vychladnutej žĺtkovej zmesi, kašu znovu ušľaháme a pridáme trochu rumu.

 

Sila

Pre nositeľov mien z tejto skupiny je charakteristické ich dokonalé vystupovanie a prirodzená autorita. Už v detstve sa takéto deti veľmi nebavia v skupinkách, ale sú skôr uzavreté. Radi sú v úlohe pozorovateľa, o sebe však prezradia už len málokomu máločo. Týchto ľudí niekto len tak neovplyvní.

Majú vynikajúcu pamäť, no občas sa hrajú na sklerotikov, ak sa im to hodí a môžu niečo získať.

Vhodné znamenia: Panna, Váhy, Baran, Býk

Riziko

Tieto osoby majú obrovský šarm a zvyčajne oplývajú výrečnosťou. Vedia konať rázne, a najmä ak ide o lásku. Ak miluje, je to otvorená a úprimná osoba, no ak potrebuje bojovať v práci, dokáže ísť cez mŕtvoly. Sú to skrátka osoby, ktoré sa menia podľa potreby a len málokto má na nich ucelený názor.

Život s týmito ľuďmi nie je jednoduchý, vedia z ničoho nič vybuchnúť, ale netreba to brať vážne, opäť sa upokoja.

Vhodné znamenia: Panna, Baran, Váhy

Neha

Na prvý pohľad vyzerajú ako spomalený film, sú to však šikovní, uvážliví a výkonní ľudia. Dokážu si dokonale zorganizovať život a občas ho vedú aj dvojitý! Jednu tvár majú pre verejnosť a druhpú len pre svojich najbližších.

Sú to veľkí špekulanti, ktorí odhalia len to, čo musia, no k druhým ľuďom sú až prehnane indiskrétni. Ostatní ich preto zvyknú podceňovať. Pokiaľ ide o city, sú vášniví a žiarliví, ale oni sami nedodržiavajú vernosť.

Vhodné znamenia: Ryby, Váhy, Panna

Tajomstvo

Ide o veľmi silné mená a tiež osobnosti. Nositelia sa dostanú vždy na vrchol, a to aj v tých najťažších situáciách. Majú šťastie na ľudí, tí im dokážu poskytnúť podporu, aby dosiahli svoje sny. Pre týchto ľuí je všetko akési jednoduchšie ako pre ostatných.

Dokážu sa zorientovať v každej oblasti, preto si môžu vybrať takmer akékoľvek povolanie. V láske je to podobné, nech sa ich partnerom stane ktokoľvek, oni pri ňom budú vždy stáť. A nikdy sa nevzdávajú bez boja.

Vhodné znamenia: Baran, Býk, Lev, Strelec

Peniaze

Ľudia s týmito menami sú predurčený dobre zarábať a nikdy nemať finančnú núdzu. Doslova priťahujú situácie, v ktorých sa dá zbohatnúť. Majú šťastnú ruku v hrách, v ktorých sa dá zarobiť. Osud ich má skrátka rád, nikdy nebudú trpieť ani núdzou o priateľov. Musia sa však naučiť rozlišovať medzi skutočnými priateľmi a takými, ktorí ich chcú len využívať. Zvyčajne to však vedia dobre rozlíšiť.

Negatívnymi stránkami týchto ľudí je panovačnosť a priamosť, ktorá môže byť občas aj na škodu. Majú o sebe vysokú mienku, zvyčajne je však na mieste. Ak sa budú držať nohami na zemi, majú úspech zaručení, no keďže majú vysoké sebavedomie, neraz na ceste za bohatstvom utrpia aj pády.

Vhodné znamenia: Panna, Baran, Škorpión, Vodnár, Strelec, Kozorožec

Génius

Patria sem ľudia s nadmerným intelektom a s nepredvídateľnými reakciami. V niektorých oblastiach dokážu prekonávať hranice bežného priemeru, v iných zas totálne zaostávajú.

Nikto netuší, čo títo ľudia spravia v najbližšej chvíli, sú nevypočítateľní. Na cieľ sa nedokážu sústrediť dlho, preto majú vytýčených vždy cieľov viacero. V partnerstve sa k nim hodí panovačná osoba, ktorá ich dokáže ukočírovať a usmerniť.

Vhodné znamenia: Býk, Rak, Škorpión

RECEPTY> mňam mňam ä

Zaúdený pstruh s hubovou praženicou a zemiakovými lokšami

Potrebujeme:

- 5 filiet zo pstruha

- morskú soľ

- 250 g portobello šampiňónov

- 100 g cibule

- mletú rascu

- čierne korenie

- 5 vajec

- olivový olej Extra Virgine

- 150 g polohrubej múky

- 150 g hladkej múky

- 2 vajcia

- soľ

- 100 g škvarenej bravčovej masti

- 450 g zemiakov varného typu B

- 100 g grilovacích pilín

- čerstvú pažítku

Postup:

1. Lokše: Zemiaky umyjeme a uvaríme v šupe najlepšie deň vopred. Olúpeme ich a nastrúhame na jemnom strúhadle a zasypeme múkou. Zemiaky zľahka spracujeme tak, aby zemiaky s múkou vytvorili sypkú zmes bez kúskov zlepených zemiakov. Pridáme vajce a soľ. Opäť opatrne premiešame. Časť sypkého cesta oddelíme a až teraz krátko prepracujeme - cesto trošku zvlhne a spojí sa. Z cesta valčekom vyvaľkáme placku asi 0,5 hrubú a formičkou vypichujeme placky. Placky opekáme na malom množstve masti do hnedasta. Pred podávaním ich ešte raz môžeme potrieť rozpustenou masťou.

2. Hubová praženica: Očistené huby nakrájame na hrubšie kúsky. Očistenú cibuľu nakrájame najemno a orestujeme na oleji. Pridáme huby, osolíme, okoreníme a orestujeme. Potom mierne podlejeme vodou a dusíme pod pokrievkou. Po chvíľke dáme pokrievku preč a vodu z húb odparíme. Až teraz pridáme vajcia, ktoré praženicu zahustia.

3. Filety zbavené šupín prekrojíme na polovicu. Na panvicu dáme piliny, prikryjeme alobalom, poprepichujeme vidličkou a potrieme olejom. Na alobal dáme pripravené filety a prikryjeme ich opäť alobalom. Takto sme si pripravili provizórnu udiareň. Panvicu dáme na sporák na mierny príkon. Len čo zacítime vôňu pilín, údime asi 3 minúty. Potom alobal odstránime a filety pokvapkáme kvalitným olivovým olejom a osolíme morskou soľou.

- Hotové jedlo doplníme nasekanou pažítkou.

Pstruh s mandľovým pestom

Potrebujete:

- 4 pstruhy (približne po 350 g)

- soľ - mleté čierne korenie

- 50 ml oleja

- 20 g masla

- 10 g cesnaku

- čerstvý tymian

Paštrnákové pyré:

- 500 g paštrnáku alebo petržlenu

- 30 g masla

- soľ

- čerstvo namleté čierne korenie

- muškátový oriešok

- 30 g cesnaku

- 200 ml smotany

- 300 ml zeleninového vývaru

- 1 citrón

Mandľové pesto:

- 25 g mandlí

- 25 g údených mandlí

- 150 ml extra panenského olivového oleja

- 1 citrón

- 20 g parmezánu

- 15 g petržlenovej vňate

- 10 g čerstvej bazalky

- 2 g čerstvého čili

- 5 g cesnaku

Postup:

1. Pstruha zbavíme jemných šupín a vyfiletujeme tak, že vyberieme stredovú kosť až po chvost. Kožu ryby poriadne vysušíme servítkou a spravíme do nej malé zárezy po oboch stranách. Osolíme, okoreníme a dáme na rozpálený olej. Do panvice pridáme pre arómu celé strúčiky cesnaku a  čerstvý tymian. Keď rybu pretočíme na druhú stranu, pridáme maslo a rybu rozpusteným maslom oblievame. Koža by mala byť krásne vypečená a mala by držať tvar.

2. Paštrnákové pyré: na masle zarestujeme celé strúčiky cesnaku do hneda a pridáme na kocky nakrájaný paštrnák. Osolíme, okoreníme, pridáme nastrúhaný muškátový oriešok a podlejeme zeleninovým vývarom. Keď je paštrnák mäkký a vývar vyvarený, všetko spolu rozmixujeme do hladka a prepasírujeme. Zjemníme smotanou a ochutíme citrónovou šťavou.

3. Mandľové pesto: mandle opečieme na panvici a dáme do mažiarika spolu s bylinkami, koreninami, cesnakom, čili, nastrúhaným parmezánom a extra panenským olivovým olejom a utrieme jemné pesto. Chuť vyladíme citrónovou šťavou.

 

Tortičky s krevetou

Suroviny na 10 kusov:

- 20 krajcov Penam toastového chleba (10 svetlý,10 tmavý)

- 2 zrelé avokáda

- 1 citrón

- olivový olej,

- soľ

- čerstvo namleté korenie

- 10 ks blanšírovaných kreviet

- 10 ks mini zavináčov

- 10 ks plnených olív

- 2 cherry paradajky

Postup:

Toastové chleby opečieme v toastovači dozlatista a vykrojíme formičkou na rôzne tvary. Avokádo očistíme a vyberieme kôstku. Dužinu nakrájame na drobné kocky a dochutíme citrónovou šťavou, olivovým olejom, soľou a korením. Cibuľu očistíme a spolu s paradajkami nakrájame na menšie kolieska. Na spodný celozrnný toast navrstvíme ochutené avokádo a položíme krevetu, zaklopíme bielym toastom, na ktorý položíme koliesko cibule, koliesko paradajky a mini zavináč naplnený olivou. Spevníme ihlicou a ozdobíme bylinkami.

Tip: krevetu môžeme nahradiť hrubším plátkom údeného kuracieho rezňa.

 

 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

 

 

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich